Skocz do zawartości
fal

Wracam do HQI

Rekomendowane odpowiedzi

Ale paruje tyko woda a sol, wapno, magnez nie paruje


Akwarium 360l sump 120l oświetlenie 2 X 150W HQI + 2 X 54W actynika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież wszystki pierwiastki pozostają tak jak @Edek Przybysz napisał paruje tylko czysta woda:strutin


250L Korali 7, oświetlenie 6x39W, Profilux II Plus EX, 450L jeden samp na oba zbiorniki 160 l. obiegowa OR3500, cyrkulacja 1 x koralia 7(10500 L.) i Tunze 6105 (13000 L.), oświetlenie 7x80 W. ATI ściemnialne, mikser AM 500, reaktor butlą sterowany profiluxem, Odpieniacz Reef Octopus 5000

200 L. +

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

według mnie te 20l/h to słabo da radę przy dużych upałach - ale pomysł faktycznie nie głupi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam inne pytanie, troszkę odwrotne jak można coś pokombinować żeby można podnieść temp. w baniaku ?


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#264989 DarekB30 :

@fal

dokładnie to samo "kombinuję" tylko na chłodnicy laboratoryjnej

Wodę do chłodzenia odzyskam z "odpadu" z osmozy układ bedzie zamknięty więc zero parowania,

a schłodzę ją pod mieszkaniem, tam mam zawsze stałą temp 12 stopni,

powinno zadziałać

powiem szczerze że mnie natchnąłeś... Ta woda i tak idzie w ściek, przy automatycznej dolewce prost z RO, mamy dawkę lodowatego chłodziwa co kilknaści - kilkadziesiąt minut, trzeba by tylko pomyśleć nad bardziej efektywnym wymiennikiem, bo wężyk jest izolatorem jak by nie patrzeć, idealna byłaby szklana spirala jakaś:)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seb, dziadziuś pędził bimberek,więc pewnie znajdziesz jakiś sprzęt na strychu,nadający się na chłodnicę :)


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

powiem szczerze że mnie natchnąłeś... Ta woda i tak idzie w ściek, przy automatycznej dolewce prost z RO, mamy dawkę lodowatego chłodziwa co kilknaści - kilkadziesiąt minut, trzeba by tylko pomyśleć nad bardziej efektywnym wymiennikiem, bo wężyk jest izolatorem jak by nie patrzeć, idealna byłaby szklana spirala jakaś:)

Pozdrawiam

seb

@seb

to TY wodę ze ścieku osmozy poprostu wyrzucasz, ale rozrzutność,gdzie dbanie o ekologię? :)

A tak poważnie myślę że taka woda nada się idealnie, już od dawna wykorzystuję ją do płukania kubka w odpieniaczu.

Mam na stałe podpiętą pod odpieniacz i za każdym razem jak się włącza osmoza płucze się kubek w odpieniaczu.

Z chłodnicą wykombinowałem coś takiego:

CHLODNICA-SPIRALNA

Przepuszczę przez nią wodę z akwarium i jednocześnie odpad z osmozy, powinno zadziałać

He he bigwalker "sprzęt do destylacji" też powinien dać radę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#265113 MiQ :

według mnie te 20l/h to słabo da radę przy dużych upałach - ale pomysł faktycznie nie głupi

Przepływ wody zawsze możesz zwiększyć :)


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie ciśnienie ma woda wychodząca z RO?

Wystarczy do przepływu tej wody która de facto ma iść w kanał, dalej przez wężyk RO na odcinek 10m?


250 full opti (80x80x45) / tunze 6045 / RO + DY / Sump 85 - czeka na zalanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#265131 bigwalker :

Seb, dziadziuś pędził bimberek,więc pewnie znajdziesz jakiś sprzęt na strychu,nadający się na chłodnicę :)

pędził pędzil, i to najlepszy we wsi, jak nie w gminie :) ale spirala była aluminiowa czy tam miedziana z tego co pamiętam, więc się nie nada. Ale ta szklana chłodniczka do mnie przemawia. Szkoda że nie potrzebuję chłodzenia, bo bym se podłubał:)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy , kolezanki jeśli macie problem z chlodzeniem zbiornika , to sposób na wężyk :) jest naprawdę świetny , w domu mam temp 24 stopnie , a w zbiorniku 25,9 , po załączeniu lamp HQI temp wzrasta o 0,4 stopnia w przeciagu 7 godzin. Jest bardzo optymistycznie , a już się balem że będę zmuszony inwestować w chłodziarkę.


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam odwrotny problem :) dlatego kąbinuję jak by ledy chłodzić wodą z akwarium :)


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmm mysle ze przy takiej chlodnicy i tak duzej roznicy temperatur to zamrozi wode w akwarium :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chlodnica szklana ma dwa obiegi. Akwa - chlodnica - akwa oraz RO - chlodnica - kanal, dlatego też jeśli masz termoregulator to pompa puszcza wodę z akwa do chlodnicy szklanej tylko kiedy jest potrzeba. W pozostałym czasie woda z RO krązy sobie po chlodnicy i dalej leje sie do kanału. Oczywiscie idealnym rozwiązaniem jest kiedy RO wykorzystuje się nie tylko do akwa ale i do spozycia np po zastosowaniu wkladu z mineralizatorem. Ja mam opcję że wodę zbieram w specjalnym zbiorniku na RO. Woda do spozycia po wyplynieciu ze zbiornika dodatkowo moze byc mineralizowana a do akwa to wiadomo jest czsta a jeszcze dalej idzie przez zywice DI. Mozna ten system tak zmajstrowac że do akwa, do chlodziarki i do kawy wykorzystujemy jeden system RO. Straty wody nieoczysczonej są jak najmniejsze a w chlodnicy mamy pewnosc że krazy sobie caly czas woda.


250 full opti (80x80x45) / tunze 6045 / RO + DY / Sump 85 - czeka na zalanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
kąbinuję

Kombinuj, kombinuj :) 5

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemyslalem sprawe i nie jest tak rozowo. Obieg Akwa-chlodnica-akwa musi być z bezpośrednim spływem do akwa (znaczy sie sumpa) gdyz wiadomo nasza woda ma cechy żywej :reading i gdy ustałaby cyrkulacja w chlodnicy martwe kultury bakterii moglby by wprowadzic do wody niechciane toksyny. problem do rozwiazania. Chlodnice nalezaloby umiescic nad sumpem tak by woda mogla grawitacyjnie splywac z chlodnicy z powrotem do sumpa.

ps sam zajmuje się warzeniem piwka :(, za to mój wujek robi najlepszą śliwowicę jaką piłem.


250 full opti (80x80x45) / tunze 6045 / RO + DY / Sump 85 - czeka na zalanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie - w sprawie HQI + T5.. skąpość kasy nie pozwala mi na szaleństwa, ale znalazłem takie "coś" na balaście magnetycznym (pod Reef Fluxa akurat), trzema niezależnymi obwodami, wentylatory... Można to "zjeść", czy lepiej omijać z daleka? Zrobienie samemu wcale taniej nie wyjdzie...

http://www.allegro.pl/item1068244604_boyu_hqi_1x150_t5_2x24w_led_wentylator.html

albo to:

http://www.allegro.pl/item1038443500_lampa_hqi_250w_2x24w_t5_60cm_warszawa.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30
#266133 Radek Ch :

Panowie - w sprawie HQI + T5.. skąpość kasy nie pozwala mi na szaleństwa, ale znalazłem takie "coś" na balaście magnetycznym (pod Reef Fluxa akurat), trzema niezależnymi obwodami, wentylatory... Można to "zjeść", czy lepiej omijać z daleka? Zrobienie samemu wcale taniej nie wyjdzie...

http://www.allegro.pl/item1068244604_boyu_hqi_1x150_t5_2x24w_led_wentylator.html

Tej lampy akurat nie znam,

ale mam coś takiego:

Aquael 1x150W-T5 2x24W

jak byś chciał wypróbować mogę Ci podesłać na testy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

True...

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#266142 lionfish :

Jak dla mnie to te lampy dyskwalifikuje wielkosc odblysnika, juz zwykla przemyslowa apollo bedzie lepsza, kupisz za 200zl.

Zmierzyłem Apollo, porównałem z lampami - rozmiary odbłyśników są prawie identyczne... milimetry różnicy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co wam przemysłówka przeszkadza ? U mnie wiszą lampy 2 x 250 W Appolo od roku i wszystko jest OK

a cena 160 zł za lampę bez żarnika :reading


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sławku - mnie absolutnie nie przeszkadza... Tylko za niecałe 7 stów mogę kupić komplet HQI +T5 + nocne z trzema niezależnymi obwodami i wentylacją wymuszoną... W miarę eleganckie, a jak widziałeś, u mnie będzie na widoku. Apollo na wierzchu to wątpliwa ozdoba - przynajmniej dla mojej żonki :reading

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób koronę nad akwarium i podaruj żonce koronę z diamentów nie będzie pewnie miała pretensji przez 10 lat i nie będzie sie czepiać :reading a teraz inaczej może warto pomyśleć nad samymi T-5 troszkę taniej wyjdzie ale przetrwasz trudne chwile, jak ostatnio pamiętam to taki 2X24 zasilacz można dostać w Castoramie za niecałe 30 zł niestety nie posiadam bo bym dał ale mam takie dwie świetlówki 14 000 K chodziły 3 miesiące może to coś pomoże dokupisz arktynikę i powinno wystarczyć chętnie Ci oddam mnie są zbędne :(


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.