Skocz do zawartości
twistman

Moja Prywatna KAMPANIA przeciw DINO

Rekomendowane odpowiedzi

Gość dieter25

No ja bym tam nie lał no ale skoro tak radzisz to widocznie wiesz co piszeszv :unworthy:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak czy siak. Biologiem nie jestem a akwarium mi marnieje w oczach. Właśnie siedze i filtruje wode sciagnieta z baniaka. Odessalem dokladnie wszystkie gluty. Woda powedruje z powrotem do akwa. Akwarium zaraz zostanie szczelnie oklejone i zapanuja 3 dni ciemnosci. Do sumpa idzie tez absorber JBL siltax silicatex. Mam nadzieje ze dobry.... Olewam juz dolewanie chemii to g..wno chyba nie dziala. Tyle dam rade zrobic dzisiaj. Jutro zastanowie sie co dalej. Pozdro dla wszystkich i sorry za brak polskich znakow ale post ze smartfona - wiecie pisze i filtruje :-)

w ramach przypomnienia

-dino maja toksyny i jesli zaczna padac... to dobrze jest miec garsc wegla lub ozon

Powodzenia

warto posłuchać bo woda po zaciemnieniu zacznie waniać że w pokoju nie wysiedzisz a przy okazji zestresuje dodatkowo korale = wojna chemiczna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już kompletna bzdura. Za każdym razem gdy radzę komuś zaciemnienie podstawą jest dokładne odessanie dino. Zapytaj czy komuś "woniało" i czy były jakieś negatywne skutki a dopiero potem pisz.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja wlasnie wczoraj gadalem z lokalnym morszczakiem w st Asaph (Walia Polnocna). Przy pogawedce o sumpach i filtrach gosc stwierdzil ze sump jest najlepszy na zdrowym systemie. W przypadku plag, nalezy wyeliminowac z obiegu sumpa i miec zawsze awaryjny zewnetrzny filtr o super mocnej wydajnosci. Do plag nie zalicza cyjano bo z tym zazwyczaj nie mial zadnych problemow poza malymi zabiegami. Gosc wymienil nawet 3 rodzaje dino. Zazwyczaj w akwach bez filtra wystepuje w 99% okrzemkowe czesto przy nadmiarze zywej skaly, chociaz jak stwierdzil walczyl z dino tez na 10kg skaly przy pierwszym 100 litrowym zbiorniku. Z jego praktyki wynika ze odlacza sumpa doslownie ze wszystkim. Wstawia zewnetrzny filtr. Dodatkowo uruchamia 2x3000 cyrkulacje na 2 godziny tak ze ma prawie x80 w 250 litrach. Do filtra laduje wate na maksa i absorber silikatow. Jesli uzywal w sumpie innych absorberow to tez laduje do filtra. Koce na 2-3 dni non stop zakrywaja zbiornik. Zadnej wodki i bakterii nie dolewa. Daje jedynie bakterie do sumpa aby sie namnozyly przez 3 dni.UV filter do glownego zbiornika obowiazkowo. Nie do walki z dino, do walki z pasozytami w zaciemnieniu. Dobrze tlucze ospe w fazie wedrownej itp a wiadomo, ryby tez stres maja. To wszystko po najlepiej mozliwym odessaniu glonow doslownie ze wszystkiego. Po odslonieciu dalej zadnego oswietlenia. Swiatlo jedynie dzienne z okna. Zadnych zarowek w pokoju, absolutnie nic. Po odslonieciu baniaka dino powinno byc w fazie cofania,. bedzie to widac przy codziennej wymianie waciaka z filtra. Jesli sie nie cofa, to dwa dni na odslonietym i powtorka z rozrywki. Zadne dino drugiego razu nie powinno przetrzymac. Podkreslal przy tym ze drugie zaciemnienie to prawie 50% strat w zyciu (poza rybkami) ale lepsze to jak restart. Najwazniejsze zeby po odslonie dalej nie swiecic pare dni. Po kilku dniach stopniowo zwiekszac swiatlo, tylko niebieskie. 1 dzien 30min wiecej. Zaczynac od godziny swiecenia. Po tygodniu mozna zaczac w tych samych dawkach laczyc biale z niebieskim.


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...tak mi pan Miecio tlumaczyl, czyli wszystko co juz wiecie :thumbsup:


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wyglada na dosc radykalna metode... Przyznam jednak ze nie przekonuje mnie. Generalizujac to wszyscy szukaja metody nie koniecznie szybkiej ale takiej po ktorej problem nie wroci. Robienie pralki w akwarium i stres dla zwierzat chyba nie jest warty watpliwego (oczywiscie dla mnie) efektu. To tylko leczenie obiawow a nie powodow, ktore z podobnym skutkiem mozna osiagnac odciagajac plage (dino czy cyjano).

Sam pare ray mialem (niewielkie) problemy z dino i z cyjano wnioski ktore mi sie nasunely w zasadzie nie sa niczym odkrywczym.

Przede wszystkim pamietajmy ze dino czy cyjano to zywe organizmy ktore maja pewne preferencje srodowiskowe. Jesli w akwarium pojawi sie nisza nie zasiedlona przez inne organizmy a warunki panujace w niej sa do zaakceptowania to mozemy byc pewni ze pojawi sie nam problem. Tym wiekszy im lepsze beda te warunki. Logiczny wniosek jest tylko jeden - musimy tak zmienic te warunki zeby byly niekorzystne dla cyjano/dino/okrzemek a ciagle do zaakceptowania przez inne organizmy. Najczesciej sygnalizowanym powodem plag jest zly stan wody, obfitujacej w substanje odzywczo-budulcowe - azotany, fosforany czy krzemiany. Sprowadza sie to do jednego wniosku ze poprawiajac jakosc wody 'glodzimy' nieproszonych gosci. To troche tak jak Car Aleksander I pokonal Napoleona w Rosji na poczatku XIX wieku odcinajac mu dostep do zaopatrzenia.

Oczywiscie o poprawie parametrow wiele napisano juz wiele. Mamy filtracje, odpieniacz, refugium, dsb, kulki, wodke.... i setki innych metod ktore mozna ( i nalezy) wspomagac np cyrkulacja czy zaciemnieniem. Dobra jakosc wody to dla mnie jedyna wiarygodna metoda, choc dobranie konkretnego rozwiazania latwe nie jest.

Pozdro


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK. Akawrium mocno zaciemnione. A właściwie zaciemnione całkowicie bo oklejone czarną kilkuwarstwową folią dookoła. W sumpie skarpeta z 0,5 kg absorbera Si Silicatex. Dodatkowo na spadzie pierwszej przegrody w sumpie zamocowany został na całej długości koszyczek wypełniony fizeliną. Umieściłem go ok 1 cm nad lustrem wody, tak aby cała płynąca woda przepływała przez wkład, i tak aby zbierał cały grubszy syf ze spadu. Wkład będzie wymieniany lub płukany codziennie (rano był już brązowy !!!)

Dodane bakterie Mikroibe Lift 10 ml.

Wódeczki nie dozuję.. hmm tzn. nie do akwarium :-) bo nigdy tego nie robiłem, więc nie wiem jak może zareagować system.

Aha - jeszcze jedno: KH wg. rady zacząłem podbijać co rano 11ml. Kent Pro DKH Buffer. + woda w dolewce buforowana na ok. 17 dkh (w ciągu paru dni powinny być efekty)

Niepokoję się tylko jedną rzeczą: Mianowicie od prawie miesiąca ryby są na ostrej dietce. Widać to zresztą po ich kondycji - mocno schudły.

Co z karmieniem?? czy karmić? i jak to robić skoro pełne zaciemnienie?

No i co z tym węglem dawać teraz czy nie dawać? (W razie czego moczy się już 2 dni)

Edytowane przez twistman (wyświetl historię edycji)

Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja podczas zaciemnienia ryb nie karmiłem, ale czy jest to niezbędne nie wiem.

Sump również masz zaciemniony?


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan
wyglada na dosc radykalna metode... Przyznam jednak ze nie przekonuje mnie.

Ja nie wiem co ci angole mają z tymi filtrami kanistrowymi :D

Sprowadza sie to do jednego wniosku ze poprawiajac jakosc wody 'glodzimy' nieproszonych gosci. To troche tak jak Car Aleksander I pokonal Napoleona w Rosji na poczatku XIX wieku odcinajac mu dostep do zaopatrzenia.

I też dlatego pisałem wcześniej żeby jednak podmieniać. Pozbywamy się gorszej wody i lejemy lepszą. Ten pogląd popierają pan Zenek i Stefek z Texasu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twistman, odessałeś dokładnie!!!! zaciemniłeś dokładnie!!!! i czekaj. Kh zostaw, to następny mit. martwienie się o ryby trochę spóźnione. W zbiorniku bedziesz miał czarno jak w d... więc pokarmem jedynie zanieczyścisz wodę. Teraz kup sobie węgiel w aptece, zaaplikuj podwójną dawkę doustnie i na 2 dni zapomnij o akwarium.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aktualizacja.

Pełne zaciemnianie akwarium trwa już drugi dzień. Aż boję się jak to wszystko będzie wyglądało po ściągnięciu folii.

Ciekawa sprawa, że na fizelinowych wkładach odkłada się zdecydowanie mniej brązowego syfu niż na początku. Do akwarium dodany został Bio Digest a do sumpa trafiła lampa UV (jak już atakować to z każdej strony).

Są też niestety pierwsze straty: Przez małą dziurę pozostawioną na noc w przykryciu akwarium postanowił wyskoczyć mandaryn RIP. Strata tej ryby boli tym bardziej że poświęciłem kupę czsu na to aby przekonać go do mrożonek :-(

Nie wiem czy dawać już skarpetę z węglem. Co radzicie?


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U siebie nie stosowałem, ale z drugiej strony miałem tylko i wyłącznie zaciemnienie, bez UVki, chemii którą lałeś wcześniej i całej reszty Twojej walki. Zaszkodzić nie powinien.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aktualizacja z pola walki.

Przedwczoraj o 19 baniak został oficjalnie rozpakowany po zaciemnieniu 72 godz.

Zdziwienie ogromne, miękasy w przedziwnych kształtach (tak powyginanej i wydłużonej Xenii w życiu nie widziałem), ale co najważniejsze zero Dino, czyściutkie korale, skała i piaseczek jak prosto ze sklepu...

Wiem, że nie ma co zapeszać bo cholerstwo często powraca, tym bardziej że w sumpie znalazłem w komorze spadowej przy grzałce ze 2 znajome glutki z bąbelkami (grzałka wyjęta i umyta).

Jak działam dalej:

- po rozpakowaniu baniaka 0,5 godz, świecenia bardzo ściemnionymi niebieskimi Ledami - umożliwiło to nakarmienie ryb.

- usunięta też została lampa UV;

- Następnego dnia świeciłem ściemnioną aktyniką łącznie 3 godz. w cyklach: 7.00-8.30 i 16.30-18.00

- dzisiaj takie same cykle wydłużone o 0,5 godz. - Łącznie 4 h. - co dziennie będę wydłużał o godzinę świecąc coraz mocniejszą aktyniką. Mam nadzieję przyzwyczaić baniak do światła i wtedy zacząć świecić +białym.

- codziennie rano podbijam delikatnie KH. Nie idzie to szybko ale nie chcę przesadzić - dzisiaj było na poziomie nieco <9 dkh.

- z absorberów: dalej Si + węgiel, w połączeniu z pracującą przez 3 dni UVką zobiły swoje - woda kryształ i bez przykrego zapachu. Odpieniacz w tym czasie wywalał mnóstwo zielonego syfu. Zauważalnie cofnęły się też glony zielone.

- karmienie: dalej dietka, ale wszystko wydaje się zadowolone i ruchliwe (może już tak będą karmione na stałe?)

- aha i na razie nie robię podmianki, jeszcze przynajmniej tydzień lub 2 - zobaczymy jak parametry.

Reasumując na razie dino niet..., akwarium czyściutkie jak marzenie - i niech tak już zostanie.

Jeżeli widzicie jakieś błędy w postępowaniu proszę o komentarze.

Pozdrawiam wszystkich, którzy do tej pory pomagali.. :-)


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się. Najważniejsze żebyś nie zaczął za szybko świecić pełną mocą. Dotychczas masz ode mnie 5+.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się. Najważniejsze żebyś nie zaczął za szybko świecić pełną mocą. Dotychczas masz ode mnie 5+.

Dzięki tomasz. Z ty światłem też tak myślę. Tylko nie wiem czy schemat zwiększania codzienie o 1 h/dzień do docelowego świecenia aktyniką 10 h/dziennie i po tym wprowadzanie białego światła po 1 h. dziennie będzie odpowiedni? Korale wytrzymają? o miękasy się nie martwię ale monti talerzowe??? Niby od razu po zapaleniu niebieskiego polipują.


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sądzę że będzie idealnie.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam jakie nowosci z pola walki??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na razie za wcześnie zapeszać. świecę dalej aktyniką ale zaraz będzie wchodziło białe światło.

Tak jak mówiłem zwiększam długość świecenia codziennie o 1 h. Teraz przedziały czasowe to:

7-13.00 - 14-19.00

Tak więc jutro zmaykam cykl światła niebieskiego i pojutrze o 12.00 akwa dostaje już białe światełko na 1 h (będę zaczynał też od połowy mocy)

W tym tygodniu planuję też pierwszą od prawie 4 tyg. delikatną 10% podmiankę.

Zobaczymy co wtedy będzie.

Na razie dino nie ma, skała czysta, piasek też.

W kominie (wewnątrz) jest odrobinę cyjano ale trzyma się tego miejsca bez ekspansji na zbiornik.

W dalszym ciągu stosuję: absorber Si (chyba już na stałe)

powróciłem też do lampy UV w obiegu (zmieniłem na 7W) żeby tak bardzo nie wyjałowiała wody. Chodzi non stop. Wyłączam ją raz na tydzień na 4 godz. po dodaniu BioDigest.

W przyszłym tygodniu podłączona zostanie pod timer i będzie chodziła 10h w dzień.

Nie popełniam też moim zdaniem mojego największego grzechu: nie przekarmiam - ostra dietka.

... i ogólnie mniej pchania łap do zbiornika.


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I ja się przyłącze do batalii, 27.12.11 już nie mogłem patrzyć na baniak i to co się w nim działo i użyłem Aqua Medic Antired i Chemiclean po około 3 dniach odmuliłem resztki z piasku i ze skał.

Test wody 3.1.2012r

KH 8.6—9

CA 400—410

MG 1300—1320

NO2 0.05—0.1

NO3 5—10

PO4 0.00—0.010 coś tam wyszło

TEMP 24-25

ZASOLENIE 1023-1024

Po konsultacji ze znajomym zakupiłem środki do Ballinga i zacząłem go dozować od 19.01.12

Parametry wody mierzone 20.01.12

PH-8,3

KH-7,8

Ca-440

Mg-1445

NO2-0,0 0,01

NO3-5-10

PO4-0,00-0,010

zasolenie 1024-25

temp25-26

oświetlam aktynika 9-17 główne 10,30-16

Znowu się pojawiły te brązowe gluty więc odessałem trochę na wieczór wlałem świeżej wody i zaciemniłem akwa, wata do sumpa wymiana co parę godzin, lampa UV w sumpie chodzi 20/24h

Generalnie ręce opadają z tymi Dino masakra myślę o użyciu tego produktu DinoXal Algae EX , ale nie wiem czy będzie dostępny w Belgii (tam mieszka moja matka ma się dowiedzieć)http://www.aquapro2000.de/en/Problem-Solver-Disease-Treatme/Algae-Seawater/DinoXal-Algae-EX-250ml::9483.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj świecone już było 10h niebieskim i 3 h białym.

Na razie czysto :-)

Oceńcie sami.

Zdjęcia na razie bez wywiezionych na przechowanie LPS (trochę pusto)

post-12386-0-96414000-1327771721_thumb.jpg

post-12386-0-43040900-1327771731_thumb.jpg


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to ja się też przyłącze zauważyłem zaczątki dino i u mnie oczywiście krótko przed tym jakiś dzień na piasku brązowy nalot na początku pomyślałem że to od silicat ex jbl na krzemiany który mam w dolewce ale nie dało mi to spokoju i sprawdziłem wodę w wiaderku którą dolewam do dolewki i okazało się że po sprawdzeniu tds-em jest 002 dodam jeszcze że tds pokazuje 000 po żywicy a przed 002 i wkłady mam od jakiś 2 tyg więc winy osmoza nie ma

dino odsysałem szybko wylałem z dolewki wodę ale myślę że tak naprawdę przed większą plagą uratował mnie silicat ex bo nigdy nie sprawdzałem wody w wiaderku więc kto wie co po dwóch tygodniach stania tds by pokazał


baniaczek 450+160sump oświetlenie t5+led obsada koralin mieszana mieszana 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.