Skocz do zawartości
Grzegorz Dyzma

Polimery w morskim

Rekomendowane odpowiedzi

zrobiłem właśnie testy - po dobrych kilku miesiącach

NO3: 2

Ca: 390

Kh: 6,7 - także muszę troszkę podawać więcej płynu...


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#325225 Kris_77 :

zrobiłem właśnie testy - po dobrych kilku miesiącach

NO3: 2

Ca: 390

Kh: 6,7 - także muszę troszkę podawać więcej płynu...

No i się potwierdza, kolejny zbiornik z niskim KH gdzie polimery działaja.

Lepiej uważaj z podnoszeniem KH. Podobno ten parametr jest najważniejszy dla działania polimerów :googleye

Zalecają max 8. Jak będzie wyższe KH niż 8 to możesz mieć problemy......

"

Perhaps the most important of these parameters is alkalinity. Many aquarists dosing organic carbon who have maintained consistent alkalinity levels above 8 dKH have reported varying degrees of tissue necrosis in scleractinian corals, especially corals in the genus Acropora, usually described as &

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i widać że tendencja raczej spadkowa cudownych kuleczek

ech,gdyby to był taki świetny środek to artykuły w gazetach by były podejrzewam

a i pewnie 99% akwarystów by go stosowało :googleye


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

magia jego zapewne polega na prostocie - nic nie robisz - taniej niż rowa... a działa...

a tak to jedna z wielu metod filtracji, która raz się sprawdzi raz nie...


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kris nie magia tylko podejscie.

Akwarysci do SPS chcac miec przyrosty i np maja w akwarium przydacznie musza utrzymac KH na poziome wyzszym niz 8. LPS same z siebie lubia wyzsze. A wyzsze mam na mysli nawt 12 i tu jest pies pogrzebany.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mnie ciekawi dlaczego takie szczegółowe informacje dotyczące używania polimerów pojawiają się tak późno (kilka miesięcy po wprowadzeniu do sprzedaży)?

I to nie na oficjalnych stronach producentów tylko na http://www.coralmagazine-us.com/content/probiotics-demystified

Przecież polimery były poddawane wieloletnim testom nieprawda? (pamięta ktoś jeszcze ten post? )

Tylko żeby nie było że neguję ich działanie, bo u mnie działają super od kilku miesięcy, ja tylko odnoszę wrażenie że łącznie z całkiem sporym gronem akwarystów byłem królikiem doświadczalnym. Wiele osób wywaliło kulki do kosza o kasie wydanej na kulki, filtry i pompki nie wspomnę.

Jakbyśmy mieli informację że należy miec KH do 8 i znali pozostałe zalecenia z powyższego artykułu to myślę że spora część wywalonych kulek nadal by pracowała :googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to RobertK mi napisal w jednej z pierwszych wypowiedz w tym temacie "nie ma ryzyka nie ma zabawy" Kulki nawiekszy test przeszly w nocy na pierwszego kwietnia. Pamietacie ta akcje Rafala:D


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak, ja pamietam ze w trakcie mojej przygody z kulkami podnosilem pH i przy okazji KH skoczylo mi na 11 :googleye


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczgolowe informacje nie moga sie pojawic jak wchodzi produkt bo nikt tego tak na prawde nie testowal na duza skale.

To chyba naturalne ze po czasie sie dowiadujemy...

Link do artykulu nie dziala , ma ktos dzialajacy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy peletki działają czy też to zwykłe placebo?

Jako jeden z pierwszych w Polsce zacząłem stosować NP reducing biopellets w swoim SPS zbiorniku. Minął rok, a zdjęcie poniżej potwierdza, jak sądzę, skuteczność tej metody filtracji. Argumenty typu "wdrożyłeś tę metodę, gdy system był zrównoważony i wszystko było ok" lub "akwarium wygląda tak jak przed peletami, więc gdzie tu dowód na ich działanie" są nietrafione. Przy tak zagęszczonej obsadzie i obfitym karmieniu nie byłbym w stanie samymi podmianami wody i bez dodatkowej wspierającej metody utrzymać NO3 i PO4 na tak niskim poziomie. Zamiast stwierdzeń, że peletki nie działają, lepiej jest albo zmienić metodę albo przyjrzeć się swojemu systemowi, przeanalizować wszelkie podejmowane działania i znaleźć przyczynę, dlaczego nie są skuteczne lub pogarszają stan zbiornika. Najszybciej znajdzie ją osoba, która na co dzień opiekuje się akwarium, bo tylko ona w najdrobniejszych szczegółach wie, co i jak robi. Jeśli wygląd zbiornika nie zadowalał nas przed włożeniem pelet, to znaczy, że już wtedy robiliśmy coś nie tak i oczekiwanie, że peletki to naprawią, jest bezpodstawne. To nie jest panaceum przeciwko wszystkim problemom, nie sądzę, żeby ktokolwiek wymyślił takie cudo. Jest to jednak bardzo skuteczna metoda, co potwierdzają zbiorniki min. andrniewa, krisa, mój i tanki opublikowane w kalendarzu (jeśli ktoś ma wgląd to np.kwiecień, lipiec, październik).

Efekt placebo polega na tym, że chory wierzy w działanie obojętnego dla jego zdrowia środka sądząc, że to prawdziwy lek, i może mieć to wpływ na poprawę jego psychiki, a co za tym idzie na stan zdrowia. Czyżby nasze ryby i korale uwierzyły w peletki? Czy też efekt placebo dotyczy samego akwarysty i to jego wiara w peletki w niezwykły sposób przyniosła efekty?

jpg15-1.jpg

jpg039.jpg

zbiornik Grzegorza, który z peletkami wystartował mniej więcej w tym samym czasie, co ja, czyli rok temu.

P1300541-1.jpg

Świeży zbiornik Andrzeja

Pozdrawiam,

Krzysztof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaraz mi się oberwie ale ktoś kto prowadzi sklep akwarystyczny lub zakłada akwaria dla ludzi (od A do Z) zawsze będzie miał piękne akwarium jeśli tego chce.


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#325821 robi :

Zaraz mi się oberwie ale ktoś kto prowadzi sklep akwarystyczny lub zakłada akwaria dla ludzi (od A do Z) zawsze będzie miał piękne akwarium jeśli tego chce.

możesz napisać dlaczego?

bo chyba każdy momentalnie wyłapie czy korale są non stop świeże czy rosną te same od 3-4 lat :googleye


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mialem przyjemnosc podlaczyc polimer jeszcze zanim pierwsza dostawa dotarla do Polski. Wskazowki co i jak prosto z Holandii. Probowalem przez 11 miesiecy. Dziennie na czytanie i akwarium poswiecam okolo 3 godzin. Probowalem od kazdej strony. Udalo sie! NO3 zbite, PO4 z pomoca bo z pomoca absorbera co z reszta zalecal sam tworca peletek w przypadku zbiornikow z koralami niefotosytezujacymi. Ale wody nie mialem klarownej. Ph 7,7 kh 6,8 reszta parametrow ksiazkowa a akwarium ciagle kuleje. Odpieniacz "krowa" jak na 260l. Zywej skaly 45kg. Podmianka co tydzien na soli TM bioactiv na przemien z RedSea. Z suplementacji pomiedzy podmiankami jodek potasu i naprzemian po prodibio biodigest i bioptim. Czyli bez balinga, wzbogacania czy innej chemi. Akwarium kulalo az do momentu zastanowienia gdzie robie blad. Odstawilem polimer i po miesiacu akwarium zlapalo oddech.

Jezeli z calej grupki uzywajacej polimeru z sukcesem, Kris jezdzi na lekcje do Andrzeja i pisze tylko ze dzialaja to jak My reszta Polski mamy prowadzic nasze zbiorniki? na tym placebo?

Prywatnie dla mnie odpowiedz jest prosta. Pasja pasja, ale wiedziec cos i umiec czego nie znaja inni daje duze pole finansowe w kraju gdzie w domu kawalek rafy to nadal produkt luksusowy. Reszta Akwarystycznej Polski srajacej w pieluchy i tak bedzie kupowac i probowac po omacku.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz...Moim zdaniem w twoim przypadku problem polegał na tym że stosowałeś polimer wraz z solą TM BO która została dodatkowo wzbogacona o składniki bioaktywne i te dwa elementy się wykluczają wzajemnie....W moim przypadku (również stosuje polimery) podczas stosowania wraz BO namnożyło się różnego rodzaju gloniska oraz nadmierny osad na szybach....

pozdrawiam


145x70x65H, sump 200L, BK 250, RRR 25kg, 2xVortech MP40, ATI 10x54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mialem problemu z glonami. Ciezko przy wysokosci zbiornika 60cm i oswietleniu 0,3W miec problem z " zielenina"

Problem klarownoscia wody a przede wszystkim zla kondycja korali byly powodem zmiany wspomagania filtracji


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inmar, konkretne wskazówki, aby polimery działały? Przecież działają, skoro masz niskie poziomy NO3 i PO4. Natomiast wygląd tanku, który, jak rozumiem , nie satysfakcjonuje Cię, to inna sprawa. Moim zdaniem jesteś niecierpliwy i wciąż coś zmieniasz, mieszasz, dodajesz peletek, ujmujesz, lejesz lantan chloru, podnosisz kH i nie wiem, co jeszcze. Czy nie sądzisz, że brak stabilności warunków może negatywnie odbić się na zwierzętach? Przez ten rok, odkąd wprowadziłem pelety, postępuję tak jak wcześniej. Oczywiście, z wyjątkiem lepszego dokarmiania korali. Ale również zwiększenie ilości podawanego pożywienia wprowadzałem stopniowo. Każda zmiana, nawet ta na lepsze, powoduje stres i zachwianie systemu. Każda zmiana potrzebuje czasu na przystosowanie się do niej. Toteż według mnie jednym z podstawowych błędów jest wprowadzanie kilku zmian na raz lub w krótkim odstępie czasu. Poza zachowaniem względnej stabilności, zawsze dla mnie były bardzo ważne regularne podmiany wody, nieważne czy kręcą się peletki czy też użyta jest inna metoda. Od kilkunastu lat przestrzegam tego i jestem przekonany, że dobrze robię.

I to nie jest żadna tajemna wiedza, której strzegę jak źrenicy oka, tylko zdrowy rozsądek. Grzegorz, Twój tok myślenia jest jakiś pokrętny. Moim zdaniem towar się sprzedaje, gdy klient jest zadowolony, a nie na odwrót. Nie czyń innych odpowiedzialnymi za swoje błędy. Nikt nie jasnowidzem, aby wiedział, co robisz. Piszesz, że nie wzbogacasz niczym wody, a co to jest bioptim? Środek zawierający mikroelementy i pobudzający wzrost ilości bakterii i dziwisz się, że miałeś mętną wodę? A przy tym bogata sól, o czym już pisał Efendi.

Pozdrawiam,

Krzysztof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mnie Krzysztof przekonal tym co teraz napisal. Mysle, ze warto sprobowac po raz drugi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krzysztof - a czy mógłbyś napisać kilka szczegółów .

Np kulki mają się kręcić powoli , szybko jakie masz Kh i czy ma to wpływ ?

Czy kulki działają również na obniżenie parametrów czy tylko na ich utrzymanie .

Bo narobiło się masę teorii ale ciężko znaleźć konkrety.


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie pokretny tylko czasami pisze w sposob kontrowersyjny zeby w koncu ludzie ktorzy maja doswiadczenie podzelili sie nim

Taka troche manipulacja za ktora przepraszam.

I wszystkim ktorzy stosuja polimer z sukcesem chyle czola. Nie napisalem ze polimery nie dzialaja czy so do bani. Zmienilem wspomaganie pod moj system.

Sol bioactiv nie byla powodem braku klarownosci bo odstawialem ja na kilka tygodni kiedy uzywalem pelet i podmianki szly na samej RedSea. Zmian nie bylo. A ampulka bioptim ktora jest na 100L i daje ja raz na dwa tygodnie do 300l uwazam ze nie byla i nie jest przesada.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już przy restarcie postanowiliśmy, że zastosujemy peletki w naszym zbiorniku. To był nasz świadomy wybór, poparty doświadczeniami wzorcowych zbiorników. Pozwoliliśmy, aby zbiornik sobie dojrzewał i daliśmy mu czas na dotarcie. Pierwsze pomiary wody były wysokie - np. NO3 - 50. Przez jakiś czas wartości spadały bardzo powoli, przebierałam nogami ze zniecierpliwienia. I zawsze słyszałam jedną dobrą radę - cierpliwości. Kiedy zbiornik zaczął dochodzić do siebie i NO3 spadło do ok 5 uruchomiliśmy kulki. Stopniowo co tydzień zwiększaliśmy ilość do obecnego poziomu 800ml.

Obecne parametry, które od trzech miesięcy są na stałym poziomie:

NO3 - niewykrywalne

PO4 &


Reaktywacja 08.2010 - A&N Reeftank

sygnat1.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

extraklasa polskiej akwarystyki morskiej jedzie na polimerach i u nich działa... coś w tym jest, tylko muszą zaskoczyc.


330l: 100/60/55 optiwhite + sump , oświetlenie: 8x39 ATI Powermodule Obieg: RD 3500 odpieniacz: Bubble King Supermarines 200 Filtr:poompa NJ2300+deltec FR 509 +filtr NP-reducing BioPellets dolewka: Dr Witt + Eheim compact 300

cyrkulacja:2xkoralia 4+1x koralia 3: skała ok 50kg. Start 17.05.2010 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.