Skocz do zawartości
ejerzyk

pierwsze morskie 54l

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli chodzi tło to zrób wycieczkę do castoramy. Mają tam w arkuszach 100X50 spienione PCV w rożnych kolorach. Ja mam własnie z tego zrobione. A przyciąć to można nożykiem do tapet.


160 litrów (100X40X40), Ok. 12kg skały (start na suchej), 4X39W, Deltec MCE600, 2X Aquael 2600.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

salamander74 fajna sprawa z tym pcv w Łodzi czarnego nie było ja wybrałem sobie kolor granat do swoich kombinejszyn :D

ejerzyk próbowałeś z gąbką na wylocie z odpieniacza ? ziomek tak zrobił i nie ma problemu


Zaczynam od początku nie od zera .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

próbowałeś z gąbką na wylocie z odpieniacza ? ziomek tak zrobił i nie ma problemu

Próbowałem - pociąłem gąbkę od małego filterka, który miałem do 25l z narybkiem pyszczaków i wsadziłem w wylot, ale gąbka stawiała za duży opór dla wypływającej wody i ta przelewała się do kubka, więc do bani. Ale wczoraj wpadłem na pewien pomysł i dzisiaj już bąbli nie ma. Wziąłem puszkę po płatkach dla rybek (taką 1200 ml), odciąłem dno i nałożyłem na odpieniek. Pompa oczywiście jest poniżej dolnej krawędzi, więc wszystko jest ołkej, a cała woda z odpieńka wylatuje do tego pseudopanelu. Tak więc bąble kotłują się w puszcze, a spodem wylatuje już ich znikoma ilość. Później może wstawię zdjęcia, jak to teraz wygląda. Na razie niestety pseudopanel jest biały, bo puszki miałem tylko białe i żółte, więc wybrałem białe, ale będę poszukiwał innej puszki, ewentualnie może spróbuję zrobić taki panel wieszany na krawędzi akwa samodzielnie z czarnego plexi.

Dodaję zdjęcie:

post-12051-0-86218600-1306689275_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:clapping nie ma to jak twórczość ,a jak byś skleił trokątny pojemniczek w róg zbiornika naciął grzebien a w środek włożył odpieniek i pompkę obieg. taka miniaturka spełnia wiele funkcji a wszystko siedzi w akwa dla bezpieczeństwa zalania

polecam takie rozwiązanie lub podobne żeby działanie dobre miało


Zaczynam od początku nie od zera .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 18:

Uprzejmy sprzedawca w sklepie zmierzył parametry wody i podobno są ołkej, więc zakupiłem pierwsze zwierzątka (poza tymi, co przyjechały ze skałą). Dzisiaj do akwarium doszły:

  1. Chrysiptera hemicyanea
    post-12051-0-10831000-1306864708_thumb.jpg
  2. Calcinus elegans
    post-12051-0-02105400-1306864731_thumb.jpg
  3. 2 ślimaki: kopiący i wcinający glony (nazw nie znam)

Garbik dlatego, że szaleję za Zebrasomą xanthurus, ale do mojego akwa się zdecydowanie nie zmieści, więc garbik będzie ją imitował ;) kolory ma równie wspaniałe, jedynie trochę mniej dostojny, ale i tak piękny. Niestety cały czas bunkruje się za skałkami w okolicach odpieńka, może niedługo się przyzwyczai i trochę bardziej się pojawi...

Wiem, że krab pustelnik jest łobuz, ale również mi się niezmiernie podoba i na razie jest malutki, więc co najwyżej zamiesza piasek. Jeżeli nadmiernie urośnie, to zamienię/oddam.

Ślimorki będą ładnie czyściły.

Teraz czekam na dostawę wurdemanni. Jak się pojawią w sklepie, to pewnie 1 trafi też do mnie. Mam nadzieję, że się weźmie za moje aiptazje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 21 (3 tydzień):

Pozwoliłem sobie na małą aktualizację. Wczoraj wyciąłem z przezroczystej plexi, którą miałem pod ręką, ściankę na pseudopanel. Zastąpiła ona puszkę po płatkach dla rybek. Teraz odpieniek jest za panelem razem z grzałką. Panel nie sięga do dna, tylko do głębokości górnej krawędzi pompki, więc dodatkowa pompka obiegowa nie jest potrzebna. Doszedł też filterek kaskadowy, w którym będzie purigen i rowaphos. Wszystko jest na zdjęciach. Starałem się też sfocić wszystkie zwierzaki i widok ogólny. Niestety są reflexy, ale musiałem zdjęcia zrobić w dzień, bo wieczorem nie będę miał czasu.

post-12051-0-98243400-1307093532_thumb.jpg

post-12051-0-84302100-1307093547_thumb.jpg

post-12051-0-45877700-1307093561_thumb.jpg

post-12051-0-53216100-1307093607_thumb.jpg

post-12051-0-41638100-1307093696_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak już napisali koledzy wyżej szkoda, że przed zalaniem nie pomyślałeś o jakieś "kryjówce dla sprzętu". Ja tak ową zrobiłem w mojej 30stce. Wkleiłem z plexi taki "pseudo komin". Naciąłem na górze grzebień. Do środka zmieściły się: Odpieniacz, grzałka oraz wlot do kubełka. Fajna sprawa taki pseudo komin właśnie z kilku względów:

- Ładnie można schować odpieniacz, grzałkę

- widać poziom odparowanej wody - ja mam zaznaczony kreseczką poziom, jaki ma być i wiem, ile wody odparowało - w takim kominie, gdzie powierzchnia litra to (w moim przypadku 9x9 cm) łatwiej zauważyć ubytek 3-4 mm słupa wody niż na powierzchni całego akwarium 50x30 cm

- można w nim zawsze umieścić makroglony - u mnie się sprawdzało :)

Ale baniaczek nieźle się zapowiada. Tylko odpieniacz...nie wiem, czy nie lepiej by sobie radził jakiś na kostkę. Próbowałeś przerobić wirnik na Mesh'a?

Pozdrawiam


www.podforak.rzeszow.pl --->PODkarpackie FORum AKwarystyczne

Parametry mojej solniczki

4626_4632.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czym przykleiłeś plexi do szyby? Czytałem trochę forum i podobno nie jest to takie proste.

Ja teraz już mam w zasadzie taki panel i sprawuje się świetnie. Pompki odpieniacza nie będę ruszał, bo też o tym czytałem i może się okazać, że po bajerach z wirnikiem przestanie działać. Poza tym jeżeli chodzi o samo odpienianie, to nie mam zarzutów. Jedynym mankamentem jest wyrzucanie masy bąbli, ale teraz wszystkie są ograniczone przez panel i jest świetnie. Zawsze też mogę wymienić przezroczystą plexi (którą miałem pod ręką i dlatego z niej wyciąłem) na spienioną czarną i odpieniacza widać nie będzie, ale i tak teraz jest dobrze zasłonięty przez skałki. Natomiast zamiast makroglonów będę miał purigen i rowa phos w filtrze kaskadowym. Filtr już jest, preparaty również, w pon. będę miał woreczki. :)

Nie wiem, czy dobrze zrozumiałem, ale z opisu wynika, że masz kubełek. A co w nim? Wiem, że niektórzy praktykują kubełek z pokruszoną żywą skałą.

Dzięki za komentarz i rady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Plexi kleiłem silikonem akwarystycznym i przez 9 miesięcy użytkowania akwarium nie puścił. Dłużej test jednak trwać nie będzie bo kończy się rok akademicki...

Co do kubełka - też wiele czytałem, że to, że tamto, że strefy beztlenowe, że to tykająca bomba...stety nie zauważyłem takiego stanu rzeczy. Kubełek nie ruszany ani razu od 9 miesięcy. Zasypany w całości pokruszoną żywą skałą (kubełek MiniKani 80 - dobre, bo polskie :clowning - dosyć pojemny). Wiadomo, że małe akwarium zagracone żywą skałą nie wygląda...dlatego trafiła do kubełka - wg mnie bardzo dobre miejsce na siedlisko bakterii :). Skały pokruszonej poszło z 2 kg na pewno. No i działa - tyle samo czasu co silikon trzyma :)

Jeżeli odpieniacz hula jak trzeba to faktycznie nic nie zmieniaj. Ja mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości znów postawie jakiś ciekawy zbiorniczek do 100 litrów - większe jeszcze mnie nie kręcą :p


www.podforak.rzeszow.pl --->PODkarpackie FORum AKwarystyczne

Parametry mojej solniczki

4626_4632.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 25:

Doszło kilka zwierzątek. Od Skipera jest krewecia wurdemanni, mała clavularia i gratis szczepka xenii. Dzisiaj jeszcze dokupiłem zoa. Kreweci nie udało mi się sfocić, bo jak się starałem to zrobić, to dioda wspomagająca AF dała jej po oczach i poszła za skałki. Diodę już wyłączyłem i pewnie następnym razem się uda. W każdym razie okaz udany, bo już na moich oczach zjadła trzy aiptazje. Pozostałej większości aiptazji zaserwowałem soczek Joego i troszkę poskromiłem plagę. Resztą zajmie się mój brother in arms, czyli wspomniania krewecia. Uprzedzając pytania - xenię przymocowałem igłą i gumką, bo jak była przybita samą igłą, to zaczynała się po jakimś czasie bujać i na moje oko były małe szanse, żeby się przyczepiła. Teraz jest przyszpilona i dociśnięta gumką i mam nadzieję, że da radę. Po jakim czasie będę mógł zdjąć z niej mocowanie? Zapraszam do oglądnięcia zdjęć.

post-12051-0-52749300-1307473404_thumb.jpg

post-12051-0-18011700-1307473419_thumb.jpg

post-12051-0-43840600-1307473432_thumb.jpg

post-12051-0-75805000-1307473447_thumb.jpg

post-12051-0-14342800-1307473465_thumb.jpg

post-12051-0-77829000-1307473480_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny baniaczek powoli się rozkręca dobrze że powoli dokładasz życie. Do podmianek i dolewek używasz wody z RO+DI czy same RO, widzę że ominęły cię plagi glonów, zazdroszczę. Powodzenia


Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie mam samo RO, ale gdybym zakładał poważniejszy zbiornik to na pewno byłoby też DI. Trochę chciałem ograniczyć koszty i ze względu na ujęcie wody wysokiej czystości sobie na to pozwoliłem. Oprócz tego teraz stosuję rowa phos, który mam nadzieję wspomoże oczyszczanie z krzemianów. Glony oczywiście też miałem, ale na początku ograniczałem świecenie, a później wpuściłem ślimory i krabiszona. Ekipa czyszcząca podziałała. Teraz niestety zaczynały mi się pojawiać cyjano, ale wzruszyłem czerwony piasek i właśnie też z tego powodu dołożyłem rowa phos i purigen do kaskady. Mam wrażenie, że się zahamowało.

Dziękuję za komentarz :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj udało mi się potłuc areometr, a stare łacińskie powiedzenie pszczół mówi:

Kto salimetr niechcący rozbije,

temu się koralowiec w górę wybije.

Kto nie słyszał, ten teraz przeczytał. Także już teraz wiecie u kogo będą najładniej rosły koralowce. Tak tak, właśnie w moich skromnych 50 literkach i wcale nie w szczepkarium Seba (które bardzo podziwiam). No niestety... :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 30:

Aktualizacja po wizycie u RA345 (nie ma tu jeszcze clavularii virdis, bo dopiero się rozwija) + starsi mieszkańcy:

post-12051-0-12232600-1307908764_thumb.jpg

post-12051-0-11065500-1307908778_thumb.jpg

post-12051-0-15736800-1307908794_thumb.jpg

post-12051-0-20344600-1307908803_thumb.jpg

post-12051-0-31800100-1307908819_thumb.jpg

post-12051-0-92299400-1307908838_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 36:

Trochę się ostatnio pozmieniało. Kilka zwierzątek doszło, jedno trzeba było oddać do sklepu.

Teraz wygląda to tak:

1806201100.jpg

1806201101.jpg

1806201102.jpg

Jak widać na pierwszym zdjęciu, ładnie rosną glony wapienne, ale też brązowe. Czekam na zamówiony filtr DI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Super to wygląda :)

Powodzenia z baniaczkiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za miłe słowa, to dzięki Waszym radom.

No niestety pompa jest bycza, ale koralia nano jest nieporównywalnie droższa... Siedzi tak na froncie, bo starałem się umieścić wszystko z jednej strony, żeby chociaż druga strona była wolna od wszystkich ustrojstw.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Ten cyrkulator to SUN-SUN prawda?

Jak byś go chciał czyścić to nie odkręcaj tego protektora z przodu bo zacznie się koszmar :)

Ja mam takie dwa, są już na liście "do odstrzału" :D

Przesiądę się na Hydor Evolution chyba bo są cichsze dzięki tej gumowej podstawie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okej, będę uważał, a jeszcze takie pytanie laika:

Jesteście w stanie określić, czy ten sarco po środku wypuści jeszcze z tych wypustków małe polipki na końcach każdego, czy teraz jest już w pełni otwarty?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Baniaczek extra :thumbup: .

Bardzo proszę o aktualne zdjęcia akwarium :unworthy: .

Pozdrawiam.


..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fajne ta skała wygląda ! Może spróbuj jakieś czarne tło zainstalować,

choćby z folii ogrodniczej (1zł/mb w Leroy M). Ja długo tła nie miałem,

teraz wrzuciłem i faktycznie jest lepszy kontrast i kabli z tyłu nie widać.

Powodzenia .


PŁYTKIE....

150L, 6x39W , Tunze ReefPack,

Obsada : miękkie oraz LPS 

http://nano-reef.pl/forums/topic/79258-płytkie-akwarium-2016/#comment-991136

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ooo dobry pomysł z folią, próbowałem znaleźć czarne plexi w praktikerza, ale jest tylko niebieskie, a niebieskiego nie chcę...

Odnośnie aktualizacji to:

Przede wszystkim akwarium przetrwało mój 9 dniowy wyjazd pod opieką mamy w zasadzie bez szkód wynikających ze złej opieki, bo mama sprawdziła się świetnie. Jednak niestety podczas mojej nieobecności jeden błazenek popełnił samobójstwo... :( Wyskoczył na podłogę, nikogo wtedy nie było, więc zwiedzania nie przeżył. :( Poza tym przykrym incydentem wszystko się ma świetnie (poza sarco, który cały czas grymasi). Zoa się mnożą na potęgę, briareumy ładnie okrywają coraz więcej skałki, clavularia się ładnie zagęściła. Na skale wyrosło też coś przypominającego grzybki w kolorze brązowym - wcześniej myślałem, że to jakieś glony, ale teraz bardziej przypomina grzybki. Za jedną skałką znalazłem też coś gąbkowatego w kolorze żółto-zielono-kanarkowym. Prawdopodobnie niedługo dojdą nowi mieszkańcy, wtedy zrobię zdjęcia (może też już będzie czarne tło).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 83:

Zmiany, które zaszły opisałem w poprzednim poście. Czarnego tła na razie jeszcze niestety nie ma. Doszło też kilka zwierzątek. Oceńcie, czy się Wam podoba moja lampka biurkowa:

0408201101.jpg

0408201100.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem teraz wygląda lepiej, więcej kolorków ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.