Skocz do zawartości
fal

Utrzymywanie w ryzach PO4 i NO3

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jak co tydzień zasiadam przed zbiornikiem i robię testy , jedna rzecz na którą zwróciłem uwagę to PO4 od jakiegoś czasu nieustannie 0,04 niby wszystko ok , ale po karmieniu reefbosterem na drugi dzień spada do 0,02 , zastanawiam się dlaczego tak się dzieje i doszedłem do takich oto wniosków

Po pierwsze mam mega mocny odpieniacz który w szybkim tempie uporał się z NO3 , co skutkuje tym , że jeśli nie ma NO3 to i PO4 nie spadnie.

Po drugie dodając reefbostera podnoszę na chwilę NO3 co powoduje blyskawiczne zejście PO4 , jesli jestem w błędzie to wyprostujcie mnie :)

Po trzecie mega przeskalowany odpieniacz tylko wtedy ma sens , jeśli chcemy trzymać sporą obsadę i mocno karmić , w każdym innym przypadku to nie jest dobre rozwiązanie.

Jak utrzymuję u siebie w ryzach PO4 i NO3

Mam biopellets co tajemnicą nie jest :) , co tydzień podaję bakterie biogro ( swoją drogą rewelacyjny produkt ) , przeskalowany odpieniacz , który nie daje najmniejszych szans NO3 , podmiana wody raz na dwa tygodnie 10%. Żadnych innych absorberów nie używam , a parametry są takie:

NO3 - 0

PO4 - 0,03 - 0,04

A jak to wygląda u Was ?

Pozdrawiam


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to dołóż adsorbent na PO4 i po kłopocie :)

u mnie wszystko low tech, phosguard + vsv/wódka (w zależności od potrzeby) robią swoją robote i parametry zerowe/bliskie zeru.

pozdrawiam

Mariusz


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

A jak to wygląda u Was ?

Pozdrawiam

mam dokładnie tak samo, ale ja już więcej nic z tym nie robię :thumbsup:

korale mają wreszcie "soczyste" kolory, a nie blado/pastelowe

mi w każdym razie się podobają a przecież o to chodzi w tym hobby, żeby akwarium cieszyło "oko" :thumbsup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładność pomiarów Hanką wynosi 0.04 więc twoje spostrzeżenia mogą nie do końca odzwierciedlać rzeczywisty wynik. Tak jak napisał Luft wystarczy dołożyć absorber i po temacie, ale moim zdaniem wynik w granicach błędu jest OK

A tak z innej beczki co to za stwierdzenie UTRZYMYWA:)


145x70x65H, sump 200L, BK 250, RRR 25kg, 2xVortech MP40, ATI 10x54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Splyw polaczony scisle z pompa odpieniacza tak by calosc hulajacej wody gora <-> dol przechodzilo przez odpieniek. Do tego wodka.

Woda krysztalowa parametry bomba. Bez peletek, adsorbentow czy dodawania jakichkolwiek bakteryjnych wynalazkow.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak z innej beczki co to za stwierdzenie UTRZYMYWA:)

A myślisz , że tak łatwo jest poprawić post :) , za nic w świecie nie wiem jak to zrobić.

Pozdrawiam

masz guziki, wciskasz edytuj i poprawiasz, nastepnie klikasz zapisz zmiany

pozdrawiam

luft


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cytat z http://nano-reef.pl/topic/20593-570-moja-rafka-rafal19/page__st__200__p__386449#entry386449 post 220

Czerp wiedzę od najlepszych :)

Pelety to filtracja biologiczna i warto zwrócić uwagę na stosunek NO3/ PO4 , jesli NO3 masz zerowe PO4 nie spadnie i żadne adsorbery PO4 nie pomogą. Spóbuj dodać NaNO3 lub CaNO3 aby podnieść NO3 wtedy Po4 spadnie.

pozdrawiam


LPS-ZOA http://nano-reef.pl/...894-nano-rafka/ <> http://reefcentral.c...d.php?t=1639117

Schuran Jetskim-100,Aqua Medic Nanoprop 5000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomijając już fakt że wapń jest dwuwartościowy, to nie rozumiem dlaczego brak NO3 miałby utrudniać działanie adsorbentu PO4?


Keep an open mind, but not so open that your brain falls out

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fal, zgadzam się z tobą.

Ja mam ten sam problem. NO3 0 i PO4 stoi bo kulki ani bakterie nie mają jak tego rozłożyć bez NO3.

Teraz zwiększyłem karmienie i doraźnie doładowałem Rowę.


350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pewnie nic nowego nie wniosę bo już ww. eksperci się wypowiedzieli ;) ja tylko moge poprzeć te teorię empirycznym doświadczeniem u siebie

a więc obserwowałem dokładnie analogiczną sytuację (pomiary PO4 hanna, NO3 salifert cały czas 0,0)

NO3 0, przed włożeniem absorbera do filtra z wymuszonym przepływem wody (wcześniej zawieszenie woreczka przy spływie do sumpa) PO4 0,23

Po ok 2 tyg. (absorber w mini filtrze przepływowym) PO4 0,04

po 2 tyg kontrolny pomiar 0,04 (po4 nie chce drgnąć) - początek "eskperymentu" -wlewanie azotanu potasu (zgodnie ze zmodyfikowaną recepturą Testera)

3 dni później pomiar (dwukrotnie!) PO4 0,0 (dwa razy tak samo)

odpieniacz mam sporo przewymiarowany w stosunku do akwa, ostatnio odkąd odkryłem zalety trzymania absorbera w filtrze (niestety za niewiedzę się płaci i dopiero teraz jestem uświadomiony że zawieszanie woreczków nic nie daje albo daje niewiele) leję koralom żarcia na łopaty, może jakoś się pozbierają (bo niestety mimo poprawiających się parametrów wciąż jest spsowa bieda :p)

leję VSV, więc polecam tak jak przedmówcy przyjrzeniu się proporcji NO3 : PO4


Aktualny baniak [209 x 60 x 60 cm]

Poprzednie zbiorniki:

http://nano-reef.pl/...l-yogher-vol-2/

http://nano-reef.pl/...zko-w-glowie-;/

akwarium morskie od 03.IV.2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Ale dlaczego tak się dzieje???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja żadnych kulek czy absorberów nie stosuję, tylko odpieniacz + refugium. Co nie wyjdzie z pianą to gloniska wyciągną w nocy (nad refugium mam mocny halogen Ledowy 6500K 20W. Azot i fosfor niewykrywalne testami (PO4 zoolek, NO3 Hagen).


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Po pierwsze mam mega mocny odpieniacz który w szybkim tempie uporał się z NO3 , co skutkuje tym , że jeśli nie ma NO3 to i PO4 nie spadnie.

Odpieniacz uporał się z NO3, czy z jego źródłem, czyli usunięciem białek przed nitryfikacją?

Czy odpieniacz sam w sobie jest w stanie usunąć NO3 (np. w zapuszczonym zbiorniku)?


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, odpieniacz nie usuwa samego NO3 tak samo jak nie usuwa NaCl. Dobry odpieniacz natomiast usunie szybko wiekszosc tego co jest zrodlem NO3. Natomiast istniejace NO3 szybciej lub wolniej "zjada" juz sam zbiornik. Czyli cykl azotowy musi byc rozbujany. Do tego dochodza metody "Carbon Dosing". W dojrzalym zbiorniku dobry odpieniacz odciaza cykl azotowy. Im wiecej syfu odpieni tym mniej go zostanie w akwarium. Mniej syfu organicznego = mniejszy ladunek NO3 a to z kolei oznacza ze "cykl azotowy" lepiej daje sobie rade z redukcja NO3. A skoro metoda naturalna dziala wydajniej, mozna zredukowac ilosc lanej wodki czy ilosc pelletek.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, odpieniacz nie usuwa samego NO3 tak samo jak nie usuwa NaCl.

Ano właśnie, odpieniacz samego NO3 nie usuwa.

Tak samo niebezpieczne jest stwierdzenie, że

jeśli nie ma NO3 to i PO4 nie spadnie

- co oczywiście nie jest ogólną prawdą i dotyczy walki z PO4 konkretnymi metodami (jak biopellets).

Im mniej będzie takich uogólnień, tym mniej powstanie różnych mitów i nieporozumień.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Ja mam taką teorię, że adsorbent wyciąga po4 do jakiegoś tam stężenia[nigdy do 0][co jest jak dla mnie "normalne" jeśli mamy do czynienia z adsorpcją czyli "wiązaniem na powierzchni". Wiele reakcji chemicznych może przebiegać w obie strony a ich kierunek można zmieniać przez zmianę warunków] a jeśli azotany są = 0 to bakterie z powodu braku azotanów tracą zdolność do wiązania po4. Dlatego po4 spadnie dopiero jak dodamy azotany.

Każda metoda filtracji jest naturalna. My nie zmieniamy praw natury tylko uczymy się z nich korzystać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja może dodam trzy słowa od siebie, chociaż pewnie za dużo nie wniosę do tematu.

Zbiornik wystartował mi z początkiem stycznia, czyli już prawie dwa miesiące, woda była w połowie

z działającego zbiornika. W poprzednim małym (30 litrów) akwarium dojrzewanie trwało 3 miesiące

i testami wykrywałem na początku amoniak, potem NO2 i NO3.

Obecnie w 128 litrach, przez pierwsze 3 tygodnie chodził mi odpieniacz zalecany do 1000l (TUNZE DOC SKIMMER 9410)

wystartowałem również z absorbentami typu: chemi pure i phosguard. Po 3 tygodniach zmieniłam

odpieniacz na słabszy (wg zaleceń kolegów z forum), do dzisiaj NO3 nie miałem wyższego niż 10, obecnie utrzymuje się na poziomie < 1

(testy: tropic marin oraz Salifert), PO4 również na poziomie 0,02 - 0. Z absorberów w sumpie nadal jest tylko chemi pure.

Myślę, że powodem może być:

* za mocny odpieniacz na początku który szybko wyjaławiał wodę

* wystartowanie zbiornika razem z makroglonami które cały czas ciągną NO3

Dzięki temu dojrzewanie przebiega mi na prawdę spokojnie, a nad NO3 i PO4 od stukać, na razie panuję i nie ma większych plag.

Obecnie tylko pojawiły się gdzieniegdzie glony nitkowate, ale jak tylko zacząłem lać wódkę w małych ilościach, bo 0,5 ml / dzień

od razu przestały się rozprzestrzeniać.

Jak będzie dalej zobaczymy, bo zdaje sobie sprawę, że to jeszcze nie koniec.

Pozdrawiam

Piotr


175L w obiegu, odpieniacz TUNZE DOC Skimmer 9410, NJ2300, Pacific Sun 90W + 2x24W ATI, VorTech10, Biopellets, małe refugium + 8W LED, pełny Balling, miękkie, LPS i łatwe SPSy

4117_4119.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.