Skocz do zawartości
lukasz.s4

Fitoplankton a rozkwit życia

Rekomendowane odpowiedzi

W porządku, przepis na hodowlę mam, f2 , brzęczyk, czysty baniak i światło i porcja startowa jest. Wszystko się już miesza i rośnie.

To czego nie wiem, a o co pytam, porównujesz do teorii płaskiej ziemi.
Skoro wiesz, to napisz wprost, żeby nie bazować na mitach:

Jak długo można przechowywać fito w temperaturze pokojowej, z mieszaniem brzęczykiem i bez.

Czy pozostałości w rurkach powodują jakieś problemy, jakie masz doświadczenia z dozowaniem fito do akwarium pompą perystaltyczną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z hodowlą fito.

Opiszę wszystko po kolei:

Zrobiłem solankę taką samą jak do podmian. dałem fito, dałem nawóz F2, światlo, brzęczek, żeby było napowietrzanie i ruch wody. Rosło sobie ładnie, zrobiło się zielone, zacząłem podawać, nagle bum, jakby całą hodowla obumarła. Załamanie było błyskawiczne, 1-2 dni góra i było po hodowli. Woda praktycznie biała, nie widać, żeby coś w niej pływało. podejrzewam, że mogłem je zabrudzić woda z akwarium, ale jeśli coś zjadł ofito, to nie powinno coś tam pływać? No chyba, że bakterie wszamały fito. Ale tak szybko?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie inne - od czego zależy kolor fitoplanktonu? Fito które kupiłem w sklepie ma inny kolor, jest bardziej przejrzyste. Moje fito przepuszcza mniej światła, wydaje się być gęstsze ale kolor jest inny niż zakupionego.

Poniżej zdjęcie - środkowa butelka kupiona (niebieskie ścianki), boczne moja hodowla.8fa8353ffe24f1a7a72ed01591b5aad2.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie koniecznie... mogłeś mieć mieszankę gatunków a później jeden z nich rozmnozył sie bardziej niż inne.

Ale do tego dochodzi, jakosc oswietlenia i nawóz, który wpływa na wielkość i kolor chloroplastu, etc.

Nie sądzę, zeby to był jakis problem


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U siebie zauważyłam zależność od rodzaju i intensywnosci światła i też być może temperatury otoczenia. Hodowane przy sztucznym oświetleniu w zimie w chlodniejszym powietrzu miało ciemnozielony kolor, hodowane w lecie przy słonecznym świetle jest bardziej brązowe. Im więcej światła tym bardziej żółto brązowe. Zielenieje, gdy niebo jest zachmurzone i światło słoneczne nie operuje bezpośrednio na zbiornik z fito. Jest to mieszanka różnych gatunków, w tym pewnie bruzdnic, które przy świetle słonecznym mnożą się może szybciej, niż gatunki zielone. Pożywkę stosuje cały czas tę samą: aquaplant tropicala.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie stoi też przy oknie. Zrób eksperyment, jedną butelkę daj w miejsce, gdzie nie dociera światło słoneczne i oświetlaj lampą o temperaturze barwy ciepłej i za kilka dni porównaj zawartość butelek. Zapewne będzie różnica w kolorze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
U mnie stoi też przy oknie. Zrób eksperyment, jedną butelkę daj w miejsce, gdzie nie dociera światło słoneczne i oświetlaj lampą o temperaturze barwy ciepłej i za kilka dni porównaj zawartość butelek. Zapewne będzie różnica w kolorze.
A jak często i ile nawozu lejesz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

hmm nie przegrzewa się wam stojąc na oknie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Leję na tak zwane "oko" :)

Jak widzę, że slabiej się mnoży, to psikne z buteleczki też na oko. Mniej więcej raz na tydzień lub rzadziej. Czasem dolewam gazowanej wody mineralnej, tylko po niej robi się osad z wapnia na szybie.

3 minuty temu, silvia napisał:

hmm nie przegrzewa się wam stojąc na oknie ?

U mnie się nie przegrzewa, bo słońce operuje bezpośrednio na zbiornik tylko rano, ale zauwazylam, że im wyższa temperatura otoczenia, tym fito też bardziej brązowe się robi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 minutę temu, Nik@ napisał:

 słońce operuje bezpośrednio na zbiornik tylko rano.

i wszytko jasne :D - u mnie świeci od wschodu do ...13-14tej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A możecie napisać ile tego fito lejecie na 100L/wody dziennie


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, @Beti napisał:

A możecie napisać ile tego fito lejecie na 100L/wody dziennie

Tutaj trzeba raczej podejść do dozowania eksperymentalne, bo to zależy od tego, ile mamy w zbiorniku konsumentów. W 360 wlewłam pod koniec nawet litr dziennie (choć nie było to regularnie dzień w dzień, nie zawsze miałam tyle fito) i wszystko było konsumowane. W 750 się nie odważę tyle, mogłabym sobie zafundować zakwit. 

Trzeba zacząć od małych dawek i obserwować, co kilka dni zwiększać dawkę po trochę, aż przybędzie konsumentów w postaci drobnych organizmów. Koralowce oczywiście też pochłaniają fito

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Nik@ napisał:

Tutaj trzeba raczej podejść do dozowania eksperymentalne, bo to zależy od tego, ile mamy w zbiorniku konsumentów. W 360 wlewłam pod koniec nawet litr dziennie (choć nie było to regularnie dzień w dzień, nie zawsze miałam tyle fito) i wszystko było konsumowane. W 750 się nie odważę tyle, mogłabym sobie zafundować zakwit. 

Trzeba zacząć od małych dawek i obserwować, co kilka dni zwiększać dawkę po trochę, aż przybędzie konsumentów w postaci drobnych organizmów. Koralowce oczywiście też pochłaniają fito

Bardzo Ci dziękuję za odp,nigdy nie lałam stosuje inne metody dokarmiania,ale czemu nie spróbować czegoś innego:)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 6.04.2018 o 12:18, katani napisał:

Mam problem z hodowlą fito.

Opiszę wszystko po kolei:

Zrobiłem solankę taką samą jak do podmian. dałem fito, dałem nawóz F2, światlo, brzęczek, żeby było napowietrzanie i ruch wody. Rosło sobie ładnie, zrobiło się zielone, zacząłem podawać, nagle bum, jakby całą hodowla obumarła. Załamanie było błyskawiczne, 1-2 dni góra i było po hodowli. Woda praktycznie biała, nie widać, żeby coś w niej pływało. podejrzewam, że mogłem je zabrudzić woda z akwarium, ale jeśli coś zjadł ofito, to nie powinno coś tam pływać? No chyba, że bakterie wszamały fito. Ale tak szybko?

Dla większości fito zasolenie powinno być około 25psu. Także to pierwszy problem.
To jak opisujesz załamanie się hodowli u mnie wystąpiło po przegrzaniu. Butle stały na balkonie i woda nagrzała się do ponad 40 stp.... Rozwiązaniem było przeniesienie hodowli pod dach. Słońca mają praktycznie tyle samo, ale dużo chłodniej.

 

14 godzin temu, ZiomEkk_ napisał:

A ja mam pytanie inne - od czego zależy kolor fitoplanktonu? Fito które kupiłem w sklepie ma inny kolor, jest bardziej przejrzyste. Moje fito przepuszcza mniej światła, wydaje się być gęstsze ale kolor jest inny niż zakupionego.

U mnie takie gęste, bardziej brązowo żółte robią się hodowle które stoją w mniejszych słoikach- czyli dostają więcej światła. Kolor poprawia się kiedy dostaną następną porcję f2. Czyli jest opcja że glony są po prostu głodne :)

Brachionus woli tą zieloną wersję. Szybciej i ładniej na niej rośnie.


ch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może podpowiecie, jaki fitoplankton (oczywiście sklepowy, bo hodowlany nie wytrzyma tyle) nadaje się do podawania pompą dozującą, z szafki - nie lodówki i raczej w ilości kilku cm co najmniej, niż kilku kropel. Ewentualnie, który mogę sobie bezpiecznie rozcieńczyć do pompy ?

Ktoś może podawał już tak jakiś sklepowy fito?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
U mnie takie gęste, bardziej brązowo żółte robią się hodowle które stoją w mniejszych słoikach- czyli dostają więcej światła. Kolor poprawia się kiedy dostaną następną porcję f2. Czyli jest opcja że glony są po prostu głodne [emoji4]
Brachionus woli tą zieloną wersję. Szybciej i ładniej na niej rośnie.
Ja fito hoduje na identycznym zasoleniu co leje do akwarium. Przed podmianka mieszam więcej wody, zlewam gotowe fito a ubytek uzupelniam przygotowana solanką. Reszta solanki do akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, dale napisał:

A może podpowiecie, jaki fitoplankton (oczywiście sklepowy, bo hodowlany nie wytrzyma tyle) nadaje się do podawania pompą dozującą, z szafki - nie lodówki i raczej w ilości kilku cm co najmniej, niż kilku kropel. Ewentualnie, który mogę sobie bezpiecznie rozcieńczyć do pompy ?

Ktoś może podawał już tak jakiś sklepowy fito?

http://m.erybka.pl/product-pol-12965-easy-r.eefs-Easybooster-250-ml.html

Ten ma chyba nawet podłączenie dla wężyka i możliwość powieszenia saszetki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja leje obecnie na 400l w obiegu 60ml dziennie  nie jest to wiele ale wcześniej lałem 100 ml i co dzienne czyściłem szyby z nalotu,nie wiem czy to było powiązane ale teraz czyszczę co 3 dni _ 

 


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Nik@ napisał:

Tutaj trzeba raczej podejść do dozowania eksperymentalne, bo to zależy od tego, ile mamy w zbiorniku konsumentów. W 360 wlewłam pod koniec nawet litr dziennie (choć nie było to regularnie dzień w dzień, nie zawsze miałam tyle fito) i wszystko było konsumowane. W 750 się nie odważę tyle, mogłabym sobie zafundować zakwit. 

Trzeba zacząć od małych dawek i obserwować, co kilka dni zwiększać dawkę po trochę, aż przybędzie konsumentów w postaci drobnych organizmów. Koralowce oczywiście też pochłaniają fito

jeszcze pytanie przy takiej ilości fito w dozowaniu nie było problemów z Po4?


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałam niefotki więc przekarmialam ogólnie zbiornik i po4 musiałam w pewnym okresie zbijać. Trudno mi powiedzieć, na ile fito się do tego przyczyniło, a na ile inne czynniki. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dozowałem Fito w ilości 40ml/doba i wysadziłem zbiornik niestety, No3 i Po4 podskoczyło do kosmicznych wartości i większość korali nie poradziła sobie z takim stanem rzeczy. Nie pierwszy raz dozowałem fito, akwa wcześniej funkcjonowało ładnie, ale w pewnym momencie było po prostu za dużo- zalecam ostrożnie i jak ze wszystkim im mniej tym lepiej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.