Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Dostałem zlecenie od własnej żony, na założenie zbiornika w poczekalni w jej (naszej) przychodni stomatologicznej. Brzmiało ono mniej więcej tak:

Zbiornik nie może być zbyt duży i ciężki, ale na tyle obszerny, aby zmieścić kilka ciekawych ryb - mają to być tzw. eye candy, coś co naprawde przyciągnie uwagę. Z koralowców powinno być przede wszystkim dużo tych falujących (LPS znaczy sie) ale pare tych kolorowych krzaczków (SPS znaczy sie) tez moze byc. Ogólnie ma być kolorowo i psychodelicznie, ma to być całkowita odskocznia dla pacjenta zestresowanego przed zabiegiem, akwarium ma go wbić w krzesło i pozwolić zapomnieć o czekających go nieprzyjemnościach. Zbiornik ma być estetyczny, nowoczesny ale kabli na wierzchu, i rur ma być jak najmniej. Przede wszystkim jednak ma być CICHO, zbiornik ma być najlepiej niesłyszalny. Co do ustawienia skały, ma być sporo miejsca do pływania dla ryb oraz duża strefa piasku, skała ma być ułożona w ciekawy i jak najbardziej naturalny sposób (i tu się akurat z moją małżonką całkowicie zgadzam).

Po namyśle, wyszło z tego akwarium o wymiarach 120x60x50, wysokość 50 jest dla mnie optymalna jeśli chodzi o komfort obsługi, głębokość 60 to była maksymalna wartość ze względu na niekorzystne wymiary pomieszczenia, długość od biedy można bylo dać większą o te 30 cm. no ale jest jak jest :) Akwarium bez supma, ma być low tech i cicho, grzałkę i odpieniacz zakryje się skałą i koralami. Zdecydowałem się na gotowy zbiornik z szafką Giesemann Linea II, aluminium i matowe szkło, dobre wykonanie, pasuje jak ulał do przychodni stomatologicznej. W temacie światła nie uległem modzie na techniczne nowinki i zaufałem starej sprawdzonej niemieckiej koncepcji, w postaci ATI Sunpower 6x54W w wersji ściemnianej. Cyrkulacje robi Tunze 6055 z kontrolerem, do tego AquaMedic PF1000 jako filtracja mechaniczna oraz PowerHead 30 Hagena podłączony do skimmera powierzchniowego. Na razie cyrkulacja jest w sam raz, jak z czasem bedzie za mała to się jeszcze jedną Tunze dołoży. Odpieniacz to nowy AquaMedic TurboFlotor Blue 500, moim zdaniem w swojej klasie cenowej bez konkurencji na rynku europejskim. Komuś może wydać sie zbyt mały do tego zbiornika, ale ja nie jestem wielkim fanem mocnych odpieniaczy, szczególnie w zbiorniku z np. Gonioporami. W każdym razie jeśli okaże się za mały, to zwolni miejsce jakiemuś Deltecowi. Akwarium wystartowane na skale odgazowanej, ok. 2/3 leżało 6 tyg. przy mocnym odpienianiu, reszta skały moczona w tych samych warunkach ok. 3 tyg. Dojrzewania praktycznie nie było, tym bardziej ze dodałem jeszcze trochę dobrej skały z domowego zbiornika. Obecnie w zbiorniku coś już pływa i rośnie, docelowa obsada to 2x ocellaris, 2x C. loriculus, 2x G, loretto, 5x Pseudoanthias squamipinnis, może jeszcze jakiś Canthigaster albo coś podobnie atrakcyjnego. Z koralowców będzie dużo euphylli które już przenoszę powoli z domowego baniaczka, 3-4 acroporki, seriatopora, 2 miekkie, oczywiscie duzo ricordei i innych zoanthusków. W miarę postępów będę donosił, a na razie parę zdjęć z początków zbiornika, sorry za komórkową jakość:

gallery_7231_1859_245328.jpg

gallery_7231_1859_741255.jpg

gallery_7231_1859_720938.jpg

gallery_7231_1859_1007417.jpg

gallery_7231_1859_352800.jpg


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Elegancko no i bez sumpa :thumbup: ciekaw jestem pracy odpieniacza na dłuższym okresie ale już parę postów masz i wiesz co robisz :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piknie :unworthy:

Czysto, lekko i ciekawie.


54 litry od Aquael'a ^^,

Akwarium: 60x30x30, Oświetlenie: 2x Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (aktualnie pusta), HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 24.01.2013 - KONIEC 20.06.2015

30 litrów od Aquael'a ^^,

Akwarium: 30x30x35, Oświetlenie: Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (purigen, chemi pure elite, aniphos, żywa skała) HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 22.07.2011 - KONIEC 26.01.2013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na dłuższą metę zamieni się to akwarium, mam nadzieję, w "filtr koralowy", mam jedno takie akwarium w pracy i jedno podobnej wielkosci w domu. W obu jest taka biomasa z korali, ze działa to jak filtr glonowy. Trzeba tylko pilnowac podmian i od czasu do czasu stosowac węgiel, odpieniacze w obu zbiornikach są teoretycznie za małe, a jednak parametry wody sa optymalne, w dodatku jeden z tych zbiorników prowadzony jest na kranówce :) a w obydwu korale są mocno karmione. Faktem jest, ze zbiorniki sa zarybione raczej ponizej sredniej krajowej. W kazdym razie ja nikogo nie namawiam na podobne eksperymenty :) A w ostateczności zawsze można zmieni odpieniacz na jakiegoś Delteca, ale ten AquaMedic jest naprawde bardzo wydajny jak na swój kaliber, mysle ze wystarczy.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś napisać coś więcej o koncepcji filtra koralowego, ewentualnie podrzucić jakieś linki?


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Az mnie zab rozbolal :)

Jak zwykle wszystko czego tknie sie AM zamienia sie w zloto.


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje wszystkim za mile slowa uznania, chociaz to chyba na razie troche na wyrost smile.gif

Co do "filtra koralowego" to o ile mi wiadomo nie używa sie tego określenia oficjalnie, ale wiekszosc doswiadczonych akwarystów zauważyła chyba, ze systemy w których znajduje się bardzo duża biomasa korali, generalnie rzadko kiedy cierpią na nadmiar azotanow i fosforanow. Po prostu duza biomasa korali dziala jak filtr glonowy, szczególnie koralowce miękkie wyciągają z wody duzo ww. związków. Należy jedynie uważać na konsekwencje, czyli szybki spadek stężenia mikroelementów oraz na toksyny, których jest w wodzie więcej niz w przecietnym akwarium. Należy zatem często i dużo podmieniac, w razie potrzeby suplementowac mikroelemanty oraz co pewien czas filtrowac przez wegiel.

Jako iż przeniosłem sporo korali a także wpuściłem kilka rybek, czas na pierwszy filmik. Rozdzielczosc moze i HD ale jakosc zdecydowanie komórkowa, nie moge na tym HTC za cholere ustawić właściwego balansu bieli. Film jest troche wypłowiały, w rzeczywistości kolory są o wiele bardziej intensywne niż na filmie.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też chcę do takiego stomatologa :thumbsup:


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

juz wczoraj mialem cie zapyatac o ten wegiel? Jak czesto go stosujesz, na ile dni z rzedu, ile dni robisz przerwe, takie szczegoly mnie bardzo interesuja. Bo ja u siebie stosuje non stop, bez zadnych przerw, wymiana co 4-5 tyg, ryby ok, woda wyglada tez ok, korale ok, ale temat interesujacy.


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Węgiel stosuje mniej więcej raz w miesiącu przez ok. 3-4 dni, czasem trochę dłużej jeśli mi się nie chce filtra opróżniać :) Mam w zbiornikach dużo korali z wielu różnych grup i gatunków, szczególnie upodobałem sobie te bardziej agresywne :) kiedyś w jednym ze zbiorników z LPS-ami nie stosowałem w ogóle węgla, po pewnym czasie ręce piekły po grzebaniu w tym akwarium, tak więc zacząłem używać węgiel, no i przestało po pewnym czasie. A jeśli coś powodowało dyskomfort u mnie, to przypuszczam ze u korali też, tak więc węgiel uwazam w zasadzie za niezbedny w akwarystyce rafowej, jeśli ktos lubi LPS-y to już obowiązkowo. Wiecej niz te kilka dni w tygodniu boje sie stosowac, rozni ludzie robili badania w tym kierunku, i podobno faktycznie stale stosowany wegiel potrafi wyciagnac sporo mikroelementów.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

baniak ładny w dodatku obala stereotypy że bez sampa się nie da ( i kranovit tu też ? )

a jaka proporcja węgla na ile litrów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jaką masz konfiguracje świetlówek jak można spytać?

żadnych pokolców nie planujesz do takiego baniaka?

Recznie uzupełniasz odparowaną wodę?

ps.Powiedz mi jeszcze jakie są twoje odczucia co do lampy w akwarium - mam tu na myśli czy np brakuje ci 2 świetlówek czy jest idealnie? wiadomo zdjęcie i film nie oddaje rzeczywistości :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie ukrywam, że konfiguracja świetlówek również bardzo mnie interesuje.

Lampa daje świetny efekt.


c2d0c730ab6bf8d9d8206b7644a2c04cu768a676.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękny baniak ,ale dolewać wode odparowaną ,to cienko to widze :whistle:


4429_4437.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zgadłeś, 3white i 3xblue :) Może jest troszke za niebiesko, to chyba te nowe ATI special, bo one mają teraz więcej niebieskiego. Pewnie z czasem ilosc niebieskiego spadnie i wtedy światło będzie mi odpowiadało w 100%, ale moje następne świetlowki to będą chyba Giesemann a nie ATI, te wziąłem bo byly razem z lampą a darowanemu koniowi się nie zagłąda... :) Co do ilości światła to jest optymalnie, wiecej naprawde nie potrzeba przy tej wysokości. Co do uzupełniania wody to nie ma absolutnie żadnego problemu, jestem przecież codziennie w przychodni, woda robi się na bieżąco, tak więc dolewam codziennie ok. 2L a po przykryciu akwarium szybą, parowanie jeszcze spadnie. W razie jakiegoś wyjazdu, w pobliżu mieszkają dobrzy ludzie, którzy wpadną co 2 dni dolać wody, ja po prostu nie ufam automatycznym dolewkom... :) Ktoś pytal o ilość węgla, otóz stosuje ok 1g - 1L wody.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest jakiś AM co daje 1,5l/h wiec ustawiło by się jakiś timer włączający, baniaczek 10l i byś miał spokój no chyba ze szafka już zajęta :)

Ja lubie niebiesko ale bardziej z fioletem ja pewnie bym dał 2 white/2 blue/2 super blue albo 2 white/3super blue/blue.

Czy sunpower poza ściemnianiem bo jak widze twoja ma ten pakiet to zwykła ma 2 wlączniki po 3 świetlówki czy od razu całość?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Juko,

zadnego takiego stereotypu nie bylo, ze bez sumpa sie nie da. Mowiono raczej o tym, ze caly sprzet bedzie szpecil. Zauwaz, ze tu jeszcze prawie zadnego sprzetu nie ma i nie bedzie podlaczony.

AquaManiac,

ladne akwarium. Beda klienci nosami zostawiali slady na szybie. :lol:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Staszku już zostawiają, codziennie czyszczę wieczorem szyby :)

@Ben zwykła wersja sunpower ma 2 kanały, w wersji na 4 świetlówki włączają sie one parami, w wersji na wiecej świetlówek, jeden kanał ma zawsze 2 świetlówki a drugi odpowiednio 2,4 lub 6. Ogólnie za tą cenę nie ma chyba lepszej lampy, jakość wykonania jest naprawdę na poziomie. Szczególnie polecam właśnie wersję ściemnianą gdyż jest naprawdę niewiele droższa, oferuje dodatkowo możliwość ręcznego sterowania ilościa obrotów wiatraków chłodzących, chociaż już w trybie automatycznym pracują one naprawdę cicho. Dodatkowo, wersja ściemniana ma tylko jeden kabel. Jedyny problem jaki napotkałem, to dziwne "zawieszanie sie" wyświetlacza, 2 razy już mi sie to zdarzyło, lampa działa zupełnie normalnie, ale wyświetlacz pokazuje jakieś bzdury :) Pomaga odłączenie lampy na ok. 10 sek z sieci. Troche denerwujące ale da się z tym żyć :) Oprócz tego na samym początku nawalił jeden z zapłonników, ale to juz nie jest wina ATI a poza tym firma zachowała się bardzo fair, znaleźli dla mnie sklep, który miał taką samą lampę na składzie i zadzwonili, ze mogę sobie podjechać kiedy chcę i wymienić. Żadnego wysyłania, żadnego czekania, sami znaleźli mi lampę w mojej okolicy - ogólnie duży duży plus za szybkie i skuteczne rozwiązanie problemu.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepsza rekomendacją są wiszące własnie te lampy w pewnym sklepie do którego chodzę pracują bardzo cicho.
A co do postów szkoda że nie można kasować, czasem przy edycji zle się wciśnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czas na małą aktualizację. Właściwie to nie dokładam więcej korali, dojdzie jeszcze piękna pomarańczowa Euphyllia ancora, może parę Ricordei czy Zoanthusów. Teraz tylko patrzeć jak rośnie :) Jutro dojdzie trochę obsady rybnej bo jeszcze sie Centropygi za pewnie poczuja :) Zaszła mała zmiana planów, mianowicie dojdzie jeszcze parka Cirrhilabrus lubbocki, za to chyba odpuszcze sobie Grammy, bo są za delikatne do tej obsady, w zamian prawdopodobnie Chrysiptera hemicyanea. Pokolców nie zamierzam w tym akwarium trzymać, po pierwsze uważam że jest ono za małe, a po drugie mam 2 Centropygi, które powinny miec do dypozycji sporo glonów. No i jaką kamerę trzeba porządną kupic, bo sie nie da tego oglądać, filmy totalnie wyprane z kolorów, np. Euphylli glabrescens z prawej strony ma mocnoróżowe tipy, na filmie są śnieżnobiałe...


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba czas na mały update :) jak zwykle sorry za jakość, no ale coś tam widać.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.