Skocz do zawartości
siuwaxa

Pomocy - żółtek pada

Rekomendowane odpowiedzi

Odłów go może do innego zbiornika, silniej natleniaj dodatkowym napowietrzaczem to mu ułatwi oddychanie. Podaj czosnek z pokarmem. Coś robisz czy czekasz aż samo się rozwiąże??


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polega to na tym że tracą florę w transporcie, na skutek ciężkich warunków i uciążliwego transportu.

Tak jak napisał tomasz, plus jeszcze mają podawane antybiotyki i inne leki przeciwpasożytnicze do worków, w których pływają przez czas transportu, żeby "wyleczyć" je ze wszystkich świństw. Dlatego mają później problem z florą bakteryjną. Ta sama kwestia co u człowieków, którzy po długiej kuracji antybiotykowej wsuwają jogurciki z "żywymi kulturami bakterii" zamiast zjadać kupkę towarzyszy.

Odłów go może do innego zbiornika, silniej natleniaj dodatkowym napowietrzaczem to mu ułatwi oddychanie. Podaj czosnek z pokarmem. Coś robisz czy czekasz aż samo się rozwiąże??

Sorry, ale odławianie ryby w takim stanie (tym bardziej żółtka) może doprowadzić do szybszego zejścia... Poza tym gdzie ma ją po odłowieniu wsadzić? Jak trafi do jakiegoś małego akwa (< 100l), to stres ją dobije.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie czekałem na samo z siebie rozwiązanie sytuacji, ustawiłem falowniki tak żeby natleniały bardziej, podawalem czosnek, ale mimo wszystko żółtek odszedł. Zrobię dzisiaj testy NO2, NH4 i napiszę. z 14 stycznia miałem takie testy

PH - 8 - 8.2

KH - 8 dKH

NO3 - 50 mg/l

PO4 - 0,03

NO2 - 0


450l+100l sump, 40kg LR, 4xT5 54W ,tunze 6045 + 2x AQUAEL Reef Circulator 10000 , Deltec APF 600

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda rybki :crybaby:

Tak wysokie NO3 może świadczyć o nieustabilizowanym cyklu azotowym. Przeszedł pierwszy łańuch z NH4 do NO3, Ty w tym momencie dołożyłeś rybki i bakterie nie wyrobiły z przetwarzaniem amoniaku. Powtórzę pytanie: czy dolewasz jakieś bakterie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale te testy sa z 14 stycznia. Wczoraj w pierwszym poscie podawałem świeży pomiar NO3 - 0

Tak dolewałem cycle, teraz czekam rzekomo do pierwszej podmianki żeby ponownie dodac bakterie.

Szkoda rybki :crybaby:

Tak wysokie NO3 może świadczyć o nieustabilizowanym cyklu azotowym. Przeszedł pierwszy łańuch z NH4 do NO3, Ty w tym momencie dołożyłeś rybki i bakterie nie wyrobiły z przetwarzaniem amoniaku. Powtórzę pytanie: czy dolewasz jakieś bakterie?


450l+100l sump, 40kg LR, 4xT5 54W ,tunze 6045 + 2x AQUAEL Reef Circulator 10000 , Deltec APF 600

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czasami nie rozumiem niektorych wypowiedzi. Padaja gesto tak jak z karabinu, a czesto sa absolutnie nie przemyslane. Potem pojawiaja sie posty ze "mlodzi" maja "fale" na forum. Ale nie o tym chcialem...

Po pierwsze nie chce mi sie wierzyc ze powodem smierci ryby jest amoniak. Amoniak jest tak toksyczny ze ryba padlaby w kilka godzin od wpuszczenia. Nie mowiac o tym ze inne organizmy tez. Cyjanek tez odpada bo ryba "gloduje" tygodniami i widac wychudzenie ryby. Prawda jest rowniez to ze ryby "glosu nie maja" i czesto nie wiemy co jest powodem choroby czy smierci. Dobrze jesli symptomy choroby widac na ciele ale jesli nie to czesto musimy zgadywac. Ale jesli juz zgadujemy to wezmy pod uwage jak najwieksza ilosc faktow. Inna sprawa ze @siuwaxa nie podal ich na poczatku zbyt duzo. Nierzadkie sa rowniez sytuacje ze ryba pada z powodu o ktorym nie mamy pojecia mimo ze wszystkie fakty wskazuja na cos innego. Ja zawsze podkreslam ze zlozonosc procesow i zaleznosci w akwarium morskim jest bardzo trudna do ogarniecia i reguly ktore dzialaja na papierze nie dzialaja w akwarium.

a wracajac do tematu...

Skad ta roznica w NO3 miedzy pierwszym postem a #28? To podwaza rowniez inne wyniki i daje duzo do myslenia. Przyjmuje sie ze NO3 na poziomie 50mg/l jest toksyczne co nie znaczy ze mniej nie jest szkodliwe.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pojechałem do sklepu z akwarystyką morką, poprosiłem o zrobienie testów, żeby wykluczyć jakieś moje pomyłki i wyszło to następująco:

NO2 - 0

NO3 - 10

PO4 - 0,25

Mg - 1390

Ca 460

KH - 9,1


450l+100l sump, 40kg LR, 4xT5 54W ,tunze 6045 + 2x AQUAEL Reef Circulator 10000 , Deltec APF 600

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wybacz siuwaxa ale ja nie wierze teraz w zaden z tych wynikow. Ale zakladajac ze te ostatnie sa prawidlowe to nie widze w nich powodu smierci zoltego.

Pozdro


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę wyjaśnij mi dlaczego nie wierzysz, bo teraz to już sam nie wiem o co chodzi.

wybacz siuwaxa ale ja nie wierze teraz w zaden z tych wynikow. Ale zakladajac ze te ostatnie sa prawidlowe to nie widze w nich powodu smierci zoltego.

Pozdro


450l+100l sump, 40kg LR, 4xT5 54W ,tunze 6045 + 2x AQUAEL Reef Circulator 10000 , Deltec APF 600

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lepiej by bylo gdybym powiedzial "watpie w ich wiraygodnosc"

W cigu dwoch tygodni masz bardzo duza rozpietosc wynikow. NO3 0/50/10 PO4 0/0,03/0.25 - takie skoki parametrow w tak krotkim czasie sa nieprawdopodobne, no chyba ze lejesz nawoz do kwiatow :D a powaznie to z doswiadczenia wiem ze jesli test jest zly to przeklamuje w jedna strone a nie "raz tak a raz tak" .

Twoj wynik NO3 z 26 stycznia ma sie nijak do wyniku sklepowego z 27 stycznia. No ale coz, powiedzmy ze masz zepsuty test na azotany. To na fosforany tez masz zepsuty? Wartosc PO4 0.25mg/l jest bardzo wysoka a poprzedniego dnia miales 0,03 czyli do zaakceptowania. Nie podwazam doswiadczenia pracownika sklepu ale czytalem posty o dziwnych wynikach testow w sklepach.

Jesli uzywasz jednych testow powiedzmy 20 razy w stabilnym zbiorniku to pewnym potwierdzeniem wiarygodnych wynikow jest powtarzalnosc odczytow. Zagadaj wiec do kogos doswiadczonego z okolicy i zapros z testami na piwko.

Pozdro


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.