Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Spokojny ci się borsuk trafił , rośnie coś jeszcze? kiedyś o nim myślałem nie chcę go dodawać ale ciekaw jestem.

Aquamaniac to chyba zalezy od systemu,żywej skały u mnie szklankę kawy zbiera z 1-2 tygodnie ale nie jakiś kisiel większy odpieniacz i co z tego.

Albo mamy lajtową obsadę albo dużo życia w skale i korali pochłaniających syf.

U niektórych jak widzę ile się zbiera w 250l to aż nie wierze jak oni to robią , przecież nie skąpie rybom.

Czy skała jest już obrośnięta? czas leci , lata lecą i co dalej? :smiling:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skała jest praktycznie cała obrośnięta ricordeami i zoanthusami. Jedna z Euphylli normalnie wyszła ze zbiornika, trafiła do domowego, bo po prostu nie było dla niej miejsca, to samo Briareum z lewej strony z tyłu. Korale urosły tak, że jeszcze czegoś takiego nie widziałem na oczy, w stosunku do tego filmu z maja zeszłego roku, ricordee podwoiły co najmniej biomasę, euphyllie to samo, zoanthusy co najmniej potroiły, zarosły po prostu wszystko z prawej strony. Zbiornik zostanie dawcą dla nowego zbiornika domowego, 250 litrów już typowo hodowlany w celu zmaksymalizowania przyrostów i ogólnie ekperymentów z karmieniem i takie tam. Oczywiście na tym małym odpieniaczu Tunze, a za cyrkulację robić będzie znakomita nowa pompa pulsująca 6040, malutka, taniutka, mocarna, z kontrolerem, wszystkiego raptem niecałe 100 Euro. Serdecznie polecam do mniejszych zbiorników, wali do 4500 L/h i to naprawdę szerokim strumieniem.

Jak znajdę czas, to zrobię w końcu parę zdjęć, bo nieskromnie powiem, że warto :)

Żeby nie było za różowo, mam trzy problemy: Aiptazje, duża krewetka modliszkowa zjadająca krewetki oraz stale rosnący borsuczek, ale wszystkie je załatwię, kiedy będę przemeblowywał zbiornik :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na szybko udało się coś nakręcić, sorry za jakość. Na filmie widać jedną z przyczyn ciągłego braku czasu ;)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja od 1.10 mam podobną przyczynę ale baniak powinien być wtedy nie mniejszym obowiązkiem. U mnie mały z kołysanki non stop patrzy nawet jak nie dłubię przy baniaku.Dzieci mają raj przy akwariach.Swoją drogą skusiłem się na identyczną lampkę tyle że w wersji 39w ciekaw jestem jak będzie świecić.

A i chcę dokupić te chrisiptery dla parasemy co masz ;) a borsuk urósł , szkoda że mój żółtek tak nie rośnie mimo masakrycznego karmienia.

O widzę że doszła tominiensis , u mnie też jest. Bardzo fajna i ciekawie to wygląda jak skubie glony z tylnej szyby na całej wysokości.

Edytowane przez Ben_sage (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajna rybka, ale borsuk ją trochę dominuje, więc mało ją widać... No ale mieszkanie dla borsuka już czeka, a mnie czeka za 3 tygodnie przemeblowanie zbiornika, już się nie mogę doczekać :) Co do lampy, to ta która świeci nad baniakiem idzie do domowego zbiornika, a w tym przechodzę na LED-y, konkretnie 2x Radion XR15W Pro. Testowałem Radiony ponad 2 lata w zbiorniku pokazowym w WhiteCorals - przekonały mnie do siebie :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ty 250l w domu zakładasz jakieś niewymiarowe? w sensie T5 115cm dł bo standard 100x50x50.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, zakładam większe, będzie dokładnie takie jak to w przychodni, zdecydowałem dzisiaj rano spontanicznie :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale wypasione rico.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mierzę dość regularnie, KH przynajmniej 2x w tygodniu, mimo iż spadek jest od dłuższego czasu stały. Pozostałe parametry średnio raz w tygodniu, czasami częściej. W pracy mamy Hanki, więc zabieram czasami trochę wody i sprawdzam sobie. Parametry staram się trzymać stałe, i wynoszą one:

No3 - ledwie wykrywalne, zawsze gdzieś między 0 a 1,

Po3 - zwykle ok 0.01 - 0.03

Ca - 410 - 420

KH - 8 - tu jestem dość rygorystyczny, nie pozwalam na żadne skoki

Mg - ok 1300 - 1350

Ballinga stosuję trochę niestandardowo, po prostu leję za każdym razem tyle, ile brakuje :) Nie stosuję soli bez NaCl, przy podmianach rzędu ok. 10% tygodniowo, nie ma takiej potrzeby,


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaki masz sposób na ustawienie cyrkulacji, ja zawsze mam problem, uważam że niezbyt silna cyrkulacja ma tutaj znaczący udział.

Akwa czaderskie.


100x40x45,sump 90x30x38, światło 4xt5 39w, 2x koralia 4500l/h, obieg aqua one 2600l/h, odpieniacz Deltec APF600, pudełko przelewowe

6195_6307.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie za ma co :)

Wiem, akwarium może sprawiać wrażenie nieco zaniedbanego, ale jeśli chodzi o parametry to tego akurat pilnuję regularnie, dzięki temu unikam większości problemów i mam stałe przyrosty, a one wymagają nie tyle perfekcyjnych parametrów, co ich stałości.

A jaki masz sposób na ustawienie cyrkulacji, ja zawsze mam problem, uważam że niezbyt silna cyrkulacja ma tutaj znaczący udział.

Akwa czaderskie.

Cyrkulację robią u mnie aż 4 pompy: jedna Tunze 6055 robi fale, jedna pompa Sicce 2000l/h dmucha z tyłu pod skały, jedna 6025 wspomaga cyrkulację główną i jest jeszcze klasyczny PowerHead Hagena z fitrem mechanicznym o mocy 1600l/h. No i jeszcze w sumie na tę zieloną Acrę dmucha filtr Tunze Streamfilter o mocy ca. 1800l/h. Nie mam przez to żadnych martwych stref z zbiorniku, cały brud ląduje mi w odpieniaczu i filtrach mechanicznych, a mimo to cyrkulacja nie jest w żadnym miejscu zbyt mocna, Euphyllie nie lubią silnego, turbulentnego przepływu. Docelowo przeniosę ze zbiornika ze 2/3 Ricordei i Zoanthsów a w zamian dołożę ze 2-3 duże Euphyllie, cyrkulację od początku planowałem raczej pod te koralowce, niż pod SPS-y.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze może coś o karmieniu, bo napływają do redakcji pytania. Koralowce karmię 1-2x w tygodniu ogólnie, tj. podaję aminokwasy oraz fitoplankton. Raz w tygodniu podczas podmiany karmię każdego koralowca z osobna, Zoanthusy mrożonym brachonusem oraz ikrą homara, Ricordee i Euphylie dostają dodatkowo mrożone lasonogi, kryl oraz mrożone widłonogi morskie. Podczas karmienia wyłączam całkowicie cyrkulację na ok. pół godziny. Niestety, ryby, wężowidła, pustelniki i inne gady wyjadają zwykle część pokarmu koralowcom, no ale zawsze coś tam każdy koral dostanie :) Ryby karmię 2-3x w tygodniu mieszanką powyższych mrożonek, oprócz tego dostają 2-4x dziennie mieszankę 4 różnych granulatów. Mrożonek nie płuczę, czego nie polecam, po prostu informuję.

Ogólnie akwarium zajmuję się 2-3x w tygodniu. W sobotę bądź niedzielę podmieniam wodę, robię wszystkie testy, karmię koralowce... W pozostałe dni wymieniam tylko watę, mierzę KH, karmię ryby mrożonkami, czyszczę szyby i to wszystko. Karmienie granulatem i okresowe opróżnianie kubka odpieniacza wykonuje moja żona. Akwarium zajmuje mi max. 3 godziny w tygodniu, dlatego wygląda tak jak wygląda, ale to się niedługo zmieni.

Strasznie nie podoba mi się ułożenie skały i te wszystkie Aiptazje. Na ułożenie mam już pomysł, na Aiptazje też, tylko muszę dorwać modliszkę, bo mi wyjada krewetki. Możliwe, że do zbiornika trafi mały Chelmon rostratus, ale tylko jeśli znajdę takiego, co je co najmniej dwa pokarmy zastępcze i nie rusza koralowców. Jednak to fajnie pracować w branży, bo wiem że spokojnie takiego znajdę :) W ogóle w pracy sporo nowości, chyba założę wątek o branży akwarystycznej trochę od kuchni. Osiągnęliśmy w ostatnich dwóch latach sukces, który o mało nas nie przerósł. Byłem 2 lata temu dopiero trzecim pracownikiem, w tej chwili cztery osoby zajmują się u nas wyłącznie zamowieniami na koralowce. Kolejne 4 osoby do samego pakowania. W ekipie jest pięciu biologów morza. Na drugim piętrze stoi ponad 100 akwariów i czeka na orurowanie, będziemy importować także ryby :) Nie wspominając NYOSA, który wtedy jeszcze nie istniał, a teraz wyprowadził się do nowej hali, gdzie leci produkcja na dwie zmiany. Zaczyna brakować nam rąk do pracy. Ewolucja jaką przeszliśmy przez te 2 lata nadal nas szokuje. Oczywiście opowiadać można o tym do rana, mam nadzieję, że nie zdradzając tajemnic firmy będę mógł Wam co nieco opowiedzieć. Obym tylko znalazł czas, bo jeszcze dwójka dzieci w tym wszystkim i przychodnia żony...

Acha, zakładam słodkie w piwnicy, przerabiam te 120 litrów rafy, co tam męczę. :D Jak mania, to na całego :D Ameryka Płd. albo Azja, Danio albo Kąsaczowate, jeszcze nie wiem, skłaniam się do Zwinników i Bystrzyków... Tęskniłem za słodkim straszliwie, w grudniu na targach zapadła ostatecznie decyzja o powrocie słodkiego. Żona już nic nie mówi, przyzwyczaiła się w końcu :) Snułem ostatnio plany ponad 2-metrowego zbiornika w salonie, nawet nie odwróciła wzroku od książki. Stawiaj sobie co tam chcesz, byle byś parkietu nie poniszczył :D No nie ukrywam, że zaczynam powoli planować zbiornik życia. Za dwa lata młodsza córka nie będzie już zagrożeniem dla akwarium ani ono dla niej i stanie akwarium długie na ok. 240 cm, niestety dość płytkie bo 60, góra 65cm. To znaczy znalazłbym miejsce na głębsze, ale chcę mieć zbiornik w tym konkretnym miejscu i tam nie da się po prostu więcej. Za to akwarium będzie pięknie wkompnowane w ścianę w środku najdłuższej ściany salonu. Obsada koralowców mieszana, ale głównie Euphyllie, Rico i Zoa, jakaś Catalaphyllia do tego, Plerogyra, Goniopora, jakiś ładny miękas albo dwa, ze 2-3 fajne, duże Acropory, jakaś Seriatopora... Ułożenie skały planuję opadające z dwóch boków z wysepką na środku i duża ilością miejsca do pływania dla ryb. Obsada rybna to parka A. leucosternon, stadko Anthiasów, jakieś błazenki oczywiście, parka Gramma loreto, parka Chrysiptera hemicyanea, parka lub mały harem jakiś niewielkich, kolorowych wargatków w rodzaju Cirrhilabrus, parka babek kopiących, może parka Synchiropusów. Wiem, że z parką białobrodych może się nie udać, ale może też się udać :) Świecić będzie hybryda albo T5 + HQI albo T5+LED. Oczywiście tym razem już z sumpem, jak Pan Bóg przykazał, w sumpie odpieniacz i obowiązkowo refugium glonowe. Istnieje także opcja niewielkiego konikarium z glonami wyższymi połączonego z głównym akwarium. Miejsce na jakieś 200 litrów by było... :) W zasadzie akwarium mam już zaplanowane, teraz tylko czekać aż córka podrośnie.. Wtedy zlikwiduję też to morskie w piwnicy i stanie tam ze 400 litrów słodkiego plus jakieś kotniki... :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Amen :)


Kiedyś będzie 500L w obiegu na Deltec AP702, Giesemann Matrix II i Profilux 3.1A :]

Pytanie tylko kiedy :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzesiu! Zgubiłem twój numer telefonu! dawaj na priv :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ty to robisz, cos pieknego...


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Andrzej,

gratuluje "powodu" braku czasu. :thumbup:

Akwa jest ladne, jak zwykle, ale patykow stanowczo za malo :rtfm:

Jeszcze tylko jakies male akwarium do samochodu i juz wszedzie beda :scooter::animier:

Ale korale wygladaja przednio. :shock:

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Staszku to już drugi "powód" braku czasu :)

SPS-y będą, odłożyłem już sobie co ładniejsze, ale nie będzie ich dużo, z 5 Acropor...

Gdybym spędzał więcej czasu w samochodzie, to bym też miał w nim akwarium, ale dla tej pół godzinki dziennie nie opłaca się za bardzo...

Korale jakoś tam wyglądają, staram się trzymać stabilne parametry i trochę karmię, naprawdę korale wiele do szczęścia nie potrzebują ;)

Moje małe grubaski:

gallery_7231_3293_1117988.jpg

gallery_7231_3293_2004082.jpg

gallery_7231_3293_993072.jpg

gallery_7231_3293_2335637.jpg


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Andrzeju, bardzo ładny zbiornik.

Pokaż jeszcze jak podrosły acany, bo pamiętam, że wprowadzałeś ładne sztuki :)


akwarium 100x55x45; lampa Ati sunpower 6x39; obieg Tunze Silence 1073.020; cyrkulacja 2x6055, odpieniacz DYI BK160

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podrosły sporo, ale w innym zbiorniku :) Wrzucę zdjęcia jak znajdę chwilę czasu.

Co do nowego zbiornka w domu, będzie jednak 100x50x50, silikon już twardnieje tak więc w jakiś weekend go założę a wraz z nim nowy wątek o nim. Sprzęt już jest, szafka już jest, lampa też już jest,a mianowicie 4x39W ATI Sunpower ściemniana. Cenowo bez konkurencji, zwłaszcza, jeśli kupuje się po cenie hurtowej ;)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładny zdrowy baniaczek :)

...

Ballinga stosuję trochę niestandardowo, po prostu leję za każdym razem tyle, ile brakuje :) Nie stosuję soli bez NaCl, przy podmianach rzędu ok. 10% tygodniowo, nie ma takiej potrzeby,

Czy możesz rozwinąć tą myśl ??


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.