Skocz do zawartości
lukasz.s4

Fitoplankton a rozkwit życia

Rekomendowane odpowiedzi

hmmm wydaje mi się że ten system będzie miał jednak jedną wadę i chyba najbardziej znaczącą

a dokładnie: woda morska w akwarium ma w sobie wiele życia które będzie się rozwijać wraz z fito i to fito będzie zjadane na bieżąco czyli do akwarium będzie się wlewać raczej zoo niż fito ale to takie moje małe przemyślenie mogę się mylić...


akwarium: 300 litrów + 70 litrów sump, 65 kg LS, oświetlenie 8x54W, odpieniacz turbo 1000

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fitoplankton do rozwoju potrzebuje azotanów, fosforanów, krzemianów [niektóre gatunki] - dlatego nie jest w pełni "samożywny". Fitoplankton w pewnych obszarach oceanu rozwija się silniej, w innych słabiej a jego rozwój jest uzalezniony między innymi od dostępności pokarmu [nawozu]. Wystarczy zrobić prosty eksperyment - odpalić hodowlę fitoplanktonu na czystej solance w sterylnej butelce --- na bank hodowla zdechnie.

Idealnym rozwiązaniem jest to proponowane przez @Grzegorz Dyzma to znaczy hodowla fitoplanktonu podłączona bezpośrednio do akwarium - jeśli udało by się zrealizować ten pomysł to otrzymali byśmy zamknięty cykl jak w oceanie.

Nanokaczor - absolutnie nie masz racji. Termin "samozywnosc" dotyczy zdobywania energi na przemiane wegla nieorganicznego z CO2 na wegiel organiczny w postaci cukrow. Rosliny sa nazywane samozywnymi poniewaz cala energie maja dostarczona w postaci energii slonecznej. Podobnie jest u bakterii fotosyntetyzujacych. Inna grupe organizmow samozywnych stanowia bakterie chemoautotroficzne czyli takie ktore czerpia energie ze rozkladu zwiazkow chemicznych np H2S. To wydzielanie siarki atomowej w glebokim DSB o ktorym pisal @Grzegorz Dyzma to wlasnie przerwanie wiazan w czasteczce H-S-H co powoduje wydzielanie sie energii. Wszystkie organizmy fotosyntetyzujace (fotoautotrofy) i chemoautotrofy sa organizmami samozywnymi poniewaz nie konsumuja innych organizmow czyli juz gotowego wegla organicznego.

Co do fito w wodzie akwariowej... Nie wiem czy Grzegorz o tym pisal natomiast na pewno ja o tym pisalem pare(nascie) postow wyzej. Natowiast Twoje okreslenie "otrzymali byśmy zamknięty cykl jak w oceanie" jest albo bardzo na wyrost albo ja nie zrozumialem dokladnie Twojej mysli

Pozdro


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

@Tester ja nie jestem biologiem więc nie znam tej "terminologii" - zawsze miło jest dowiedzieć się czegoś nowego.

Chodziło o to, że w ten sposób mozna teoretycznie zamknąć cykl azotowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to ten projekt co połączona jest woda z akwarium do reaktora z fito?? bo nie wiem czy mi się teraz wątki nie pomyliły :)

To tylko pomysl, a od teori do praktyki daleko

http://nano-reef.pl/topic/43518-automatyczne-karmienie-np-z-lodowki/page__view__findpost__p__420100


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Jeśli jest pomysł to mozna mysleć nad realizacją. Jeżeli nie ma pomysłu to nie ma nic. Z początku byłem nastawiony do tego sceptycznie ale zaczyna mi się on coraz bardziej podobać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

polecam wszystkim zainteresowanym :)


akwarium: 300 litrów + 70 litrów sump, 65 kg LS, oświetlenie 8x54W, odpieniacz turbo 1000

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy przy podawaniu suchego fitoplanktonu np: Tropic Marin Phyton odczuję różnicę w "oczach" - kolory, przyrosty itp. chodzi o miękkie korale.


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie. Jesli stwierdzimy kolorystycznie smierć chodowli to co pózniej się z tym dzieje. Jesli będziemy ta butelkę trzymać nadal to kolor zacznie zanikać czy dalej przybierac na kolorze? Bo ja myślałem ze mi padło ale ze butla nie przeszkadzała więc zostawiłem bez niczego, ani bez nawozy ani nic i tak jakby nabrała koloru...


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cncRob, byly jakies przetrwalniki i ruszylo, pogoda sie zrobila i fito samo zyje,

ja cala zime cudowalem jak tu je odpalic, a teraz samo ruszylo na wodzie z podmianki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie pogoda raczej nie miała nic do tego... Nitka stała w słabym świetle tylko miała wezyk z powietrzem. Nie przeszkadzała mi więc zapomniałem nawet o niej :) zrobię jej dolewke i zobaczę.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli hodowla padnie całe fito opadnie jako brązowo-zielony osad i tak można stwierdzić druga możliwość jeśli zagęszczenie jest małe robi się coraz jaśniejsze aż staje się prawie przeźroczyste


akwarium: 300 litrów + 70 litrów sump, 65 kg LS, oświetlenie 8x54W, odpieniacz turbo 1000

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Za to u mnie kultury Nanno po jakimś czasie robią się coraz badziej brązowe.

Czyszczę reaktor chlorem zanim odświeżę, a i tak taki powolny proces zachodzi.

Ostatnio dla eksperymentu wlałem 250ml tego 'płynu' do 5l solanki z F2 i normalnie napowietrzałem, stało na słońcu. Po tygodniu uzyskałem gęsty, brązowy fitoplankton(?).

Chyba po prostu kultura od której zaczynałem była zanieczyszczona i zrestartuję jeszcze raz na świeżej.

W lokalnym sklepie, gdzie hodują fito w celach rozmnażania zwierząt, mówią że u nich to samo zachodzi więc co jakiś czas wylewają wszystko i zamawiają nowy starter.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fito który używamy jest mieszaniną kilku rodzajów alg dlatego czasem kolory mogą być różne w każdej porcji są zarodki glonów które rozwijają się w trochę innych warunkach dlatego czasem barwa się zmienia po czym znów wraca przy następnym restarcie na swoje tory


akwarium: 300 litrów + 70 litrów sump, 65 kg LS, oświetlenie 8x54W, odpieniacz turbo 1000

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiec rozumiem ze jesli przez miesiac niedokarmiana chodowla sie Nie osadzila na dnie I Nie rozjasniala to zyje? Czy jesli martwa chodowla opadnie to po wstrzasnieciu znow robi się zielona woda czy tylko gluty bedą plywaly?


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to już ciężko powiedzieć czy będzie żyła czy nie bo ja karmię na bieżąco swoją hodowlę i czyszczę zbiornik co tydzień więc nie miałem problemu z padaniem hodowli wiem ze fito pozostawione w ciemnym miejscu jest jeszcze żywe po miesiącu :)


akwarium: 300 litrów + 70 litrów sump, 65 kg LS, oświetlenie 8x54W, odpieniacz turbo 1000

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A powiedzcie mi gdzież to "fito" na start zdobyć?


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jakoś po latach takie wrażenie, że fito jest wprawdzie dobrym pokarmem, ale mało wydajnym, tzn. aby osiągnąć porównywalne efekty, trzeba lać porównywalnie dużo więcej fito, niż np. mrożonych wrotek, jaj ostryg, miksowanych mrożonek itd... Wydaje mi się, że fito ma stosunkowo małą wartość odżywczą w porównaniu do powyższych. Dlatego też fito wydaje mi się nieproporcjonalnie żmudny i czasochłonny w podawaniu na dłuższą metę.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jakoś po latach takie wrażenie, że fito jest wprawdzie dobrym pokarmem, ale mało wydajnym, tzn. aby osiągnąć porównywalne efekty, trzeba lać porównywalnie dużo więcej fito, niż np. mrożonych wrotek, jaj ostryg, miksowanych mrożonek itd... Wydaje mi się, że fito ma stosunkowo małą wartość odżywczą w porównaniu do powyższych. Dlatego też fito wydaje mi się nieproporcjonalnie żmudny i czasochłonny w podawaniu na dłuższą metę.

fito to początek wszystkiego ja już na przykład stosuje fito w bardzo małych ilościach do akwarium a skupiam się teraz na zooplanktonie typu wrotka widłonogi do których to hodowli jest potrzebny fitoplankton

w każdym razie stosując fito systematycznie pojawia się coraz więcej organizmów filtrujących a im więcej życia tym nasi podopieczni są bardziej zadowoleni a o to właśnie w tym wszystkim chodzi :)


akwarium: 300 litrów + 70 litrów sump, 65 kg LS, oświetlenie 8x54W, odpieniacz turbo 1000

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jednak stawiam na fito i zooplankton razem. Fito jest pozywka dla korali, zooplanktonu a zooplankton dla korali, skorupiakow i nawet samych ryb. Mozna stosowac pojedynczo, owszem, ale dla mnie to tak jak bym dostal kotleta bez buraczkow :)

Moja hodowla fito- i zoo-planktonu istnieje juz z pol roku. Ani razu nie byla odnawiana nowymi kulturami i na oko ma sie swietnie. Musze jednak przyznac ze woda jest mocno zanieczyszczona wiec rozwazam reset.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fito to początek wszystkiego ja już na przykład stosuje fito w bardzo małych ilościach do akwarium a skupiam się teraz na zooplanktonie typu wrotka widłonogi do których to hodowli jest potrzebny fitoplankton

w każdym razie stosując fito systematycznie pojawia się coraz więcej organizmów filtrujących a im więcej życia tym nasi podopieczni są bardziej zadowoleni a o to właśnie w tym wszystkim chodzi :)

tak jak pisze Łukasz fito do początek powstania wszystkiego, brak jego w łańcuch pokarmowy mógłby sporo narobić złego

Dlatego bez niego ani rusz!!


"500L+ 120L sump, obieg Aquabee5000,2xHQI 150W+2x80W T5,cyrkulacja JVP 102+2x201b,1xresun15000,Tunze 6095(łącznie 47000l/h),BRAK ODPIENIACZA TYLKO ALGAESCRUBBER!!

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

znalazlem sklad F2 medium Gulliarda - idealnej pozywki dla fitoplanktonu przeto wklejam linka :p i dodatkowo wklejam by zostalo w naszych zasobach

Medium namnazajace F2 Gulliard

F2 Media.pdf


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Da się gotowe gdzieś kupić w uk?


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Tester ale dla zwykłego zjadacza chleba to wygląda jak %^&*%*^*(%^&%*&^ :) Generalnie jak by się udało jakiś prosty opis zrobić to było by super :)

pozdrawiam

marcin


Pozdrawiam 

mm 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.