Skocz do zawartości
Raffy14

Słynna "czwórka" - problemy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Chciałbym rozpocząć w tym temacie dyskusję na temat problemu pielęgnacji słynnej czwórki acanthurusa. Nimi są białobrody, nigricans, achilles i japonicus.

Właśnie u naszego forumowicza Darka japonicus zaczął chudnąć, mimo tego,że pierwszy jest przy korycie. O co w tym tak naprawdę chodzi?

M.in. znajomego japonicus tak samo się skończył :( Mój świętej pamięci białobrody też poleciał, mimo że jadł bez umiaru mrożonki, nori w nieskonczonych ilościach, wszelakie płatki a nawet granulaty hikari, po prostu wszystko. I czar prysł, mimo obfitego karmienia - chudł i zszedł. Do dziś nie mogę przeboleć tej straty. Rybie probowałem pomóć na wszelkie sposoby, nic nie dało.

Pasożyty? Cyjanek? O co chodzi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swoj przypadek opisałem w poscie Darka dodam tylko ze do końca walił eleganckie " zielone boby" nie było ciagnących odchodów .


 435 l 150x55x53 ,DeltecMCE600, Aquasunlight 2x250&2x54 ,

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem białobrodego prawie miesiąc, wcinał tak jak piszecie wszytko też chudł i padł, choć jest on dla mnie najładniejszym pokolcem to już nigdy go nie kupie, sądzę że te ryby nie nadają się do akwariów czegoś im brakuje albo porostu nie są w stanie czuć się dobrze w akwariach.


b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie, mój walił też zdrowe na oko bobki, nic nie ciągał za sobą.

Najważniejsze, że nie był on jedynym pokolcem w moim baniaku i na własne oczy widziałem jak pobierał odchody od innych gatunków! Czyli miał dostęp do zdrowej kultury bakterii.

WTF?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie chodzi tu o niemożność nabycia flory bakteryjnej od pływających przedstawicieli swojego gatunku w zbiorniku, których przecież nie ma?


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w moim przypadku flora bakteryjna nie wczodzi w gre nie poniewaz w baniaku były dwa zdrowiutkie pokolce hepatus i zółtek .


 435 l 150x55x53 ,DeltecMCE600, Aquasunlight 2x250&2x54 ,

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie flora bakteryjna odpada, mam niezłych dawców ;) Tyle się mówi o cyjanku, podobno już nie łowią na cyjanek - jak to jest?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z moich obserwacji i z tego co można przeczytać na forum to problem tkwi w wielkości akwarium. Te ryby potrzebują przestrzeni, myślę że dopiero w akwarium powyżej 2000ltr można by je utrzymać dłużej. Ja u siebie mam 3 żółtki, xanturum i Ctenochaetus striatus (od 6 lat i 25cm długości) i nie jest dobrze, ciągłe gonitwy, walki o groty, chociaż ich nie brakuje. Akwarium teoretycznie małe nie jest 180x90x60 i miejsce do pływania jest ale walka o terytorium wciąż trwa.


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

Kurcze

sam już nie wiem o co chodzi

całą obsadę mam od samego praktycznie początku czyli jakieś dwa lata bez strat (no może po za 3 chromisami)

wpuszczane były praktycznie w tym samym czasie wiec nigdy nie było przepychanek

Japonicus miał być wisienką na torcie

specjalnie wpyściłem go zaraz po zmianie szkła i ustawieniu skały żeby wszystkie rybki znalazły sobie swoje miejsce

kurcze żadnych przepychanek w akwarium nawet nauczył się przez ten miesiąc jeść z ręki tak jak pozostałe

Ci którzy u mnie byli to widzieli jak to wygląda, pokolce mogę drapać po bokach w czasie karmienia :thumbsup:

do tej pory zawsze był tłuściutki jak prosiaczek a dziś rano pijąc kawę zauważyłem że widać mu szkielet to mi dało do myślenia że coś jest nie tak, szczególnie że pozostałe ryby są zdecydowanie okrąglejsze

poobserwuję go jeszcze, urozmaicę im dietę i zobaczymy

na razie jest w pełni sił i śmiało pływa i skubie skałę, tylko ten szkielet który widać mnie martwi :wallbash:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

premiero

o właśnie o takiej "kresce" mówię :wallbash:

byłeś u mnie przedwczoraj i widziałeś,

może trochę panikuje ale martwie się o niego bo to piękna i ciekawa w obserwacjach ryba

jak na razie je i reaguje normalnie

(nawet po podmianie wody dostaje taką samą wysypkę jak hepatus a ten skubaniec ma tak od samego początku :lol: )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sorry za OT ale jakbym wiedział, że masz takie cuda w akwarium to nie tylko uciekłbym z pracy ale skosił cały trawnik by je zobaczyć:))

przepiękna ryba...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie generalizujcie, że białobrody jest niemożliwy do utrzymania. Mój w ciągu niespełna pól roku urósł bardzo, ma się dobrze, mimo iż na początku Xanturum niemal go zabił. Z ran się wylizał, po 6 tygodniach niewiadomo skąd cały się obsypał ospą, żal było patrzeć, wszystko zeszło bez śladu. Teraz dogonił Xanturum wielkością i mu nie podskoczy. Uważam że jak ryba jest z dobrego źródła, to przeżyje. Te co chudną po miesiącu są łapane na cyjanek.


1200 l Opti-White (263x85x64); 215 kg LR; Pieniek Deltec SC 2060; 2x Tunze 6001 na Multikontroller; 2x Black Python 120W; 1x HQI 250W Reeflux 12000k; 4xT5 Fiji Purple i AM ReefBlue; 2x Lajon. Sól Preis Zalane od 15.12.2009r.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyzej kolega dobrze pisze, nie mozna generalizowac a juz tymbardziej twierdzic,ze "Te ryby potrzebują przestrzeni, myślę że dopiero w akwarium powyżej 2000ltr można by je utrzymać dłużej". Widzialem nie jeden zbiornik FO (przerybiony, nie nadajacy sie dla wiekszosci trzymanych ryb) i duzo "trudniejsze" gatunki byly tam trzymane z powodzeniem. Wiec skoro np leucosternon moze i zyje-to w zbiorniku z koralami gdzie parametry sa stale i odpowienie tymbardziej powinien. Jak napisal ktos wyzej,ze myslal ,ze ryb juz na cyjanek nie lapia to jest w bledzie. Pech jest jeszcze tym wiekszy iz pokolce sa dosc czesto lapane w ten sposob,a zwiaze jest to z tym,ze nie latwo jest je zlapac w sieci. Klusownicy lapia ryby jaknajprostrza metoda-byle tylko sie nie narobic,a zarobic. Na szczescie duza wiekszosc takich polowow zostala ograniczona i tereny rafy bardziej chronione. Jednak problem nadal istnieje i trzeba o tym pamietac,a spadek wagi i smierc z glodu nastepuje tylko wtedy gdy dawka cyjanku jest zbyt duza-smiertelna dla organizmu. Darku ogromnym plusem jest to,ze Twoj japonicus pobiera pokarm i do tego jak piszesz go przyjmuje-to bardzo wazne. Martwi mnie tylko,ze pisales,ze zrobilo mu sie to teraz a wczesniej byl pelny tak?(tzn bez widocznej lini bocznej), jestes pewny?? Mam nadzieje,ze Twoj japonicus jednak od poczatku taki byl i dopiero teraz zobaczysz jak nabierze cialka i kolorow:) Zycze powodzenia!

ps.premiero piekny i zdrowy naso :thumbsup:

Edytowane przez mic (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może i ja się wypowiem, jako że mam japonicusa.

Swoje przygody z tą rybą opisałem tutaj: http://nano-reef.pl/topic/40429-acanthurus-japonicus-niby-je-a-chudnie/page__st__20

Problem był na początku taki jaki jest obecnie u Darka. Ryba miała widoczną linię boczną (kręgosłup) i mimo, że jadła to chudła ("pokarm" dostarczały też inne pokolce). Zastosowałem metodę z tranem - czy pomogła, chyba tak. Ponieważ od czasu kiedy zacząłem moczyć morky jak i suchy pokarm w nim, ryba zaczęła nabierać "masy".

Mam ją prawie 6 m-cy i jest grubiutka jak ten naso ze zdjęcia.

Moim zdaniem jeżeli problem jest w drugą stronę to niestety ale może być niezbyt wesoło.

W wątku został poruszony ważny element - skąd pochodzi ryba, a dokładnie z jakiego sklepu (bo na to jak jest łapana to wpływu nie mamy). To co zobaczyłem w sklepie gdzie na 99,9% Darek kupił japonicusa to masakra.

Całe stado zostało złapane, wpakowane w worki (jak się później okazało zbyt małe) i X% padła w transporcie, Y% w zbiornikach po przerzuceniu i z tego zostało może 3-4 sztuki, które potencjalnie wyglądały na zdrowe.

Takie akcje jak wyławianie całych stad (znając życie przez przypadek), bo od dawna ale to dawna nie było japonicusów w polskich sklepach, powinny być zakazane prawnie (ale wiadomo, liczy się zysk i tam gdzie łowią dla nich to normalne).

Podsumowując. My - nabywcy płacimy, za to że chcemy mieć właśnie "wisienki na torcie" tym, że szybciej przy połowie i transporcie i kwarantannie coś nie zadziałało.

Ps. życzę powodzenia i mam nadzieję, że ryba przeżyje, bo jest świetna - szczególnie jak się zezłości i pokazuje swoje prawdziwe kolory.

Ps2. moja też dostaje kropek po podmianie i jak za długo szybę czyszczę :)

Pozdrawiam


Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam pytanie czy jest ktos na forum kto kupił achillesa w aqua medic bogucin ok. 2 miesi,ace temu ,jesli tak to czy udało mu sie "uchować" go do dnia dzisiejszego.


160x60x60; pompa obiegowa AM2500; SUMP 80 litrów; oświetlenie 2 x HQI 150 + aktynika; cyrkulacja 3 pompy 12000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzym - dzieki za pomysł z tranem, może to będzie jakaś mała 'rewolucja' w hodowli słynnej czwórki? :) Czy profilaktycznie dajesz tran od czasu do czasu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Raffy14 - od dwóch miesięcy podaję sporadycznie (jak mi się przypomni), leję też od czasu do czasu 3 krople witaminy C w płynie bezpośrednio do pokarmu.

Pozdr,


Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja swojego Białobrodrgo miałam ponad półtora roku. Padł niedawno wraz z paroma innymi rybami w wyniku braku prądu. Przez kilkanaście godzin jak nie było mnie w domu. Na początku były z nim problemy jak nie obsypany to chudł i tak wkoło. Po trzech miesiącach zaczęłam podawać Tropic Marin Lipovit dwa razy w tygodniu. Po miesiącu ryba zaczęła przybierać na wadze i ustąpiły wszelkie problemy.Przez ponad rok nie było z nim nic niepokojącego. Dlatego teraz bez wahania poszukuję następcy.


550l+80l sump+2x160l szczepkownia+220l kwarantanna, New Jet 8000, AM Turboflotor5000 2xTunze6205, Pacific Sun Pandora, nad wszystkim czuwa Profilux II Plus.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejny cenny argument, ze warto stosowac preparaty olejowe (tran, lipovit) przy hodowli trudniejszych pokolców. Az mnie kusi znowu :)

ktos jeszcze moze sie podzielic informacjami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejny cenny argument, ze warto stosowac preparaty olejowe (tran, lipovit) przy hodowli trudniejszych pokolców. Az mnie kusi znowu :)

ktos jeszcze moze sie podzielic informacjami?

Odświeżę temat.

Czy ktoś jeszcze może się podzielić uwagami/spostrzeżeniami/radami/ ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Juz o tym pisalam chyba, ale nie pamiętam czy prywatnie czy na formu.

Podstawa to fakt, jak był odłowiony okaz. Żeby nie wiem czym ryba byla karmiona w zbiorniku i ile miala metrażu, to wyjdzie w trakcie kilku-kilkunastu tygodni, czy da radę, czy nie.

My swojego Achillesa mamy ciut ponad dwa lata w zbiorniku. Nic specjalnego do jedzenia nie dostaje - jest najaktywniejszym skubaczem w zbiorniku :) Je to co inne ryby - 3 razy dziennie mrozonki. Czasem jak nam sie przypmni trochę nori. Raz w tygodniu dostają do mrożonek 2 krople witamin. Jest pelna zgoda, ryba wypasiona, zdrowa, pogodna. Nigdy nie bylo UV. Za to od zawsze jest doktorek.

A.


Reaktywacja 08.2010 - A&N Reeftank

sygnat1.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja obecnie mam trzeciego leucosternona (chociaż jest to raczej hybryda a. leucosternon x a. nigricans) i jest to strzał w 10. Do trzech razy sztuka, 0 problemów a ryba miodzio :D Żre wszystko i zero kłopotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.