Skocz do zawartości
Gotterdammung

Strzeż się brzydala,

Rekomendowane odpowiedzi

Ciekaw jestem jaka jest Wasza opinia o "planie" jaki powoli kiełkuje w mojej głowie. Czy brzydal przeżyłby szok gdybym go na kilka dni przeniósł do mojego refugium, aby mu przypomnieć dlaczego przyjechał do mnie z Hamburga. To czego się obawiam, iż ryba przyzwyczajona do prawie 1000ltr dostanie "szoka" w 50ltr i odejdzie na wieczną rafę.

Pozdrawiam

Jacek


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie próbowałem tak przemawiać swojemu brzydalowi do rozsądku, skakał między sumpem a zbiornikiem głównym regularnie, jak przegiął pałe z pożeraniem koralowców. Oczywiście nauka poszła w las i nic to nie dało, żałuję bardzo, bo mi akurat ta ryba się podoba na swój sposób...


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej jej nie wpuszczac do zbiornika, o wiele lepszy jest Chelmon rostratus.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacek, jak Cie znam to i tak przeprowadzisz sprawe po swojemu  :thumbup:

Dotychczas Ci sie udawalo  :unworthy:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Populacja mojej aiptazji zmniejszyła się o jakieś 90%. Zajęło mu to kilka dni (przez 5 tyg nie dotykał). Na szczęście zoa go nie interesują jeszcze. Na dzień dzisiejszy kilka różyczek zostało a brzydal znowu jest w fazie uśpienia. Czy on je świadomie uprawia?


"When the wife gets preoccupied with other things make your move. Never place a new coral, fish or Berghia in the aquarium while anyone is watching and never reveal how much anything costs"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Populacja mojej aiptazji zmniejszyła się o jakieś 90%. Zajęło mu to kilka dni (przez 5 tyg nie dotykał). Na szczęście zoa go nie interesują jeszcze. Na dzień dzisiejszy kilka różyczek zostało a brzydal znowu jest w fazie uśpienia. Czy on je świadomie uprawia?

mówiłem że bliźniaki u mnie też wycięte w pień :thumbsup: mam jeszcze parę szt ale ich nie rusza woli mrożonki ;%29.gif


akwarium 60x60x60 + 50l sump, odpieniacz DELTEK SC1350 lampa led 130W, biopellets

http://www.nano-reef...m=posts&q=32943

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

Czytając ten wątek stwierdzam, że ta ryba na stałe w akwarium jest chyba jednak niepożądanym lokatorem. Zatem lepsza byłaby chyba grupa wsparcia. Kilku akwarystów z okolicy składałoby się wspólnie na 1-2 brzydale i te pracowałyby po 1-3 tygodnie na zmiany u każdego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@radiosteta chyba nie tak do końca. Mój brzydal na początku też łapał się za xenie i zoa. Wylądował więc na dwa tygodnie w sumpie z kawałkiem skały porośniętym lasem różyczek. Po wycince wrócił do akwarium i przez jakieś trzy dni znowu skubał korale, ale później mu przeszło i zabrał sie za aiptasie. Teraz w akwa z ponad setki róż zostały trzy ledwie wystające ze skały, które bacznie są strzeżone przez brzydala. Ten zaś zostawił korale w spokoju i żywi się mrożonkami. I faktycznie chyba te trzy sztuki to tak dla przyjemności sobie choduje :)


Start luty 2011. Zbiornik: 85x55x50h=233l. Sump -112l. Cyrkulacja: Aquael Reef Circulator 2600, Jebao WP25, JVP 102. Obieg: New Jet 2300. Odpieniacz: H&S110 na Tunze Hydroformer Silence 9420.04. Oświetlenie: TMC V2 Ilumen Air 900 -170W. 15kg live rock. 9kg Nature`s Ocean Bio-Active Live Aragonite Reef Sand. Refugium. Sól: Kordon Coral Sea Complete

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja swojego brzydala kupiłem tydzień temu,w 24h ogolił wszystkie róże ok 20sztuk po czym zabrał się za jeżowca,krabika i ślimaki :(,chętnie wcina mrożonki wiec kilka dni jeszcze pomieszka u mnie chyba że ktoś ma ochotę go kupić albo wymienić

Edytowane przez Cuba41 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

Wylądował więc na dwa tygodnie w sumpie

I to jest właśnie to. W mojej 112l kałuży sumpa nie ma, wiec jeśli ta aptisia którą wczoraj ze skałą eksmitowałem ma jakąś rodzinkę to za 3 tygodnie zostaną mi tylko krewetki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to widze że u wszystkich zajada aż miło...różyczki wyciął w pień...potem zniknęło jedyne poletko zoa...

i od początku jak go wpuściłem zamknęla się duncasompnia...ileż ja sie namyślałem co jej jest...

sprawa się wyjasniła jak brzydal zechciał się przewietrzyć i pod nasza nieobecnośc opuścił zbiornik ( znaleziony w postaci zielono-brunatnego chipsa na podłodze)...:( ale dunca juz nastepnego dnia otworzyła się...po prawie czterech miesiącach....teraz aiptasi mam multum....chyba spróbuję wundermani. chemi nie chcę


http://7140_7307.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam brzydalka od kilku tygodni, z korali próbował na początku monti, pavone, clavularie, rhodactisy, ale chyba nic z tego mu nie posmakowało, teraz od czasu to czasu skubnie capnelle.

Euphylii, tubastreii, rico, seriatopory, sarco, nawet zoa nie widziałem by chociaż próbował.

Ostatnio na własne oczy widziałem jak rozszarpywał aiptasie - PIĘKNY WIDOK :)

Edytowane przez Patyk_Z (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój pieknie zjadał różyczki i nic innego nie ruszał, aż włożyłem nowe zoa, zjadł całą szczepkę i obskubał stare poletko którego wcześniej nie tykał. Ciężko było złapać skubanca bo tak sie w skalach chował, dobrze ze spał przy powierzchni :ninja: .


250l+sump70l, 6x39w, Deltec APF600, Koralia 3,3,4, aquabee 2000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój to samo, jak zje aiptasie to się bierze nawet za sarcophytona i lobophytona czy jak to zwał no i euphylie też podżera, próbował tez xeni co mnie akurat nie martwiło. Trzeba go w takim przypadku dobrze dokarmiać bo robi bałagan jak jest głodny, mój siedzi co jakiś czas w kotniku bo nie mam sumpa. Na razie go mam bo ostatnio polowanie nie przyniosło skutku.


3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój je mrożonki i glony ale po przeczytaniu tego artykułu będę dbał o to, żeby był najedzony i będę go obserwował :D


Mój lasek wciąż rośnie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Enia

Mój pierwszy brzydal też ponoć jadł tylko aiptasje. Niestety atakował wszystko inne łącznie z moją piękna różową rurowka.Powiedzialam mu pa pa.Teraz od chyba 2 msc mam drugiego brzydala.Kochane stworzenie.Wykosił mi wszystkie aiptasje,nawet takie duże jak on sam.Innych korali nie rusza.Uwielbia też mrożonki.Trochę mi go żal,że nie ma już w baniaku jego ulubionego pokarmu.

Edytowane przez Enia (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi się też udało. Mój brzydal w dwa miesiące zniszczył całą plantację aiptazję i majano. Teraz wcina mrożonki. Za bardzo nie zauważyłem, żeby męczył korale. Jedynie co mnie niepokoi to to, że ostatnio praktycznie nie widzę w akwarium małych wężowideł i wieloszczetów. Być może to sprawka brzydala.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryba ogólnie nie obliczalna, wycięła Majano, potem Aiptasie, po czym wzięła się za ślimaki i LPS - u mnie już więcej nie zawita. Zabiła mi kilka Euphylli-w tym jedną na moich oczach-bezczelny typ! Nie mogłem paskuda wyłowić, wreszcie dokonał żywota któregoś dnia na mojej podłodze...czuję sporą ulgę!


Mój zimowy antydepresant: 140x70x45h OW, BK 180, Balling, cyrk. 2xVortech MP40W, 1xVortech MP10, 2x RW 15, ATI Sunpower 8x54W, bez sumpa, ULNS, 90% SPS, 10% LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytam, to prawie każdy brzydal je aiptasję. Będę musiałz tego powodu zaryzykować. Czy potem jest duży problem z odłowieniem tej ryby ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale nie ma problemu z czym ? z odłowieniem, czy ze zjadaniem korali ? chodzi mi o to jak z odławianiem, są przecież ryby który się praktycznie nie da odłowić...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie był problem z odłowieniem. Pomimo, że nie wyglądają te skurczybyki potrafią być szybkie. Za to po zgaszeniu światła dopiero jak był w siatce zorientował się, że jest w potrzasku.


Start luty 2011. Zbiornik: 85x55x50h=233l. Sump -112l. Cyrkulacja: Aquael Reef Circulator 2600, Jebao WP25, JVP 102. Obieg: New Jet 2300. Odpieniacz: H&S110 na Tunze Hydroformer Silence 9420.04. Oświetlenie: TMC V2 Ilumen Air 900 -170W. 15kg live rock. 9kg Nature`s Ocean Bio-Active Live Aragonite Reef Sand. Refugium. Sól: Kordon Coral Sea Complete

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

brzydala zawsze odławiaj po zgaszeniu światła, wtedy ryba zastyga w miejscu, nawet nie zauważy że go wyłowiłeś


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.