Skocz do zawartości
dolec

Jak podniesc KH?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam moze mnie pokierujecie i odeslecie do "tematu" albo sami podpowiecie w jaki sposób podnisc KH?

(ukwiał doznał urazu - rozerwał sie na grzebieniu, ustaliłem ze by szybciej doszedł do siebie wskazane podniesienie KH)

nie stety zaraz wychodze do pracy (nocka), był bym wdzieczny jak bym z rana odczytał porady lub przynajmniej wskazówki do jakies tematy.

Z góry dzieki

Moze dodam ze wskazane podniesienie KH do 10

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

85x60x55h LR20kg LS9,07kg LED DIY około100W Wave Motion 8000 BLAU odpienek TURBOFLOTOR BLUE 1000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2l H2O i 168g sodki (NaHCo3 wodorowęglan sodu) taki roztwór lejesz 100ml/300l, wody dopasuj do siebie ;)a ile teraz masz KH?


360l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

50g NaHCO3 (w takiej ilości do kupienia w aptece za 5zł) rozpuścić w wodzie RO tak żeby wyszło 600cm3 roztworu. Dawka 10-15cm3 powinna ponieść kH o ok 0.5stN. Tyle jeśli chodzi o tani i skuteczny przepis do twojego litrażu na kH, natomiast po co to podnoszenie to nie wiem :)....

edit

Łups wstrzeliliśmy się obaj z Darkiem, tyle że mój przepis w ilości detalicznej a nie hurtowej jest ;)


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można lecieć też do biedronki. Ja używam sody z 'gelwe' 240g za 2,19pln.

Zawiera śladowe ilości jaj czy czegoś tam, to koraliki se pojedzą


100x40x60h, Sunpower 6x39w, Vertex omega 130, 6045 + RW8,  Tunze 1073.020, 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam kh na poziomie 5-6. Dziwne skoro mam prawie same miękkie. Bailinga nie leje. Czy możliwe jest tak niskie kh skoro mg i ca mam w normie? W sumie podmiany robię dość rzadko - co 2-3 tyg. Przyrządzę sobie dzisiaj litr roztworu sody ale mam pytanie. Ile tego wlać do moich 1200l (w obiegu)? Czy wlać wszystko jednorazowo lub stopniowo i jak często monitorować gdy już osiągne oczekiwaną wartość? Jaką wartość powinienem utrzymywać?


"When the wife gets preoccupied with other things make your move. Never place a new coral, fish or Berghia in the aquarium while anyone is watching and never reveal how much anything costs"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i jak ci się zmieniały parametry?


96448be75505dd17a64fb81e9a8d94c5u771a678.png

550 w obiegu

gg 3606492

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PH na 20:53 wynosi 8,01 dane z komputera AM.

Obecnie 7,81 na godz. 1230. Swiatło zapala mi się dopiero o 1400. Więc jak dozować tą sodę?


"When the wife gets preoccupied with other things make your move. Never place a new coral, fish or Berghia in the aquarium while anyone is watching and never reveal how much anything costs"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Czy soda ma się całkowicie rozpuścić? Właśnie wsypałem 200g do 3l RO i mieszam ;p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Wlałem 100ml i po godzinie zmierzyłem KH, skoczyło z 6,1 na 8,3 - auć! :ouch:

Kolejna nauka przyswojona w długiej drodze morszczaka :)

Już miałem lecieć po markowe suplementy, a tu soda z Tesco za 70 centów cuda uczyniła.

Pozdro :welcome:

Podobno jak podniosę na 10 to KW zacznie wytrącać fosforany?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie mogę się doszukać proporcji

tak mniej więcej

na 100 litrów ile lać i o ile to ma podnieść kH

(pisze o tym roztworze - 200 g w 3 litrach RO)

mam 1350 litrów w obiegu i nie chcę zrobić jakiegoś głupstwa

pozdrawiam


220x80x60 (ok 1000 l), obieg AN 10000, cyrkulacja 2 x Tunze 6105 + 2 x Jebao WP 40

odpieniacz made by Gienek (na walcu 30 cm) + AN10000+tunze silent, reaktor Ca Deltec zmodyfikowany by Gienek, FR 509 na węgiel, Profilux, lampa ATI 8x80W T5 + led 4x75W, od 19.02.2014 zeo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja napisze inaczej - Jak podnosilem u siebie to z prob i Aqua Calculatora wyszlo ze okolo 10g rozrobione w RO podnosi u mnie kH o 1dkH. Zrobilem wiec 300ml roztworu z 10g i podawalem okolo ~100ml dziennie tak aby rozbic zmiane na 3 dni ( bardzo powoli - 4ml co godzine). A jak bedzie u Ciebie w baniaku ? Musialbys wpierw okreslic jakie masz dzienne zapotrzebowanie na kh, ile Twoje zwierzaki go pochlaniaja. Zlotego przepisu nie ma.

Z Aqua Calculatora wychodzi ze na 1350litrow wody przy PH 8.2 aby podniesc o 1dkH nalezy uzyc 40.8 NaHCO3. Tak mowi program. Ale to tylko teoria :) Choc w przypadku mojego baniaka akurat sie potwierdzila :)


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli zalozysz przyklad kapitana to 0,5L tego roztworu podbije ci o ok 2KH

ale to troche za duzo jak na 1 raz

spokojnie mozesz 200ml podzielic na 24h

tylko nie lej na raz 250ml tylko rozluz to sobie jakos

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

zapomnialem na zlocie dac Monice zaswiadczenie o dyslekcji :D

sry za ortografie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak z ciekawości zapytam :) jeśli chcę podnieść kh o 1 i aquacalculator mi mówi, że powinienem zrobić dwie dawki po 1,7g, czy to oznacza, że biorę n 1/2 litra ro/di wsypuję tam to 3,4g, wlewam pół butelki dziś, pół jutro i teoretycznie mam podniesione. Oczywiście będę badał testem co się wydarzyło, ale chodzi mi o sam proces mieszania i dolewania.

h


120x50x50 + sump 80 l, 35 kg LR, 8 kg LS, cyrkulacja 12000 l/h, 3000 l/h, 800 l/h..., Deltec AP600, LED 144w...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

A z jeszcze innej beczki :) Zrobiłem od razu 3l tego roztworu, wie ktoś jak długo mogę to przechowywać? Bo wedle aktualnego zużycia w moim akwarium to 3l starczy mi na 2 lata :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hubertk - imho mozesz tak zrobic jak piszesz. Choc o ile pamietam to aquacalculator ma ustawione defaultowo 1 stopien kH dziennie co imho jest duzym skokiem. Ja bym te 3,4g podal w ciagu trzech dni. Uwzgledniales dzienne zuzycie ?


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś na forum wyczytałem, że podwyższone KH pomaga pozbyć się glonów.

Więc na jakim poziomie powinno być wtedy KH ??


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Gdzieś na forum wyczytałem, że podwyższone KH pomaga pozbyć się glonów.

Więc na jakim poziomie powinno być wtedy KH ??

Na podwyższonym :rofl: czytaj ze zrozumieniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Jeśli za normę uznać 7-8 to 9 jest już podwyższony.

Koleś na reefcentral pisał że na przykład podbicie na 10 może zniszczyć niektóre Dino.

Ja miałem KH 6,1 i wywaliło mi Dino, więc od razu przypasowało mi twierdzenie tego gościa.

Podbiłem na 8,3 a nastepnego dnia na 9,3 (Salifert) i nie chcę mówić HOP ale chyba się cofa (mija 10-dzień teraz).

To odnośnie "glonów" i wysokiego KH.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wieczorem zrobiłem testy i pokazało mi, że KH mam 5,8 (a przedwczoraj miałem 6,2), sprawdziłem tą próbą z której powinno wynikać, że jest 7 i pokazało mi 8 ????? Czyli oznaczałoby to, że moje kh to 4,8!!!!! sic.

Wziąłem sodę gelwe, aquacalculator mi obliczył 2 gramy, rozpuściłem w 100ml ro/di i dolałem, po godzinie Salifert pokazał mi kh 7.

Czy dziś podbijać dalej, np do 8?

Mam 3 twarde, kilka miękkich i 4 rybki małe :)

h.


120x50x50 + sump 80 l, 35 kg LR, 8 kg LS, cyrkulacja 12000 l/h, 3000 l/h, 800 l/h..., Deltec AP600, LED 144w...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kh należy podnosić stopniowo . Wg mnie maksymalnie o 0,5 dziennie .


Baniak 650 lilr. + 150 litr. sump z DSB i LR ,led 430W, odpieniacz DIY thcskiba , obieg RD 8500 litr. , cyrkulacja 39000 litr. około 100 LR , SPS , LPS .

obecnie : http://nano-reef.pl/topic/31598-cast-away/

Poprzedni baniaczek : http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=224395#224395

http://aqua-reef.pl/topic/1363-mo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.