Skocz do zawartości
twistman

Moja Prywatna KAMPANIA przeciw DINO

Rekomendowane odpowiedzi

Dużo się nasłuchałem że chemia bezpieczna itd ale np po chemicleanie znajomemu zaczęły acry marudzić i pare szt poleciało.Tak wiem wiem ile osób stosowało i im nic nie było ale jednak widziałem to na własne oczy i boję się. Miałem już tego dosyć a ręce i opadały jak patrzyłem na zbiornik. Więc wkurzony odessałem wierzchnią warstwę piasku, starałem się jak najmniej piachu łapać a jak najwięcej syfu,może z pół cm odessałem.Piach do garnka i gotowałem może z pół godziny w RO,potem popłukałem i do akwarium ładnie rozsypałem po całości,troszkę biogro które tez miało niby pomóc w końskiej dawce lez u mnie nie zadziałało.Żadnego dino i cyjano nie widzę od tygodnia a miałem masakre :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja walcze z dino ok 4 miesiące. Stosowałem już prawie wszystko tj.:

odsysanie - nie pomagało,

zaciemnianie - pomagało na krótko (1 dzień)

KH na 12 (a nawet mi się ręka omsknęła i było 16) i Mg na 1500 - jedynie blokowało dalszy postęp ale dino zostawało,

chemiclean (zastosowałem bo myślałem, ze to jednak cyjano) - oczywiście nie pomogło,

podmiana wody duża - jeszcze gorzej (ale podejrzewam, że to wina soli - teoretycznie ubogiej, którą stosuję),

nie podmienianie wody - nie pomogło, a jedynie korale były w coraz gorszej kondycji,

woda utleniona - nie pomogło w ogóle (ale tu ciekawostka woda utleniona nikomu nie zaszkodziła, a jedna euphyllia pompowała jak głupia, generalnie hednak korale były pozamykane. W pewnym momencie stosowałęm nawet 10 ml na 100 l ),

nie karmienie - nie pomogło,

algi w refugium - nie pomogło,

przedmuchiwanie skał i piachu czyli bardzo mocna cyrkulacja - nie pomogło,

wyjęcie piachu i jego wyczyszczenia - nie pomogło, dino zostało na skałach,

dolabella (cóż warto spróbować) plus ślimaki turbo - nie pomogło (wg niektórych żródeł jedzą dino)

zbicie parametrów - nie pomogło (teraz No3 -0,2, Po4 - 0,05)

absorber krzemu - nie pomogło,

węgiel duża dawka - nie pomogło,

lampa UV - nie pomogło,

wata w sumpie - nie pomogło,

uderzeniowe dawki bakterii Microbe Lift - nie pomogło,(choć doprowadziłem nawet do lekkiego zakwitu - mleczna woda)

wymiana filtrów RO Di na nowe - nie pomogło.

W efekcie dino miałem tak zaawansowane, że zaczęły padać korale i ryby.

Teraz stosuje algae X drugi raz (poprzednio nie pomogło) . W między czasie usłyszałem że może to być wina soli. Tak więc wraz z jednoczesną podmianą wody zmieniam wodę na inną sól (zamierzam całkowicie wymienić wodę zasoloną dotychczasową solą na inną sól).

Efekty są aktualnie po 8 dniach kuracji (nie mam dino - piękny widok :) ) no ale jestem w trakcie więc nie można mówić jeszcze o sukcesie. Odnośnie algae X to ślimaki padają na pewno (nie wszystkie), reszta życia mi żyje. Poprzednio też stosowałem algae X ale padło mi masę życia, jednak przyznam , ze było w tym trochę mojej winy. Stosowałem wówczas algae X, podniosłem gwałtowniee Mg i Kh i jeszcze grzebałem (przekładałem skałe). W efekcie ryby się zestresowały i przyszła ospa. No cóż, człowiek uczy się na błędach

Edytowane przez kolalysy (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie dolabella zrobiła wstępne przetrzebienie plagi ale dopiero podniesienie kh + uderzeniowa dawka vsv zadziałało. Niestety przesadziłem z vsv tj za długo po dawałem podwójnie i mi małe cyjano na piachu wyszło ale po zmniejszeniu dawki zaczyna zanikać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

acha zapomniałem dodać, ze u mnie VSV też żadnego wpływu na dino nie miało (max lałem nawet 20 ml na 800 l wody).

Aktualnie 10 dzień kuracji - dino nie ma, podmieniam wodę, woda czysta, piasek czysty. Ponieważ dino zeszło, zapodam tylko 30 ml na ok. 800 l wody teraz co dwa dni, to o ok. 25% mniej niż sugeruje producent. Straty jak na razie kilka ślimaków turbo i (chyba) dolabela bo jej nie widzę.

Na reefcentral wyczytałem (posty od kogoś od producenta algae X), aby nie stosować żadnych wat itp. Tak zrobiłem i to był dobry pomysł, martwe dino jest wywalane przez odpieniacz (straszany smród i duużo tego syfu). Gdyby była wata ten syf zostawał by na wacie którą trzeba by wymieniać pewnie ze dwa razy dziennie.

Co ciekawe, po podmianie soli na IO, korale zaczęły się minimalnie pompować, mimo, że leję chemię.

Edytowane przez kolalysy (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem jaki to syf - sam przez to przechodzę. U mnie pomaga (bo jeszcze kuracja trwa) lanie wody utlenionej w dawce 20ml/300l . Skała (ceramika) - zrobiła się bielutka , glony z szyb znikają , zeszły nawet ogniska cyjano. Oprócz H202 ( na chwilę obecną 7/14 zamierzonych dawek) zastosowałem zaciemnienie 72h i rozświetlanie po kuracji w/g ogólnie przyjętego schematu. Dodatkowo niezmiennie lampa UV 7w z dobrym żarnikiem ( nie no name). Wodę utlenioną podaję przy zgaszonym świetle a w dzień wkrapiam jedną kroplę Biodigest. Efekt - zero dino , cyjano , zgonów , korale mają przepiękne kolorki ( zeo , e.quadricolor kilka kolorów) , woda kryształ , N03 2 P04 0,01. Ogólnie poprawa nieprawdopodobna - oby po zakończeniu wszystko nie wróciło do poprzedniego stanu. Jedno co mnie niepokoi to bardzo duże ilości szarego syfu poprzyklejanego w sumpie , wewnątrz odpieniacza - nie wiem co to jest ale obstawiam na jakieś martwe bakterie których odpieniacz nie jest w stanie wyłapać.

WIELKIE PODZIĘKOWANIA DLA WALKERA BO TO DZIĘKI JEGO PORADOM ZASTOSOWAŁEM WODĘ UTLENIONĄ Z CZEGO JESTEM BARDZO ZADOWOLONY.

PK

Edytowane przez R.I.P (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie czy warto walczyć z dino w czwartym miesiącu działania akwa na suchej skale, które w gruncie rzeczy dojrzewa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warto. Nie warto zwlekać, bo się dziadostwo będzie rozwijać. Tym bardziej na suchej skale, bo ma małą konkurencję biologiczną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

acha zapomniałem dodać, ze u mnie VSV też żadnego wpływu na dino nie miało (max lałem nawet 20 ml na 800 l wody).

Aktualnie 10 dzień kuracji - dino nie ma, podmieniam wodę, woda czysta, piasek czysty. Ponieważ dino zeszło, zapodam tylko 30 ml na ok. 800 l wody teraz co dwa dni, to o ok. 25% mniej niż sugeruje producent. Straty jak na razie kilka ślimaków turbo i (chyba) dolabela bo jej nie widzę.

Na reefcentral wyczytałem (posty od kogoś od producenta algae X), aby nie stosować żadnych wat itp. Tak zrobiłem i to był dobry pomysł, martwe dino jest wywalane przez odpieniacz (straszany smród i duużo tego syfu). Gdyby była wata ten syf zostawał by na wacie którą trzeba by wymieniać pewnie ze dwa razy dziennie.

Co ciekawe, po podmianie soli na IO, korale zaczęły się minimalnie pompować, mimo, że leję chemię.

Jaką sól miałeś pierwotnie?


325l + 112l (dwie komory), 380 l netto w obiegu

Oświetlenie 2x Giesemann Teszla,Led 65W

cyrkulacja JebaoRW-8, Tunze 6055 i 6045.

Odpieniacz WhiteSkim 200

Start 01.02.2015

http://nano-reef.pl/topic/71524-325l-wyrafowany/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyszedł czas i na mnie, baniakowi strzelił rok, od 3 miesięcy - dino, ale tylko na piasku , pojawiło się gdy zmieniłem sól na Red Sea Salt (niebieska) oraz wrzuciłem rowaphos, efekt był taki że PO4 - niewykrywalne, a NO3 poleciało do 50, najpierw zbiłem NO3 za pomocą redsea no3po4x - polecam ten środek , zbił No3 pomimo niewykrywalnego po4, teraz mam już No3 - 2 Po4 - 0,05, ale dino nadal jest, próbowałem już wszystkiego tak jak kolalysy, więc nie będe powielał opisu.

dziś jest 3 dzień kuracji środek teraz nazywa się inaczej i podobno ma inny skład, wcześniej był Ultra Algea x teraz jest dinox, po pierwszej dawce nie zauważyłem zmian, dziś leję drugą 50 ml na 1000l, postaram się codziennie aktualizować posta. Przestałem lac do baniaka ballinga i nie podmieniam wody, w sumpie pływa tylko sera silikate, po kuracji wrzucę węgiel.


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

b8ce9b765b4f0c24b7cf92d5686b625e.jpg

Miejsce najbardziej zaatakowane , w 3 dniu kuracji jedyne co zauważyłem to Discosoma green fluo pozwijane, ale to mnie akurat cieszy bo to poza dino moja druga plaga do usunięcia

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak malo dinowato to wyglada na moje oko

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka


Acropolis 800L ++ na ZEOVIT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na moje tez , ale okrzemki to nie są na 200%

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyjano tez moze miec taki kolor, patrzyles pod tym kątem?

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka


Acropolis 800L ++ na ZEOVIT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem cyjano, oblegane skały i nie znikło na noc. To całkowicie znika przy nocnym

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A widzisz a moje nie znika na noc, baaa nawet rośnie w sumpie (razem z bąblami powietrza) mimo, że nie dochodzi tam żaden promyk światła.


Acropolis 800L ++ na ZEOVIT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacząłem terapię dinox teraz już dokoncze

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dawaj znać po której dawce będą efekty:)


Acropolis 800L ++ na ZEOVIT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a tak między wierszami, z żyjątek piaskowo skalnych to widze u mnie tylko ślimory, żadnych kiełży ani wieloszczetów, to też może byc przyczyną "niezdrowego" podłoża? I stąd moje wiecznie żywe dino?


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to u mnie dinox działa po 4 dawce zdecydowana redukcja dino , w akwarium żadnych strat

Zdjęcie robie codziennie o tej samej porze wyżej jest po pierwszej dawce

6a51d9e5c0feb06759d5c6acb655cfaa.jpg

Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Radek-sl (wyświetl historię edycji)

ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie znalazłem nigdzie informacji , czy podczas kuracji dinox em trzymać w sumie węgiel?

Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest wręcz że trzeba go wyjąć. Co jest dla mnie dziwne bo dino umierając wydziela toksyny przecież.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka


Acropolis 800L ++ na ZEOVIT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale odpieniacz codziennie pełny wiec wybiera ten syf

Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spałbym spokojniej jakbym miał węgiel no ale jak mus to mus. 6ta dawka, po odsysaniu odradza się coraz mniej. Tylko nie wiem na ile to DinoX a na ile drastycznie skrócony czas świecenia


Acropolis 800L ++ na ZEOVIT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie odsysam i światła nie skracalem drastycznie dino sienredukuje, ale nic nie leje ani nie robie podmian

Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.