Skocz do zawartości
fal

Wracam do HQI

Rekomendowane odpowiedzi

#264290 jacekkudla :

ja mam jak Ty grzesiek tylko mam reefluxa 12k plus ten zestaw t5ek

Jacek dobrze że jesteś :)

Możesz jakiś filmik nakręcić jak to u ciebie wygląda ? I powiedz jakie masz balasty ?


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy uważacie , że oświetlenie 2x250 + 6x54 to nie za dużo na baniak który ma wysokości 50cm , zastanawiam się czy zamiast 250 nie wsadzić żarników 150 , co o tym myślicie ?


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

50 cm wysoki baniak,w zupełności 2x150w wystarczy dla spsów

do tego 2x blue i 2x blue plus i to jest max,przy 250w troszkę będzie szybciej rosło,ale czy jest sens dokładać tyle wat kosztem lekko szybszego wzrostu?

nie ma potrzeby wydawać więcej na prąd :)


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy sps-ach zostań raczej przy 250 :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#264390 seb :

Przy sps-ach zostań raczej przy 250 :)

Pozdrawiam

seb

chyba że ktoś nie dba o rachunki to wtedy tak,ale tak naprawdę nie ma potrzeby:waving


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piter, nie jak kto woli, tylko fakty o tym swiadczą, a o nich jak wiemy się nie dyskutuje:waving

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stsowanie żarników słabszych niż 250W w głębokich akwariach ma sens tylko przy miękkiej lub mało wymagającej obsadzie. Zbiornik z SPS'ami powinien być oświetlany co najmniej żarnikiem 250W. Udowodniono, że korale po przejściu ze 150W na 250W dostają niesamowitego kopa w przyrostach (dużo większego niż wskazywałyby proporcje mocy 150:250). Amerykanie odchodzą już nawet od żarników 250W na rzecz 400W. Pozwala to na zastosowanie żarników z podbitym niebieskim spektrum i dużą ilością wytwarzanych lumenów. Żarniki 150W przy chodowli SPS'ów to nieporozumienie. Ciężko jest przy nich uzyskać wysokie przyrosty i zadowalające wybarwienie. Sam stosuję 2x 250W 20kK nad akwarium 300 litrowym i jest.. za ciemno. Musiałem suplementować "od tyłu" dodatkowym żarnikiem 13kK by dodac nieco jasności. Temat jest bardzo szeroki, a merytoryczna dyskusja w "polskich" realiach ma znikomą rację bytu. Tak czy inaczej w Polsce akwaria rafowe są często bardzo niedoświetlone...

Bardzo ciekawe są żarniki Iwasaki 6500. W Polsce większość "akwarystów" obruszy się słysząc o stosowaniu takiej barwy do akwarium rafowego. Jednak odpowiednia suplementacja aktyniki pozwala na osiągnięcie ~3-4cm/miesiąc przyrostów acropor na tym żarniku. Czasem tak działają farmy korali.. ale to też temat-rzeka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Udowodniono, że korale po przejściu ze 150W na 250W dostają niesamowitego kopa w przyrostach (dużo większego niż wskazywałyby proporcje mocy 150:250).

Dokładnie taką sytuację zaobserwowałem w swoim starym zbiorniku, przyrosty, pigmentacja sps-ów po zmianie światła z 2x150 na 2x250 to po prostu przepaść, więc tak jak napisałem, to nie domysły czy teoria, tylko fakty które sam zaobserwowałem dlatego obstaję przy swoim zdaniu. Co do 3-4 cm przyrostów w skali miesiąca to jak najbardziej osiągalne, tyle że zależy od wielu czynników, ale zakładając że warunki i karmienie są optymalne to przy odpowiednich żarnikach nie jest to jakiś straszny problem, nie dotyczy to oczywiście wszystkich gatunków.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seb ale to było 12k, 16k, czy 20k ?


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reeflux 12kk, wieszaj i się nie zastanawiaj:strutin dla ułatwienia dodam że "ładniej" świecą na zwykłych balastach magnetycznych, niż na drogich elektronicznych, nie pamiętam już kto to sprawdzał, chyba Rebciu z kimś jeszcze i ten sam żarnik na Elballach bodajże wpadał w żółty, a na zwykłym magnetyku daje piękną białą z lekkim odcieniem błękitu barwę. Co do trwałości żarników to też ktoś kiedyś tutaj udowodnił naukowo że na magnetycznych statecznikach żarniki dużo dłużej zachowują pełną sprawność niż na elektronicznych, a cały ten marketingowy bełkot że elektroniczne zapobiegają "efektowi stroboskopowemu" to tylko... Marketingowy bełkot :) może się dokopiesz do tego tematu, mnie tam się nie chce :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#264472 seb :

Reeflux 12kk, wieszaj i się nie zastanawiaj.....

Pozdrawiam

seb

Oh jak TY mnie znasz :) , właśnie takie będą :)


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serio piszę bo widzę że się miotasz, a sensu nie ma tracić czas. Bierz reefluxy, koniecznie e39/40 czyli wkręcane, do tego zwykłe balasty i jak największe odbłyśniki bo to ważne. Jak Ci się nie spodoba barwa, a założę się że się spodoba to pożyczysz sobie od kogoś jakiś elektroniczny balast i sprawdzisz barwę, jak się spodoba - kupisz takie balasty... Póki co, po cholerę ładować kupę siana w balasty, skoro nie wiesz czy Ci sie kolor światła spodoba.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z kąd ten pęd ? Nazwijmi to odwrotny, LED są super. To kwestja tylko doboru odpowiedniej konfiguracji :)


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#264507 slawomirdyl :

Z kąd ten pęd ? Nazwijmi to odwrotny, LED są super. To kwestja tylko doboru odpowiedniej konfiguracji :)

Sławciu, dwa piwka:waving

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra umopwa to umowa, Seb maz raciję :)


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba dałem d..... już 4 piwa


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiec jakie zarniki zastosowac do balastow elektronicznych ,bo juz zglupialem na dobre

grzegorz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz już na E-40 to trzymaj się tematu ja polecam 250 BLV


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pan Mandaryn masz ciemno bo masz 20kk,będziesz miał ciemno przy 400w żarnikach o takiej barwie

a co do wysokości akwarium,przy wysokości np.40 cm akwarium to 150w żarnik jest ok waszym zdaniem?

moje zdanie jest takie że wystarczy 150w przy głębokości do 50 cm.wszystko zależy od wysokości sadzenia spsów

jeśli założymy 250w możemy zapomnieć o grzybkach i innych np brain koral lpsach, a juz nie daj Boże przy 400w

np;akwarium 40cm wysokie-150w starczy tak?

ale akwarium 55cm wys.już150w nie starczy jak sps będzie na wysokości30cm? oczywiście że starczy:waving


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

używam żarników 150w aqualime 13kk i jest jasno,kiedys na próbę założyłem aqualine 16kk to tak ciemno było jak by sama actynika była właczona


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.