Skocz do zawartości
luft

Teoria, praktyka, dowody naszych osiągnięć...

a  

53 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy prowadzisz dziennik swojego baniaka na forum?

    • tak
      8
    • nie
      22
    • jeszcze nie/w planach/jak odpale baniak
      7
    • inne
      2
    • Dziennik nie, ale pokazuje foty/filmy swojego baniaka
      13


Rekomendowane odpowiedzi

Podsumowując mijający rok wielokrotnie obserwowalem gorace dysputy, kilkakrotnie sam mialem okazje wziąć się za rogi z jednym, czy drugim kolegą na forum debatując nad danym zagadnieniem. Pomijając finał rozmów bardziej zastanawia mnie fakt, że wielu kolegów bogato sie wypowiada, a nie prowadzi swojego dziennika na forum, ani też nie pokazuje swoich osiągnięć w morszczyznie za pomoca zdjec czy filmikow. No i właśnie tutaj rodzi się pytanie - które sam nie wiem jak sprecyzować - sami więc napiszcie, co sądzicie o tym, że wielu kolegów aktywnie wypowiada się na wiele tematów, a nie dzieli namacalnymi dowodami swoich praktyk. Prosze o przemyślane i konstruktywne wypowiedzi.

pozdrawiam

Mariusz


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może dziennik to za dużo powiedziane, ale co jakiś czas można wstawić kilka zdjęć swojego oceaniku. Wg mnie nie ma potrzeby przedstawiać tu cotygodniowych wyników testów, bo z reguły każdy sam jest w stanie określić poprawność parametrów.

Natomiast myślę, że największe opory przed wstawianiem zdjęć są dlatego, że stosunkowo niełatwo jest zrobić zdjęcie tak, żeby oddawało piękno akwarium. Zrobiłem już kilka zdjęć w życiu i twierdzę, że fotografowanie akwarium to całkiem trudna kwestia.

Druga sprawa jest taka, że może nie każdy lubi się chwalić... Ja to bardziej traktuję jako pokazywanie postępów prac i dokumentowanie przyrostów korali, ale pewnie część osób patrzy na to inaczej.

A tak w ogóle, to pomyślałem teraz o akwarium BAUa (Romana), które jest rewelacyjne. Najładniejsze jakie widziałem na żywo, a zdjęć na forum nie ma. Roman, dlaczego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie potrafię zrobić dobrych zdjęć.:rant:

Dzięki Jurku za uznanie.

Może jak już zmienisz lokum i będziesz miał chwilkę żeby mi pomóc ;%29.gif


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do pytania w ankiecie - tak, zdecydowanie tak i polecam to wszystkim. Dlaczego? Róbcie to dla samego siebie. Wrócić do tematu pierwszego akwarium, gdzie cała budowa i rozwój udokumentowane są zdjęciami - bezcenne.


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dużo się dyskutowało,że korale pod Przemkowymi koralami nie rosną,ale mało kto szuka innych przyczyn które mogą być tego powodem i wydają swoje opinie niezgodne z prawdą..Ja mogę poprzeć to zdjęciami i mogą to potwierdzić koledzy,którzy mnie odwiedzają po szczepki.Cytuję jednego z kolegów " o ku..wa a mówią,że korale pod ledami nie rosną ! "

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marku, pamiętaj, że są trzy prawdy. Twoja prawda, moja prawda i tyż prawdatongue.gif. A mi nadal nie rosną Montipory w akwa.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kiedyś o tym mówiłem wielokrotnie... "pokaż mi swoje akwarium a dopiero potem udzielaj mi porad"... coś w tym jest

każdy powinien jakoś budować swój autorytet konkretnymi przykładami własnymi - gdzie widać doświadczenie i rękę - co do jakości zdjęć to mało ważne - ładne akwarium widać i na zdjęciu z komórki - każdy powinien mieć swój wątek lub w opisie link do swoich dokonań

z drugiej jednak strony - dlaczego nie można być mega teoretykiem - znać wszystkie zagadnienia - obserwować kolegów - nie mieć swojego akwarium a doradzać innym - ja często powtarzam np jakieś teorie które usłyszałem od lepszych i widząc, że u nich działa polecam innym

także nie ma jednoznacznej odpowiedzi - ale jak mówi snocho warto dla samego siebie - dziś się śmieję, ze swoich pierwszych dokonań i posunięć i miło to wspominam...


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mi jakoś zupełnie nie potrzebne jest udokumentowane akwarium kogoś kto dobrze radzi.

wystarczy być na bieżąco na forum, czytać wypowiedzi ludzi i kojarzyć je z nickami, i z czasem sobie człowiek sam zdane sobie wyrabia: kto jest pieniacz, kto nabija sobie posty, a kto ma wiedzę.

można zostawić akwarium dla siebie, nie ma obowiązku chwalenia się kto co ma w domu, albo na zapleczu :)

plus: akwarium ze zdjęcia wcale nie musi być prowadzone ręką akwarysty który na forum się wypowiada (no ale dobra, nie szukajmy teorii spiskowych:smoke:

ps. chyba był już podobny temat :p

ps2. można mieć piękne akwarium, a zrobić głupie błędy // można dobrze radzić, a nie umieć sobie pomóc - nie ma reguł.


17.03.2010r - 20.08.2012 http://nano-reef.pl/...m=posts&q=27683

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie pamietam podobnego tematu, ale jesli dacie linka to połączymy je


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z faktem podparcia informacji jakąś fotką w miarę możliwości,jest to bardziej wiarygodne,łatwiej zobaczyć,podpatrzeć,porównać,czy jest to chwalenie się ?czy dzielenie wiedzą ?pewnie temat do dyskusji,jakość zdjęć też jest różna ale tu nie o to chodzi a akwarysta i tak złapie i wyczuje temat :whistle:


Zaczynam od początku nie od zera .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie umiem zrobić zdjęcia które oddawało by to co mam w akwa, chociaż nie mam wiele:) a poza tym aż tak bardzo moje akwa w okresie kilku tygodni się nie zmienia żeby było co nowego pokazać, ale obiecuje poprawę, niedługo przesiadam się na trochę większe więc uruchomię dziennik może wtedy będę godzien dawania jakiś rad. joke. pozdro

niefotogeniczny-mój nowy nick


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

po reaktywacji powiedziałem sobie raz w miesiącu kilka fotek baniaka i tak już od września zapodaje fotki - a co tam niech widzą ludzie czy jest dobrze czy źle w baniaku przychodzi koło 20-tego się powiedziało fotkę trzeba zapodać

AnT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja powiem tak,po co robić zdjęcia baniaka jak i tak nie wielu napisze coś na forum.Napstrykasz się jak wariat a i tak ci dwie osoby coś napiszą.Od pewnego czasu obserwuje forum i wnioski są jedne,jak ktoś znany na forum pokaże baniak to ma 150 odpowiadających.Jak ktoś z przypadku to pare osób coś odpisze.Jak pokażesz super sprzęt za grubą kasę to wszyscy och ach i przez słomke w d....Sam znam osobiście paru fachowcó którzy doradzają na forum a nie pokazują akwarium lub mają tylko szczepkowe bo ich to kręci,np Seb naprawde szacun :unworthy: Są również ludzie którzy mają baniaki,że asz gały wytrzeszcz i nawet nie są zarejestrowani na forum więc zamieszczanie zdję i prowadzenie dziennika na forum uważam iż jest to sprawa indywidualna.To czy ktoś pokaże swój zbiornik na forum wcale nie jest wykładnikiem fachowości.Pamiętajmy jedno całe życie się uczymy i nikt z nas nie wie wszystkiego.Na marginesie sam wiem,że jak wkleiłem zdjęcia swojego baniaka to miałem cztery opinie wiec po co to robić?Jak ktoś lubi robić zdjęcia to super i podziwiajmy je ale to nie jest wykładnik fachowości.Pozdrawiam Roman.Ps.Luft dobrze ,że ty prowadzisz dziennik swojego akwarium na forum a zawsze masz coś do powiedzenia :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi dziennikow nie brakuje, stare wartosciowe nadal sa, podstaw nie brakuje. W nowszych nic nowszego nie odkryto, aczkolwiek poczatki z postepu prac i calego przedsiewziecia od strony technicznej jak i rozwiazan sa bardzo interesujace.

Jest i druga stona medalu. Jaki odsetek zaczynajacych czyta dzieniki i dzial dla nowicjuszy? Na prowadzenie dzienika potrzeba tyle samo czasu co na prowadzenie akwarium.

Mi sie wydaje ze dawniej choc drozej i trudniej bylo prosciej. Mam tu na mysli ilosc produktow na rynku w ktorych pokladamy nadzieje ze ich uzycie sprawi ze nasze akwarium bedzie tryskac kolorami. Bedzie co pokazac.

Czasy sie zmienily. Skala, odpieniacz, refugium, swietlowki , reaktor czy baling.... Nikt nie mnozyl sie jak ma dozowac i uzywac nowosci. Jak ustawic nowa lampe. Wszystko rzadzilo sie wlasnymi prawami a najlepszym narzedziem byla cierpliwosc, czaaaaas i chec odwzorowania lancuchow jakie zachodza w oceanie.

Nie bylo chaosu jaki odczuwam teraz i miniaturyzacji. Ciezko od tego wszystkiiego zlapac rownowage. Jak nie urok to sraczka. Czemu u jednych dziala a u mnie nie ???? czlowiek sie meczy (sam wiele razy nie odrobilem lekcji)

Zaczynajacy z morszczyzna idac na skroty jeszcze bardziej wydluza sobie dorge i czas na znalezienie wlasnej sciezki. Jedni sie wypalaja inni zas przyzwyczajaja sie do swojego toku i nie ma juz sil na dzielenie sie ekscytacja czy walka z aparatem.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mi się wydaje że rady powinny być poparte doświadczeniem.

Mam, używam i mogę polecić, miałem używałem i nie polecam, robiłem tak i tak i ty możesz zrobić tak samo.

Dla mnie dużo cenniejsze są rady praktyków niż teoretyków.

Pamiętam że kiedyś na forum PKMD moderatorzy dbali o zawartość merytoryczną postów, brednie kasowali, bo forum miało być utrzymane tak, że nawet nie zarejestrowani użytkownicy jak coś przeczytają to nie doprowadzi to do zgonu wszystkich dyskowców :) To tylko przykład ... i żeby nie było że tego też tu będziemy wymagać :p

Swego czasu mieliśmy tu jednego znawcę który po miesiącu od założenia solniczki pisał dobre rady w każdym temacie, sprzęt, technika, spsy, wszystko miał opanowane :) i każdy jeden "adept" morski czytając gościa w każdym wątku myślał sobie: no no ... ale facio ma wiedzę ... a tu d*pa blada ... :p wiedzy zero tylko krzyku dużo.

Co do prowadzenia własnego dziennika, to jestem za (chociaż sam go nie prowadzę) ale powoli się zbieram :D

Z jednej strony jak pisał snocho, nie dla poparcia swojej wiedzy na forum, ale dla samego siebie, bo faktycznie nie ma nic cenniejszego jak stare zdjęcia baniaka i możliwość porównania ich z teraźniejszością.

Mnie osobiście zgniotło zdjęcie kolegi tomiooo zaraz po wprowadzeniu sps-ów i późniejsze, miazga po prostu i powiedziałem sobie że każdego miesiąca będę robił takie samo zdjęcie dla porównania przyrostów itp.

Z drugiej strony tak jak pisał Kris_77 - "pokaż mi swoje akwarium a dopiero potem udzielaj mi porad" to bardzo mądre stwierdzenie, tyle że ja bym je troszkę zmodyfikował: "pokaż mi swoje akwarium a będę wiedział w czym możesz mi pomóc"


Akwarium morskie 800 litrow w obiegu, 50kg LR + 20kg LS,

Odpieniacz białek: WhiteSkim 250

12x54W T5

Słona woda płynie i coraz bardziej mnie wciąga

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś może mieć:

A piękne akwarium bo mu ktoś je prowadzi, udzielać świetnych rad bo ma taką wiedzę teoretyczną, a fotograf może mu robić super zdjęcia..

B piękne akwarium bo mu ktoś je prowadzi, udzielać głupich rad bo ma taką wiedzę teoretyczną, a fotograf może mu robić super zdjęcia..

C brzydkie akwarium bo mu ktoś je prowadzi, udzielać świetnych rad bo ma taką wiedzę teoretyczną, a fotograf może mu robić super zdjęcia..

D brzydkie akwarium bo sam je prowadzi, udzielać świetnych rad bo ma taką wiedzę teoretyczną, a fotograf może mu robić super zdjęcia..

E..F..G... ...............................................................................................

:unworthy:


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jest jeszcze jeden bardzo przyziemny powód dla którego dziennik a raczej zdjęcia danego zbiornika są cenne dla "ogółu forumowego" - Targowisko! wiele razy czytało się "ciekawe" posty w tym dziale, wiele śliny tam poleciało, wiele błota i pomyj... a czasami wystarczyło jedno, dwa zdjęcia! wiem, wiem... ale jeżeli widzę kogoś kto sprzedaje SPS'y na forum to dla zbudowania zaufania do niego jako sprzedającego chciałbym również poza zdjęciami 2 SPS w dziale targowisko zobaczyć jak wygląda jego akwa, jak jest prowadzone, jakie suplementy podaje, jakie stosuje metody... czy ma z czymś problemy...

i naprawdę nie chodzi tu o markę sprzętu (czy odpieniacz był firmowy, czy DIY i czy lampa ma taką, czy inną naklejkę), tylko raczej czy ma tam np. ZEO, LEDY, świetlówki T5, HQI, a może ma algasqruber ;) chyba wiecie o co chodzi... bo nie tylko jedno zdjęcie 1 SPS sprzedawanego, a opis systemu może być dla kupujących jakimś wyznacznikiem.

no i czasami warto zobaczyć co i jak u naszych "guru" ;-) tak chociażby dla draki... warto zapytać czasami kogoś z mega doświadczeniem co to za gloniska ;) i jak z nimi walczy, że ma taki ich gąszcz... ;)

co do radzących nowicjuszy to czasami świeża krew jest wskazana... ;) a czasami nowicjusz nie jest taki "gupi" na jakiego wygląda... ;) no i tu znów kłania się "dowód" w postaci pięknego zbiornika opisanego i obfotografowanego... właściwie o ocenie użytkowników kłania się jedno ilość postów, a powinny kłaniać się również wpisy i zdjęcia w dzienniku!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Luft dobrze ,że ty prowadzisz dziennik swojego akwarium na forum a zawsze masz coś do powiedzenia :lol:

Dziennik prowadzę. Gdy czuję, że mogę pomóc to robię to. Gdy sam nie wiem to pytam. Chęć zdobywania wiedzy, rozwoju stawiam ponad bufonadę i brzydkie odzywanie się do kolegów. Nie tędy droga. Dziennik pokazuje przede wszystkim mnie samemu z jakiego pułapu zaczynałem, w nim pisze o swoich sukcesach, porażkach, celach.

Nie ma chyba bardziej rozbrajającej i obnażającej formy niż własny wątek... od kolegi z Częstochowy przytargałem bryopsis, ktory po jakims czasie sie uaktywnił. Dzisiaj pomimo kontroli nad bryopsis nie dość, że sam niczego z podstawką, skałą nie sprzedam to każdy sam może mnie zweryfikować. Jak mówi Sebastek i Snocho, to piękne móc powrócić do fotek jak bylo wcześniej, czy jak pisze Kriss śmiać się ze swoich pierwszych praktyk, postów. Całą bazę wiedzy dało mi to forum + rozmowy z tymi, którzy sie nie udzielaja w sieci. Wyniki praktyczne w moich baniakach to już własne przemyślenia i podjęte decyzje.

pozdrawiam

Mariusz


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja swój prowadzę dla siebie, dzisiaj po tych kilku latach mogę cofnąć się wstecz i zobaczyć np jak wyglądały moje początki z akwarystyką. Każdy dziennik udokumentowany zdjęciami jest kopalnią wiedzy, odpowiedzią na szukanie inspiracji, chwała tym którzy mają na to czas, by się z nami dzielić. Uważam też, że nie jest to obowiązkiem, ani wyznacznikiem potwierdzenia wiedzy, forum to miejsce gdzie każdy problem ściera się z rozwiązaniami różnych userów i taka jest jego idea. Przyznam, że bardzo lubię czytać różne dzienniki, szczególnie brakuje mi zbiornika Kivi, Danp (przepraszam jeśli pomyliłem coś w nick'u) i parę innych :welcome:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Luft ty to zawsze będziesz bił pianę.Popierwsze nie nazywaj mnie bufonem bo ja tak się do Ciebie nie odzywam i na marginesie nie obraziłem twojej osoby na forum.Chyba masz problemy ze swoim ego.Ja wyraziłem swoje zdanie i do tego mam prawo jak cię to meczy to możesz wykasować mój wpis.Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Luft ty to zawsze będziesz bił pianę.Popierwsze nie nazywaj mnie bufonem bo ja tak się do Ciebie nie odzywam i na marginesie nie obraziłem twojej osoby na forum.Chyba masz problemy ze swoim ego.Ja wyraziłem swoje zdanie i do tego mam prawo jak cię to meczy to możesz wykasować mój wpis.Pozdrawiam

Zbyt personalnie podszedłeś do mojego postu. Jesli poczułeś sie urażony to przepraszam. pozdrawiam. Mariusz


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.