Skocz do zawartości
snocho

[1125l] "Jak Feniks z popiołów" + [540l] zaplecze

Rekomendowane odpowiedzi

Snocho mam pytanie o te acry. Czym je kleiłeś do skały, żelem czy jakimś plastelinowym klejem? Czeka mnie podobna operacja z takimi koralami i chciałbym poznać metodę bardziej doświadczonej osoby.

Podejrzewam że dwuskładnikowym - i podpierał kieliszkami do wina ;)

jest piknie panie Michale :)


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś więcej na temat glukozy? Pliz :)


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Snocho mam pytanie o te acry. Czym je kleiłeś do skały, żelem czy jakimś plastelinowym klejem? Czeka mnie podobna operacja z takimi koralami i chciałbym poznać metodę bardziej doświadczonej osoby.

SPS-y zawsze kleję dwuskładnikowym klejem epoksydowym. Najchętniej ze względu na cenę Milliputem (yellow-grey). Te ostatnie dwie Acry przykleiłem Milliputem w opakowaniu Tunze :)

Nie zawsze używam podpórek. Dużo chętniej korzystam z otworów, które wywierciłem w skale w trakcie jej układania. Polecam wszystkim - wkrętarka i wiertło fi10 lub fi12 - przy klejeniu szczepek będzie sobie bardzo wdzięczni, że przygotowaliście te otwory. Dzięki temu klejenie tego korala było tak bezstresowe, jak tylko to możliwe, a ilość użytego kleju minimalna. Trzyma się w poziomie, aż miło:

gallery_7670_2599_99741.jpg

gallery_7670_2599_165413.jpg

gallery_7670_2599_71322.jpg

Trochę trudniej było z tą Acrą deepwater. Postanowiłem przykleić ją do krawędzi platformy, również w poziomie. Potrzeba sporo więcej kleju i warto przygotować sobie jakieś "rusztowanie". Używam "szkła", które każdy znajdzie w kuchennych szafkach. Szklanki, kieliszki, lampki są wystarczająco ciężkie i stabilne, a do tego neutralne dla wody morskiej. Oto efekt:

gallery_7670_2599_253901.jpg

Coś więcej na temat glukozy? Pliz :)

Nie ma tu żadnej historii. Kiedyś wyczytałem, że któryś z importerów wszystkie świeżo sprowadzone SPS-y kąpie w glukozie. Ma to niby pomóc w regeneracji po transporcie. Nie potrafię tego potwierdzić, ani temu zaprzeczyć. Na pewno nie ma żadnych skutków ubocznych, więc to uskuteczniam :)


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W jakich ilościach (np. g/l) dodajesz tej glukozy?


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2ml do 2-3l wody, ale nie wiem jakie jest stężenie tego, co podaję :)


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli to jest jakiś gotowy roztwór ze sklepu lub apteki?


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Snocho - dzięki za wyczerpującą informacje. Patent z kieliszkami wykorzystam na pewno.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli to jest jakiś gotowy roztwór ze sklepu lub apteki?

Nie mam pojęcia, mam tę jedną butelkę od lat. Wygląda jakby była jakimś roztworem z apteki, ale nie ma żadnej naklejki. Kąpiel jest bardzo krótka (max 15 min) więc nie sądzę, żeby rodzaj zastosowanego roztworu miał większe znaczenie. Szczerze pisząc nie sądzę, żeby tak krótka kąpiel miała jakiś większy pozytywny wpływ, ale nawet jeśli koralowi będzie od tego minimalnie łatwiej się zregenerować, to IMO przy dzikusach warto.

@Snocho - dzięki za wyczerpującą informacje. Patent z kieliszkami wykorzystam na pewno.

Powodzenia! Z dobrze ułożonym "rusztowaniem" klejenie korali to bajka, a ilość możliwości ogranicza tylko wyobraźnia :)


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ariel nadchodzi :laser:

73316_174445809375641_1924392364_n.jpg

531985_174445836042305_1254294234_n.jpg

534329_174445826042306_1082149839_n.jpg

Jutro zaczynam 2-miesięczne testy. Zobaczymy czy będę skłonny pożegnać HQI na rzecz LED-ów...


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aaaaa to do Ciebie idzie :p no no , "pacze i czekam na wyniki "


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uch, te wiatraczki to będą hałasować. U mnie ocierają o obudowę o szerokości kilkakrotnie mniejszej. Chyba że są jakieś usztywnienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko się okaże. Mam 2 miesiące, żeby zdecydować, czy lampa mi pasuje.


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie świetlówki włożysz do nowej lampy?


Od 05.01.2014 nowe: 100x50x45, sump 112 l, 6 x T5 39W Dozownik EBTECH ze sterowaniem bluetooth, pompy Tunze 6025, 6045.

c9007dcceed49c71m.jpg26a1ff863e576da5m.jpg6d058997d459df13m.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemek wspominał coś, że warto użyć Fiji Purple, żeby uzupełnić spektrum. Bazą będzie połączenie ATI Blue Plus z ATI Blue Spezial lub podobnych do nich - w tej chwili używam Giesemanna. Mam kilkanaście mniej lub bardziej zużytych świetlówek, wybierzemy coś na miejscu :)


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widok w salonie zdecydowanie się polepszy - oby korale się dostosowały - choć nie wiem czy po 2 miesiącach można cokolwiek powiedzieć... trzymam kciuki i czekam na fotki - szczególnie z oddali


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W domu używam kombinacji:

Blue Plus/KZ Fiji/ panele/ Actinic/Blue Plus

Fiji warto dołożyć nie tyle ze względu na spektrum(bo to jest pokryte) a jedynie w celu podkreślenia kolorów ryb(antiasy wglądają bajecznie)..

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widok w salonie zdecydowanie się polepszy - oby korale się dostosowały - choć nie wiem czy po 2 miesiącach można cokolwiek powiedzieć... trzymam kciuki i czekam na fotki - szczególnie z oddali

Mimo że nie na 100%(jak po roku czy dwóch) ale wydaje mi się że można - na pewno można zaobserwować w którą stronę "idzie" zbiornik.

Michał widział awarium nad którym testuję lampę od stycznia - przed jej zwieszeniem oraz ostatnio - z tydzień temu.

Co wpłyneło na jego decyzję - to już on wie najlepiej :)

Resztę na pewno będzie analizował samemu i dokumentował.

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już aktualizuję :)

A więc 17 kwietnia dotarła do mnie razem z szefem Pacific Sun lampa Ariel o mocy 6x100W LED + 6x54W T5. Lampa została zamontowana prowizorycznie, pod dotychczas wiszącą lampą Sfiligoi 2x400W HQI + 4x54W T5. Ariel leży 6,5cm nad krawędzią akwarium, co daje 10cm nad powierzchnią wody. Na początku do lampy trafiła kombinacja świetlówek niebieskich i Fiji Purple, ale nie mogłem znieść tego rudego koloru, więc docelowo zamontowałem w lampie 4 x Giesemann Actinic+ i 2 x AM Reef White 15KK.

gallery_7670_2637_31927.jpg

gallery_7670_2637_78749.jpg

gallery_7670_2637_102657.jpg

gallery_7670_2637_81016.jpg

gallery_7670_2637_97201.jpg

gallery_7670_2637_38028.jpg

gallery_7670_2637_62938.jpg

gallery_7670_2637_111.jpg

Na dobre odpaliłem nowe światło w sobotę 20 kwietnia i od tego momentu postaram się dokumentować ewentualne zmiany w akwarium.

Zacząłem świecić z mocą 50% i stopniowo zwiększałem do 73%, jednocześnie wydłużając czas świecenia (zacząłem z 5h). 73% to moc porównywalna z modułami, jakie będę miał w docelowej lampie, gdzie moduł będzie miał 75W, a diody będą upakowane na kwadracie 3x3cm.

Pierwsze wrażenia:

- lampa jest duża, ma 65cm szerokości, więc spokojnie pokrywa światłem takie akwarium, jak moje 100cm szerokie;

- jest cicha i to pomimo 12 wentylatorów, magnetyczne balasty HQI były głośniejsze;

- sterowanie jest rewelacyjne, możliwość ustawienia wszystkiego z komórki sprawia, że czujesz się jak "king in the castle" (scena z Borata);

- fajny blik, choć na pewno nie tak mocny, jak 400W HQI, poczekam na moduły 3x3cm, tam "ruch" światła powinien być silniejszy;

Z minusów jak na razie tylko waga - lampa waży sporo.

Tak prezentuje się akwarium pod nowym światłem:

gallery_7670_2637_192261.jpg

gallery_7670_2637_199880.jpg

To, czego najbardziej oczekuję po zmianie światła to przyrosty korali. Akwarium ma już prawie 2 lata, a niektóre szczepki, które trafiły na początku, nadal są szczepkami. Nie jestem pewien, czy jest to wina oświetlenia, ale na pewno coś jest nie tak, bo po takim czasie powinienem mieć już całe drzewa korali.

Papierkiem lakmusowym została A. efflorescens, którą posadziłem w akwarium na początku marca. Przyjechała z Holandii, jako zupełny brąz. Przykleiłem ją dość głęboko, bo jedyne 10cm nad dnem akwarium. Od tego czasu koral zachowywał się dokładnie tak samo, jak połowa moich SPS-ów - polipował w dzień i w nocy, ale nie przyrastał, do tego był dokładnie tak samo brązowy, jak w momencie przyjazdu. Jeśli więc lampa Ariel ma być lepsza od tej, którą miałem dotychczas, powinno to być widać po tym właśnie koralowcu.

Pierwsze zdjęcie - 22 kwietnia (już pod LED-ami) - 100% brąz:

gallery_7670_2637_65421.jpg

Kolejne z 28 kwietnia (będę robił zdjęcia +/- co tydzień, zobaczymy jak to wyjdzie)

gallery_7670_2637_9231.jpg

Edytowane przez snocho (wyświetl historię edycji)

pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to jest lampa 9 kanałowa ? :)


TOTM ---> http://reefhub.pl/mikolaj-szostak-mixeer-1000l-z-myslenic/

Moje akwarium ---> http://nano-reef.pl/...120#entry664781

Mój kanał Youtube ---> http://www.youtube.com/user/mixeer0700

SPRZEDAM SPRZĘT PO LIKFIDACJI AKWA ---> 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, wszystkie nowe lampy z panelami SMT(Ariel, Triton S, Hyperion S) są z panelami 9 kanałowymi.


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A. efflorescens "idzie" swoim tempem.

22 kwietnia:

gallery_7670_2637_65421.jpg

28 kwietnia:

gallery_7670_2637_9231.jpg

5 maja:

gallery_7670_2637_41666.jpg

Znalazłem jeszcze jednego korala, któremu musiało bardzo spodobać się nowe światło, bo przyrost z 13 dni jest, jak na warunki mojego akwarium imponujący:

22 kwietnia:

gallery_7670_2646_55083.jpg

5 maja:

gallery_7670_2646_76524.jpg

Żeby nie było tak różowo, to właśnie "leci" mi jeden deepwater. Chyba tydzień to było za krótki okres przejścia z HQI na LED-y.


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.