Skocz do zawartości
madchicken

Węgiel aktywny jak przygotować?

Rekomendowane odpowiedzi

A ktoś używa węgiel AM?

Andrzej ja mam AQUAMEDIC Carbolit frakcja 1,5mm wcześniej miałem grubszy ale ten drobny lepiej się miesza w filtrze przepływowym.

Też go parze wrzącym RO+DI 2x i potem płucze zimnym 2-3 razy na noc zostawiam w RO i potem do filtra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś zakupiłem go w AM, a już chciałem do filtra wrzucić :) Zatem pomoczę go jak piszesz.


Akwarium 150x50x55 412 L, sump 140 L, oświetlenie CRP Metis 3x100W, obieg NJ 4500, cyrkulacja 2xAquael 10000, pienidło TS1060

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Andrzej ja mam AQUAMEDIC Carbolit frakcja 1,5mm wcześniej miałem grubszy ale ten drobny lepiej się miesza w filtrze przepływowym.

Krzysiek - gdzies dopiero czytalem ze wegiel raczej nie powinien sie krecic aby sie nie scieral, ale nie moge teraz znalezc info gdzie ja to wygooglalem.


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie tak całkiem się kręci leciutko się tyko rusza ale i tak po niedzieli już robi wylot a następny pójdzie do wora

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie trzymanie wegla dluzej niz 3 dni mija sie z celem. Nie wiem jaki macie przeplyw przez niego, ale u mnie wychodzi jakies 12.000L na dobe. W ktorym momencie konczy sie zdolnosc pochlaniania moich 150ml ? Ciezko powiedziec.

Jednak napewno co widze i wyczuwam pod palciem to film bakteryjny ktory uniemozliwia przeplyw i adsorbcje.

Ze tam sie osiedlaja to sie nie dziwie. Powierzchnia ogromna, a do zakaszania chyba cala tablica Medelejewa.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Miesiac trzymasz wegiel w wodzie? Chyba troche zbyt dlugo

Ja nie wiem jak długo trzymać. Na instrukcji było napisane żeby miesiąc. A wy jak sądzicie ile go trzymać tym bardziej, że założyłem go w celu walki z dino? Tu jeden kolega radził żeby po 4 dniach wyrzucić ale co dac nowe złoże czy odczekać chwilę?


Zbiornik 250l + sump 40l, 35kg LR, 200W LED, Cyrkulacja 2x tunze6045. Algescurber, Odpieniacz Deltec APF600, OC3500, Reszta w budowie;-)

www.toronegro.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

węgiel filtus za 13zł 500ml

sparzony RO ,wszystko :p


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KIDULT - rozpuszczalnosc wielu zwiazkow rosnie wraz z temperatura rozpuszczalnika. Zalanie wegla wrzatkiem ulatwia wyplukanie ewentualnych zwiazkow chemicznych

a czy te zwiazki nie sa eliminowane juz przy spiekaniu a nastepnie podczas plukania po procesie spiekania ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ten test nie jest miarodajny dlatego, ze nawet wlozenie 100ml wegla do 10 litrow wody jest iloscia zbyt wielka, czy ktokolwiek wklada 3000 ml wegla do akwa 300 litrow (bo tyle by bylo wlozone zgodnie z proporcjami w tescie)? W wielu przypadkach wegla do akwa daje sie ok 200-250 ml na takie akwa, a wtedy wynik bedzie zupelnie inny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

opdowiedzialem Ci tylko na pytanie z postu #36 - nie, "nie sa eliminowane juz przy spiekaniu a nastepnie podczas plukania po procesie spiekania"

Natomiast czy chcesz chcesz je dodac do akwarium czy nie, to juz Twoja decyzja.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

ten test nie jest miarodajny dlatego, ze nawet wlozenie 100ml wegla do 10 litrow wody jest iloscia zbyt wielka, czy ktokolwiek wklada 3000 ml wegla do akwa 300 litrow (bo tyle by bylo wlozone zgodnie z proporcjami w tescie)? W wielu przypadkach wegla do akwa daje sie ok 200-250 ml na takie akwa, a wtedy wynik bedzie zupelnie inny.

Racja.

Według badań Korallen Zucht węgiel działa do miesiąca czasu i starczy 500ml na 1000l.

Wg mnie trzymanie wegla dluzej niz 3 dni mija sie z celem. Nie wiem jaki macie przeplyw przez niego, ale u mnie wychodzi jakies 12.000L na dobe. W ktorym momencie konczy sie zdolnosc pochlaniania moich 150ml ? Ciezko powiedziec.

Jednak napewno co widze i wyczuwam pod palciem to film bakteryjny ktory uniemozliwia przeplyw i adsorbcje.

Ze tam sie osiedlaja to sie nie dziwie. Powierzchnia ogromna, a do zakaszania chyba cala tablica Medelejewa.

KZ twierdzi że nalot bakteryjny jest normalny i w swoim podręczniku zalecają codziennie 'pougniatać' ręką skarpetę żeby to uwolnić ponieważ jak napisałeś - blokuje to możliwości absorbcyjne węgla.

Nie wiem co to za węgiel aktywny sprzedają nam do baniaków, ale jeśli to jest ten sam którego używa wojsko na przykład w maskach p-gaz to jego zdolność absorbcyjna jest ogromna i uważam że ten miesiąc to bezpieczna granica. Tak naprawdę w akwarium syfu są śladowe ilości, nawet jeśli ma 1000l, dla takiego węgla to jest nic. Chyba że ktoś ma tam litr rtęci i inne takie ;) I akwarium jest systemem zamkniętym więc pewnie wyciąga co ma wyciągnąć przez pierwsze kilka dni, a potem zbiera już tylko jakieś śladowe ilości na bieżąco.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiecie ze 1gram - czyli kilka granulek dobrego wegla aktywowanego ma powierzchnie nawet 1500m2 czyli okolo 100 metrow czteropasmowej autostrady?

Tu jest dobry artykul o WA w akwarystyce slodkowodnej (ale dzialanie jest takie samo jak u nas)


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ile osób w ogóle nie używa węgla ? W zamian można używać ozonatora i ja przymierzam się do niego w nowym projekcie.Wracając do tematu to były u mnie okresy przez ponad 3 lata,że stosowałem węgiel na stałe z wymianą co miesiąc,dwa lub wkładany tylko na tydzień a były,że miesiącami nie dawałem go wcale.Powiem szczerze wielkich różnic nie widziałem.Na pewno bez węgla woda nam żółcieje.Gdzieś czytałem o jakimś wskaźniku wkładanym do wody z polami do porównania tego żółtego koloru,coś jak na przykład kartonik do NO3 i wtedy łatwo ocenić czy węgiel jeszcze działa czy już zaprzestał adsorbcji.

Ja mój węgiel też zalewałem wrzątkiem RO,zalewałem,mieszałem,wylewałem,zalewałem,mieszałem...i tak kilka razy a potem zostawiałem na jakiś czas,ale nie więcej niż 1-3 godziny.Najgorzej jest z przygotowaniem tego kokosowego bo tam trzeba chyba 3 dni przygotowywać.

Jeśli chodzi o oddawanie z węgla to tylko tak potocznie o tym mówimy a nie czytałem nigdzie jako na przykład informacji na opakowaniu i czy to prawda to nie wiem za to dowiedziałem się,że będzie na pewno oddawał właśnie pod wysoką temperaturą czyli jak traktujemy go na początku wrzątkiem lub pod wysokim ciśnieniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Fajny i oparty o badania rozpoznawalnych firm i ludzi :thumbup:

W zamian można używać ozonatora i ja przymierzam się do niego w nowym projekcie.

Nie do końca. Jak ktoś stosuje system polegający na dozowaniu bakterii jak Zeovit to jest to niezalecane bo ozon wybije dozowane bakterie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co to za węgiel aktywny sprzedają nam do baniaków, ale jeśli to jest ten sam którego używa wojsko na przykład w maskach p-gaz to jego zdolność absorbcyjna jest ogromna i uważam że ten miesiąc to bezpieczna granica. Tak naprawdę w akwarium syfu są śladowe ilości, nawet jeśli ma 1000l, dla takiego węgla to jest nic. Chyba że ktoś ma tam litr rtęci i inne takie ;) I akwarium jest systemem zamkniętym więc pewnie wyciąga co ma wyciągnąć przez pierwsze kilka dni, a potem zbiera już tylko jakieś śladowe ilości na bieżąco.

Do filtrowania gazów są stosowane inne węgle niż do cieczy, więc mała szansa że to ten sam. W akwarium węgiel 'zapychają' głównie substancje organiczne, a tych nigdy nie brakuje.


Keep an open mind, but not so open that your brain falls out

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tester, to kupuj dobry wegiel. Moj nie zabarwia ( rowy)

"Many low cost carbon products on the market place are washed in phosphoric acid as a final stage of their preparation and can release high levels of Phosphate into the water. Rowa Carbon Contains extremely low levels of Phosphate."


350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tia... mam jeszcze ze 2 kilo starego :) ale jakos mi nie przeszkadza plukanie. zreszta kazdy inny i tak bym plukal


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Tutaj muszę przyznać punkt dla Rowa. Jak odpalałem pierwsze morskie kupiłem węgiel Rowa.

Potem pod wpływem różnych forum kupiłem jakieś dziadostwo.

Nie szło tego wypłukać, najpierw skończyła mi się bańka 20l RO, potem lałem na to przez 10 minut wodę z kranu ;)

Koniec końców wczoraj znów zamówiłem duże wiadro Rowa które starczy mi na rok.

Jak mawiali pradawni - nie ma co szkłem d*py wycierać :harhar:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrodziejstwo stosowania wegla wyniaka z jego wiekszej skutecznosci w usuwaniu organiki w tym Total Organic Carbon z ktorymi nie radzi sobie odpieniacz. Bakterie i drobnoustroje ktorych wegiel nie wychwytuje sa bardzo skuteczne w redkucji wielu zwazkow w tym bialek, ale niestety odpieniacz je wybija, z reszta same niechciane bialka tez.

Tutaj o weglu

http://www.advancedaquarist.com/2008/1/aafeature1

http://www.advancedaquarist.com/2008/2/aafeature1

I super artykul o bakteriach w nszych akwariach, dozowaniu vodki jak i o wyzszosci wegla aktywnego nad odpieniaczem

http://www.advancedaquarist.com/2011/3/aafeature


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Węgiel Tetratec ,kiedyś płukałem i tak dalej ,obecnie (dwa lata) na żywca i woda kryształ .Stosowałem też JBL i lekkie nieporozumienie.


580 L.panel.FO i 73 L.sump.rafa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.