Skocz do zawartości
luft

Morszczyzna punktem zwrotnym w Twoim życiu

Rekomendowane odpowiedzi

Pomysłem do stworzenia tego tematu jest dwójka ludzi, jakich spotkałem na przestrzeni dwóch lat, którzy czasowo lub całkowicie skasowali swoje akwaria morskie na rzecz oglądania rafy na żywo - nurkowanie. Zadam przewrotnie pytanie: jakie diametralne zmiany u Was spowodowało pojawienie się morskiego baniaka w waszym życiu? Czy z czegoś dobrowolnie lub nie, zrezygnowałeś z czegos na rzecz morszczyzny? U mnie w sumie poza tym, że nadrobiłem m.in. wiele zaległości szkolnych z dziedziny chemii, to zrezygnować musiałem jak do tej pory jedynie z dłuższych wypadów z domu (lub angażowania pomocy pod moja nieobecność i tyle). A jak jest u Was?


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem krótko na dniach zaczynam remont mam od żony ultimatum albo większe nowe akwarium z sumpem fajnym odpieniaczem szkło opti i inne super bajery albo Sony 3 i wiecie co chyba Soniaczka nie będzie a bardzo mi na nim zależało. Po za tym tak jak luft napisał akwarium wiąże z domem na szczęście bóg nam dał dolewkę i rodzinę która coś tam dopomoże jak trzeba. Dodatkowo sam z własnej woli sprzedaje motor i zostaje z jednym hobby jakim jest akwarystyka, przyznam że słodkowodne nigdy dla mnie tyle nie znaczyło. Pozdrawiam wszystkich morskich maniaków


Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium zdominowalo mi zycie, a spotkania z akwarystami niszcza watrobe :wacko:

Na co dzien jak nie szkolo to forum, jak nie forum to morska lektura. Dawniej wiecznie poza domem. Teraz czesciej w domu. Tak bardziej powaznie, to pewnym momencie baniak powstrzymal mnie naglej wyprowadzki i pewnie bylbym teraz nie/szczesliwym singlem.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim przez morszczyznę to cholerne forum zabiera mi w ciul wolnego czasu (i jeszcze podkrada tego nie do końca wolnego!).


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim przez morszczyznę to cholerne forum zabiera mi w ciul wolnego czasu (i jeszcze podkrada tego nie do końca wolnego!).

:) umnie jest tak samo !!, od tygodnia piszę skrypty, który normalnie pisałem kilka godzin :), zadanie na angielski mi zrobiła kobieta, a jutro idę na uczelnie, a tak mi się nie chce :wallbash:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

By postawić nowy baniak robię akurat generalny remont pokoju,już pochłoną 7000zł a końca nie widać.Zaraz braknie mi kasy na nowy baniak.Mój baniak poprzedni tak był ustawiony technicznie,że tylko papu córka podawała więc baniak w domu mnie nie trzyma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hejka...

wyzeczenia???he wole cos do akwa kupic niz nowe spodnie!!hi hi..nie bede pisal juz co zona na to...pozatym mam inne hobby jeszcze-modele,troche fotografia..i co?auta rc w tym roku asfalu nie widzialy,a lustrzanka zakurzona lezy...

ale wcale nie narzekam...czlowiek czegos sie uczy-czegos czego w szkole sie nie chcialo...(chemia,biologia)no i ta radocha..A najwazniejsze jak ktos w odwiedziny wpadnie-akwa to najwazniejsze miejsce w domu..wszystkie nosy w szybie..to chyba jedyne hobby ,ktore na kazdym robi wrazenie,bo jeszcze nie spotkalem sie z negatywna reakcja lub jej brakiem..kazdy sie zachwyca..


Kostka 70x70x55(270L)+sump 112L,LED 120W+4*24W T5,NewJet 2300,Tunze 7096+2x6055,Dolewka Zajac,Grzalka Eheim 150Watt,Bubble Magus 155Pro na igle AquaBee,Multi Kontroler made in china,dozownik Marine Magic,Resun 250g Ozonator

4966_4997.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem krótko na dniach zaczynam remont mam od żony ultimatum albo większe nowe akwarium z sumpem fajnym odpieniaczem szkło opti i inne super bajery albo Sony 3 i wiecie co chyba Soniaczka nie będzie a bardzo mi na nim zależało. Po za tym tak jak luft napisał akwarium wiąże z domem na szczęście bóg nam dał dolewkę i rodzinę która coś tam dopomoże jak trzeba. Dodatkowo sam z własnej woli sprzedaje motor i zostaje z jednym hobby jakim jest akwarystyka, przyznam że słodkowodne nigdy dla mnie tyle nie znaczyło. Pozdrawiam wszystkich morskich maniaków

Dołuż do każdego kupowanego "elementu" nowego zbiornika parę groszy. Oczywiście tylko dla informacji żony.

A gdy będziesz kupował np wymianiał świetlówki powiedz jej.... "Kochanie... nie uwierzysz.. kupowałem nowe świetlówki i do nich była gratis całkeim nowa konsola... a... no i zapomniałem, do szczepek dożucili mi Gran Turismo i drugie pada gratis" :w00t:

Dołóż parę groszy i kup słownik :)

mintaj


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa opcja tylko żona na to nie pójdzie a i tak muszę zatajać niektóre wydatki na akwarium a w szczególności ceny życia, tragedia


Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa opcja tylko żona na to nie pójdzie a i tak muszę zatajać niektóre wydatki na akwarium a w szczególności ceny życia, tragedia

niestety też mam ten problem :unworthy: , obecnie wie o 1/4 tego co wydaje na akwarium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eh chłopaki.. Gorzka prawdą jest zawsze lepsza od słodkiego kłamstwa. Mniej boli a przy tym jest dużo mniej kombinowania.

Moje akwarium.. nauczyło mnie cierpliwości, systematyczności oraz pilnowania obowiązków. Wyrzeczenia..?? w sumie żadnych..


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eh chłopaki.. Gorzka prawdą jest zawsze lepsza od słodkiego kłamstwa. Mniej boli a przy tym jest dużo mniej kombinowania.

Moje akwarium.. nauczyło mnie cierpliwości, systematyczności oraz pilnowania obowiązków. Wyrzeczenia..?? w sumie żadnych..

nie zupełnie, nie powiedzenie o czymś to nie kłamstwo !!

pamiętaj im to się mówi tyle ile muszą wiedzieć, nic więcej !!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny temat :) co mi dała morszczyzna... Wiele, w zasadzie zmieniła moje życie. Morszczyzna daje mi uśmiech wtedy kiedy wstałem lewą noga z wyra, mój stary grat nie chciał odpalić, okazało się że pieniądze na śniadanie zostawiłem w drugich spodniach i ogólnie jest wiatr w oczy. Wtedy wystarczy że podejdę do baniaka, zobaczę polip którego wczoraj nie było, czy robala który własnie wylazł ze skały i już japa się cieszy :) słona woda dała mi sens życia, dała powód żeby się zatrzymać w życiu które wymusza bieg do przodu, zwróciła uwagę na to że czasem nie warto za czymś gonić, tylko warto się zatrzymać, spojrzeć, zastanowić się nad czymś... Ale przede wszystkim dała mi przyjaźnie, to co najcenniejsze, dała mi ludzi którzy zawsze wywołają uśmiech na mojej twarzy, przyjaźnie dzięki którym gdzie bym nie był, to zawsze mam do kogo zadzwonić, zawsze ktoś mi pomoże w potrzebie, jak będzie trzeba to przenocuje, nakarmi, a i szklaneczkę wychyli. Wspominam czasem zlot letni we Wdzydzach i śmieszne jest to że nie pamiętam ani tego deszczu który lał non stop, ani braku słońca, ani innych niewygód, pamiętam tylko uśmiechy cudownych, cennych, wspaniałych ludzi... Włodka z uśmiechem Zagłoby, Bluewave który okazał się nie być kosmitą, Janusza z którego twarzy uśmiech nie schodził, Gardena i Grzesia Dyzmę którzy otworzyli sklepik: "Bo za minutkę, zamykamy budkę" :), VDR-a z miłością życia pląsających bez opamiętania przy szantach w tawernie, moją trójmiejską brygadę, wyluzowaną, uśmiechniętą, nigdzie się nie spieszącą, Staniego otoczonego przez kobiety słodkie jak miód i całą wspaniałą resztę którą gdybym chciał wymienić to by dnia nie starczyło, wspomnę tylko jeszcze o Pawle, którego zdziwienie nie miało granic kiedy rano okazało się że wieczorem nie zamknął okna w Jenny i wody było po kostki :D. Myślę że chyba to jest w tym dla mnie najważniejsze, bo tak szczerze, to zadajcie sobie pytanie, czy to hobby cieszyło by Was tak, gdybyście nie mieli się nim z kim podzielić? Gdybyscie nie mogli wychylić od czasu do czasu szklaneczki ze świrami równymi sobie, i gdyby postronni świadkowie przysłuchujący się ze stolika obok nie patrzyli na Was jak na kosmitów? Dziękuje Wam za ten usmiech i za to w jaki sposób zmieniliście i zmieniacie moje życie każdego dnia, oby to trwało jak najdłużej...

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seb - czasami jesteś wkurzający , człowiek nawet nie zdąży nacieszyć wolnością .

No dobra przyznam się niedługo wracam whistle.gif


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seb co tu dużo pisać - dokładnie to, co napisałeś - przyjaźń - to jest jedna z najpiękniejszych rzeczy jakie daje mi to hobby.

A wyrzeczenia? Cóż, zawsze jakieś są, ale jak człowiek zaradny to i z tym da sobie radę :thumbup:


www.podforak.rzeszow.pl --->PODkarpackie FORum AKwarystyczne

Parametry mojej solniczki

4626_4632.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozpoczynając przygodę w pieluchach z akwarystyką, nigdy nie pomyślałem, żeby kiedykolwiek spróbować ze słoną wodą. Nawet przez gardło nie mogło mi przejść, że kiedyś może spróbuję z akwarystyką morską. Dla mnie rafa była czymś nieosiągalnym, jakby była jakimś innym, nieznanym światem. Jako dziecko przeglądałem różne obrazki z rybami rafy koralowej, potem wizyty w Gdyńskim Akwarium i największe wrażenie na mnie oczywiście robiła rafa. Nieraz wykonałem jakieś śmieszne malunki, cały czas bawiłem się oczywiście słodką akwarystyką. Potem jako nastolatek, zacząłem grzebać w necie, poczytałem conieco o słonej wodzie ale szybko sobie odpuściłem... odpieniacz? zwęzka venturiego? osmoza? LR? Tłumaczyłem sobie, że tego z kieszonkowych sobie nie uzbiorę :) I tak dalej bawiłem się w słodkie, było malawi, było brzankarium, bocjarium, w końcu paletkarium... Poszedłem do pracy, poznałem sporo akwarystów, każdy akwarysta oczywiście ma w sobie coś i swoje zdanie, i każdy z nich odnosi swoje sukcesy. Postanowiłem, że spróbuję posolić... zlikwidowałem 60L nature, sprzedałem miot paletek z własnej piersi, i się zaczęło. Pierwsza solniczka przetrwała rok. Zachciało mi się większego, sprzedałem swoje dorodne stado dyskowców i poleciałem dalej, wtedy trafiłem do pewnego sklepu w Gdyni... teraz moją pasją są pokolce i kolekcja koralowców miękkich :) I poznałem również ptysiożerną załogę sklepu :thumbsup: Czego mnie nauczyło akwarium? Systematyczności i realnego spojrzenia na różne problemy, oraz to, że natura rządzi własnymi prawami, i że pośpiech jest najlepszą drogą do likwidacji baniaka, a także o tym, jak mało wiemy ciągle o rafie i odkrywamy cały czas coś nowego. A akwaryści? Rozumieją pasję na całej linii i nie powiedzą Ci nigdy "nie szkoda ci kasy na jakieś ryby?" :) Mam nadzieję, że akwarystyka będzie trwała do końca życia, i to, że poznam większość załogi forum na żywo, powymieniać się doświadczeniami :) Oczywiście, słodkowodne królują przez cały czas w domu :) Co do połówki, dla mojej największym skarbem jest hepatus Ares i białobrody Xavier, czasem też pyta się kiedy kupię jakiegoś nowego korala bo lubi odbierać przesyłki z peronu :thumbsup: I marzy(marzymy :D) wspólnie o achillesie, ale to kieeeeeeedyś :)

Resztę idealnie opisał seb :D

I oczywiście dziekuję... :)

Zdrówko!

R.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, że temat zyje i idzie swoim torem... nie o tylko wyrzeczeniach piszecie, a przede wszystkim o tym co morszczyzna daje Wam :czapki z głów:) i to mnie cieszy :)


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj morszczyzna zmieniła dużo w moim życiu. Stałem się cholernym flustratem - nie lubię jak mi coś nie wychodzi... no a muszę przyznać że co jakiś czas w moim baniaku dzieją się cuda i za każdym razem nie te pozytywne. Totalnie wkurza mnie to że znam ludzi którzy olewają swoje akwarium i mają je ładniejsze odemnie.

Ja czytam, próbuję zrozumieć... a czym więcej wiem tym wydaje mi się że jestem głupszy..

...i (o zgrozo) w sumie nauczyłem się jednego:czym mniej "pcham łapy" w system tym lepiej on funkcjonuje

Masakra ta morszczyzna ale niestety wciąga...


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z perspektywy czasu morszczyzna otworzyła mi oczy na świat, w którym żyję. W sposób bardziej świadomy dotykam każdego dnia... człowiek, jego ciało w relacji ze środowiskiem, z którego czerpie pierwiastki... wszystko ma swoje proporcje, wg bardzo powtarzalnych wzorów. Sucha teoria, dostępna w książkach nigdy do mnie by nie przemawiała, w przeciwieństwie do praktyki z morszczyzną. Postrzeganie świata w odniesieniu do pasji daje niezwykłą satysfakcję i nikt mnie nie przekona, "że marnuję czas i pieniądze". Przeciwnie.

Pozdrawiam

luft


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ciekawy temat odkopalem zatem:

Up

To nie nabijaj posta tylko napisz co morszczyzna zmieniła w Twoim życiu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dawno temu zobaczyłem prawdziwą rafę i już było po mnie..

teraz mało nurkuję i muszę mieć akwarium.

Widzę u siebie pierwsze objawy uzależnienia, niedobrze :)

I w ramach wazeliny dodam, że nano-reef potrafi być jak dobra książka - siedzę do nocy a rano jestem nieprzytomny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich.

Kiedyś za dzieciaka miałem małe słodkie akwarium, po kilkunastu latach przerwy założyłem następne tym razem roślinne 25 litrów.

Spacerując z moją dziewczyną po CH Land natknąłem się na Acroporę i Łukasza Kura... no i się zaczęło byłem oczarowany, kupiłem od kolegi z NR Reefmaxa i zacząłem śledzić forum. Od tej pory nie ma dnia żebym nie był na forum, odwiedzam sklepy z morszczyzną oraz kolegów z forum. Akwarystyka morska to duża część mojego życia, teraz w planie jest większe akwarium z sumpem z prawdziwego zdarzenia. Miał być ścigacz (lubię prędkość) a będzie 500+ przynajmniej bezpieczniej :)


62c913a700089715a5dfcbcc8048683eu306a287.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://nano-reef.pl/topic/19296-czym-jest-dla-was-akwarystyka/page__st__2

Lata temu 20L, brzeczyk traktor, lampka na biurko. Obsada tatarak trawiasty, danio pregowany. Zamiast szkoly wagary nad jeziorem rzeka lub czytelnia.

moje-akwarium-hans-frey_4778.jpg

a_z.jpg

Potem solniczka czyli palenie pienidzy w kominku, zloty, nieprzespane noce, forum, bany, moderatorstwo, jazdy po sklepach na drugi koniec innego kraju. Dzis biznes i praca, tak jakos samo sie zrobilo


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.