Skocz do zawartości
kiwalski

skala własnej roboty

Rekomendowane odpowiedzi

w końcu roił ktoś takie skały czy nikt????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

panie archeologu :) Odpuść ten temat poniewaz w akwarystyce morskiej uzywamy TYLKO zywej skaly. Cement, beton, zelbeton, pumeks cegly czy pustaki - to materialy stosowane w budownictwie a nie w akwarystyce. Na dluzsza mete, wszystkie zamienniki zywej skaly powoduja klopoty.

Pozdrowka


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w akwarystyce slodkowodnej jest rowniez kontrowersyjny temat stosowania zwirku kociego do kuwet jako podloza w akwa. a jednak ludzie to stosuja wiec tez chetnie bym uslyszala czy ktos to ma i z jakim efektem :)


pozdrawia Magda :)

100l niefoto -start styczen 2013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

panie archeologu :) Odpuść ten temat poniewaz w akwarystyce morskiej uzywamy TYLKO zywej skaly. Cement, beton, zelbeton, pumeks cegly czy pustaki - to materialy stosowane w budownictwie a nie w akwarystyce. Na dluzsza mete, wszystkie zamienniki zywej skaly powoduja klopoty.

Pozdrowka

Nie zgodzę się z tobą w ogóle. Popatrzcie sobie na fora np amerykańskie, pełne robionej skały, i jakoś im baniaki nie umierają. A sianie propagandy ku chwale zysków sklepów handlujących coraz droższą żywą skałą...

Gdybyś napisał:

"kolego nie kombinuj jesteś początkujący możesz sobie nie poradzić z martwą biologicznie skałą"

to bym ci przyznał rację, ale nie w sytuacji kiedy anglojęzyczne fora pełne są tematów gigantów jak ludzie sobie kleją skałki, bawiąc się w aquascaping, i jakoś nic im nie umiera, tylko w Polsce mam wrażenie ze ludzie się lubią chwalić że wydali za dużo. Na tym forum są ze dwa,trzy baniaki które wychwalacie pod niebiosa gdzie ludzie w tajemnicy żeby nie zostać zjedzonym przez "aktywistów" żywej skały" zrobili kilkadziesiąt % skały z cementu portlandzkiego białego + żwir koralowy. No ale cóż, ważna jest tylko jedna słuszna wiedza a spróbuj człowieku wyrazić odrębne zdanie.... Pozdro!

Na tych dwóch zdjęciach przedstawiam skałę zrobioną własnoręcznie w zasadzie z nudów. Potrzebowałem półkę więc ją sobie zrobiłem. Do sklepu z żywą skałą mam dosyć daleko więc prościej było po domowemu. Na pierwszym zdjęciu skałą po ok 10-14 dniach w akwarium, w momencie wkładania byłą bielutka jak to po cemencie. Na drugim zdjęciu skała po ok 5-6 tygodniach w akwarium. Trochę bogatsza w życie choć to ciągle nie to. Od robienia zdjęć minęło kilka tygodni obecnie zaczynają ją już porastać algi wapienne. Żeby nie było nikogo do niczego nie namawiam, po prostu nie lubie jedynych słusznych prawd, taka już moja natura, a już napewno nie w sytuacji gdy ktoś na własnej skórze tematu nie przerobił ale zawsze zabiera głos. to tak jakbym ja się wypowiadał na temat budowy sumpa chociaż nigdy go nie budowałem. BEZ URAZY BO NIE TO JEST MOIM CELEM

Dobra kończę bo przynudzam.

P.S.

Nie mogę wstawić zdjęć wyskakuje mi aki komunikat:

Warning: file_exists() [function.file-exists]: open_basedir restriction in effect.

Edytowane przez nika
pkt. 6 i 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

Nie mogę wstawić zdjęć wyskakuje mi aki komunikat:

Warning: file_exists() [function.file-exists]: open_basedir restriction in effect.

skorzystaj np. z imageshack.pl lub z fotosika . przez galerię na razie nie pójdzie.


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem że piszę post pod postem ale przy edycji w celu doklejenia zdjęć coś mi się zwiesza:

http://imageshack.us/photo/my-images/717/img23191600x1200.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/844/img24401600x1200.jpg/

Pozdro!


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Thomas kay - absolutnie nie mam urazy. Co wiecej wiem ze sa piekne zbiorniki oparte na sztucznej skale a na YT yest pelno filmikow instruktażowych. Wolalem jednak nie pisac ze tak, sa piekne zbiorniki budowane na betonowej skale poniewaz, nie daj Boze trafi tu jakis nowoposolony z budzetem 300 zl i bedzie chcial odlewac sobie skale samemu. Akwaria takie nie sa prowadzone metoda berlinska a kazda inna niz berlinska wymaga "ciut" wiecej wiedzy. Dlatego wolalem odwolac sie do metody zywej skaly. I tu nie chodzi o koszt czy chwalenie sie rachunkiem. Chodzi o to ze dobra zywa skala naprawdę pomaga uniknac wielu problemow.

Pozdrawiam

Tester


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Thomas kay: Nie znam tematu, ale mylisz dwa pojęcia:

1) klejenie skały (żywej) jest okej - zobacz nowy projekt Snocho. To nie jest tworzenie skały, tylko przymocowanie do siebie kilku jej kawałków.

2) to że coś jest porośnięte glonami (zielonymi, wapiennymi, wszystko jedno jakimi) nie oznacza, że jest dobrą żywą skałą, z którą nie będą się działy dziwne rzeczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Thomas kay - absolutnie nie mam urazy. Co wiecej wiem ze sa piekne zbiorniki oparte na sztucznej skale a na YT yest pelno filmikow instruktażowych. Wolalem jednak nie pisac ze tak, sa piekne zbiorniki budowane na betonowej skale poniewaz, nie daj Boze trafi tu jakis nowoposolony z budzetem 300 zl i bedzie chcial odlewac sobie skale samemu. Akwaria takie nie sa prowadzone metoda berlinska a kazda inna niz berlinska wymaga "ciut" wiecej wiedzy. Dlatego wolalem odwolac sie do metody zywej skaly. I tu nie chodzi o koszt czy chwalenie sie rachunkiem. Chodzi o to ze dobra zywa skala naprawdę pomaga uniknac wielu problemow.

Pozdrawiam

Tester

No więc cieszę się że mniej więcej sie rozumiemy. Jednak warto rozmawiać.

@Thomas kay: Nie znam tematu, ale mylisz dwa pojęcia:

1) klejenie skały (żywej) jest okej - zobacz nowy projekt Snocho. To nie jest tworzenie skały, tylko przymocowanie do siebie kilku jej kawałków.

2) to że coś jest porośnięte glonami (zielonymi, wapiennymi, wszystko jedno jakimi) nie oznacza, że jest dobrą żywą skałą, z którą nie będą się działy dziwne rzeczy.

Mógłbyś mi podać przykład tych dziwnych rzeczy?

Co do aragocrete to z tego widziałem na necie to większość jest robione na dziwnie białej skale, rzadko kiedy żywej.

Dla mnie jest to jeden najciekawszych wątków w akwarystyce, zgłębiam go od jakiegoś czasu i absolutnie nie zamykam się na wiedzę mądrzejszych od siebie, wprost przeciwnie po to się tu odezwałem żeby sprowokować do wypowiedzi ludzi którzy coś na ten temat wiedzą, coś więcej poza ogólnikami na zasadzie nie bo nie i basta nie dyskutuj.

Po prostu fascynuje mnie ekspansjonizm środowiska naturalnego w tym wypadku jak życie "zagospodarowuje" podarowaną mu dziewiczą przestrzeń.

Pozdrawiam

Tomek


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś mi podać przykład tych dziwnych rzeczy?

Ja się nie znam, ale pewnie dużo mądrzejsi ode mnie mieliby problem, bo po prostu nie widuje się sensownych zbiorników na sztucznej skale. Coś na zasadzie:

- Potrafisz mi udowodnić, że konie z rogami nie potrafią skakać?

- Nie, ale nie ma koni z rogami...

- To nie znaczy, że nie potrafią skakać.

;)

Pozdrowienia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://nano-reef.pl/topic/32109-skala-robiona-z-cementu-piasku-i-kruszcu-koralowego/page__st__80

W moim zbiorniku skała zrobiona z cementu portlandzkiego i grysu koralowego siedzi od listopada 2009 , ale teraz już w proporcji 50/50 z żywą. Generalnie raczej ciężko ją odróżnić od prawdziwej rafowej, ale to nigdy nie będzie to samo. W takim mało-ambitnym zbiorniku jak mój gdzie są same miękasy i kilka mniejszych ryb to taka skała da rade (też żyje), ale jej realna pojemność/wydajność filtracyjna jest znacznie mniejsza. Moim celem była minimalizacja kosztów, ale gdyby koszty aż tak nie grały roli to TYLKO ŻYWA SKAŁA !!!


330+80L z miękasami, HQI 150W+24W, Deltec APF600

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odswiezylem temat gdyz mam ulepionych kilka skałek, od 3 miesiecy podmieniam wode ale PH nie schodzi (jest ponad skale w moich testach)

chcialem sie dowiedziec jak dlugo jeszcze bede musial ja moczyc zanim bede ja mogl wsadzic do baniaka. na jednym forum znalazlem wzmianke ze 6-8 tygodni za to na innym typ moczył ja przez rok czasu zanim sie zdecydował.

@thomas kay - no sliczna ta skałka ci wyszła

ps.

tak obcinam koszta, nagłe ograniczenia w pracy i powiekszenie rodziny zmusza mnie do takiego dzialania

jest w tym tez dobra strona, na takiej skale nie przyniesiesz do akwarium Aiptasia/Glass Anemone :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak czy inaczej trochę dobrej jakości żywej skały i tak musisz wprowadzić, bo ta DIY sama się nie ożywi i nie zasiedli. Im więcej będzie skały żywej tym lepiej. Ważne żeby skała DIY najpierw tydzień schła w wilgoci ale bez wody - to bardzo ważne !!! żeby cement związał. Jak za szybko wstawisz skałę do wody to wpłyniesz na zmianę reakcji chemicznych wiązania cementu i z PH długo będziesz walczył. Po wyschnięciu skała musi się moczyć przynajmniej miesiąc czasu w słodkiej wodzie (podmienianej albo z dozowanym CO2). U mnie jakoś tak po miesiącu PH już nie rosło ponad 8 i mogłem startować z solniczką. U mnie pierwsze życie, oczywiście poza żywą skałą, trafiło dopiero po miesiącu od zasolenia ;)


330+80L z miękasami, HQI 150W+24W, Deltec APF600

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odswiezylem temat gdyz mam ulepionych kilka skałek, od 3 miesiecy podmieniam wode ale PH nie schodzi (jest ponad skale w moich testach)

chcialem sie dowiedziec jak dlugo jeszcze bede musial ja moczyc zanim bede ja mogl wsadzic do baniaka. na jednym forum znalazlem wzmianke ze 6-8 tygodni za to na innym typ moczył ja przez rok czasu zanim sie zdecydował.

@thomas kay - no sliczna ta skałka ci wyszła

ps.

tak obcinam koszta, nagłe ograniczenia w pracy i powiekszenie rodziny zmusza mnie do takiego dzialania

jest w tym tez dobra strona, na takiej skale nie przyniesiesz do akwarium Aiptasia/Glass Anemone :)

Generalnie to dla mnie głównym powodem robienia skały oprócz nudy do zabicia nie jest oszczędność tylko możliwość uzyskania dokładnie takich kawałków jakich potrzebuję. Ważna jest proporcja cementu, 1/3 to max dla mnie, jeśli użyjesz za dużo to możesz mieć potem problem z ph, z kolei jak za mało to później wszystko będzie się kruszyć. Rób podmianki codziennie, po kilku tygodniach powinno być ok.


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rób podmianki codziennie, po kilku tygodniach powinno być ok.

Podmianki codziennie przez kilka tygodni? Przeciez to nie wyjdzie taniej


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podmianki codziennie przez kilka tygodni? Przeciez to nie wyjdzie taniej

Wyjdzie wyjdzie.

m3 to 11 zł

wymieniasz np 30l dziennie

po miesiącu to jest - zaokrąglimy do 1000l=m3=11zł

moczysz 3 miechy=3metry wody czyli 33zł

uzyskasz 20-30kg żywej skały

koszt na 1 kg? = przy 20kg=1,65 za kg a przy 30kg=1,1 za kg

niewielki przy cenie żywej prawie 40zł

Pozdro


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podmianki codziennie przez kilka tygodni? Przeciez to nie wyjdzie taniej

dzeki bogu nie mam licznika na wode :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyjdzie wyjdzie.

m3 to 11 zł

wymieniasz np 30l dziennie

po miesiącu to jest - zaokrąglimy do 1000l=m3=11zł

moczysz 3 miechy=3metry wody czyli 33zł

uzyskasz 20-30kg żywej skały

koszt na 1 kg? = przy 20kg=1,65 za kg a przy 30kg=1,1 za kg

niewielki przy cenie żywej prawie 40zł

Pozdro

Yyyy... Czegoś nie połapałem. Po pierwsze - jakiej żywej skały? Od moczenia cementu w wodzie z kranu nie masz żywej skały, tylko beton. Po 2gie, żeby kalkulować warto by dodać jeszcze cenę składników na ten produkt, bo za darmo chyba nie były. Jak coś przegapiłem albo źle zinterpretowałem to sorry.

Pozdro

Gott


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie to dla mnie głównym powodem robienia skały oprócz nudy do zabicia nie jest oszczędność tylko możliwość uzyskania dokładnie takich kawałków jakich potrzebuję. Ważna jest proporcja cementu, 1/3 to max dla mnie, jeśli użyjesz za dużo to możesz mieć potem problem z ph, z kolei jak za mało to później wszystko będzie się kruszyć. Rób podmianki codziennie, po kilku tygodniach powinno być ok.

fakt mam zabawe i zabijam nude,

moje proporcje :

1 czesc cementu, 3 czesci coral sand 3mm i 1 czesc soli!

dzis wsadzilem kilka skałek do spłuczki, reszte wrzucilem do strumyczka przed domem - niech sie woda zmienia na biezaco

dzieki za dobre rady

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Gott

nie ma sie co o koszta polproduktow sprzeczac, cement 3funty w BandQ piachu koralowego mi zostalo na tyle , za wode nie place, mam zbyt duzo wolnego czasu.

fakt przez dlugi czas bedzie to beton ale przeciez kiedys obrosnie to w zycie...

W bloku sie wychowalem wiec przywyklem do widoku betonu,wytrzymam zanim nabierze przyzwoitego wygladu.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zachu, ta sól, jeśli w ogóle nie zaszkodzi, to nic ci nie da. Jak już się w końcu wypłucze to i tak pozostaną tylko wewnętrzne dziurki, a to nie o to chodzi. Przy takiej mieszance 3mm żwirku z cementem to ci powstanie jednolita bryła. I proporcję też bardziej w stronę grysu: 1 cześć cementu i 5 części grysu koralowego, w tym przynajmniej jedna 20mm, do tego trochę 10 mm, 5 mm i 3mm. Cement ma tu tylko spajać większe kawałki ;)

Gotti - żywe to się robi dopiero po kilku miechach od wsadzenia do posolonego baniaka z prawdziwą żywą skałą ;)Dobrze zrobiona działa ale faktycznie DUŻO słabiej niż autentyczna.


330+80L z miękasami, HQI 150W+24W, Deltec APF600

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Yyyy... Czegoś nie połapałem. Po pierwsze - jakiej żywej skały? Od moczenia cementu w wodzie z kranu nie masz żywej skały, tylko beton. Po 2gie, żeby kalkulować warto by dodać jeszcze cenę składników na ten produkt, bo za darmo chyba nie były. Jak coś przegapiłem albo źle zinterpretowałem to sorry.

Pozdro

Gott

A gdzie ja napisałem że uzyskuje się w ten sposób żywą skałę?? Uzyskuje się skałę ekologiczną która po włożeniu do akwarium w którym jest część żywej skały zacznie "ożywać", po kilku miesiącach będzie na niej to samo życie co na każdym innym skrawku skały w akwarium. Jedyne co, to to, że taka skała nie będzie źródłem życia dla akwariumm, nie da nam np. nowych szczepów bakterii. Dlatego się je np. dolewa używając specjalistycznych preparatów.

Pozdro

Tomek


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

uzyskasz 20-30kg żywej skały

No tu tak napisałeś :)


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wrzuciłem beton do słoja :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tu tak napisałeś :)

Masz rację. Z rozpędu tak napisałem. Oczywiście chodziło mi o skałę nadającą się do ożywienia:)

Na moim kawałku właśnie pojawiły się algi wapienne:)

Pozdro


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.