Skocz do zawartości
Tester

Pytanie o agresywnosc garbikow

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Potrzebuje na szybko przeniesc jedna ryba do akwa w ktorym sa dwie parasemy. Rabka jest malutka i przestraszona. Czy garbiki ja zignoruja?


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaka rybe?


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie pójdzie w skały i z czasem wypłynie jak się przyzwyczai. Ja obecnie mam przedstawicieli 4 gatunków garbików i się tolerują ale i akwa duże.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Doryrhamphus excisus - bluestripe pipefish - dokupilem ostatnio samczyka do mojej samiczki ale ten jest od niej 3 razy cienszy i 3 razy krótszy :) Samica daje mu niezlego bobu wiec chcialem zeby podrosl w NP tylko ze tam rzadza dwie parasemy. Stad moje pytanie.

Na razie odlowilem biedaka i jest chwilowo oddzielony. Probowalem mu cos tlumaczyc o kobietach z venus i o mezczyznach z Marsa, ale chlopina macha chorągiewka z napisem "ratuj!!!"


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy "już po" fakcie? (jeśli tak podziel się spostrzeżeniami)

myślę że nie ma mądrego "co by" znał 100% odpowiedź.

z mojego doświadczenia: parasemy nie są najbardziej "cięte" ale w tak małym akwarium (50L - ?) jeżeli zamieszkują je od dawna może być różnie. garbiki nie licząc łagodnych wyjątków najbardziej nie lubią... garbików, zwłaszcza swoje gatunku lub podobnych. trzeba jednak uważać bo to ryby terytorialne (małe akwa); z drugiej strony mogą iglicznie zupełnie zignorować (to dość "dziwna" i "inna" od garbików ryba), może spróbować ogólnych "pomocy" typu przemeblowanie akwa (jeżeli wchodzi w rachubę), oddzielenie kratką na czas oswojenia, odwrócenie uwagi karmieniem, wpuszczanie "w nocy" itp...

sytuacja dość rzadka; na moje wyczucie to powinno się udać i w najgorszym przypadku sprawdzą się słowa "Włodzimierza"

tyle tylko że wyczucie to może być za mało....

powodzenia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chle chle, o przedzieleniu kratka nie moze byc mowy bo dziurki musialyby byc bardzo malutkie :)))

Garbiki na poczatku zaatakowaly "przecinka" ale chyba dla tego ze byl niewiele wiekszy niz ich jedzenie. Na szczescie szybko odpuscily i obecnie maja go gleboko w ... powazaniu :) Co do igliczni to widac odrastanie pletwy ogonowej i ogolna poprawe kondycji :)


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli naturalne prawa przyrody działają :)

przeczucie nie myliło...

gratuluje rybek i pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

z moich obserwacji garbików, a mam dwa (żółty i niebieski) wynika, że są one bardzo mocno terytorialne. W mojej trzydziestce jest tak, iż największym agresorem jest właśnie niebieska Parasema. Dość często dopuszcza się ataku na żółtą, kiedy ta wpłynie na obszar niebieskiej. W akwa są jeszcze dwie rybki: nemo i Clown Goby Green. Nemo jest nie do ruszenia przez niebieską Paraseme. Jak tylko niebieska podpływa do Nemo, w jego obronie staje żółta Parasema. Gobiodon porusza się przy dnie i nie jest brany pod uwagę przez pozostałych mieszkańców. Byłam jednak świadkiem takiej sytuacji gdzie niebieski garbik czekał na gobiodona, podpływał do niego i ogonem udeżał w Gobiodona, by ten ustąpił z miejsca które zajmował i schował się w skałkę.

Reasumując: garbiki są mocno agresywne, ale w mniejszych zbiornikach, gdzie zaburzona jest jego minimalna wielkość terytorium i prawdą jest agresywność w stosunku do osobnika tego samego gatunku.

No, to tyle z opowieści dziwnej treści:-)

pozdr.

mag


NanoReef 30L start 05/02/2011

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Upchnąłeś CZTERY ryby w 30 litrach?! Pogratulować :wallbash:

Witam serdecznie,

z moich obserwacji garbików, a mam dwa (żółty i niebieski) wynika, że są one bardzo mocno terytorialne. W mojej trzydziestce jest tak, iż największym agresorem jest właśnie niebieska Parasema. Dość często dopuszcza się ataku na żółtą, kiedy ta wpłynie na obszar niebieskiej. W akwa są jeszcze dwie rybki: nemo i Clown Goby Green. Nemo jest nie do ruszenia przez niebieską Paraseme. Jak tylko niebieska podpływa do Nemo, w jego obronie staje żółta Parasema. Gobiodon porusza się przy dnie i nie jest brany pod uwagę przez pozostałych mieszkańców. Byłam jednak świadkiem takiej sytuacji gdzie niebieski garbik czekał na gobiodona, podpływał do niego i ogonem udeżał w Gobiodona, by ten ustąpił z miejsca które zajmował i schował się w skałkę.

Reasumując: garbiki są mocno agresywne, ale w mniejszych zbiornikach, gdzie zaburzona jest jego minimalna wielkość terytorium i prawdą jest agresywność w stosunku do osobnika tego samego gatunku.

No, to tyle z opowieści dziwnej treści:-)

pozdr.

mag

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra! Nie ma co tak walić głową !!! JA dopiero się uczę, a jeśli dysponujesz większą wiedzą, to się zwyczajnie nią podziel:-) ha, ha


NanoReef 30L start 05/02/2011

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie to każda ryba potrzebuje swojej przestrzeni życiowej, garbiki jak wynika z moich obserwacji to bardzo agresywne terytorialnie ryby, w 30L po prostu ciężko będzie im się o teren dogadać :)

Pozdrawiam


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz rację - dokładnie to widać w mojej trzydziestce i dlatego garbiki są do odłowienia. Niestety od dłuższego czasu nie mogę ich złapać. Chowają się w skale. Z innej strony, to każdy co do obsady zbiornika mówi coś innego i najlepiej chyba uczyć sie na własnych błędach i wyciągać własne wnioski.

Może jakies porady co do techniki odławiania z tak małych zbiorników?


NanoReef 30L start 05/02/2011

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może jakies porady co do techniki odławiania z tak małych zbiorników?

Ja jakoś tydzień temu odławiałem garbiszona, bo terroryzował błazenki. Sposób jest prosty, na szczęście w takich małych akwariach nie ma dużo skały, więc bierzesz wiaderko, wyjmujesz skałę, która wystaje nad piach (tej zakopanej nie ma sensu ruszać, żeby nie robić zbyt dużej burzy piaskowej) i siatka w rękę. Mnie najłatwiej było trzymać siatkę w jednym miejscu i naprowadzać garbiszona do niej drugą ręką. W sumie nic trudnego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to ja już chyba nabroiłam, bo jak tylko zbliże się do akwa, to niebieski garbik chowa się w skałę - mam wrażenie , że tak na wszelki wypadek:-) Zostawiałam już nawet siatkę w zbiorniku ale skubańce wiedzą co się szykuje. Chyba muszę się uzbroić w cierpliwość i nie poddawać. Pozasłaniałąm nawet widoczne otwory w skałce ale za każdym razem znajduje sobie inne wejście:-)

P.S.

Sorrki Tester, że zrobiłam sobie dodatkowy temat z Twoich garbików, sorrki:-)


NanoReef 30L start 05/02/2011

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 dni bez żarcia, potem artemia w siatkę albo pułapkę i masz złąpane ;)


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czym mniejsze akwarium tym silniejszy terytorializm.

proszę też nie czytać mojej wypowiedzi: że "parasema" to łagodny baranek...

(w moim doświadczeniu miałem większe "problemy" z agresywnością "cyanei", a już żaden mój garbik nie "wali" w rękę silniej niż "Dascylus")

pamiętajmy też zawsze że każdy osobnik może być trochę inny, a nawet temu samemu może się zmienić temperament - wszystko zależy od konkretnej sytuacji w konkretnym akwa.

tak na marginesie:

jak często podmieniasz wodę w tej trzydziestce? ewentualnie jaka filtracja?, ilość i jakość żarcia? - zakładam że masz stabilne, czyściutkie akwarium.

dołączam się oczywiście do chóru: garbikom mówimy do widzenia w tym akwarium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

wodę podmieniam regularnie co 5 dni. Wodę destylowaną dostaję z labu i na 24 godziny przed podmianą mieszam z solą Instant Ocean. Razem z podmianą wody staram się czyścić szyby z glonów, które zawsze gdzieś się pojawią. Jeśli chodzi o filtr, to nie mam nic szczególnego. Kupiłam go razem z całym kompletem Nano-Reef (Filtr przelewowy VERSAMAX, moduł oświetleniowy ECOLIGHT (2x11W)) dokupiłam pompkę EHEIM compact 600, grzałkę z termoregulatorem EHEIM Jager 50. Czyszczę filtr regularnie co 4 tygodnie.

Temperatura w akwa jest stała 26 st.C. Światło zapalane jest automatycznie około 8:00, a około 14tej włącza się niebieskie i świecą do 19:30 - potem "...ciemność, widzę ciemność..." i tak do kolejnego cyklu oświetleniowego:-)

Parametry wody(kompleksowo)staram się sprawdzać raz w miesiącu w sklepie, w którym stawialiśmy pierwsze kroki z morszczyzną. Od lutego br. miałam 2 akcje związane z akwa (zbyt dużo żelaza i plaga brązowych glonów), a tak odpukać wszystko rośnie i rozwija się poprawnie. Z żelazem okazało się, że trafiłam na taką wodę z labu, a z plagą to zbyt duża dawka biologicznego suplementu do startującego akwarium. Ostatnio co się skiepsciło, to sinularia zielona fluo zamknęła się (post w http://nano-reef.pl/topic/35738-sinularia-zielona-fluo-nie-pompuje-sie/). Teraz to takie drzewo wyrosło:-)

To chyba powinien być osobny post, bo strasznie głupio mi zajmować temat Testera.

pozdr.

mag

a! pytałeś jeszcze o jedzenie.

Artemia i jeszcze jakieś mrożone (nie pamiętam, a nie chce mi się teraz biec do kuchni i sprawdzać)no i Coral-V-Power Preis-a. Oczywiście raz dziennie, a gobiodon 2xdziennie.

pozdro

mag


NanoReef 30L start 05/02/2011

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a! pytałeś jeszcze o jedzenie.

Artemia i jeszcze jakieś mrożone (nie pamiętam, a nie chce mi się teraz biec do kuchni i sprawdzać)no i Coral-V-Power Preis-a. Oczywiście raz dziennie, a gobiodon 2xdziennie.

pozdro

mag

Pytałem tylko z Ciekawości: ile trzeba roboty aby nie głodząc ryb (czego nie lubimy), przy "normalnej" filtracji utrzymać taki mały zbiornik z 4 rybami w czystości. Sam zabieram się w wakacje za nano, choć nie wiem czy jakieś ryby w nim będą.

Masz racje: czas znikać z tego postu z tym tematem;

pozdrawiam serdecznie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cały czas się uczę (a morszczyzna to temat morze dla błędów które można popełniać), więc wychodzę z założenia, że jeśli więcej napiszę, to może ktoś wyłapie moje błędy i udzieli "konstruktywnej" krytyki. Chcę się uczyć bo zdobyta wiedza pozwoli mi poprowadzić zbiornik do 450 litrów:thumbsup:


NanoReef 30L start 05/02/2011

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.