Skocz do zawartości
ejerzyk

pierwsze morskie 54l

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

mam na imię Jurek i już od jakiegoś czasu myślałem intensywnie nad założeniem własnego akwarium morskiego. Nabrałem już pewnego doświadczenia z akwarium słodkim (200l malawi), przeczytałem pewien kawałek internetu na ten temat - najwięcej tutaj pomogło nano-reef.pl - i postanowiłem zabrać się za doświadczalny zbiorniczek, na którym będę próbował swoich sił. Z tego co przeczytałem na tym forum, to większość osób ma bardzo duże doświadczenie i chęć pomocy amatorom, więc swoje zmagania postanowiłem publikować, licząc na Wasze komentarze i oceny.

Mój zestaw wygląda tak:

- akwa: 54l 60x30x30

- odpieniacz: Weipro SA-2003 - niektórzy odradzali dokładanie odpieniacza, ale ja pomyślałem, że nie zaszkodzi

- grzałka: 50W

- cyrkulacja: JVP-101 3000l/h - nie wiem, czy nie za mocna, ale skierowałem pompę na szybę i chyba będzie ok

- światło: 2 x decolight duo marine 11W, czyli 22W 10kK i 22W 20kK, w sumie 44W średnio 15kK.

Na razie czekam na osmozę i akwa zalałem na próbę kranówką.

Pojawiło się też już pierwsze pytanie: duża ilość bąbli w odpieniacza wylatuje z niego i leci do akwa. Czy to jest okej? Możliwe, że jak będzie słona woda, to będzie się trochę inaczej zachowywał, ale chyba bąble w akwarium, to nie jest dobra rzecz?

Akwa wygląda tak:

post-12051-0-42573100-1305871350_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc Jerzyk :clowning

nota bene kolejny Lodziak. "Nasze" odpieniacze przystosowane sa do pracy w wodzie slonej, wiec sie nie przejmuj. Co do babli - zupelnie sie nie przejmuj - z czasem sie ureguluje a jesli nawet to tylko dodaje naturalnosci.

Co do cyrkulacji to na pustym zbiorniku nie mozesz oceniac. Ja mam w drugi akwa (48L) wlasnie JVP101 (nie wierz ze daje 3000- maximum 2000) z tylu a od przodu uzywam dwoch malych (razem 1250) i mysle zeby dolozyc :waving

Pozostaly sprzet dla mnie spoko.

Poza tym zagadaj ze sprytnym albo z kapuhy (a penie jeszcze z dwudziestu Lodziakow sie znajdzie) zeby odlali Ci wody z podmianki. Dobrze odpalic nowy zbiornik na wodzie z dzialajacego akwa.

Co z piaskiem i ze skala?


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Tester za szybką i świetną odpowiedź. Jest to chyba jedno z lepiej funkcjonujących forów, jakie widziałem. :clowning

Skałę zamierzam dopiero kupić i prawdopodobnie zrobię to w sklepie na giełdzie zoo przy ul. Równej (nie wiem, czy mogę tu jego nazwę wpisać) około 10kg. Później chciałbym też live sand dosypać, ale to jak dojrzeje, bo przeczytałem, że się nie zanieczyszcza tak. Na razie póki co czekam na osmozę, sól i inne takie jak np. salimetr, którego jeszcze nie uświadczyłem... :waving

Bardzo chętnie przyjmę wodę z działającego zbiornika lub też odkupię skałę, jeżeli ktoś z Łodzi miałby ochotę sprzedać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dieter25

Odpieniacz parę dni musi pochodzić w słonej wodzie, ja miałem podobne akwa i powiem Ci że dobrze się sprawdzał aquael ps 300 a jeszcze lepiej miniflotor.Troszkę ta pompa jvp bedzie za mocna ja szybko ją wymieniałem na 2x koralia nano.Poza tym życzę powodzenia i trzymam kciuki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witamy nowego morszczaka, jak coś służę pompcą.

pozdrawiam


Dystrybucja pomp perystaltycznych, pompy perystaltyczne pompy dozujące pompa perystaltyczna pompa dozująca systemy dozowania sprzęt akwarystyczny dozownik akwarystyczny automatyczna dolewka www.pompydozujace.com www.aqua-trend.pl

Tanie pompy dozujące największy wybór fachowe doradztwo, dozowanie cieczy. Firma aqua-trend od lat zajmuje się budową indywidualnych systemów dozowania cieczy. Pompa jelitowa.

levelautomatic shark poseidon doser one evolution Doser AT-1 automatyczna podiana wdy Converus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Syp piach od razu, potem tylko będzie dodatkowa robota i syf w akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To pisz jak najszybciej do nich. 50L wody odlozyc z reefmaxa to nie przedsiwziecie na raz. Poza tym zblizaja sie weekendowe podmianki :clowning

Z piaskiem sa rozne szkoly - jedni pisza zeby od razu, ja dosypywalem po miesiacu.

Aa, zagadaj z kims z Lodzi zeby pomogl Ci skale wybrac, bo w tym temacie to rozne hece sie zdarzaja :waving


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a wszyscy piszą odwrotnie... nie syp piachu od razu :clowning

a powód jest jeden- jeżeli weźmiesz świeżą skałę (z frachtu) to wysypie się z niej sporo syfku... a bez piachu będzie łatwiej to sprzątnąć!

Edit:

Tester był pierwszy :waving

dodam tylko, że ja wystartowałem akwa na "używanej" wodzie i chyba dzięki temu nie trafiły mi się prawie żadne atrakcje związane z dojrzewaniem... więc ja mogę poprzeć przedmówców i dodać, że naprawdę warto!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam łodzianina. :clowning

Ile morszczaków tyle opinii...

Skałę przed włożeniem do baniaka wypukaj w solance jak będzie zasyfione lub prosto z frachtu i piach wsyp od razu.

Skalę kupisz... info wysłałem w PW.

Pozdrawiam i powodzenia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w sumie jakbys zdobyl tez troche piachu z dzialajacego akwa to by bylo git. Niektorzy odswiezaja piasek podmieniajac czesc nowym - popytaj bo warto


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świeży piasek ma w sobie w sobie pożyteczne bakterie które wspomagają dojrzewanie, Tester dlaczego proponujesz piasek z działającego zbiornika?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zalezy od tego co rozumiesz przez "swiezy piasek" Jesli autentycznie zywy piasek ze sklepu to OK - chociaz watpie w jakosc takiego piasku. Piasek z dzialajacego akwa zawiera duzo zycia: bakterie, wezowidla i inne robale. Powiem wiecej. Z punktu biologicznego punktu widzenia, zakladajac ze zbiorniki sa absolutnie zdrowe, warto co jakis czas wymienic sie kawalkiem skaly czy kilogramem piasku miedzy dwoma zbiornikami.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat przenoszę do działu nasze akwaria. :clowning

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wszystkie podpowiedzi - na pewno skorzystam. Pewnie zaopatrzę się w skałki za ~ tydzień, bo jeszcze czekam na potrzebne akcesoria (m.in. sól i salimetr).

Czy ktoś z Łodzi byłby chętny w następny weekend oddać mi wodę z podmiany? Chętnie przyjmę 20l - tyle udało mi się znaleźć baniaczków w domu, a resztę uzupełnię wodą z RO i doleję bakterii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie mozesz uzupelniac woda RODi (a nie sama RO) bo Ci spadnie zasolenie. To raz, a dwa to to ze my wcale nie przesadzamy z tym jak to dobrze startowac zbiornik na wodzie z podmianki. Im wiecej tym lepiej. Napisz do kogos - najwyzej obrocisz kilka razy. To Ci bardzo znaczaco zlagodzi dojrzewanie. Tym samy zlagodzi frustracje

:clowning


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie to oświetlenie wykombinowałeś sobie!:clowning Powodzenia!


54 L bez sumpa, kaskada + odpieniacz DIY, światło 2x24W (aktynika+biała), koralia i stara pomka po filtrze, 8kg skały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W miejscu gdzie mieszkam mamy wodę ze studni wysokiej czystości i leję taką prosto z kranu (nawet nie odstaną) około 20l/tydzień do malawi i ryby rozmnażają się jak głupie. Mam nadzięję, że RO do morskiego wystarczy, bo DI na razie nie mam... Miałem na myśli oczywiście RO z solą, ale skoro piszesz, że jest taka różnica i będą chętni na oddanie wody, to obrócę 2 razy.

Dzięki za podpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś jest piątek trzynastego, więc pomyślałem, że 13.05.2011 będzie dobrym dniem na Dzień 0.

Byłem w sklepie poleconym przez sPRYTnego i RA345, i zakupiłem 8,5 kg LR. Był to strzał w 10, bo skała jest naprawdę świetna. Kamory ułożyłem już w akwa, dolałem bakterii i się zaczęło.

Znalazłem też już jakieś życia zauważalne gołym okiem. Jedno to chyba zoa, które jest złożone i jeżeli nadal żyje, to pewnie niedługo padnie, jest też coś bardzo ładnego w kolorze czerwonym i mam nadzieję, że to nie jest jakiś malutki SPS, bo szkoda go będzie i przed chwilą pod jedną skałką zauważyłem coś ciemno-czerwonego, czego nie uchwyciłem na zdjęciach. Na razie się rozłożyło i merda polipkami.

Teraz plan jest taki, że za tydzień dosypię 4.5 kg LS, dolewam bakterii co 2 dni i obserwuję.

Proszę o Wasze oceny i komentarze.

post-12051-0-54259100-1305871163_thumb.jpg post-12051-0-71618400-1305871182_thumb.jpg post-12051-0-33856100-1305871198_thumb.jpg post-12051-0-32245900-1305871216_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#349524 Tester :

Czesc Jerzyk :)

nota bene kolejny Lodziak. "Nasze" odpieniacze przystosowane sa do pracy w wodzie slonej, wiec sie nie przejmuj. Co do babli - zupelnie sie nie przejmuj - z czasem sie ureguluje a jesli nawet to tylko dodaje naturalnosci.

Co do cyrkulacji to na pustym zbiorniku nie mozesz oceniac. Ja mam w drugi akwa (48L) wlasnie JVP101 (nie wierz ze daje 3000- maximum 2000) z tylu a od przodu uzywam dwoch malych (razem 1250) i mysle zeby dolozyc :)

Pozostaly sprzet dla mnie spoko.

Poza tym zagadaj ze sprytnym albo z kapuhy (a penie jeszcze z dwudziestu Lodziakow sie znajdzie) zeby odlali Ci wody z podmianki. Dobrze odpalic nowy zbiornik na wodzie z dzialajacego akwa.

Co z piaskiem i ze skala?

Ja akurat mialem maree 2400 i ten jvp daje lepiej, natomiat jvp 5000l/h daje lepiej niz tunze 4500l/h bo tez sprawdzałem.

3000l/h bedzie wporządku do 54l.

Di kosztuje ok 100-140zl warto ale zywice wymieniać co 4-6 miesiecy.

Ps.W końcu ktoś dał normalna zywa skale a nie jakiś odpad.:kapelusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje na start :) ale ja bym zrobił to troszku inaczej żeby daty za długo nie pamiętać :) , skała ładna bo i z dobrego miejsca,duży Marcin to morska encyklopedia więc ładnie będzie,patrząc na możliwości pewnie będzie ładna fotorelacja,powodzenia :)


Zaczynam od początku nie od zera .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę o pomoc w identyfikacji. Znalazłem kilka żyć i nie wiem, które są dobre, a które nie. Wydaje mi się, że na drugim jest aiptazja - czyli nie najlepiej (zastosować kurację kwaskiem cytrynowym?), a na 4 jest rozgwiazda. Tych rozgwiazd i żyjątek z 3 zdjęcia jest sporo.

post-12051-0-62514400-1305871546_thumb.jpg post-12051-0-26488400-1305871562_thumb.jpg post-12051-0-65927500-1305871587_thumb.jpg post-12051-0-22908100-1305871600_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3x aiptasja + asterina, wszystkie out.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie aiptasji jest sporawo i pewnie nie dam rady ich tak łatwo wyplenić... Czy mogę poczekać jeszcze z tydzień albo dwa i wpuścić wurdemani? Czy starać się od razu je niszczyć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozgwiazdka moze byc glonozerna, wiec dlaczego wyrzucic ?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.