Skocz do zawartości
krzlew

sól aquaforest

Rekomendowane odpowiedzi

Posiadam akwarium morskie od 6 lat i chyba nie zdarzyło mi się wyrzucić żadnej soli,w życiu też bym po jednostkowym przypadku nie wydawał sądu na temat danego produktu.Najdroższe samochody i inne produkty na świecie też się psują.Używając sól IO trzeba mocno nadrabiać ballingiem i innymi dodatkami do wody.Co mnie cieszy w soli AF to szybkość rozpuszczania,zazwyczaj po 30 minutach od wsypania jestem już po podmianie.Albo masz pecha,albo trzeba zmienić miejsce przechowywania soli.Sól naprawdę jest dobra,pozwala też zaoszczędzić na adsorberach fosforanów.Moje wczorajsze wyniki to NO3-0 a PO4-0,01.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moljzesz, piszesz, że sól była niebieska więc chłonęła wilgoć. U mnie sól zaczyna się zbrylać po kilku miesiącach jak robię ostatnie 2-3 podmianki.


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj kupiłem i wróciłem do IO, bo AF już strasznie słabo się rozpuszcza choć nie jest taka niebieska jak te poprzednie.

Sól przechowuję zawsze z największą dbałością, we wiaderku,we woreczku, związanym i spiętym gumką, szczelnie zamkniętą, sypię do wody suchą miarką.

A u mnie było zupełnie na odwrót, sól AF stała mi rok w wiaderku i jest sypka, a IO mi się zbryliła w wiaderku i to tak, że musiałem wyrzucić bo się nie rozpuszczała całkowicie, tylko pływały białe drobinki.

Jak już porównujemy AF i IO to z moich obserwacji wynika że AF rozpuszcza się dużo szybciej i lepiej. Wystarczy raz zamieszać i gotowe.


było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio zapomniałem zamknąć wiadro po pobraniu soli i tak stało całą noc . Rano powierzchnia soli złapała trochę wilgoci i lekko się zbryliła . Zebrałem tą zbryloną i od tego momentu zamykam wiadro i sól jest sypka .


360l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posiadam akwarium morskie od 6 lat i chyba nie zdarzyło mi się wyrzucić żadnej soli,w życiu też bym po jednostkowym przypadku nie wydawał sądu na temat danego produktu.Najdroższe samochody i inne produkty na świecie też się psują.Używając sól IO trzeba mocno nadrabiać ballingiem i innymi dodatkami do wody.Co mnie cieszy w soli AF to szybkość rozpuszczania,zazwyczaj po 30 minutach od wsypania jestem już po podmianie.Albo masz pecha,albo trzeba zmienić miejsce przechowywania soli.Sól naprawdę jest dobra,pozwala też zaoszczędzić na adsorberach fosforanów.Moje wczorajsze wyniki to NO3-0 a PO4-0,01.

Jakim jednostkowym umiesz czytać kolego? Trzeci raz pod rząd się tak stało. Po 30 minutach?!! Chyba jaja sobie robisz, 24h zawsze fyrlam sól przynajmniej AF bo używałem od początku, oprócz startu na IO, nigdy się nie rozpuszczała do końca.. A teraz to w ogóle tragedia z tą niebieskawą, pływają po rozpuszczeniu takie małe kryształki i płatki w akwarium to się rozpuszcza po jakimś czasie.

IO rozpuściła się momentalnie byłem w szoku bo już nie pamiętam jak to było na początku. Już od dosyć paru miesięcy walczę z glonami, korale też marnie, jedynie lpsy jakoś rosną.

Jak bym wiedział to bym ci dał tą niebieską sól, która mieszała się po dwa dni i nie chciała rozpuszczać, oczywiście jak masz porządny kilof albo pyrol :thumbup:

A u mnie było zupełnie na odwrót, sól AF stała mi rok w wiaderku i jest sypka, a IO mi się zbryliła w wiaderku i to tak, że musiałem wyrzucić bo się nie rozpuszczała całkowicie, tylko pływały białe drobinki.

Jak już porównujemy AF i IO to z moich obserwacji wynika że AF rozpuszcza się dużo szybciej i lepiej. Wystarczy raz zamieszać i gotowe.

Jak to czytam to serio szczena mi opada do samej podłogi, serio, nie mam słów zatkało mnie :clap:

Może wy we wrzątku rozpuszczacie czy co bo nie wiem o co comon

Wiem, że są akwaria, które idą na tej soli dość dobrze ale albo ja mam jakiegoś kur.. pecha albo wciskacie jakiś kicior :police:


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra skłamałem, dwa razy mieszam :sorcerer:

Robię tak: wsypuję sól do wody, mieszam raz patykiem, idę po refraktrometr, mierzę zasolenie w akwarium, mieszam drugi raz i sprawdzam zasolenie. Jak potrzeba to koryguję, chociaż zawsze odmierzam taką samą ilość wody i soli więc nie ma potrzeby. To wszystko. Później przed wlaniem wody do akwarium czasami jeszcze raz zamieszam ale bardziej dla formalności niż z potrzeby.

Możesz wierzyć lub nie, ale tak to u mnie działa. Z IO musiałem mieszać dłużej.

Edytowane przez rysio2000 (wyświetl historię edycji)

było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra skłamałem, dwa razy mieszam :sorcerer:

Robię tak: wsypuję sól do wody, mieszam raz patykiem, idę po refraktrometr, mierzę zasolenie w akwarium, mieszam drugi raz i sprawdzam zasolenie. Jak potrzeba to koryguję, chociaż zawsze odmierzam taką samą ilość wody i soli więc nie ma potrzeby. To wszystko. Później przed wlaniem wody do akwarium czasami jeszcze raz zamieszam ale bardziej dla formalności niż z potrzeby.

Możesz wierzyć lub nie, ale tak to u mnie działa. Z IO musiałem mieszać dłużej.

Haha dobre i to już koniec bajki czy coś jeszcze będzie? :clap:

Ja mieszam sól AF 24h cyrkulatorem 4000L/h zawsze tak robiłem a ostatnio po dwa dni ale mam już dość 'śniegu' w akwa zmieniłem sól i mam to gdzieś koniec tematu do AF na pewno nie wrócę :nuke:droga i daremna to moje zdanie kto się ze mną nie zgadza niech kupi i sprawdzi na własnym akwarium. Tylko szkoda mi bo to polski producent i chciałem wspierać polską firmę chyba zbyt na siłę :popo:

Pozdrawiam


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moljzesz

Wypisujesz takie głupoty ,że szok.Własnie robie podmianke na AF i sól sie rozpusciła po 13 minutach a woda kryształ.

To już moje 2 wiaderko a 3 tez jest ok ,0 zbrylenia.Nie wiem co wam tam sie zbryla bo mi nic i sól sie rozpuszcza momentalnie.

To już moja kolejna podmianka i jest git a mieszam 15 minutek świeżuteńkie wlewam.

Akwarium sie poprawia tylko jedna euphylia cienka ,ale to juz chyba choroba jakas bo inne lpsy KOZAK :)

Edytowane przez Artur Tokajuk (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Haha dobre i to już koniec bajki czy coś jeszcze będzie? :clap:

Ja mieszam sól AF 24h cyrkulatorem 4000L/h zawsze tak robiłem a ostatnio po dwa dni ale mam już dość 'śniegu' w akwa zmieniłem sól i mam to gdzieś koniec tematu do AF na pewno nie wrócę :nuke:droga i daremna to moje zdanie kto się ze mną nie zgadza niech kupi i sprawdzi na własnym akwarium. Tylko szkoda mi bo to polski producent i chciałem wspierać polską firmę chyba zbyt na siłę :popo:

Pozdrawiam

Musiałeś trafić jakieś felerne wiaderko, albo coś źle robisz. Ja również jak przedmówca, ze dwa razy zamieszam drewnianą łyżka w ciągu kilku minut i woda kryształ.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sobotę robiłem pierwszą podmianke na AF. 2 min mieszałem rurką pcv i 10min pompka od filtra fluvala mieszała wodę w beczce. Sól rozpuszczona idealnie a woda kryształ.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czekamy na usera który rozpuści sól jednym ruchem ręki :)

Fakt rozpuszcza się szybko ale zostają paproci a sól mam dość świeża.

Tapniete z talka notem2

Edytowane przez BSOD (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też używam soli AF i nie mam problemów z rozpuszczaniem czy zbrylaniem soli. Dosyć szybko się rozpuszcza po ok 15 min nie mam żadnych bryłek czy jakiś farfocli nie rozpuszczonych.


- Akwarium 200 L

- Sump 60 L

- Cyrkulacja 2x Jebao RW-8

- Oświetlenie Glisten 150R2

- Odpieniacz Turboflotor Blue 1000

- Pompa obiegowa EcoRunner 2700

- 30 kg LR i 13kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie przy mieszaniu ok 12 godzin, na ściankach wiaderka i pompce mieszającej pojawia się taki rdzawy nalot. Nie wiem czy się coś wytrąca podczas mieszania? Bo chyba nie jest to rdza. Po każdym mieszaniu rozbieram pompkę i dokładnie ją płuczę w słodkiej wodzie. Potem pozostawiam do wyschnięcia. Podobny objaw miałem podczas mieszana soli RC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czemu tak długo mieszacie sól. Dawno temu pisało się, że sól AF miesza się krótko, inaczej niż pozostałe sole, chodziło chyba o bakterie (nie pamiętam dokładnie). Nie wiem czy to nadal aktualne. U mnie 15min mieszania i siup do baniaka. Nie obserwuję negatywnych skutków po podmianie.


Akwarium 120x50x50, ATI 8x54w dimm, Skimmer DIY, Tunze6025, JVP102, JebaoWP25, DSB-Refugium

Poprzedni baniak: http://nano-reef.pl/topic/44325-przesiadka-na-wiekszy-baniak/page__p__428249__hl__%2Bpierwsza+%2Brafa+%2Brumuna__fromsearch__1#entry428249

Pierwszy baniak: http://nano-reef.pl/topic/40486-50l-pierwsza-rafa-rumuna/

f885507dbdc1ce88adc3bf6fd57aba38u787a691.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też nie mam problemu z rozpuszczalnem, porównuję z łatwością rozpuszczania mojej poprzedniej soli grotech easymix, ktora rozpuszczała się prawie bez mieszania. Ale również po przejściu na AFRS wywaliło mi okrzemki na skalach i cyrkulatorkach, piach jest czysty. W sumpie wisi silicarbon ale nie widzę efektu. Po pojawieniu się okrzemek i boomie bakteryjnym z pozlepianych pelletek, obserwuje rozkwit zycia zooplanktonu glownie oczlikow ktorych nagle jest mnogosc. Ogólnie korale są zadowolone.


Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Moljzesz kolejny malkontent :) ja używam soli AF od 3lat , i mimo zbrylenia w jednym przypadku sól rozpuszcza się natychmiastowo po 15min, ląduje w baniaku!!!

widocznie miałeś pecha, napisz do producenta


"500L+ 120L sump, obieg Aquabee5000,2xHQI 150W+2x80W T5,cyrkulacja JVP 102+2x201b,1xresun15000,Tunze 6095(łącznie 47000l/h),BRAK ODPIENIACZA TYLKO ALGAESCRUBBER!!

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja używam:

Sypkiej,skamieniałej,błękitnej, białej, rozpuszczam 15 minut max - żadnego osadu białego, żadnego rdzawego nalotu, nie turlam wiadrem dla wyrównania parametrów, korale nie zdychają, nie sprawdzam parametrów świeżej solanki.

Kurcze, coś jest nie tak jak ma być?

Jak to mówią: złej baletnicy rąbek u spódnicy przeszkadza:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czemu tak długo mieszacie sól. Dawno temu pisało się, że sól AF miesza się krótko, inaczej niż pozostałe sole, chodziło chyba o bakterie (nie pamiętam dokładnie). Nie wiem czy to nadal aktualne. U mnie 15min mieszania i siup do baniaka. Nie obserwuję negatywnych skutków po podmianie.

Tu może leży problem,jak kolega napisał wyżej,że sól AF miesza się właśnie krótko i wiele razy o tym było pisane,mieszanie dobę powoduje,że bakterie zaczynają się mnożyć w solance zamiast w akwarium.Oczywiście mogłeś trafić na felerne wiadro lub jak napisałem miejsce gdzie przechowujesz sól jest nieodpowiednie.Podobno miejsce przechowywania nie powinno być narażone na skoki temperatury,gdzieś to na forum przeczytałem,ale nie jestem pewien czy to prawda.Na pewno wymienią Ci wiaderko i Będziesz zadowolony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek, mysle ze z tymi bakteriami tak nie jest. Zeby bakterie sie mnozyly potrzebuja azotanow (do wytworzenia bialek), fosforanow (do przenoszenia energii, produkcji DNA/RNA, blon cytoplazmatycznych) i zrodla energii czyli wegla. Nawet jesli uwzglednimy niewielkie ilosci aminokwasow i odzywki to caly czas brakuje fosforanow.

Poza tym zalozmy na potrzeby dyskusji, ze te bakterie sie rzeczywiscie namnoza w beczce, to co zlego sie stanie? Namnoza sie i wiecej ich trafi do akwarium. Nie widze tu problemu.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może kolega ma walniętą membranę ?


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester ma racje. Tu chyba bardziej w druga strone. Krotko mieszac bo bakterie potrzebuja pozywki z akwa.

Pozdrawiam mobilnie


START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale w RO są zawsze jakieś ślady NO3 i PO4 może to wystarcza,nawet mi się zdarzyło kiedyś przy za długim mieszaniu zmętnienie wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy temperatura wody ma wpływ na rozpuszczalność i jakoś rozpuszczenia soli.

Swoją solankę mieszam na balkonie gdzie temperatura jest około 5 stopni. Czy sól AF też można mieszać w takich warunkach??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To w jakiej temperaturze mieszać solankę by było dobrze.

Uprzedzając pytania, to przed wlaniem do akwarium wyrównuję temperaturę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.