Skocz do zawartości
mrozikulus

VSV method

Rekomendowane odpowiedzi

Mirek, przy takim przerybieniu odpieniacz musi być 2-4 x większy niż zalecany.

Obawiam się, że ten bk250 po prostu nie wyrabia.

Jak juz uda Ci się zbić azot to rozważ zamianę odpieniacza na wydajniejszy np. Reef Octopus SSS 6000.

Po drugie, jak chcesz zbijać azot to usuń absorber fosforanów bo inaczej metoda z vódką nie zadziała.

Bakterie potrzebują węgiel z wódki, azot i fosfor.

Odpieniacz będzie je wyrzucał na zewnątrz systemu w postaci gęstej piany.

Metoda z wódką jest na forum opisana więc nie będę powtarzać.

Potem możesz zamiast vódki zmienić sól na aquaforest - ma w sobie pożywkę dla bakterii probiotycznych - podobne działanie jak w metodzie z Vódką, też trochę zbija azot z fosforem.

Podstawa to jednak wymiana odpieniacza na większy, bo bez tego nie ustabilizujesz parametrów a absorbery to tylko półśrodki.

Masz racje jak popatrzyłek ile przez dzień objedzą ryby to postanowiłem odłowić wrzystkie DZIESIĘĆ chromisków.

Wyglądem nie powalają a azotany rosną.Solę Prisem mówisz żeby zmienić?


MÓJ KAWAŁEK OCEANU:

KoTm lutego 2013

trzy-lata-minely moje pierwsze akwarim

Blekitna-glebia 1500 w obiegu

gallery_14359_2078_47879.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmiana soli pomoże ale samą solą nie zbijesz azotu. zacznij lać wódkę i odłącz rowę to azot zacznie spadać. chromis strasznie brudzi wodę, to była dobra decyzja żeby się ich pozbyć. Jak zbijesz azot bez chromisów i na soli Aquaforest nie powinien już rosnąć.


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmiana soli pomoże ale samą solą nie zbijesz azotu. zacznij lać wódkę i odłącz rowę to azot zacznie spadać. chromis strasznie brudzi wodę, to była dobra decyzja żeby się ich pozbyć. Jak zbijesz azot bez chromisów i na soli Aquaforest nie powinien już rosnąć.

Wczoraj wieczorem wlałek 10ml.gorzałki,zakręciłem rove i rano pół dzbanka odpieniacz mazi wywalił.

Poleję jeszcze przez kilka dni i zmieżę wartości.A co do soli to czy jak przestane lać wódke i ustabilizuje warunki

to ona je podtrzyma?


MÓJ KAWAŁEK OCEANU:

KoTm lutego 2013

trzy-lata-minely moje pierwsze akwarim

Blekitna-glebia 1500 w obiegu

gallery_14359_2078_47879.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wieczorem wlałek 10ml.gorzałki,zakręciłem rove i rano pół dzbanka odpieniacz mazi wywalił.

Poleję jeszcze przez kilka dni i zmieżę wartości.A co do soli to czy jak przestane lać wódke i ustabilizuje warunki

to ona je podtrzyma?

Po tygodniu zwiększ dawkę 2x i sprawdzaj azotany co kilka dni. Gdyby pojawił się biały nalot na szybach to zmniejszasz dawkę wódki o 50%. Jak zbijesz azot to sól z probiotykami powinna je utrzymać na niskim poziomie. Jeśli tak nie będzie to mniej ryb lub większy odpieniacz albo lekko wódeczkę będziesz lał.

Ja też miałem azot 50, zmieniłem sól i wrnik w odpieniaczu. Teraz mam no3 ok. 5 a fosfor śladowy przy 12 rybach na 400 litrów wody. Azot wódką zbijesz po ok. 2-3 tygodniach, potem sam zobaczysz. Powodzenia.


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

znajomy morszczak leje wódy do akwarium na zbicie no2 i no3:) mówi ze przynajmniej ma z kim pic:)


5038_5082.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to powiedz koledze ze jak ma jeszcze no2 to ma zbiornik nie dojrzaly...............

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po tygodniu zwiększ dawkę 2x i sprawdzaj azotany co kilka dni. Gdyby pojawił się biały nalot na szybach to zmniejszasz dawkę wódki o 50%. Jak zbijesz azot to sól z probiotykami powinna je utrzymać na niskim poziomie. Jeśli tak nie będzie to mniej ryb lub większy odpieniacz albo lekko wódeczkę będziesz lał.

Ja też miałem azot 50, zmieniłem sól i wrnik w odpieniaczu. Teraz mam no3 ok. 5 a fosfor śladowy przy 12 rybach na 400 litrów wody. Azot wódką zbijesz po ok. 2-3 tygodniach, potem sam zobaczysz. Powodzenia.

Tak też zrobie tyle że po wyłapaniu chromisów naliczyłem jeszcz 30 rybek niektóre już duże bo 2 letnie od początku zemną są.

Jeśli wódka nie obniży NO3 dajej będe odławiał bo zależy mi na ładnych kolorach akroporek-BRĄZ lubią dziewczyny.>


MÓJ KAWAŁEK OCEANU:

KoTm lutego 2013

trzy-lata-minely moje pierwsze akwarim

Blekitna-glebia 1500 w obiegu

gallery_14359_2078_47879.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli po4 bedziesz mial zerowe a no3 np 50 to musisz delikatnie po4 podniesc , wtedy po wodce no3 poleci na dol , tylko tez z ta wodka nie szalej zeby za szybko nie polecialo :) pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy 30 rybach jak odłączy rowę to fosforu będzie wystarczająco dla wódki.


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli po4 bedziesz mial zerowe a no3 np 50 to musisz delikatnie po4 podniesc , wtedy po wodce no3 poleci na dol , tylko tez z ta wodka nie szalej zeby za szybko nie polecialo :) pozdr

Ok dzięki Rove już wyłączyłem myśle że to wystarczy czy i UV-odłączyć?

A z wódką to dokładnie niema żartów, choć ja jestem niecierpliwy.


MÓJ KAWAŁEK OCEANU:

KoTm lutego 2013

trzy-lata-minely moje pierwsze akwarim

Blekitna-glebia 1500 w obiegu

gallery_14359_2078_47879.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spokojnie , a spadnie :) chodzi o to zebys nie lal 3x po ćwiartce dziennie :p

poszukaj tematu na forum o wodka method to tam sa dawki podane , dobierzesz ja sobie do litrarzu i bedziesz stopniowo zwiekszal , no3 spadnie , podepniesz rowe i pozostanie tylko utrzymywanie tych parametrow na stalym poziomie :) a do tego potrzebny bedzie ci jeszcze duzy odpieniacz :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spokojnie , a spadnie :) chodzi o to zebys nie lal 3x po ćwiartce dziennie :p

poszukaj tematu na forum o wodka method to tam sa dawki podane , dobierzesz ja sobie do litrarzu i bedziesz stopniowo zwiekszal , no3 spadnie , podepniesz rowe i pozostanie tylko utrzymywanie tych parametrow na stalym poziomie :) a do tego potrzebny bedzie ci jeszcze duzy odpieniacz :)

Ok dzięki za rade zobaczymy po zbiciu NO3 czy mój bubble king 250 da radę

bo jakoś szkoda było by inwestować w coś inngo.On miał w zupełności z dużym zapasem dać sobie rade.


MÓJ KAWAŁEK OCEANU:

KoTm lutego 2013

trzy-lata-minely moje pierwsze akwarim

Blekitna-glebia 1500 w obiegu

gallery_14359_2078_47879.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

żeby ni ebyło..czytałem wątek...ale wszyscy albo prawie wszyscy macie dojrzałe zbiorniki z dużą obsadą...

powiedzcie mi od kiedy można zacząc stosować VSD ...mam zbiornik prawie 4 tyg, dojrzewanei wygląda że ma się ku końcowi...

parametry sprzed kilku dni No2, No3 0, PO4 niskie

akwarium 450 l+sump, 46 kg skały LR, pasek żywy 20 litrów, od tyg pojawiło się trochę szczpeek korali miekkich i kilka lpsów, ryb nie ma , plan zakupowy na ten weekend, sporo glonów zielonych ale jakby zaczęły szarzeć i w miejscach wyczyszczonych przeze mnie lub ślimaki nie odrastają

odpieniacz Black Pearl ładnie pieni, co 5-6 dni wyrzucam pół kubka bazowej breji, oczekuję na filtry na wegiel i pochłaniacz PO4

jak rozumiem z lektury poczekać aż system się zapełni, trochę przepełni, wzrośnie PO4 i wtedy r0zpoczać ew stosowanie metody?

czy można lub warto wczęsniej? teraz ? kiedy? nie chcę popsuć...


http://7140_7307.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz NO3 ~0 to po co Ci wódka? PO4 niskie to znaczy ile?


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

testy z 08/04/12

pH 8,0

NO2 0

NO3 0

PO4 0

zasol 3,2%

wapń 450

NH4 <0,25

Mg 1320

kH 8,3

ale sporo glonów ma prawo przekłąmywac PO4? prawda?

jutro planuję zrobic kolejne testy

po lekturze wiem że na wódkę za wcześnie...tą laną do akwarium...

ale kiedy zacząć? wszyscy tak dużo i dobrze pisza o tej metodzie....


http://7140_7307.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zaczac jak baniak dojrzeje, glony zejda, no3 wzrosnie, odpieniacz nie bedzie mogl go zbic - wtedy mozesz pomyslec o wodce czy vsv aby zbic to no3 i trzymac na jakims niskim poziomie... warunek - aby zbic NO3 - PO4 nie moze byc zero... i w druga strone nie zbijesz PO4 jak no3 bedzie 0 - poki co nie ma sensu lac wódy do tego baniaka... jesli masz no3/po4 po zero - pozbadz sie glonow mechanicznie i obserwuj wode :D


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podziękowania :unworthy:


http://7140_7307.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

testy z 08/04/12

pH 8,0

NO2 0

NO3 0

PO4 0

zasol 3,2%

wapń 450

NH4 <0,25

Mg 1320

kH 8,3

ale sporo glonów ma prawo przekłąmywac PO4? prawda?

jutro planuję zrobic kolejne testy

po lekturze wiem że na wódkę za wcześnie...tą laną do akwarium...

ale kiedy zacząć? wszyscy tak dużo i dobrze pisza o tej metodzie....

Glony to dodatkowa filtracja,ale na nie możesz dołożyć kilka ślimaków.

A wódke dokładnie zacznij lać jak odpieniacz zacznie mieć problemy.

Ja dwa tygodnie temu założyłem reef maxa.Żywy piach ze sklepu, dojżała skała i woda

z mojego dojżałego zbiornika z NO3- 50 NIESTETY. Sprawiło że zwieżaki a dokładniej cztery rybki

i kilka szczepek korali dołożyłem już następnego dnia po zalaniu.trzeciego dnia zaczeły pokazywać się

cyjano i inne zielone glony, więc niemając nic do stracenia zaczołem dolewać 1ml.wódki do zbiornika

Po tygodniu od zalania glony zaczeły znikać,a dziś dwa tygodnie od zalania po dolewaniu 1ml.wódki dziennie

i zaliczonej jednej podmiance po glonach niema śladu a NO3 jest na poziomie 25. Czyli spadło bardzo ładnie

jutro podnoszę do 1.5ml wódeczke i dalej obserwuję co będzie się działo.Z moich obserwacji wynika że wódka nie tylko

zbija NO3 i PO4 ale też pomaga w stabilizacji zbiornika.

Edytowane przez seb
orty (wyświetl historię edycji)

MÓJ KAWAŁEK OCEANU:

KoTm lutego 2013

trzy-lata-minely moje pierwsze akwarim

Blekitna-glebia 1500 w obiegu

gallery_14359_2078_47879.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mirekaju, wódki nie lejemy kiedy odpieniacz ma problemy, tylko kiedy baniak ma problemy z parametrami, a Reef Max, to moim zdaniem jeszcze nie zaczął dojrzewać, wspomnisz moje słowa :welcome:

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam dojrzewania nie miałem w moim RM...

a teraz to cyklicznie co 6mc mam takie dojrzewanie że mi pompy z akwa wychodzą...


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Glony to dodatkowa filtracja,ale na nie możesz dołożyć kilka ślimaków.

A wódke dokładnie zacznij lać jak odpieniacz zacznie mieć problemy.

Ja dwa tygodnie temu założyłem reef maxa.Żywy piach ze sklepu, dojżała skała i woda

z mojego dojżałego zbiornika z NO3- 50 NIESTETY. Sprawiło że zwieżaki a dokładniej cztery rybki

i kilka szczepek korali dołożyłem już następnego dnia po zalaniu.trzeciego dnia zaczeły pokazywać się

cyjano i inne zielone glony, więc niemając nic do stracenia zaczołem dolewać 1ml.wódki do zbiornika

Po tygodniu od zalania glony zaczeły znikać,a dziś dwa tygodnie od zalania po dolewaniu 1ml.wódki dziennie

i zaliczonej jednej podmiance po glonach niema śladu a NO3 jest na poziomie 25. Czyli spadło bardzo ładnie

jutro podnoszę do 1.5ml wódeczke i dalej obserwuję co będzie się działo.Z moich obserwacji wynika że wódka nie tylko

zbija NO3 i PO4 ale też pomaga w stabilizacji zbiornika.

Mirek- oprocz tego co ci juz napisal seb, dodam ze mimo ze wyglada na to ze zbiornik sie ustabilizowal pospieszyles sie z wodka. Wyciagnales wnioski na podstawie dwutygodniowego akwa co moze cie wpuscic w kanal. Wodke powinno sie lac po skonczony dojrzewani zbiornika czyli po conajmniej kilku miesiacach, chociaz moj zbiornik ma dwa lata i dopiero teraz widze co znaczy dojrzaly zbiornik. Wodka, czyli dozowanie wegla organicznego powoduje dokarmianie mikroorganizow. Niestety nie tylko tych potrzebnych. Zbiornik powinien dojrzec sam, na cyklu azotowym. Wtedy dolewajac wodke wiesz ze wykorzysaja ja rowniez dominujace bakterie azotowe. Gdy lejesz wegiel do swiezego zbiornika czort jeden wie co za licho bedzie ten wegiel jadlo. A zbiornik bez podstawowej flory bakteryjnej bedzie podatny na plagi ze wzgledu na slaba "immunologie" I jesli nawet teraz plagi zeszly to za jakis czas wroca i wtedy dopiero bedzie zgadywanie dlaczego. Jak to mowil Stuhr w Seksmisji: "natury sie nie da oszukac"

Pozdro


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mirek- oprocz tego co ci juz napisal seb, dodam ze mimo ze wyglada na to ze zbiornik sie ustabilizowal pospieszyles sie z wodka. Wyciagnales wnioski na podstawie dwutygodniowego akwa co moze cie wpuscic w kanal. Wodke powinno sie lac po skonczony dojrzewani zbiornika czyli po conajmniej kilku miesiacach, chociaz moj zbiornik ma dwa lata i dopiero teraz widze co znaczy dojrzaly zbiornik. Wodka, czyli dozowanie wegla organicznego powoduje dokarmianie mikroorganizow. Niestety nie tylko tych potrzebnych. Zbiornik powinien dojrzec sam, na cyklu azotowym. Wtedy dolewajac wodke wiesz ze wykorzysaja ja rowniez dominujace bakterie azotowe. Gdy lejesz wegiel do swiezego zbiornika czort jeden wie co za licho bedzie ten wegiel jadlo. A zbiornik bez podstawowej flory bakteryjnej bedzie podatny na plagi ze wzgledu na slaba "immunologie" I jesli nawet teraz plagi zeszly to za jakis czas wroca i wtedy dopiero bedzie zgadywanie dlaczego. Jak to mowil Stuhr w Seksmisji: "natury sie nie da oszukac"

Pozdro

Wiem że natury się nie oszuka,ale może przynajmniej uda się to troch nagiąć.

Mam zamiar robić raz w tygodnu podmiane tak ze 20% oprucz tego na noc dolewam planktou

Obsada dziś mi się zwiększy robie potrządki w głównym baniaku i rtochę szczepek przeniosę.

Czas pokaże co będzie działo się dalej.


MÓJ KAWAŁEK OCEANU:

KoTm lutego 2013

trzy-lata-minely moje pierwsze akwarim

Blekitna-glebia 1500 w obiegu

gallery_14359_2078_47879.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

trochę odswieżę temat

mianowicie mam pytanie jak się ma vodka method do refegium w którym śą glony?

jeżeli vodka powoduje zanik glonów i cyjano to co się może stać z glonami w refegium?


ce1b9daccead29f0b207f8cf3283fbd9u749a661.png?upd=20150612144515

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam i proszę o radę.

Cztery tygodnie nie robiłem testów (.wcześniej przed 3 tygodniami no3 0 po4 0)

Wszystko w akwie było ok (mam tylko miękkie i 2lps więc jakoś tak uśpiło moją czujność,

Tydzień temu zrobiłem i zonk no3 z 50 po4 coś lekko zminł kolor delikatnie ale coś jest

Rozrobiłem vsv zaczęłem dozować 0,5ml dziennie

Dodałem dzisiaj biodigest kilka kropel

Mam pytanie

Jak szybko powinno spadaćno3 naraze nie spada?

Czy nie zwiększyć dawki ?Mam 45L+22L w sumie pewnie 55litrów wody

Pewnie przekarmiłem mam 2 błazenki

glon zielony się pojawił na szybkach i dlatego zrobiłem testy

Edytowane przez Skala (wyświetl historię edycji)

Akwarium 112L 80x35x40 + 22L sump

Odpieniacz DIY,

Oświetlenie: 2x24W T5, 21W Led

Cyrkulacja :Koralia nano 900, JVP-100 2500L.Jakis sunsun 650L

Obieg: Eheim 1000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.