Skocz do zawartości
roczek

Pomoc przy sumpie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam jestem na etapie zakładania solanki (narazie budowa) potrzebowałbym waszej pomocy akwarium to adaptacja po słodkim 112L gięta przednia szyba (komin wew. prawa strona akwa.) w kominie bedzie tylko spływ i rewizja fi 32 wiem że troszkę za dużo takie przeloty dorwałem a i wiertło takie pod ręką było więc jest powrót będzie od zew. tylna lewa strona.

Pytanie brzmi tak :

1.Jaki sump (1 - 2 - 3.....) komorowy

2.Podajcie jakieś przykłady do pkt.1

Miejsce jakim dysponuję to 60cm dł x 30cm gł x 35 wys

te 35cm wys. idzie nagiąć jak będzie trzeba jak i długość o około 5cm

Szafka made in ja :p

post-12064-0-52383800-1326664608_thumb.jpg

Obsada jaka ma tam być (akwa) to kilka rybek miękasy i może jakieś twardziele :)

no i polećcie może jakiś odpienek do tego kpl. bo myślałem nad

Resun SK-300

lub

Aqua Medic Midiflotor


112L + ok 40L sump +14kg żywej skały (start 10.03.2013)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hm.. oglądałem widziałem czytałem liczyłem że ktoś podpowie co powinienem mieć przy tej obsadzie


112L + ok 40L sump +14kg żywej skały (start 10.03.2013)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja przy 60 cm bym dał komorę na odpieniacz i na powrót i tyle,ewentualnie pokusił bym sie jeszcze o wklejenie komory z watą

pozdrawiam

Mariusz


Pozdrawiam

Mariusz

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle podobnie jak Marbecz, ale bez waty. Duzo chcesz tych odpieniaczy wstawic ? :w00t: Bo jeden jest raczej za slaby. :welcome:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobacz mój projekt. Mam bardzo podobny wymiar i sump sprawdza się doskonale. Ewentualnie możesz przesunąć przegrody robiąc więcej miejsca na odpieniek, ale ja jestem z takiego zadowolony, bo w ostatniej komorze mieści mi się idealnie grzałka.

Link: http://nano-reef.pl/topic/37234-200-ejerzyka/page__view__findpost__p__352302

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ejezryk - pościk super a akwa. marzenie z 3 stron uu piękne

a co do sumpa w zabrzu chciałem zamówić podpowiedzieli mi że z wymiarów 3 komory dadzą rade no i że bedzie spoko czy to skałe w środek wrzucić czy to refugium tylko cena troszke mnie zaskoczyla jak czytałem inne posty to ceny wachały się w granicach do 150zł i to za więkrze niż moje a tam 220zł


112L + ok 40L sump +14kg żywej skały (start 10.03.2013)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Idąc dalej zmotywowany ejerzykiem :) pozdrówka doszukałem się tego i postanowiłem zrobić sumpa sam :smoke:

a cena wyjdzie o 140 zł taniej!!! :w00t:

Pomysł

doliczam tu 20zł szybki u szklarza

SUMA = 80zł :thumbsup:


112L + ok 40L sump +14kg żywej skały (start 10.03.2013)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chłopaki co myślicie o takim podziale sprawy ?

post-12064-0-93969300-1326909593_thumb.jpg

czekam na propozycje pompa to będzie new jet i tu kolejne pytanie do 112L wystarczy 1200 czy lepiej 1700 a może 1700 to już zadużo wylot mam na wysokości 1-go metra więc 1200 to tak na styk odpienek to będzie resun sk-300 na począteka w środek myślę żywą skałe wsadzić później może refugium się skuszę pozdrawiam i oczekuję na pomoc i ew. słowa krytyki :geek:

ps. każda przerwa to okolo 2,5cm .


112L + ok 40L sump +14kg żywej skały (start 10.03.2013)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób większą komorę odpieniacza.

Być może będziesz potrzebował zastosować jakieś preparaty które należy umieścić w silnym przepływie wody a tam będziesz miał zrzut z akwa.

Ostatnio kolega na forum pokazywał sump z przestawnymi szybkami.

Może to jest sposób na regulację wielkości poszczególnych komór?

Pompa 1700 -o.k., będziesz mógł wykorzystać powrót jako porządną cyrkulację.

Zawór na spływie pozwoli Ci wyregulować obieg. Spływ 32 daje Ci duże możliwości.

Pozdrawiam i życzę powodzenia :thumbup:


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomyslales o zbiorniku z woda na dolewke?


 435 l 150x55x53 ,DeltecMCE600, Aquasunlight 2x250&2x54 ,

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

roczek - ilu ludzi na forum tyle będziesz miał propozycji. Przeglądnij sumpy na tym forum głównie Natana bo przynajmniej ja na jego sumpie się wzorowałem (ale nie tylko na tym) i sam dojdziesz do tego jaki będzie dla Ciebie odpowiedni.

Ja innego niż trzy komory nie zrobię przy wymianie zbiornika. 1. na odpieniacz 2. na wkłady filtracyjne ( węgiel aktywny, waty i gąbki filtracyjne itp. ) 3. pompa obiegowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki bau za info czyli zamiast np.2x jvp101 można by dać tylko 1x a wylot z rury powrotnej (mam fi20) zastąpi mi tą jedną pompkę cyrkulacyjną??

not_kr no ja chcę 3 komory tylko czy te są ok ?? o to chodziło :) projekty natana czytałem troszku mi pomogły :)

czerest - no nie raczej o dolewce nie myślałem

edit : właśnie szukałem ile wody odparowuje na 24h liczył to ktoś ??

czerest jak to jest u ciebie ile dolewka dolewa??


112L + ok 40L sump +14kg żywej skały (start 10.03.2013)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ilości wody nie policzysz, to wychodzi w autopsji.

gdzieś na forum są wartości przybliżone.

Czy zastąpi jedną pompę? Hmmm może się zdarzyć.

Jak ułożysz skałę to sam dojdziesz do tego.:welcome:

Będziesz mógł pokombinować gdzie będzie wylot z powrotu, czy tylko jeden, itd?:whistle:


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam sump bez komor i jest ok. Zawsze moge wstawic gabarytowo wiekszy odpieniacz lub inna pompe. Po co sie ograniczac ?

Fakt, gabek, waty nie uzywam. Jak musze filtrowac przez wegiel to wrzucam garsc wegla do skarpety i klade przy wylocie z odpieniacza. :welcome:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bau wylot będzie jeden dałem jakieś 25 cm od lewej strony akwa. (całe akwa ma 80 cm) bo po prawej mam komin a chciałbym aby ta woda zanim znowu do sumpa trafi troszke pobyła w akwa. dlatego też wylot skierowany będzie w lewo czyli w stronę przeciwną od komina i w dół pod kątem 45 stopni tak myślę że może żeczywiście lepiej dać jedną pompkę ale np. jvp102 tylko boję się że mi się wirówka zrobi bo to ma 6000l niby wtedy pompka byłaby po przeciwnej stronie


112L + ok 40L sump +14kg żywej skały (start 10.03.2013)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Roczek.

Cyrkulacja to wbrew pozorom trudny temat. Na początek ta pompa wystarczy + obiegówka.

Ja w moim litrażu mam obieg NJ 4500 i 2 szt JVP 102 + boyu WM 4 + jeszcze jedna pompka 1200l/h.

Życie Ci pokaże : cjano itd.

Pompki to nie majątek jak kupisz za dużo to będziesz miał czym mieszać solankę na podmiany.

pozdrawiam


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok dzieki

darko100 zastosuje się jvp101

bau a co do pompek to racja lepiej mieć zapas do mieszania

czerest dolewka też będzie

pozdro i dzięki wszystkim


112L + ok 40L sump +14kg żywej skały (start 10.03.2013)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecnie zbiornik na dolewke ma około 25l 12*45*45 . Raz na tydzień dolewam około 15 l kwestia odparowanej wody to indywidualna sprawa zalezy od temp otoczenia ,temp wody itp


 435 l 150x55x53 ,DeltecMCE600, Aquasunlight 2x250&2x54 ,

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.