Skocz do zawartości
fal

Wracam do HQI

Rekomendowane odpowiedzi

wiec zostaje tak jak wczesniej zakladalem zarniki BLV 14KK,2X blue plus,1xspezial,1xfiji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że mam ciemno bo 20kK daje dużo mniej światła. Dlatego własnie mam obok siebie 2 lampy 250W nad akwarium 300litrów. Używam jednak żarników BLV i nie mam złudzeń, że 20kK to one nie mają. Realna ich barwa to zależnie od wersji (2 trzonkowa/wkręcana) i balastu (magnetyczny/elektr.) waha się od 16 do 18kK. Nie są więc aż tak dużo ciemniejsze jak by sie wydawało. Lampy te u mnie właściwie się dotykają i świecą prawie nad tym samym miejscem. Mam zatem 500W światło nad relatywnie małym zbiornikiem (+2x24w t5 i 70w żarnik 13kK świecące od tyłu). Oczywiście w akwarium 150W starczy jeżeli jest to zbiornik miękki/LPS. Miałem jednak wrażenie, że dyskusja dotyczy raczej akwarium dla SPS'ów. W takim wypadku nie polecałbym żarników słabszych niż 250W, nawet w mniejszych zbiornikach. Nie chodzi tu bowie o przelicznik W/litr, lecz o wyamgania korali względem bezwględnej wartości natężenia światła i jego przydatności fotosyntetycznej. Warto więc bardziej zwracać uwagę na parametr PAR niż na sztuczne przeliczniki. Oczywiście masz rację, że wszystko zależy od umiejscowienia korali. Jeżeli SPS chcemy mieć tylko w górnych partiach to 150W starczy. Przyrosty będą mniejsze, wybarwienie słabsze. jednak do utrzymanai korali i lekkich wzrostów wystarczy. Natężenie światła spada bardzo szybko wraz z odległością i przy dnie już SPS'ów w takim zbiorniku raczej bym nie chciał trzymać. Jeżeli jednak robimy akwarystykę morską na poważnie. To znaczy myslimy o dużych przyrostach, chcemy z naszych korali "wycisnąć" ładną barwę (ciemny zbiornik-> więcej zooksantelli-> bardziej brązowy koral), to słaby żarnik dość mocno to utrudni. W naturze korale rosną nawet w "ciemnych" miejscach. SPS'y równiez tolerują niekiedy słabsze światło (poza niektórymi odmianami,a le nie zagłębiajmy się..). Wystarczy jednak popatrzeć na naturalną rafę, a "zachwyci" nas paletą beżu i brązu (ma to też związek z barwą światła, ale i jego ilością).. Jeżeli taki efekt jest naszym celem to śmiało - wtedy wystarczy słabe światło. Nie chodzi mi o to, że pod 150W nie da się trzymać SPS'ów. Da się - jednak po co? Skoro wydajemy na nasze akwarium tyle tysięcy zl to niech już będzie ładne.. Światło odgrywa tu rolę kluczową. Przy odpowiedniej mocy i doborze światła można uzyskać kolory wręcz jednolite - cały koral jest zielony/niebieski/fioloetowy, a nawet żółty, bez brązowych akcentów. Naprawdę warto. Często kupuję np. brązową acroporę, a po 2 miesiącach zupełnie nie poznaje kupionych koralowców.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tu sie zgadzam w 100% z Toba,bo tak jak napisales akwarystyka morska nie jest tania i jesli ktos pisze ze utrzymanie akawrium 500l kosztuje 100-150pln miesiecznie to mnie smiech zaraz bierze,bo moze byc tak ze w jednym miesiacu nie wydamy nic a w drugim i nastepnym wydamy 3-4 razy tyle ile zakladalismy ale wrocmy do tematu,ja rowieniez uwazam ze powyzej 50 cm powinno sie juz uzywac zarnkow 250w,bo rowniez w poprzednim baniaku mialem 150w zarniki i przy dnie swiatelko slabo doswietlo i sps nie chcialy wogole rosna jesli dalem je wyzej tak w polowie baniak po kilku dniach widac bylo niewielkie przyrosty,wiec jesli chcemy miec piekny baniak ,piekne korale to niestety tzreba sie poswiecic,a za prad nie wyjdzie az tak znowu duzo wiecej.

grzegorz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#264538 piter39 :

jeśli założymy 250w możemy zapomnieć o grzybkach i innych np brain koral lpsach, a juz nie daj Boże przy 400w

U mnie przy lampie 400 watt lobophyllia czuje sie dobrze, jest na dnie. Mysle ze to kwestia przyzwyczajenia i odpowiedniego rozmieszczenia korali.


Pozdrawiam, Piotr

Moj blog: http://www.brightsidereef.blogspot.com

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#264586 lionfish :
#264538 piter39 :

jeśli założymy 250w możemy zapomnieć o grzybkach i innych np brain koral lpsach, a juz nie daj Boże przy 400w

U mnie przy lampie 400 watt lobophyllia czuje sie dobrze, jest na dnie. Mysle ze to kwestia przyzwyczajenia i odpowiedniego rozmieszczenia korali.

zgadza się tylko że ty masz zbiornik 60cm wysoki,a mowa jest o 50cm akwariach i niższych


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od trzech dni wisi sobie lampka HQI i od trzech dni mam problemy z temperaturą wody. Woda nagrzewa mi się do temperatury 28 stopni , w tej chwili po rozmowie jednym z kolegów testuję system chłodzenia , jak się sprawdzi to dam znać :) , a może wy znacie tanie systemy chłodzenia ?


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wlasnie ja tez mysle nad zrobieniem wentylatorkow nad akwa beda dmuchaly na tafle wody ,ale planuje tez wbudowac dwa wentylatroki w lampe po bokach zeby dmuchaly na same lumenarki ,zobaczymy jak to wyjdzie,mysle ze dadza rade

grzegorz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie wentylatorki to prąd , i hałas , klimatyzacja wcale nie jest tania no i pewnie trochę prądu wcina :) , musi byc tanie i bezgłośne , zdradze , że jest taki sposób :)


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ales teraz napisal,dobre wentylatorki to cichutka i bezglosna praca a pobor mocy to kilka wat wiec jesli dobierzesz odpowiednio ilosc ,wydajnosc i jakosc wentylatorkow to zrobisz to samemu i bez zadnych wiekszych kosztow,ja robie na 6 wentylatorow z regulowanym przeplywem i wyjdzie mnie to okolo 200zl wiec co to za koszt

grzegorz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#264911 fal :

Panowie wentylatorki to prąd , i hałas , klimatyzacja wcale nie jest tania no i pewnie trochę prądu wcina :) , musi byc tanie i bezgłośne , zdradze , że jest taki sposób :)

jaki? jaki?:)


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#264911 fal :

Panowie wentylatorki to prąd , i hałas , klimatyzacja wcale nie jest tania no i pewnie trochę prądu wcina :) , musi byc tanie i bezgłośne , zdradze , że jest taki sposób :)

ale żeś napisał, ja wiem jak mieć klimę za darmo - jest taki sposób

Darek: czy te chłodnice labolatoryjne nie są chłodzone wodą z kranu ?? jak tak to kiepsko bo ile tej wody musi wypłynąć żeby schłodzić akwa, a jak chcesz tą wodę wprowadzać do lodówki czy czegoś innego to tak jak byś klimę założył

co do klimy to do pomieszczenia można kupić urządzenie i za 2 tys + 1 tys montaż i się cieszysz chłodem i rybki też przy okazji

co do wentylatorków to jeszcze jest problem parowania gdzie tej wody odparuje spooro, ale co zrobić

sam się zastanawiam czy w pokoju gdzie stoi akwa dokładać klimatyzację czy na wentylatorkach zrobić - pytanie czy w zimie lampę HQI też trzeba chłodzić ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mialem sześć wentylatorków Asusa wbudowanych w koronę od tyłu, są bezgłośne i pobierają chyba 1,5W jeden, a spokojnie trzymaly temperaturę w ryzach.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam takie pytanie bo może ktoś używa i się może podzielić informacją.

Czy kupując Lumen Bright® SE Pendant Kit 250W można pominąć doświetlanie świetlówkami ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30
#264925 MiQ :

Darek: czy te chłodnice labolatoryjne nie są chłodzone wodą z kranu ?? jak tak to kiepsko bo ile tej wody musi wypłynąć żeby schłodzić akwa, a jak chcesz tą wodę wprowadzać do lodówki czy czegoś innego to tak jak byś klimę założył

co do klimy to do pomieszczenia można kupić urządzenie i za 2 tys + 1 tys montaż i się cieszysz chłodem i rybki też przy okazji

co do wentylatorków to jeszcze jest problem parowania gdzie tej wody odparuje spooro, ale co zrobić

sam się zastanawiam czy w pokoju gdzie stoi akwa dokładać klimatyzację czy na wentylatorkach zrobić - pytanie czy w zimie lampę HQI też trzeba chłodzić ?

@MiQ

chłodnica oczywiście cłodzona wodą ale niekoniecznie z kranu, mam na chłodzenie trochę inny pomysł ale to na razie tylko kocept...:)

Muszę go najpierw przetestować...

Klima w moim przypadku odpada.

Już robiłem podejścia do montażu ale "lepsza połowa" mówi kategorycznie NIE

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc , system chłodzenia zdał egzami :) , więc sie pochwalę co takiego zrobiłem.

Kupiłem 70m wężyka 6mm owinąłem go na rure 50 i wsadzilem go do sumpa , przez wężyk przeplywa woda z kranu , szybkość przeplywo ok 20L na godzinę , powrót wężyka spowrotem do ścieków. Efekt jest piorunujący w przeciągu godziny temperatura wody spadła o 0,2 stopnia , wszystko sterowane w moim przypadku jest automatycznie , więc luzik. jedyny problem to taki , że trzeba troszkę pokombinować z podłączeniem , ale naprawdę warto :).

Totalna cisza , zużycie prądu tylko zawór 2w , minimalne zużycie wody , zegar od wody ani drgnie :).

Zbiornik jest oswietlany 2x250HQI i 4x54 T5 więc grzeje to jak słońce na plaży :), a w zbiorniku temp 26 st.

Generalnie jestem bardzo zaskoczony na plus , oczywiscie nie wymysliłem tego sam , podpowiedział mi kolega z forum Tomajk.

Pozdrawiam


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze pomysł fajny, ale ja niestety nie mam możliwości takiego rozwiązania. Kobita nie zgodzi się na rurę z kuchni do pokoju :). Ja w tym tygodniu również przechodzę na HQI. Będzie 2x250W plus 2 x 30 W T8 Philips TL03. Czy ktoś widział jak świecą te świetlówki, do tego będą żarniki 12 k reefluxy. Ja musze też pomyśleć nad jakimś chłodzeniem, sprawdzałem wentylatorki komputerowe - chcę dać 4 sztuki, ale zasilacz jaki mam jest za słaby. Może ktoś poleci jakiś prosty i tani zasilacz do wentylatorków komputerowych bo elektronik ze mnie żaden :).

pozdro Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brzydzi zapewne masz osmoze , więc podłaczenie to banalna sprawa , przeprowadzenie wężyka po podlodze i przewiercenie jednej dziury przez ścianę , to naprawdę nie dużo , a z efektu będziesz zadowolony , gwarantuję. No i cisza , totalna cisza , a koszt naprawdę niewielki :)


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@fal, wszystko super, ale woda będzie się skraplała na podłodze. Muszę "przejść" przez trzy pomieszczenia :/. Ale zastanowię się nad pomysłem bo prosty i tani :).


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

@fal

dokładnie to samo "kombinuję" tylko na chłodnicy laboratoryjnej

Wodę do chłodzenia odzyskam z "odpadu" z osmozy układ bedzie zamknięty więc zero parowania,

a schłodzę ją pod mieszkaniem, tam mam zawsze stałą temp 12 stopni,

powinno zadziałać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@fal pytanko, można wiedzieć jaką masz lampę HQI i jakie żarniki założyłeś?? U mnie będzie Aqua Medic aquasunlight future i jestem ciekaw efektów przy dwóch refluxach 12 k.


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brzydzi moja lampa to BIOPUR 2x250 + 2x54 + 3xLed ( nocne ) , żarniki jeszcze stare AM 10K , czekam za nowymi refluxami 12K :)

Wracając jeszcze do chlodzenia , jest jedna bardzo istotna sprawa , podczas chlodzenia wodą nie ma takiego parowania jak podczas chlodzenia wiatrakami , przy dużym parowaniu zmieniają się przecież mocno parametry , więc to jest następny istotny plus chlodzenia wodą :)


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lionfish , jeśli w moim zbiorniku ubywalo mi na dobę 10L wody i w to miejsce wlewa sie czyste ro , to chcesz czy nie parametry wody się zmieniają , przez tydzień wchodzi do zbiornika 70L czystego RO , więc KH leci , Ca leci , MG leci , no i pewnie zasolenie też.


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.