Skocz do zawartości
Grzegorz Dyzma

Polimery w morskim

Rekomendowane odpowiedzi

A ja wczoraj wlasnie wystartowalem. Troche na poczatku sie nawsciekalem z zamontowaniem filtra, ale teraz juz jest OK. Peletki takie jak pisal Inmar - drobno posiekane, okragle spagetti.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rafal07013

Czy mierzyles Po4 i NO3 ?

Moim zdaniem kulki zaburzyly rownowage miedzy tymi dwoma zwiazkami, stad cyano. To normalne w takich przypadkach. Prawdopodobnie masz juz za malo NO3.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Stani

Mam dokładnie to o czym piszesz czyli NO3=0 a PO4 ciągle w okolicach 2,1.

Od kilku miesięcy stosuje kulki pomimo że mam od 2-ch miesięcy rowaphos nadal nie mogę zejśc z PO4.

Macie jakis pomysł na zejscie z PO4?

Jak na razie zostawiłem jeszcze kulki i dałem phosguard i jakby lepiej ale testy będe robił za kilka dni wtedy też sie okaże czy metoda jest dobra.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jjablonski, Czesc!

Ja kulek nie stosuje, ale czesto czytam, ze NO3 spada znacznie szybciej niz PO4. No nie wiem, nikt tego nie kontroluje ? Przeciez gdy ktos stosuje wodke to musi parametry kontrolowac. Tam, gdy NO3 jest limitowane, to bakterie sie nie mnoza, bo potrzebuja NO3, PO4 i weglowodany.

Jesli polimery maja wplyw na PO4, to ich dzialanie jest jak weglowodanow - bez NO3 nic nie zrobia.

Na Twoim miejscu podnioslbym NO3 do poziomu 1 mg/l. Powinienes zdobyc natriumnitrat (NaNo3) i dozowac.:tongues


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani, Tego natriumnitrat trochę się boję, jakiś czas temu kolega wysadził tym zbiornik.

@Inmar - tak pokazuje duża hanka ( wcześniej pokazywała że poza zakresem czyli powyżej 2,5 :tongues )

Nie wiem czy pamiętacie ale kilka miesięcy temu robiłem restart i wystartowałem z nową skałą (stara sie rozpadała w dłoniach ) i od początku z kulkami. Dziś po kilku miesiącach to akwarium wyglada tak jakby ciągle dojrzewało.

NO3 było w okolicach 40 potem 17, 12, 5 , 1.2 i w końcu spadło do 0.

Po4 było długo powyżej skali na hance potem 2.45, 2.41 ostatnio 2.1.

Na razie mniejszyłem ilość kulek i do filtra przepływowego w miejsce rowaphos dałem 40ml phosguard, zobaczymy co dalej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wloz gdzies wate, gabke itp. To malo pomoze, ale po kilku tygodniach poda koralom choc troche NO3.

Ten stosunek NO3 do PO4 jest naprawde zly !


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani , tez to Jarkowi mowilem - za niskie NO3 wiec nie zbije za cholere PO4.

Mialem to samo i zastosowalem kuracje kostkowa ( przekarmialem :-) )

Teraz juz sie wyrownalo.

Inna opcja to wieksze cykliczne podmiany - to male akwa wiec mozna spokojnie podmieniac 8 litrow wody czyli jakies 20% co 4 dni az zbij a pozniej utrzymywac.

No i rowe bys raczej wymienil?

Przy takiej ilosci PO4 to bez sensu trzymac ja 2 miesiace. Stosuj malo ale czesto zmieniaj.


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polimery są bardzo skuteczne , jednak najlepszy efekt uzyskuje się gdy przed ich użyciem zbijemy PO4 do najnizszego poziomu.

U siebie nie miałem żadnych problemów po zastosowaniu kuleczek i kręca się do dzisiaj a NO3 < 1 , PO4 0.01.

Również miałem kuleczki z pierwszej dostawy , ale ich nie usuwałem , tylko dosypałem nowe kiedy czesciowo rozpusciły się. Problem może byc równiez gdy bedzie źle dobrana ilosc oraz przepływ. Na początku zasypałem 3L i to okazało sie za duzo , parametry były stabilne jednak niektóre LPS y nie otwierały się na maxa. Od czasu kiedy zredukowałem ilośc do 1.5 L wszytko jest w porządku. Obecna wersja polimerów jest najczystrzą formą . Na zlecenie holendrów zostały przebadane wszystkie polimery konkurencyjne przez uniwersytet w Kaliforni i wyniki badań bedzie można zobaczyć na stronie producenta jak są zanieczyszczone. Wiec nie można traktowac wszystkich polimerów jako ten sam produkt i warto poszukac informacji czy nie jest zanieczyszczony componentami B oraz kukurydzą.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć Andrzeju,

Zgadzam się z Tobą - bardzo ważny jest przepływ oraz zasypana ilość wkładu.

Jednak przyznam, że pelety z pierwszej dostawy(które zakupiłem i kręciły się u mnie pół roku) nie rozpuściły się w ogóle. Domyślam się więc, że to znacząco różny produkt od tego co było w sprzedaży później.

Oczywiście - zgadzam się również, że nie wszystkie polimery są takie same(mam na myśli te z "przeznaczeniem" do akwarystyki ).

W żadnym wypadku nie chciałbym także kwestionować tego co piszesz - ale możesz(chociaż na priwa) podesłać linka do tych badań? Jestem ciekaw jakie były zbadane - i jakie były rezultaty tych badań.

Szukałem na ich stronie - i poza wzmianką że inne są be - nie znalazłem żadnego badania.

Swoją drogą - pisałem do nich w maju tego roku z prośbą o wskazanie w jakich jednostkach naukowych/badawczych/oceanariach stosowane były polimery i w jakich filtrach/z jakimi przepływami - mimo kilku maili nie dostałem odpowiedzi - a informacji w internecie na ten temat(potwierdzalnych) nie udało mi się znaleźć - choć może źle szukałem.

Pomijam fakt, że te które są teraz "be" (kształt i kolor) - bardzo przypominają te z pierwszej partii.

Rasumując - polimery używane do filtracji biologicznej to nic nowego na rynku - po raz pierszy użyła je Tetra w swoich Nitrate Minus.

Dlatego też - jak napisałem w tym wątku kilka miesięcy temu - polimery to nie żadna kosmiczna technologia - dlatego o znaczących różnicach mowy być nie może. Sposób polimeryzacji w zasadzie jest taki sam - i nie wiem dlaczego miały by być domieszki kukurydzy - chyba że to niedokładne tłumaczenie - gdyż większość polimerów o których rozmawiamy - powstaje w wyniku fermentacji glukozy pozyskanej z kukurydzy - tak w telegraficznym skrócie.

I żeby nie być posądzonym o torpedowanie konkretnego produktu - po rostu uważam,że jeśli właściwie dobrnay jest polimer - to pelety będą działały - nie ważne, czy to NP Biopellets, czy to innych firm - po prostu one nie mają czym się różnić - a polimer, to polimer.

To tak jakby napisać, że CaCl2 z firmy Grotech jest inne od CaCl2 od firmy Preis.. Jeśli faktycznie oba to CaCl2 - to różnią się conajwyżej ceną i naklejką. :tongues

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj.. Znając Ciebie na pewno Ci zadziała.


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#288014 andrniew :

Polimery są bardzo skuteczne , jednak najlepszy efekt uzyskuje się gdy przed ich użyciem zbijemy PO4 do najnizszego poziomu.

pozdrawiam

I Tu Andrzeju dałeś odpowiedz, na pytanie na które wielu z nas szukało odpowiedzi. U mnie NO3 poleciało w dół tylko dzięki BP, ale PO4 trzymało się jak drut do samego końca na wysokim poziomie.

Teraz jak pomogłem paletom absorberem i PO4 spadło, same palety utrzymują go na znośnym poziomie.

Także to jest główny powód dlaczego u innych działa a u innych nie. Ale dalej twierdzę że warto!

PS: U mnie te z pierwszej dostawy kręcą się do tej pory i barrrrrrrrdzo powoli znikają :tongues


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#288014 andrniew :

Polimery są bardzo skuteczne , jednak najlepszy efekt uzyskuje się gdy przed ich użyciem zbijemy PO4 do najnizszego poziomu.

Chyba u mnie też to się sprawdziło bo po zastosowaniu atramętu i zbiciu nim fosforanów teraz utrzymują się na tym niskim poziomie już dość długo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemku, polimer nie rowna sie polimer ( jak napisal kidult ) . Polimer to po prostu chemia o bardzo dużej masie cząsteczkowej. I może być polimer ktorym si e zatrujesz, zabijesz, uwolnisz węgiel - wszystko zależy do czego używasz.

A metod na uwalnianie węgla w formie polimeru... można by się pewnie zdoktoryzować. I dlatego ważne jest jak wytworzone i jak czyste i co jest spoiwem. I tu byl problem.

Co do kukurydzy to chyba sam sobie odpowiedziałeś w tym zdaniu:

"... i nie wiem dlaczego miały by być domieszki kukurydzy - chyba że to niedokładne tłumaczenie - gdyż większość polimerów o których rozmawiamy - powstaje w wyniku fermentacji glukozy pozyskanej z kukurydzy - tak w telegraficznym skrócie."

Chocby dlatego... jak czysta glukoza tak czysty polimer - jak trzymamy sie kukurydzy :-)

Co do CaCl2 - zgadzam sie Przemku w 100%. Może ty jednak wiesz, czemu ludzie wolą świadomie przepłacać za ballinga w markowych pudełkach. Od miesięcy nie mogę tego pojąć :-)


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Smith

Oczywiście że tak - jednak ja nie pisałem o stosowaniu polichlorku vinylu - ale o polimerach, które MOGĄ być zastosowane do filtracji o której mówiłem :D

Dlatego oczywiście - zakładam że mówimy o polimerach po potwierdzonej czystości - a nie o kręconych metodą domową w piwnicznym gąsiorze..

Dlatego piszę - nie wiem skąd by miały być tam domieszki kukurydzy - bowiem jak spojrzysz na proces polimeryzacji - to po wszystkich wstępnych dwóch etapach filtracji mechanicznej "odciągu" (wirówki itd) - w sumie nie powinno tam znaleźć się nic innego - tym bardziej tłuszcze jak to miało miejsce.

pozdrawiam

Przemek

PS. Co do pytania - widzisz, nie mogę Ci tego zdradzić :tongues - ale to po prostu wygodniejsze - a czasem i praktyczniejsze - jeśli wraz z czystymi związkami dodawane są inne, również otrzebne w akwarium.

Patrzę na to jako Klient - i akwarystya zarazem.


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No moze, ale to tak jak w tej reklamie ubezpieczen. Codziennie podczas odpalania sie pompki dozujacej ballinga na "markowych" ballingach czulbym sie jak mnie tego pana z rekalmy drwale rabia na stawkach ... :-)

To juz wole pomerdac karnisterek raz w miesiacu przez 15min :-) :-)


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie polimerków myslę ,że Krzysztof napisze kilka słów jeśli tutaj zajrzy.

Co do czystosci chemi np ballinga to oczywiście różnica jest ogromna , miałem okazję testowac kilku producentów i jesli ktoś twierdzi że chemia POCHa i HACHa to ten sam preparat tylko etykieta własna to myslę że jest w błędzie.

Jesli ktoś widział opakowanie zbiorcze np CaCL2 to tam jest wyszczególnionych jeszcze conajmniej 10 związków które się tam znajdują , ale o tym juz się nie mówi bo klient zmawia CaCl2.

Osobiscie wybieram jednak markową chemię i myslę że wiem za co płacę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedynie Panowie jak narazie zadny producet nie moze nam zapewnic jakie skutki uboczne dobre czy zle bedom w naszych tenkach na dlusza mete.

Jak widac na calym swiecie sa podobne wyniki urzywania polimerow.

Wiadomo ze Karzdy tenk jest wlasnym mini Oceanem.Wiele firm robi swoje kombinacje z polimerami.

Plastik,kukurydza,olej rybny I inne domieszki sa dawane bo wiadomo ze czysty polimer

Jest droszy od zlota (400-800 usd za Gram).Produkcja czystego(dobrego) polimeru jest robione po przez niewielka illosc firm chemicznych.(Us i Canada)

Podstawa sukcesu polimerow jest ile czystego polimeru I jakiego rodzaju jest w kulkach(robia je wedlug parametrow klijeta).A wiadomo ze ten proces zmian i kabinacji jest w pelnym ciagu zmian.Nawet proces ich produkcji moze spowodowac male uchylenia ilosci polimeru.Wielu z nas

Przy urzyciu polimerow mialo wiele sukcesow I roszczarowan.Jak bedzie dalej to tylko czas pokaze.

Sk


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#288014 andrniew :

Polimery są bardzo skuteczne , jednak najlepszy efekt uzyskuje się gdy przed ich użyciem zbijemy PO4 do najnizszego poziomu.

To by trochę wyjasniało dlaczego u mnie tak powoli schodzi PO4.

Czyli mój bład to danie kulek zaraz po restarcie i przez to podczas dojrzewania NO3 spadło mi do 0 z PO4 nadal było wysokie.

Szkoda że nikt o tym nie wspomniał jak zaczynaliśmy z kulkami wtedy dałbym od razu absorber a nie czekał na cudowne działanie kulek........które przecież miały byc cudownym środkiem na wysokie PO4, nieprawda?

Jakoś nie widzę równiez tej informacji na stronach producentów, czyżby się bali napisać że działają tylko wtedy gdy masz już niskie PO4?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#288180 jjablonski :

........które przecież miały byc cudownym środkiem na wysokie PO4, nieprawda?

Jakoś nie widzę równiez tej informacji na stronach producentów, czyżby się bali napisać że działają tylko wtedy gdy masz już niskie PO4?

Cytując pewien kabaret (..) chłyt marketingowy(..) lub niewiedza samego producenta.


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

andrniew , masz racje ale preparaty nie musza byc z poch a poza tym sa 4 stopnie czystosci uzaleznione od ceny ....

i faktycznie przy niskich jest sporo domieszek metali....


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie cytaty pochodzą z wypowiedzi Przemka. Chcę się do nich ustosunkować. Z góry przepraszam, jeśli komuś to się nie spodoba. Jest to pierwsza i ostania moja wypowiedź w tym stylu.

> Przed rozpoczęciem sprzedaży produkt firmy DVH Import również nie był nikomu znany

DVH jest dużą firmą w Holandii i prowadzi swoją działalność od lat, to że nie była ona tobie znana nie znaczy, że nikomu. Przemku, wydawałeś się tak wnikliwy i drobiazgowy, a mylisz podstawowe informacje. Pozwalam więc sobie na drobne sprostowanie: DVH Import jest bezpośrednim dystrybutorem w Holandii, rozprowadzającym artykuły akwarystyczne na cały świat (nie tylko peletki), a nie producentem. Producentem jest firma Reef Interests, której przedstawicielem jest Jean Paul ten Klooster (pomysłodawca, naukowiec i akwarysta). Zarówno producent jak i dystrybutor wymienieni są na firmowej etykiecie. Pragnę też zauważyć, że masz błąd na stronie swojego sklepu.

> ReefPearls - NP-reducing BioPellets Producent ReefPearls

Reef Pearls to nazwa pokarmu dla koralowców, a nie nazwa firmy produkującej peletki czy pokarm. NP reducing biopellets i Reef Pearls są produkowane przez firmę Reef Interests.

> Phosballs to nie jest produkt sklepu ReefShop - podobnie jak nie jest produktem firmy DVH Import polimer przez nią sprzedawany.

> Produkt nie jest również "konfekcjonowany" przez sklep ReefShop.

Czy nie prościej jest odpowiedzieć na pytanie, kto jest producentem, a nie pisać, kto nim nie jest? Dlaczego nie podasz podstawowych informacji o producencie, kraju pochodzenia, itp. produktu SS (Sea Slug)? Tym bardziej, że znane jest jedynie forum Sea Slug, ale to forum o ślimaczkach i nie ma chyba nic wspólnego z produktem SS, prawda? Od samego początku "rozkładasz NP reducing biopellets na czynniki pierwsze", domagasz się składu, analiz, dowodów prawie jak w komisji śledczej, podczas gdy dla produktu SS mają wystarczyć opinie akwarystów.

> pelety z pierwszej dostawy(które zakupiłem i kręciły się u mnie pół roku) nie rozpuściły się w ogóle. Domyślam się więc, że to znacząco różny produkt od tego co było w sprzedaży później.

Dziwne.... Moje, co prawda nie rozpuściły się zupełnie, ale zmniejszyły swoją wielkość. Pewnie mam inną wodę :tongues

Ostatnia wersja jest rzeczywiście różna od poprzednich. Czy to przestępstwo, jeśli jest lepsza? Nie, świadczy to raczej o odpowiedzialności producenta, który wsłuchuje się w opinie klientów i stara się, by produkt spełniał najwyższe standardy.

> I żeby nie być posądzonym o torpedowanie konkretnego produktu - po rostu uważam,że jeśli właściwie dobrnay jest polimer - to pelety będą działały - nie ważne, czy to NP Biopellets, czy to innych firm - po prostu one nie mają czym się różnić - a polimer, to polimer.

Myślę, że każdy, kto przeczytał od początku wszystkie twoje wypowiedzi na temat NP reducing biopellets, jest przekonany, że kierujesz się jedynie troską o stan naszych zbiorników. Nie martw się, NP reducing biopellets kręcą się u mnie od lutego, a moje akwa rozkwita, czego i Tobie z całego serca życzę. Zawsze używam produktów najwyższej jakości, akwarystyka morska jest dla mnie nie tylko pracą, ale przede wszystkim pasją od wielu, wielu lat.

Samochody też wyglądają i działają podobnie, a jednak gdybym miał wybierać pomiędzy Hondą a Hyundaiem, jak myślisz, którą markę wybrałbym? Oczywiście, to było pytanie retoryczne.

Dzięki tobie, Przemku, zwróciłem uwagę na to, że może nie każdy przeczytał ten tekst. Dzięki. Zamieszczam więc poniżej wersję angielską (myślę, że w razie czego translator sobie z tym poradzi). Tekst został skopiowany ze strony: http://npbiopellets.dvh-import.com/index.php/The-Difference.html

The Difference

Our succes with ReefInterests revolutionairy finding of the NP Reducing BioPellets hasn't gone unnoticed by others. We gained some competitors which confirms all the positive aspects of our novel product. However, most of these competitors claim that they sell the same pellets as the NP Reducing BioPellets, or that they come from the same manufacturer. Some even copied our text from the website one on one. The NP Reducing BioPellets are exclusively distributed worldwide by D. van Houten (Import) based in Groningen, The Netherlands. We ship the NP Reducing BioPellets to local distributors who are taking care of the local markets.

Recently, we obtained samples from different competitors and had them analyzed. In addition, we collected data sheets from some manufacturers. The outcome was surprising, some pellets appeared to contain toxic fillers like anti-oxidants which, at high enough dose, could be toxic to aquatic life such as fish, corals and even algae. These toxins will not be released in the water instantly when you introduce these pellets to your system, but will slowly accumulate as a result of pellet degradation by bacteria and toxin stability in water.

NP-REDUCING BIOPELLETS ARE CERTIFIED FREE OF ANY TOXINS FOR MARINE WATERSYSTEMS BY 2 INDEPENDENT LABORATORIES.

Please be aware what you put in to your valuable aquarium system. Even if the product looks the same as the NP Reducing BioPellets, it doesn't mean it is the same. If you want to be sure you have the NP Reducing BioPellets, please check in the left bottom corner where you can find this information:

D. van Houten (Import)

Postbus 5081

9700 GB Groningen, The Netherlands

Or the barcode number:

094922675002 for the 500ml bag

094922671004 for the 1000ml bag

Pozdrawia,

Krzysztof Tryc

AQUA-MOR

www.zancus.net

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnosze wrazenie ze krecimy sie z tymi polimerami nie gorzej niz one same. Jescze nam zajmie troche czasu zanim wiekszosc z nas zrozumie o co chodzi w wybranej przez nas metodzie. Zalu za efekty czy rezultaty nie mam bo jak piszac w pierwszych postach tego watku chce sprobowac.

Nie interesuja mnie sprawy od kuchni w calym tym biznesie, bo ku temu zaczyna zmierzac ta dyskusja.

Nie chce efektow w postaci zdjec na forum. Liczy sie dobro zwierzat i zdrowy baniak. Chcialbym zrozumiec to jak naprawde dzialaja polimery i jak jego rozpad moze miec wplyw na zycie w akwarium.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzesiek, ale wlasnie ich dzialanie jest banalne a jedynie rozbija sie o metode uwalniania.

Ja osobiscie wyberam NP-Biopellets bo ... bo juz dlugo sa na rynku i sprawdzilo ich dzialanie pol swiata i paru dla mnie "mistrzow" polskiej akwarystyki morskiej. To wystarczy za rekomendacje. Dodatkowo wiem ze u mnie one dzialaly od pierwszej wersji kulek.

Nic nowego w pletach nie wymyslono - po prostu powstaja nowi producenci aby dla siebie odciac kawalek "tortu"

To jak ze swietlowkami, jest ich duzo, roznych firm a i tak wybieram tylko ATI bo sa najlepsze IMHO.


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.