Skocz do zawartości
snocho

[1125l] "Jak Feniks z popiołów" + [540l] zaplecze

Rekomendowane odpowiedzi

w 99% to efekt prześwietlenia :( Mimo krótkiego czasu ekspozycji(aktualnie) to i tak możesz zaobserwować reakcję koralowców na światło - i "kopa" którego dostały :)

Poczekaj jak hiacintus pójdzie Ci w róż z zielonymi polipami (choć u Ciebie i tak te trzy korale z jednego wyglądają jak zupełnie inne odmiany :p )

Amino lejesz 2ml na dzień?


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajna ta lampa :) Chętnie zobaczyłbym ją na żywo. Szkoda, ze to taki kawał. Martwi mnie natomiast to co piszesz o przyrostach, przy HQI 2x 400W i T5 po 2 latach korale powinny być przycinane siekierą... Nie wiem co jest nie tak ale na pewno nie jest to wina światła bo u mnie przy 2 x 250W i świetlówkach akwarium jest nie do utrzymania...tak się złożyło iż likwiduję bo przesiadam się na większe ale ogólnie nie wytrzymałbym kolejnych 6 miesięcy bo korale wyszły na wszystkie strony ze zbiornika...Wytrzymałem półtora roku i nie ma było miejsca na nic. Taka sama sytuacja jest u Janusza.

Edytowane przez MarcosB (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może to kwestia ilości światła na poj. akwarium (Michała jest niemal 3 razy większe - a światła było więcej niż u Ciebie, ale na pewno nie proporcjonalnie)


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proporcje przy większych zbiornikach przestają "działać", część korali jest w końcu pod 1000W, wiadomo iż po bokach nie będzie tyle światła ale to co jest pod żarnikiem jest pod żarnikiem + świetlówki. Z pewnością głębokość ma już znaczenie, ale w końcu jest sporo korali na szczycie tych skał.

Acropora hyacinthus wygląda poprawnie 22 kwietnia, kolor jest i rośnie. Gdyby nie rosła nie miałaby białych końcówek, zapewniam iż jeżeli tylko odrobinę go zacienisz to drastycznie zwolni,a białe końcówki które są oznaką wzrostu - znikną. Myślę, że teraz jesteś bardziej wyczulony na wzrost bo powiesiłeś nową lampę.Poczekamy miesiąc i zobaczymy czy korale się rozjaśnią.

Istotną kwestią jest też moim zdaniem kolor świetlówek, Fiji albo purple plus z ATI to klucz do niektórych kolorów :)

Jeżeli dobierasz spektrum dla akwarium na zużytych świetlówkach mija się to z celem, po 4 miesiacach każda świetlówka

już traci "kolor" i zaczyna mocno tracić moc.

Nie wiem kto jest dystrybutorem Giesemanna w Polsce ale ostatnio zauważyłem, że półki w sklepach pękają od Giesemannów.

Kiedyś to były ATI więc albo dają więcej zarabiać albo są świetni w urabianiu sprzedawców :)

W każdym razie poszedłem za modą i kupiłem Giesemanny zamiast ATI, które zawsze stosowałem. Na pierwszy rzut były jakieś

dziwne ale stwierdziłem, że zmiana barwy i mocy światła po 5 miesiącach jest tak duża iż może mi się po prostu wydaje...

Już mi się nie wydaje, światło jest inne - bardziej fioletowe i brakuje kolorów. Przynajmniej moje SPS`y straciły intensywność

kolorów, co nigdy mi się nie zdarzyło nawet gdy świetlówki były stare. Z ciekawości sprawdziłem czujnikiem ilość LUX`ów

pod Giesemannami przed wymianą i po założeniu ATI - różnica ? Giesemanny, które wymieniałem świeciły z mocą o połowę

mniejsza niż nowe ATI.

Edytowane przez MarcosB (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przepraszam za offtop... czyli sadzisz ze niby lepsze świetlówki (giesmann) są jednak gorsze?

Pytam, bo sam kupiłem je ostatnio i tez zauważyłem ze światło jest bardziej niebieskie

Co prawda mam tylko 2 spsy, i widzę bardzo delikatne przyrosty, ale patrząc po innych akwariach u znajomych, te przyrosty są o dużo większe niż u moich (montipora digitata)

Edytowane przez MojeSumienie (wyświetl historię edycji)

5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z przyrostami powinno być dokładnie tak, jak piszesz, a nie jest. Winiłem za to przede wszystkim wodę, jednak testy niczego złego mi nie pokazały. Odpuściłem kiedy zobaczyłem, że małe szczepki, które trzymam na zapleczu mają lepsze przyrosty niż korale w akwarium, a zbiornik na zapleczu oświetlam 2x39W już dobry rok nie wymienianymi. Po tym zacząłem się zastanawiać nad cyrkulacją. Dołożyłem trzecią pompę do akwarium. W międzyczasie przerobiłem kilka rodzajów żarników. Jedyne, czego nie wymieniłem i raczej już nie zdążę wymienić to balasty. Cały czas mam magnetyczne.

To też nie jest tak, że wszystkie koralowce stoją w miejscu. Jakieś przyrosty na Acroporach są, ale zwyczajnie wiem, że to nie jest to, co być powinno. Gdybym pokazał Ci dwie szczepki Pocillopor, posadzonych w połowie wysokości zbiornika nie uwierzyłbyś, że są tam od 1,5 roku. Podobnie A. efflorescens. Stan na zdjęciu z 22 kwietnia utrzymywał się od momentu włożenia do akwarium, żadnego przyrostu. Pod nową lampą widzę pewną poprawę, ale cały czas czekam na taką eksplozję, jak miałem w poprzednim zbiorniku po przejściu na LED-y. Mam nadzieję, że doczekam się w ciągu tego czasu, jaki mam na testy lampy :)


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proporcje przy większych zbiornikach przestają "działać", część korali jest w końcu pod 1000W, wiadomo iż po bokach nie będzie tyle światła ale to co jest pod żarnikiem jest pod żarnikiem + świetlówki. Z pewnością głębokość ma już znaczenie, ale w końcu jest sporo korali na szczycie tych skał.

Acropora hyacinthus wygląda poprawnie 22 kwietnia, kolor jest i rośnie. Gdyby nie rosła nie miałaby białych końcówek, zapewniam iż jeżeli tylko odrobinę go zacienisz to drastycznie zwolni,a białe końcówki które są oznaką wzrostu - znikną. Myślę, że teraz jesteś bardziej wyczulony na wzrost bo powiesiłeś nową lampę.Poczekamy miesiąc i zobaczymy czy korale się rozjaśnią.

Istotną kwestią jest też moim zdaniem kolor świetlówek, Fiji albo purple plus z ATI to klucz do niektórych kolorów :)

Jeżeli dobierasz spektrum dla akwarium na zużytych świetlówkach mija się to z celem, po 4 miesiacach każda świetlówka

już traci "kolor" i zaczyna mocno tracić moc.

Nie wiem kto jest dystrybutorem Giesemanna w Polsce ale ostatnio zauważyłem, że półki w sklepach pękają od Giesemannów.

Kiedyś to były ATI więc albo dają więcej zarabiać albo są świetni w urabianiu sprzedawców :)

W każdym razie poszedłem za modą i kupiłem Giesemanny zamiast ATI, które zawsze stosowałem. Na pierwszy rzut były jakieś

dziwne ale stwierdziłem, że zmiana barwy i mocy światła po 5 miesiącach jest tak duża iż może mi się po prostu wydaje...

Już mi się nie wydaje, światło jest inne - bardziej fioletowe i brakuje kolorów. Przynajmniej moje SPS`y straciły intensywność

kolorów, co nigdy mi się nie zdarzyło nawet gdy świetlówki były stare. Z ciekawości sprawdziłem czujnikiem ilość LUX`ów

pod Giesemannami przed wymianą i po założeniu ATI - różnica ? Giesemanny, które wymieniałem świeciły z mocą o połowę

mniejsza niż nowe ATI.

Ale ja nie mówię o stosowaniu proporcji w bezpośrednim porównaniu.. Na pewno nie masz swojej lampy powieszonej 40cm nad lustrem wody(400W naprawdę grzeje) a akwarium nie ma 100cm głębokości..

To wpływa na pewno na ilość światła na podobnej głębokości w akwariach - i daję sobie głowę uciąć że u Ciebie będzie kilkadziesiąt % więcej - nawet bezpśrednio pod żarnikiem(ale w akwarium -np. 30cm pod lustrem wody)


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przepraszam za offtop... czyli sadzisz ze niby lepsze świetlówki (giesmann) są jednak gorsze?

Pytam, bo sam kupiłem je ostatnio i tez zauważyłem ze światło jest bardziej niebieskie

Co prawda mam tylko 2 spsy, i widzę bardzo delikatne przyrosty, ale patrząc po innych akwariach u znajomych, te przyrosty są o dużo większe niż u moich (montipora digitata)

Dlaczego niby giesemann jest lepszy ? Są jakieś testy ? Barwa to rzecz indywidualna,

ale wypalanie się jest już dosyć istotną kwestią. Napisałem tak bo to moje doświadczenie. Znam swoje SPS`y dosyć dobrze i skoro kolory zaczynały wyjątkowo schodzić zaraz po tym jak giesemanny zaczeły się "starzeć" uważam to za rzecz dziwną. Na ATI nigdy nie miałem takich problemów.

Jednak największą wadą jest brak niektórych kolorów w widmie tych świetlówek. Podkreślam stanowczo to moja osobista opinia, no..... i mojej żony :).

Nie ukrywajmy iż za ATI stoi masa cukierkowych TOTM`ów made in Poland.

Ale ja nie mówię o stosowaniu proporcji w bezpośrednim porównaniu.. Na pewno nie masz swojej lampy powieszonej 40cm nad lustrem wody(400W naprawdę grzeje) a akwarium nie ma 100cm głębokości..

To wpływa na pewno na ilość światła na podobnej głębokości w akwariach - i daję sobie głowę uciąć że u Ciebie będzie kilkadziesiąt % więcej - nawet bezpśrednio pod żarnikiem(ale w akwarium -np. 30cm pod lustrem wody)

Fakt...jeżeli ta lampa wisi 40cm nad powierzchnią to...marnotrawstwo :) . Rozumiem iż lampa ma stateczniki wewnątrz ? Podstawowa rzecz to kupić elektroniczne i wywalić je na zewnątrz (do środka raczej się nie zmieszczą). Kurcze tu jestem trochę zaskoczony iż taka lampa ma stateczniki magnetyczne :/.

Moja lampa wisi 11cm nad powierzchnią i sprawę chłodzenia załatwia jeden wiatrak komputerowy o średnicy 12cm. Stateczniki leżą na podłodze za akwarium :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakt...jeżeli ta lampa wisi 40cm nad powierzchnią to...marnotrawstwo :) . Rozumiem iż lampa ma stateczniki wewnątrz ? Podstawowa rzecz to kupić elektroniczne i wywalić je na zewnątrz (do środka raczej się nie zmieszczą). Kurcze tu jestem trochę zaskoczony iż taka lampa ma stateczniki magnetyczne :/.

Moja lampa wisi 11cm nad powierzchnią i sprawę chłodzenia załatwia jeden wiatrak komputerowy o średnicy 12cm. Stateczniki leżą na podłodze za akwarium :).

U mnie lampa wisi 19cm nad krawędzią zbiornika (odległość do tej części lampy gdzie są żarniki).

Jestem zaskoczony, że jesteś zaskoczony :) Większość europejskich producentów w swoich lampach stosuje balasty magnetyczne. Elektroniczne stosowane są jako opcja, często z nieukrywaną przez producenta niechęcią (vide Giesemann). Sfiligoi robi balasty elektroniczne głównie na rynek amerykański, gdzie z kolei praktycznie nie korzysta się z magnetyków. Miałem możliwość wyboru i bardzo długo to rozważałem. Opinie, jakie zebrałem były bardzo różne. Mam nad akwariami lampy z oboma typami balastów i muszę przyznać, że bardzo wiele zależy od modelu żarnika. Niektóre dużo lepiej prezentują się na elektronicznych (głównie amerykańskie np. Coralvue), z kolei np. do Aquaconnecta czy Giesemanna lepiej pasuje balast magnetyczny. Zdecydowałem się na balast magnetyczny, choć wątpliwości mam do dzisiaj.


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem temat w całości i jestem pod wielkim wrażeniem co potrafisz zrobić w akwarium. Twoje dzieło będzie inspiracją w moim pierwszym zbiorniku(jeszcze w fazie projektów - coś koło 350l). Jako że będzie to moje pierwsze słone akwa dobrze jest wiedzieć że ma się ,,pod ręką'' doświadczonego akwarystę, który (mam nadzieję ;) ) w razie czego pomoże radą w potrzebie.

Życzę powodzenia i dużych przyrostów korali ( może w przyszłości załapię się na jakieś szczepki :lol: )

Wracając do oświetlenia to czy będziesz zawieszał ten nowy panel na na linkach/drutach do sufitu tak jak poprzedni , czy zostawiasz tak na tych belkach ? Ja bałbym się stawiać tak tą listwę na tych kątownikach nawet prowizorycznie(mogło by się przechylić na jedną stronę a w tedy całość zjechała by pod wodę :cry: ). Poza tym pozostaje kwestia swobodnego dostępu do akwarium, którego wydaje mi się że może trochę zabraknąć przy dość szerokim panelu umieszczonym tak nisko.Może linki podczepić do silniczków żebyś mógł spokojnie podnieść sobie lampę bez większego wysiłku?


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego niby giesemann jest lepszy ? Są jakieś testy ? Barwa to rzecz indywidualna,

ale wypalanie się jest już dosyć istotną kwestią. Napisałem tak bo to moje doświadczenie. Znam swoje SPS`y dosyć dobrze i skoro kolory zaczynały wyjątkowo schodzić zaraz po tym jak giesemanny zaczeły się "starzeć" uważam to za rzecz dziwną. Na ATI nigdy nie miałem takich problemów.

Jednak największą wadą jest brak niektórych kolorów w widmie tych świetlówek. Podkreślam stanowczo to moja osobista opinia, no..... i mojej żony :).

Nie ukrywajmy iż za ATI stoi masa cukierkowych TOTM`ów made in Poland.

Fakt...jeżeli ta lampa wisi 40cm nad powierzchnią to...marnotrawstwo :) . Rozumiem iż lampa ma stateczniki wewnątrz ? Podstawowa rzecz to kupić elektroniczne i wywalić je na zewnątrz (do środka raczej się nie zmieszczą). Kurcze tu jestem trochę zaskoczony iż taka lampa ma stateczniki magnetyczne :/.

Moja lampa wisi 11cm nad powierzchnią i sprawę chłodzenia załatwia jeden wiatrak komputerowy o średnicy 12cm. Stateczniki leżą na podłodze za akwarium :).

Gdzieś słyszałem że powietrze nie zatrzymuje światełka a czyni to dopiero woda wiec nie powinno mieć znaczenia czy lampa wisi 40cm czy 11cm nad lustrem wody.

U mnie lampa 3 x 250 wisi 30cm i korale super rosną( nawet te w najniższych partiach zbiornika)


155x80xh60 , 3 x kessil a360x i 10 x 80w t5 i cała reszta sprzętu aby zwierzaka było jak w domu

1 litr NP reducing biopellets

BK 250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie chce negować doświadczenia wlasciciela ,ale tez jestem zdania ze nie ma siły aby w tak wyposażonym systemie poprzednia lampa nie dawała rady ,hodowałem sps pod żarnikami 150 W przy 60H i ładnie rosły .Nowe światło. super ale szukał bym przyczyny gdzie indziej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na przyrost korali nie wpływa tylko oświetlenie, trzeba pamiętać o odpowiednim karmieniu korali (!!!), wiele osób o tym zapomina, a polipy traktują jako "element dekoracyjny" korala. Kolejna sprawa to niedobór lub zbyt duża ilość mikroelementów (miedź, cynk, żelazo, jod, itd.), niestety brak dokładnych testów, czy zastanawiałeś się nad zaniesieniem próbki wody do sanepidu lub wydziału chemii, myśle że za odpowiednią opłatą lub za ładny uśmiech do studentki miałbyś wszystko czarno na białym. Pozdrawiam.

Edytowane przez Beniamin (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Snocho może jakaś aktualizacja ?

Ciekawy jestem jak z przyrostami i barwą.


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja bym prosił fotki przyrostów jak ostatnio bo strasznie mnie to ciekawi :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jak tam przyrosty korali? Temat umarł mam nadzieję, że wszystko OK i tylko brak czasu tłumaczy ten brak aktualizacji.

Poprosimy o zdjecia :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Michał dawaj czadu :clap:


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyszedł weekend to może będą focie ;). Cyknij pare i wklejaj :thumbup:


xxx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już drugi miesiąc.. Wie ktoś coś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.