Skocz do zawartości
Tester

Ostrzezenie przed przebiciem

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Ostatnio w paru postach przewinela sie sprawa ryzyka przebicia prady i ryzyka porazenia. Fakt ze jakos (na szczescie) nie slychac o powaznych wypadkach nie swiadczy ze ryzyka nie ma. Zaczalem sie zastanawiac na urzadzeniem ktore wykrywaloby ewentualny fakt przebicia i ostrzegalo np sygnalem dzwiekowym. Istnieje oczywiscie mozliwosc podpiecia na stale miernika elektronicznego mierzacego napiecie pomiedzy woda a kaloryferem, ale moze mozna prosciej i taniej?

Pytam wiec jako totalny lajkonik w sprawach eletronicznych czy latwo zrobic takie urzadzenie ktore:

-mierzyloby roznice potencjalu pomiedzy woda a kaloryferem

-przy 0V - swieci zielona dioda

-przy 0-5V zolta

-powyzej 24V (zdaje sie ze takie napiecie jest juz niebezpieczne dla czlowieka) swieci czerwona dioda plus sygnal dzwiekowy.

Pozdrawiam


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

proponuje zarowke w akwarium, tak na serio to ktos na elektrodzi robil cos takiego chyba, tak mi sie wydaje, jakies ze dwa lata temu?


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecnie montuje się zabezpieczenia ekwipotencjalne podłączone do bezpieczników. Tzn. idzie kilka przewodów, które podłączasz do np. wanny, czy innych tego typu miejsc, w których można niechcący zostać porażonym i w przypadku wykrycia jakiejś różnicy wyskakuje bezpiecznik. Może zorientuj się, czy u siebie czegoś takiego nie masz i w takim przypadku mógłbyś się łatwo podłączyć do akwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ci co dokonuja pomiaru PH za pomoca sondy, przed kazdym wlozeniem paluchow do wody niech sprawdza odczyt PH na sondzie. Lubi pokazywac glupoty juz przy przebiciach pradu okolo 7V.


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W domu mam roznicowke ale jak nie zadziala i zaczne swiecic :icon_lampka:?

Czy jest mozliwa sytuacja ze przebicie bedzie na tyle duze zeby stwarzac niebezpieczenstwo i na tyle male zeby roznicowka nie zadzialala?


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze sa najprostsze rozwiazania ;) ja na czas grzebania w akwa wrzucam drut do wody polaczony z uziemieniem ;) dla chorobliwie zapobiegliwych polecam opaski uziemiajace dla eketrykow ;)


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a i jeszcze jedno pytanie.

Czy jest mozliwa sytuacja kiedy jest przebicie bezpieczne dla obsady ale niebezpieczne dla mnie jesli wloze reke do akwa


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Hej...niekonczaca sie i powiekszajaca wciaz lista rzeczy przydatnych do akwarium powoduje u mnie bol glowy...Fakt z pradem nie ma zartow,raz mnie niezle kopnelo,jak spalilem pompe.Pompa napeczniala a ja jak codzien lapa do wody i gwiazdki w oczach...Ciekawy jestem ilu ludzi na tym forum tak naprawde dba o przebicia i wylacza wszystkie sprzeta na czas wkladania rak do zbiornika a ilu woli adrenaline...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie Rafal o to mi chodzi...

Czy jak spalila Ci sie pompa to zwierzeta zyly bez obiawow stresu?


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaki masz stelaż pod akwarium. W przypadku stalowego, przewód żółto-zielony podłączasz do stelaża. Przy duzym przebiuciu zadziałają bezpieczniki. Do kompletu obwód zasilający akwarium zabezpieczyć wyłącznikiem różnicowo-prądowym o prądzie zadziałania 10mA. Widziałem w handlu a nawet chyba już i tu na forum listwy zasilające wyposażone w wyłącznik różnicowo prądowy.

O na przykład taka.

PS. Sam wyłącznik różnicwo-prądowy to koszt ok 150zł no i koszty montażu i ewentualnych modernizacji instalacji. Bezpieczeństwo kosztuje.


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W domu mam roznicowke ale jak nie zadziala i zaczne swiecic :icon_lampka:?

Czy jest mozliwa sytuacja ze przebicie bedzie na tyle duze zeby stwarzac niebezpieczenstwo i na tyle male zeby roznicowka nie zadzialala?

To zalezy jaka roznicowka,ale w normalnych warunkach domowych takie cos niepowinno miec miejsca.

Jaka roznicowka i ile mA.


Akwarium wystartowalo

120x60x50 + sump.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Tester,zwierzeta zachowywaly sie tak jakby sie nic nie stalo a wykop byl naprawde mocny...sam zaczalem sie zastanawiac jak to jest ze im nic nie bylo...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnicówka jest raczej po to aby chronić przed porażeniem przy granicznym przepływie prądu coś ok. 63mA, druga sprawa jest taka, że różniówka raz w miesiącu powinna mieć przeprowadzony test a trzecia sprawa to jeżeli nawet zadziała nam różnicówka to odłączy napięcie i co jak nas nie ma w domu?

IMHO uważam aby różnicówkę podłączyć w obwód z jakimś stycznikiem i w momencie wywalenia różnicówki stycznik przełączy i "poda" nam napięcie na np. jakiś brzęczyk lub diodę itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zalezy jaka roznicowka,ale w normalnych warunkach domowych takie cos niepowinno miec miejsca.

Jaka roznicowka i ile mA.

Nie mam pojecia. Jak to sprawdzic?

Przyznam ze instalacja elektryczna w moim domu jest strasznie zagmatwana. A do tego angielska :(

Wlasnie dlatego ze jej nie wierze to mysle o niezaleznym zabezpieczeniu.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnicówka nie odłączy napięcia jak nie zamknie się obwód który ma przebicie. A dokładnie woda nie spotka się z uziemionym stelażem, lub nie wsdzimy tam ręki. Szkło pamiętajmy jest doskonałym izolatorem. Mamy trzy typy różnicówek. 10mA i 30mA ochrona przeciwporażeniowa i 100mA przeciwpożarowa. W domach zazwyczaj mamy 30mA. Wyłączniki na prąd 10mA stosuje się przy sprzęcie IT.

@Tester dlatego w takich wypadkach polecam listwy zasilające takie jak w linku.

@Darev po co komplikować sobie życie. A nie lepiej dać akustyczny sygnalizator zaniku fazy, lub zwykłą lampkę o taką


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Tester,zwierzeta zachowywaly sie tak jakby sie nic nie stalo a wykop byl naprawde mocny...sam zaczalem sie zastanawiac jak to jest ze im nic nie bylo...

bo ryby nie maja uziemienia, ptaki siadaja na liniach wysokiego napiecia i nie ma problemu. Nic dziwnego ze wyskoczyles z kapci jak stales na podlodze. Nie daj boze zebys sie wtedy jeszcze podparl kaloryfera albo czegos tam jeszcze. :no


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Mariusz_s

zgadza się ale coś to nam musi załączyć i zgadza się, że różnicówkę wyzwolimy dopiero wtedy gdzy będzie jakieś przebicię do uziemienia, czyli np. łapy do wody, wcześniej nic nam nie zareaguje, nawet jeśli "zero" będzie miało styczność z wodą to wkładając łapy do wody różnicówka wywali a sygnalizator będzie głuchy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojecia. Jak to sprawdzic?

Przyznam ze instalacja elektryczna w moim domu jest strasznie zagmatwana. A do tego angielska :(

Wlasnie dlatego ze jej nie wierze to mysle o niezaleznym zabezpieczeniu.

Na bezpieczniku roznicowym powinno pisac 0.30mA albo 0.50mA

I teraz druga sprawa jaka instalacja jedno fazowa czy trzy fazowa?


Akwarium wystartowalo

120x60x50 + sump.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester a w Anglii napięcie też idzie inną stroną niż w Polsce ?

Tak na poważnie w moim nowym projekcie mam pod akwarium założony bezpiecznik i różnicówkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester a w Anglii napięcie też idzie inną stroną niż w Polsce ?

Tak na poważnie w moim nowym projekcie mam pod akwarium założony bezpiecznik i różnicówkę.

i to jest dobre rozwiazanie,bez kombinowania z jakimis diodami itd.

a najlepiej jak juz ktos jest taki wrazliwy np.1bezpiecznik pod 2pompy


Akwarium wystartowalo

120x60x50 + sump.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no dobrze - listwa to jedno ale jak piszecie zareaguje jak wloze reke do akwa czyli za pozno. To co z tym urzadzeniem z pierwszego postu? do zrobienia czy nie?

Andrzej - jednofazowa


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie jak grzebie w akwa a stoi blisko zlewu to fajnie mnie smyra :)


Zbiornik: 330+Sump

Swiatlo: ATI Sunpower 8x54

Odpieniacz: Deltec APF600

Pompa Obiegowa: Jebalo 3000

Cyrkulacja: 2xJebalo wp25/R8

RO/DI: RO-MAN 75GPD

SOL: Tropic Marine

Start: 01.01.2015

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Tester nie da się stworzyć takiego urządzenia. Pomiar względem przewodu ochronnego czy też kaloryfera zamyka obwód i zachodzi elektroliza. A jak to działa na życie wiesz. Z chemii jesteś lepszy ode mnie. Tu zaraz po wykryciu uszodzenia izolacji na przewodzie fazowym i zamknięciu obwodu elektrycznego musi nastąpić wyłączenie. Takie urządzenie jakie chcesz będzie długotrwale powodować ewentualną elektrolizę w akwarium, a na dodatek będzie super drogie w wykonaniu (elektrodna nie może reagować w wodzie pod wpływem płynącego prądu).


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do zrobienia jak najbardziej :) Popatrz na podobne testery naładowania akumulatorów taka sama zasada.

I tu Kolega się myli bo to urządzenie działa jak zwykły woltomierz którego rezystancja teoretycznie dąży do nieskończoności (praktycznie rzędu mega omów) i prąd jaki będzie płynąć przez elektrodę to mikro ampery które nie będą miały większego znaczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do zrobienia jak najbardziej :) Popatrz na podobne testery naładowania akumulatorów taka sama zasada.

I tu Kolega się myli bo to urządzenie działa jak zwykły woltomierz którego rezystancja teoretycznie dąży do nieskończoności (praktycznie rzędu mega omów) i prąd jaki będzie płynąć przez elektrodę to mikro ampery które nie będą miały większego znaczenia.

Proszę w takim razie zbudować taki układ u siebie i za powiedzmy miesiąc przedstawić wyniki na forum.

Acha, i jeszcze poproszę o analizę chemiczną wody przy przepływie prądu rzędu kilku mikro amperów.


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.