Skocz do zawartości
fal

Wracam do HQI

Rekomendowane odpowiedzi

pięć minut temu odpaliłem GESEMANNA na BLV 150W 14kk i jest bajka, bez aktyniki na samym żarniku jest tak jak lubie - biło-niebiesko i te blikunieńki:strutin

Bajer ... już zapomniałem jakie światło hqi jest piękne

Co do reef luxa 12kk na magnetyku to miałem kiedyś taką lampę i też w moim mniemaniu było lekko żółtawe światło, BLV mam pierwszy raz i jestem mile zaskoczony, klika dni temu testowałem też chińczyka z allegro 14k i dawał światło jak żarówka 6200kk


Dystrybucja pomp perystaltycznych, pompy perystaltyczne pompy dozujące pompa perystaltyczna pompa dozująca systemy dozowania sprzęt akwarystyczny dozownik akwarystyczny automatyczna dolewka www.pompydozujace.com www.aqua-trend.pl

Tanie pompy dozujące największy wybór fachowe doradztwo, dozowanie cieczy. Firma aqua-trend od lat zajmuje się budową indywidualnych systemów dozowania cieczy. Pompa jelitowa.

levelautomatic shark poseidon doser one evolution Doser AT-1 automatyczna podiana wdy Converus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#263940 LUK4344 :

pięć minut temu odpaliłem GESEMANNA na BLV 150W 14kk i jest bajka, bez aktyniki na samym żarniku jest tak jak lubie - biło-niebiesko i te blikunieńki:strutin

Bajer ... już zapomniałem jakie światło hqi jest piękne

Co do reef luxa 12kk na magnetyku to miałem kiedyś taką lampę i też w moim mniemaniu było lekko żółtawe światło, BLV mam pierwszy raz i jestem mile zaskoczony, klika dni temu testowałem też chińczyka z allegro 14k i dawał światło jak żarówka 6200kk

hahah to prawda z chińczykiem sam nabyłem z rok temu te 14 000 K z Koszalina napisałem do gościa czy nie zaszła pomyłka i przypadkowo nie wysłali mi do słodkowodnego ale do dzisiaj cisza :) A w pokoju było żółto. BLV też cieszy się dobrą opinią ostatnio sprawdzałem żarniki 250 W E-40 po roku Luxsometrem spadek był OK 10 % przez rok czyli myślę że spokojnie wytrzymują ok 18-20 miesięcy


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to są bliki ?

Czy tu chodzi o przebijanie światła przez falujące lustro wody ?

Czy na świetlówkach można uzyskać taki efekt ?

wystarczy :)


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#263940 LUK4344 :

pięć minut temu odpaliłem GESEMANNA na BLV 150W 14kk i jest bajka, bez aktyniki na samym żarniku jest tak jak lubie - biło-niebiesko i te blikunieńki:strutin

Bajer ... już zapomniałem jakie światło hqi jest piękne

Co do reef luxa 12kk na magnetyku to miałem kiedyś taką lampę i też w moim mniemaniu było lekko żółtawe światło, BLV mam pierwszy raz i jestem mile zaskoczony, klika dni temu testowałem też chińczyka z allegro 14k i dawał światło jak żarówka 6200kk

Może jakiś filmik , albo zdjecia , chetnie zobaczę jak wygląda BLV 14K


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#264034 fal :
#263940 LUK4344 :

pięć minut temu odpaliłem GESEMANNA na BLV 150W 14kk i jest bajka, bez aktyniki na samym żarniku jest tak jak lubie - biło-niebiesko i te blikunieńki:strutin

Bajer ... już zapomniałem jakie światło hqi jest piękne

Co do reef luxa 12kk na magnetyku to miałem kiedyś taką lampę i też w moim mniemaniu było lekko żółtawe światło, BLV mam pierwszy raz i jestem mile zaskoczony, klika dni temu testowałem też chińczyka z allegro 14k i dawał światło jak żarówka 6200kk

Może jakiś filmik , albo zdjecia , chetnie zobaczę jak wygląda BLV 14K

Co ci da filmik czy zdjęcie > inna kamera inne zdjęcie inne akwarium


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokładnie Sławku

poza tym moje akwarium jeszcze nie nadaje się do pokazywani:)


Dystrybucja pomp perystaltycznych, pompy perystaltyczne pompy dozujące pompa perystaltyczna pompa dozująca systemy dozowania sprzęt akwarystyczny dozownik akwarystyczny automatyczna dolewka www.pompydozujace.com www.aqua-trend.pl

Tanie pompy dozujące największy wybór fachowe doradztwo, dozowanie cieczy. Firma aqua-trend od lat zajmuje się budową indywidualnych systemów dozowania cieczy. Pompa jelitowa.

levelautomatic shark poseidon doser one evolution Doser AT-1 automatyczna podiana wdy Converus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Paradoksalnie im wiecej czytam tym mniej wiem :) , z tego co wyczytalem o żarnikach HQI najlepsze są takie które mają nie wiecej jak 13K , powyżej 13K podobno ne pompują się euphylie itd , już dostaję świra od tego wyboru żarnika.


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A gdzie wyczytałeś takie bzdury ?


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#264212 slawomirdyl :

A gdzie wyczytałeś takie bzdury ?

Takie bzdury wyczytałem w dziale dla nowicjuszy :) , cytat :

Dlaczego więc w USA stosuje się 6,5K żarniki, a w Europie 13KK. Po pierwsze zadecydowała o tym dostępność produktów na rynkach i było to chyba najważniejsze kryterium stosowania właśnie takich źródeł światła. Doświadczenia amerykańskie mówią o wielu sukcesach z żarnikami 6,5 K; Spotkałem się także z opiniami akwarystów zza oceanu na temat żarników 13KK a nawet 20 KK. Opinie były jak najbardziej pozytywne, z tym że debata zawsze powracała do punktu wyjścia: światłolubności korali, ich rozmieszczenia w akwarium itd. itp. Korale wrażliwe na światło, na przykład wszystkie euphylie, po porostu nie otwierały się, jeżeli zastosowane źródło światła miało temperaturę powyżej 13KK.

Pozdrawiam


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam czytałem,ze najlepsza barwa dla korali to 12K i kiedyś takie kupiłem,niestety żółte były i bez dwóch aktynik się nie obeszło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fal, to co mówisz to niby fakt, "niby", bo im niższa temperatura barwowa tym lepiej zachodzi proces fotosyntezy to fakt, ale druga strona medalu jest taka że zooxantelle wtedy szaleją i pigmentacja korali idzie w p..du, a nie o to nam chodzi. Po drugie hamburgery niwelowały ciepłe światło dużo ilością aktyniki. A po trzecie pokaż no mi chociaż pięć ładnych amerykańskich baniaków spsowych na takim setupie:strutin jak dla mnie to póki co Europa rządzi w sps-ach i to nie my od hamerykańców powinniśmy się tego uczyć tylko oni od nas...Takie są fakty :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#264198 fal :

Paradoksalnie im wiecej czytam tym mniej wiem :) , z tego co wyczytalem o żarnikach HQI najlepsze są takie które mają nie wiecej jak 13K , powyżej 13K podobno ne pompują się euphylie itd , już dostaję świra od tego wyboru żarnika.

Ja mam ok 16 000 K i pompują się euphylie a może być jeszcze wiele problemów dlaczego się nie pompuje np. woda, cyrkulacja ......itd wszystko co czytasz musisz sam przefiltrować przez "RO" czyli rozum :)


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gdzieś w net'cie znalazłem:

'... pomocą w wybraniu właściwego balastu dla danego żarnika może być wykaz typów takich lamp opracowane przez American National Standards Institute ( ANSI). dane te upraszczają dopasowanie żarnika do oprawki lub uchwytu oraz dobranie odpowiedniego układu zapłonowego do sterowania takim źródłem światła. oznaczenia ANSI dla metal halide lamp, zaczynają się od litery M i dwóch do trzech cyfr. [...] układ zapłonowy może być dobrany przez dopasowanie oznaczenia ANSI do takiego samego oznaczenia ANSI żarnika . to samo dotyczy dobierania oprawki lub uchwytu żarnika. znajomość tych danych /ANSI/ pozwala swobodnie i bez trudności skompilować cały system. nie wszystkie żarniki są oznaczane jasno, i dlatego do dopasowania ostatecznego można użyć danych zamieszczonych w tabeli nr 6:

Tabela nr 6 - oznaczenia ANSI dla popularnych lamp wysokoprężnych i ich mocowań

150Watt Metal Halide Ballast ANSI code M81

150 BLV/Ushio 10,000K Double-Ended RX7s Lamp Holder

150 AB 10,000K Double-Ended RX7s Lamp Holder

150 Radium Blue 20kK Double-Ended RX7s Lamp Holder

150 Osram Daylight Double-Ended RX7s Lamp Holder

150 Metal Halide Ballast ANSI code M102

150 Iwasaki 6500K Single-Ended Medium

150 Iwasaki Aqua 50kK Single-Ended Medium

175Watt Metal Halide Ballast ANSI code M57

175 Venture 5200K Single-Ended E39 Socket

175 Venture 10,000K Single-Ended E39 Socket

175 Ushio 10,000K* Single-Ended E39 Socket

175 AB 10,000K* Single-Ended E39 Socket

175 Sunburst 12,000K Single-Ended E39 Socket

250Watt Metal Halide Ballast ANSI code M58

250 Venture 5200K Single-Ended E39 Socket

250 Venture 10,000K Single-Ended E39 Socket

250 Ushio 10,000K* Single-Ended E39 Socket

250 AB 10,000K* Single-Ended E39 Socket

250 Sunburst 12,000K Single-Ended E39 Socket

250Watt MV ANSI code H37

250 Iwasaki 6500K Single-Ended E39 Socket

250Watt Metal Halide Ballast ANSI code M80

250 Ushio 10,000K Single-Ended E39 Socket

250 AB 10,000K Single-Ended E39 Socket

250 GE Daylight Single-Ended E39 Socket

250 Radium Blue 20,000K Single-Ended E39 Socket

250 BLV/Ushio 10,000K Double-Ended Fc2 Lamp Holder

250 AB 10,000K Double-Ended Fc2 Lamp Holder

250 Osram Daylight Double-Ended Fc2 Lamp Holder

400Watt Metal Halide Ballast ANSI code M59

400 Venture 5200K Mogul Single-Ended E39 Socket

400 Venture 10,000K Single-Ended E39 Socket

400 BLV/Ushio 10,000K* Single-Ended E39 Socket

400 Ushio Blue 20,000K USA Single-Ended E39 Socket

400 AB 10,000K* Single-Ended E39 Socket

400 Sunburst 12,000K Single-Ended E39 Socket

400Watt Mercury Vapor Ballast ANSI code H33

400 Iwasaki 6500K Single-Ended E39 Socket

1000Watt Metal Halide Ballast ANSI code M47

1000 Venture 5200K Single-Ended E39 Socket

1000 Coralife 20,000K Single-Ended E39 Socket

1000 Sunburst 12,000K Single-Ended E39 Socket

*Not optimal ballast for lamp

...'

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe dane :)


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ballast/układ zapłonowy, zamów sobie dla danego typu żarnika z odpowiednim kodem ANSI z tabeli. sprzedawca powinien dysponować takimi danymi !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli :

Przy żarnikach 10K korale dostaną pierdolca i będą rosły jak szalone , ale zgubią kolory , ale nasuwa się nastepne pytanie , jeśli do tych żarnikow dołożymy odpowiednią ilość T5 actynika , to wówczas zachowamy duży przyrost i wybarwienie ?

Bo rozumiem , że przy żarnikach np 20K korale będą rosly duzo wolniej , ale będą piekne kolory. Rozumiem że gdzieś to wszystko trzeba wypośrodkować , no i bardzo ważne , latem nie ugotować korali :)


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tutaj, masz kwestie oświetlenia dosyć szeroko opisane ...

coś pamiętam, że 'pierdolca', korale w kontekście wzrostu dostawać miały przy słoneczku pt., iwasaki 6.5kK ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mysle podobnie fal jak ty i dam zarnik BLV 14 kk i 4 swietlowki t5 2xblue plus 1x spezial,1x fiji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam jak Ty grzesiek tylko mam reefluxa 12k plus ten zestaw t5ek


200x80x60, sump 90x60x45, 3xtunze 6205, odpieniacz Skiba made na pompie red dragon, OR3500, 8 x 80W T5, profilux, reaktor, pellety i kupa pierdół...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.