Skocz do zawartości
ejerzyk

kiepski quadricolor

Rekomendowane odpowiedzi

Od jakiegoś czasu obserwuję słabe samopoczucie mojego quadricolora. Potrafi co jakiś czas napompować się ładnie na 2-3 dni, a później przez tydzień/dwa robi się flak. Nie za bardzo mam pomysł, jak mogę mu pomóc. Jak zaczął kiepsko wyglądać, to zacząłem go dokarmiać 2 razy na tydzień filetem z dorsza (porcja wielkości ciut większej kostki). Ostatnio z jednego kawałka skonsumował połowę i resztę wypluł i zaczął się nieco przemieszczać. Zastanawiałem się, czy wieloszczety mogą go podjadać, bo widziałem w pobliżu jakieś i quadri miał nieco poszarpane 1, czy 2 macki. Teraz większość wieloszczetów upolowałem, ale jego stan się nie poprawił. Cyrkulację też już zmieniałem od prawie żadnej do średnio-silnej, ale bez różnicy. Parametry wody:

NO3 = 0,5

KH = 7,7 - 8,0

Ca = 420 - 430

Mg = 1320

Obecnie leję 2 ml/dobę wódki - możliwe, że jeszcze trochę zwiększę dawkę. Mój odpieniacz nie należy do mocarzy, więc tak wychodzi... Co jakiś czas (3-4 tygodnie) dolewam też ampułkę Prodibio BioDigest.

Ostatnio dołożyłem też ROWA carbon, bo (pewnie głupio) pomyślałem sobie, że może być jakaś wojna chemiczna SPS vs ukwiał, ale na razie bez wpływu... Przebicia też raczej nie ma, bo nigdy nie poczułem, wkładając macki do akwa, żeby mnie coś posmyrało. Wszystkie inne zwierzaki mają się świetnie. SPSy pięknie polipują i rosną, LPSy zresztą też - jednej euphylce ostatnio główka podzieliła się na 3 na raz, a jeszcze teraz ta jedna dzieli się na 2.

Możecie coś doradzić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może będzie się dzielił jest duży?? bo quadri czasem tak ma że jak wygląda jak "flak" po prostu się zaczyna dzielić


akwarium: 300 litrów + 70 litrów sump, 65 kg LS, oświetlenie 8x54W, odpieniacz turbo 1000

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też się nad tym zastanawiałem, ale na razie nie ma oznak tego podziału. Trochę się powiercił w miejscu i jest taki flaczek...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wg opisu wygląda na to że chce się dzielić to czasem trwa nawet tydzień że się nie pompuje po czym rano już mamy dwa ukwiały


akwarium: 300 litrów + 70 litrów sump, 65 kg LS, oświetlenie 8x54W, odpieniacz turbo 1000

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jurek generalnie z tego co ja zauwazyłem wodka nie słuzy ukwiałom


 435 l 150x55x53 ,DeltecMCE600, Aquasunlight 2x250&2x54 ,

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też się nad tym zastanawiałem, ale na tydzień odstawiłem i nie było poprawy. Później jak zacząłem znowu stosować, to po jakimś czasie miał kilka dni lepszych, więc moim zdaniem nie jest to zależne od wódki.

Chyba, że moje spostrzeżenia były nietrafne. Może ktoś jeszcze odniósł wrażenie, że wódka szkodzi ukwiałom?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okej, spróbuję w takim razie zrobić 2-tygodniową przerwę od wódki. Zależnie od wyników będziemy mieć wypracowane doświadczenie w tym temacie. Jak będzie bez zmian po 2 tygodniach, to wrócę do wódki. Dzięki za podpowiedź!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam co do wódki to też się zgadzam odstaw ją na jakiś czas i poczytaj o wódce bo wiele postów jest na ten temat.Moje quadricolory też kiepsko na nią reagują a mam ich 5 w jednym miejscu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam dołączę się do wątku. Można tak od razu przerwać podawanie wódki ? Czy raczej stopniowo zmniejszając dawki.

Pozdrawiam Robert.


300l 120x50x50 , sump,odpieniacz APF 600,obieg Eheim Compact+ 3000,cyrkulacja 2x Hydor Koralia Evolution 4000 JVP-102,oświetlenie 2x hqi 150w i 4 x 54w t5 ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wódka jak "inne specyfiki" wymaga stopniowego wrażania i odstąpienia od dawkowania. W jednym z moich poprzednich zbiorników również postanowiłem stosować tą metodę, po jakimś czasie 2 ukwiały zaczęły zachowywać się podobnie. Natychmiastowe zaprzestanie spowoduje załamanie parametrów a ukwiały generalnie źle reagują na taką zmiane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odpowiedz :) +

Pozdrawiam Robert.


300l 120x50x50 , sump,odpieniacz APF 600,obieg Eheim Compact+ 3000,cyrkulacja 2x Hydor Koralia Evolution 4000 JVP-102,oświetlenie 2x hqi 150w i 4 x 54w t5 ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To teraz wszyscy ukwiałowcy odstawiają wódkę :) Dobrze wiedzieć, że metoda nie pozostaje obojętna dla wszystkich mieszkańców akwarium, chociaż moje wszystkie aiptazje (też przecież ukwiałki) wręcz na niej skorzystały...

A dzisiaj w nocy mój quadri przeszedł przez pół akwarium... Niestety nie miałem tam dla niego dobrego miejsca, więc zrobiłem mu teleportację na poprzednie miejsce, ale zwiększyłem w nim cyrkulację na mniej więcej taką, jak w miejscu, w które przelazł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzajcie już .... z tym że dozowanie wódki jest takie szkodliwe dla ukwiałów !!! Najpierw przestańcie je karmić bo to jest zupełnie niepotrzebne - a w szczególności E.quadricolor'a.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzajcie już .... z tym że dozowanie wódki jest takie szkodliwe dla ukwiałów !!! Najpierw przestańcie je karmić bo to jest zupełnie niepotrzebne - a w szczególności E.quadricolor'a.

PK

Mógłbyś to jakoś rozwinąć? Podeprzeć swoim doświadczeniem? Napisać ile wódki stosujesz i pokazać, jak wygląda Twój quadricolor.

Ja nie wiem, czy to na pewno przyczyna wódki. Zacząłem go dokarmiać jak wyglądał kiepsko, więc to nie od karmienia. Na pewno zrobiło mu się gorzej po tym, jak zacząłem dozować wódkę. Chcę teraz zrobić dłuższą przerwę bez wódki - uważasz, że to nie ma sensu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wódkę stosuję od ponad roku w ilości 1,5 ml na 200 l, razem z bakteriami, w systemie jest również algaescrubber.

Ukwiała quadricolora czerwonego mam od niedawna, ale nie stwierdziłem aby miał kaca.

Jest karmiony co tydzień krewetkami. Ma się dobrze. Trochę kręci się w obrębie własnej skały i to wszystko. Najbardziej odpowiada mu pozycja w ktorej noga znajduje się w pozycji poziomej pod skałką na której siedzi. Z literatury wyczytałem że jest to najbardziej dla niego klasyczna pozycja.

Zauważyłem również że dodatnio wpływa na jego wybarwienie i samopoczucie suplementacja mikroelementami. Tego zaczynam być pewien.


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do dozowania wódki - miałem kiedyś bardzo wysokie NO3 rzędu 50 i więcej - zaczałem stosowac wódkamethode w/g zasad Mrutzka i Kokotta ( nie wiem czy dobrze napisałem nazwiska ale coś koło tego). W ekstremum lałem kikanascie ml czystego spirytusu wraz z bakteriami i nie widziałem aby któryś z quadri miałm stresa. Jedeynie Discosomy troszke się pokurczyły.

Co do podkarmiania akurat tego ukwiała - przez ponad dwa lata jak je miałem - NIGDY nie podałem im nawet pół krewetki a w tym własnie okresie dzieliły sie kilkukrotnie , miały piękne bąbelkowate końcówki i różowiutkie kolorki. Niestety akwarium już nie istnieje. Jak znajdę stare fotki to wrzucę.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Qadricolory są wybredne,mam 2 zielony rośnie,czerwony zmniejszył się i nie otwiera z dwa miesiące.Warunki mają identyczne.Może jakieś pierwiastki śladowe są potrzebne dla danego koloru?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego R.I.P ile litrów miało Twoje akwarium...?? pływały w nim błazny??

Mojego dokarmiają właśnie "nemo" Nie raz, a ni nie dwa widziałem jak samica wrzuca mu w parzydełka kawałki mrożonki. Nie zgodzę się że się nie karmi.

To prawda że nie trzeba, ale w momencie gdy są błazenki które go dokarmiają.


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ukwiały źle znoszą podawanie wódki, vsv czy NO3:PO4x. Dawno temu miałem 3 ukwiały quadricolor (2x zielone i 1 różowy) i podczas pierwszego podawania znacznej ilości wódki oba zielone powędrowały w skały i już nigdy ich nie widziałem.


03.09.2011 ~ 400netto - 29.06.2015 zlikwidowane - przeprowadzka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo zielone nie piją...:lol:

A tak na poważnie - prawda to. Mój też zrobił się " nerwowy" przy podawaniu VSV.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.