Skocz do zawartości
mrozikulus

VSV method

Rekomendowane odpowiedzi

fal - co tu duzo pisac. Akwarystyka morska to balansowanie na cienkiej linie. Kazda ingerencja w jakis sposob zaburza ten balans. Biokulki - wielu ludzi uwaza ze to super metoda. Byla jednak obliczona na bycie jedyna metoda. Nie wiemy jak wplynie alkohol na kulki albo na flore bakteryjana zyjaca na nich. A co z octem, albo cukrem? Chcesz? Testuj- ale licz sie z komplikacjami o ktorych wlasnie pisal seb. Zreszta do konca nie wiadomo jakie one sa i czy w ogole sa. Ale z morksim trzeba ostroznie i powoli. Zreszta jak mowia. "dwa grzyby w barszcz to o jeden za duzo... "

Pozdro


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester pewnie , że masz rację w tym co piszesz , tak naprawdę do końca sami nie wiemy co i jak , być może jestem za bardzo przeczulony , ale tak naprawdę wkurza mnie to , że zdecydowałem się na jakąś metodę ( patrz kulki ) chodziło wszystko super i nagle producent coś w nich zmienia , co powoduje że to już nie ten sam produkt. Prosty przykład, starą dostawę uzupełniałem raz na trzy miesiące , parametry stały w miejscu idealne , dzisiaj co dwa tygodnie muszę uzupełniać kulki , więc w czym to ma polepszyć sprawę ?

Właśnie dlatego zdecydowałem się na wprowadzenie dodatkowej metody , i jeśli to zadziała to kulki same znikną bez uzupełniania i pozostanie jedna metoda.


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fal,ja tak właśnie próbuję,kulki mają się wykulać do zera a w międzyczasie dozuję VSV.Próbuję wywalić kulki bo co prawda bardzo dobrze działają,ale nie stać mnie na nie,za szybko się rozpuszczają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A u mnie się kula ciągle stara partia :clowning

...nie mylić z PZPR...


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam stara partie, pierwsza partie, ktora wymaga przebrania bo zostala zmieszana z felerna. Po zabiegu reszta kulek zadziala i bedzie scierac sie z pol roku. Jak ktos chce moge wyslac, wszystko free.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, już mogę na spokojnie napisać co miałem na myśli. Fal napisałeś:

Kidult myślę że mniej więcej wiem o co chodzi ' date=' pamiętaj że w moim zbiorniku kulają się kulki , więc dodając etanol zwiększam pożywkę dla bakterii , których populacja w moim zbiorniku i tak jest już spora.[/quote']

Po co łączysz dwie metody "dokarmiania" bakterii zamiast doprowadzić jedną do perfekcji i dostosować do swojego zbiornika? Tak jak napisał Grześ, ciężko jest zmienić metodę dokarmiania, tak do końca to myślę że nikt nie wie dlaczego, każdy ma swój pogląd na tą sprawę, mój wygląda tak że każda pożywka dokarmia jakieś określone szczepy i jej zmiana powoduje równiez zmianę tych szczepów a więc przez jakiś czas trwa w mikroświecie walka między szczepami, może przy okazji jakieś mutacje, a napewno załamanie filtracji. Udowodniły to przykłady wielu baniaków, zmiana głównej metody filtrzcji rzadko wychodzi na dobre baniakowi. Kolejna moja hipoteza jest taka że nadmiar bakterii jest równie szkodliwy jak ich niedobór, a nawet bardziej, niedobór będzie skutkował tym że zbyt dużo syfu pozostanie w wodzie, kolory będą słabe, wzrost również, ale całość jakośtam będzie się kulała, natomiast przy nadmiarze bakterii to to co napisałem powyżej plus do tego, trzeba pamiętać o tym że bakterie potrzebują do życia również tlenu, co będzie jesli ich populacja nadmiernie wzrośnie w krótkim czasie? Ilośc tlenu w wodzie drastycznie spadnie, ryby to wytrzymają, sps-y niekoniecznie...

Następna sprawa:

chce karmić maksymalnie i utrzymywać niskie parametry.

Co to znaczy maxymalnie? I po co? Już pisałem to kiedyś, też moje spostrzeżenia, wszystkiego co lejemy do baniaka z sps-ami musi być ZA MAŁO, a nie maxymalnie, pamiętaj że wszystkie nadmiary ida w pogorszenie kolorów, tempa wzrostu i ogólnie kondycji baniaka. Po cholerę zwiększać karmienie jeśli nie trzeba? Po to żeby bakterie miały co robić? Więcej żarcia żeby bakterie miały co robić > więcej pozywki żeby bakterie dały radę przerobić ilość żarcia... A gdzie kres i jaki jest cel?

Reasumując, wszystko co napisałem to jedynie moje osobiste domysly, analizy, wnioski wyciągnięte z tego co się dzieje w moim baniaku i z tego co czytam tu i tam, nie są poparte żadnymi naukowymi badaniami w laboratoriach i takie tam :clowning Moim zdaniem jeśli jakaś metoda działa, czy to kulki, czy wóda czy VSV czy ZS2, i najakąś konkretną się zdecydowaliśmy to trzeba powolutku, małymi kroczkami dostosować ją do swojego baniaka, efekty przyjdą prędzej niż się człowiek spodziewa i będą lepsze niż się oczekiwało :waving

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja próbowałem kiedyś ZS2 i wódki,ale niepowodzeniem wtedy obarczam kiepski odpieniacz a potem jak pamiętacie próbowałem już wielu rzeczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seb , fajnie że odpisałeś :clowning, a teraz odpowiedź na pytanie

" Po co łączysz dwie metody "dokarmiania" bakterii zamiast doprowadzić jedną do perfekcji i dostosować do swojego zbiornika?"

No widzisz i jeszcze trzy miesiące temu do głowy by mi nie przyszło , żeby kombinować z filtracją , niestety producent polimerów wprowadził nową formułę , która w mojej ocenie jest dużo gorsza , po pierwsze ubywa jej w zastraszającym tempie , po drugie przez to że ubywa, nie jest w stanie utrzymać STABILNYCH parametrów PO4 , więc jak widzisz producent nie dał mi szansy na to żeby doprowadzić jedną metodę do perfekcji.

Oczywiście nie upieram się przy metodzie VSV z polimerów bylem bardzo zadowolony i chciałbym przy niej zostać , ale niestety nie za taką kasę , jeśli w przeciągu tygodnia ubywa 100ml to można prosto policzyć , że zapotrzebowanie w moim zbiorniku to 500ml na miesiąc a to sporo. I właśnie ze względu na oszczędności szukam skutecznej i taniej metody.

Jednak do końca nie jestem przekonany czy robię dobrze stąd moje pytania i obawy , gdzieś wyżej napisał Kidult , że on nie widzi przeciwwskazań i muszę przyznać że tym się sugerowałem.

Dzisiaj zauważyłem bielenie alg wapiennych , co mnie bardzo zmartwiło i niestety nie wiem czy to nie jest spowodowane właśnie mieszaniem dwóch metod , dlatego w tej chwili bardzo mocno obserwuję to co dzieje się w zbiorniku , jeśli algi dalej będą bielały , wyłączę dozowanie etanolu.

Co do karmienia, no cóż chciałbym podawać dwa razy w tygodniu miksturę z mrożonek dla korali , przy nowych polimerach jest to bardzo klopotliwe , bo system dochodzi do siebie przez 4 dni.

Pozdrawiam i czekam za dalszą dyskusją , może teraz dla odmiany głos zabierze Kidult


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#348681 fal :

starą dostawę uzupełniałem raz na trzy miesiące , parametry stały w miejscu idealne , dzisiaj co dwa tygodnie muszę uzupełniać kulki , więc w czym to ma polepszyć sprawę ?

Mozna by pomyslec ze szybko znikajace kulki to efekt rozwinietych bakterii ktore chrupia wegiel z polimerow az milo. Ja jednak zastanawiam sie czy to nie aby celowe zagranie producenta. Ktos nastawil sie na kulki, uzywal przez rok, widzi efekty to musi kupowac nowe kulki. Kiedys co pol roku a teraz co miesiac. Szesc razy wiekszy zysk dla producenta :clowning


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w połowie grudnia kupiłem 500ml kulek,potem następne 500ml na koniec lutego a teraz musiałbym już dokupić następne 500ml bo sporo ubyło.Oba zakupy w sumie poszły na zasyp filtra,który robiłem na raty.Teraz mogę określić to co zostało gdzieś na 600ml.Polimery w sumie nie są drogie porównując do Rowy a pozostawał jeszcze problem z azotanami.Ziarenko zastanowienia też zasiane jest u mnie przez ludzi,którzy twierdzą,że zakłócają wzrost i wygląd SPS-ów choć oglądałem fotki zbiorników na tej filtracji.Na wódeczkę bardzo przekonuje mnie baniaczek Seby.Tak jak Fal,zastanawiam się czy dobrze robię.Na pewno niejeden już pomyślał "po co inmar zaś kombinujesz jak masz dobrze" i ma rację.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester , ja uważam że jest dokładnie tak jak piszesz , metoda się sprawdziła ludzie do produktu się przekonali , więc zrobili małe ulepszenie , ale w swoją stronę.


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wlasnie robilem test PO4 z dusza na ramieniu, bo ostatnio duzo karmilem. 4-5 kostek dziennie i granulatu troche, dzien w dzien, bo mam forcipigera, ktory zaczal jesc po miesiacu i troche go musze podtuczyc. wynik testu 0.00 , wiec zaraz biore sie za karmienie :clowning

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kidult przyznam się , że liczyłem na jakąś obszerniejszą wypowiedź z Twojej strony :clowning.

Może kilka zdań na temat moich obserwacji wynikających z łączenia VSV z polimerami , tak jak wyżej wspomniałem zastanawiałem się czy dobrze robię łącząc te metody , minął w zasadzie tydzień od kiedy leję etanol z glukozą , efekty są takie , że PO4 nie pływa jest bardzo stabilne , wynik robiony każdego dnia o tej samej godzinie PO4 - 0,05 , w między czasie korale co drugi dzień dostają miksturę składającą się z 6 kostek mrożonek. Na chwilę obecną żadne plagi się nie pojawiły , na początku myślałem że bielenie alg jest spowodowane mieszaniem metod , ale bielenie nie postępuje więc uznałem , że to nie od etanolu. Zbiornik jest oczywiście pod obserwacją , jeśli się wydarzy coś niepokojącego to dam znać.

Pozdrawiam


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie mi czy nie przeginam z karmieniem

8 kostek mrożonek dzienniie

6 kostek planktonu 3 x w tygodniu

Co daje mi w tygodniu

56 kostek mrożonek artemi i kryla

18 kostek zmiksowanego planktonu.

Parametry cały czas ok , PO4 - 0,05 , NO3 - 0,5

Parametry cały czas stoją jak skała , zastanawiam się nad delikatnym podniesieniem dawki VSV.


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z moich obserwacji , skała zrobiła się zastraszająco czysta wygląda jakby odkurzaczem wciągnął cały syf , nie wiem czy to dobrze , w tej chwili podaję 12ml na dobę rozrobionej mikstury wg przepisu Kidulta.

Parametry cały czas zadowalające , na początku chciałem zwiększyć dozowanie , ale stwierdziłem , że jeśli mogę karmić w takich ilościach i parametry stoją , to chyba jednak nie będę nic zmieniał.

Co do korali to ewidentnie widać , że nic im nie przeszkadza , kolory jakby fajniejsze ( ale to może być moje złudzenie , bo chcę widzieć bardziej wybarwione :) )

Co do odpieniacza wywala spore ilości syfu , mogę śmiało powiedzieć , że w przeciągu tygodnia jest to 4 litry ciemno brązowawej mikstury , ale nie czarnej , odpieniacz chodzi pół na pół.

Pozdrawiam


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ile czasu juz podajesz po 12ml z kazdego z roztworow?

wg mnie karmisz duzo jak na taki baniak i dobrze ze parametry stoja. jak juz lejesz te roztwory od tygodnia to mozesz podniesc dawke do 1ml na godzine i obserwuj co sie dzieje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na moje 400 l obiegu przy kręcących się kulkach zapodałem 1 ml/dobę mikstury przepisu Grzesia Dyzmy i PO4 zeszło mi w ciągu 3 dni z 0,08 do 0,01 (średnie wyniki wg małej hanki) Trochę za szybko i za nisko bo niektóre LPSy się obkurczyły.


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kidult , roztwór podaję w równych ilościach od tygodnia.

I teraz ciekawa sprawa , Acropora która sobie u mnie stała i w zasadzie nie rosła , nagle zachciało jej się żyć i w przeciągu tygodnia widzę delikatne przyrosty , i teraz pytanie czym to jest spowodowane ? Dużym karmieniem , czy metoda VSV pobudziła korala.

Co do zwiększenia dawki to sam nie wiem , nie chcę balansować na krawędzi ostrza , aż tak mi nie zależy na tym żeby zejść do zera , Kidult pamiętaj że kręcą się u mnie polimery i z dawką nie chcę przegiąć.


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kidult karmię sporo to prawda , ale mam wrażenie że korale są zachwycone.

Polimerów ubywa , a parametry stoją :), przed chwilą sprawdzałem NO3-0,5 , PO4-0,05

Kurcze nie bardzo wiem jak poradzić sobie z fosforanami po RO i DI , każdego dnia do zbiornika wpompowane jest około 5 litrów wody z PO4-0,05 , macie jakiś pomysł ?


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak masz idealne parametry których wartość jest zbliżona do błędu pomiaru i tak naprawdę możesz już mieć po4 0 ale o tym nigdy się metodami amatorskimi nie dowiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kontynuujac temat VSV. Jak Wam sie pieni?

Nie namawiam nikogo, na taka miksture, ale albo to efekt miodu, albo cieplej wodki:D Wyglada na to ze nie tylko czlowiek po tym trunku puszcza pawie. O od kilkunastu dni moj Rambo (po temacie seby mnie wzielo zeby mojemu tez dac imie:D ) pracuje na 120%. Nic nie padlo, karmienia ani obsady nie zmienilem. Piana dzwiga dekiel i tu zaczyna sie problem. Ponizej urobek z 5 dni. Co kilka godzin musze go wyczierac. Otwory w deklu sie zapychaja wiec chyba musze nawiercic wiecej i czyms go obciazyc.

p1030185z.jpg

Kubek wymyty 4 godziny temu i zmiana w ustawieniu na jeszcze bardziej mokro.

p1030197n.jpg


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie to samo - "twarda i sucha" piana ktora czape na odpieniaczu. Nie chce plynac, nie zamienia sie w ciecz


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.