Skocz do zawartości
Felipe

plany taktyczne 200l solanki

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. Od jakiegoś czasu gromadzę wiedzę (i pieniądze;)) potrzebne do założenia solanki. Jak w opisie, planuję baniak około 200l W prawdzie mam jeszcze trochę czasu do samego odpalenia go(muszę skończyć remont-warunek żony..) ale chciałbym na spokojnie ogarnąć temat i przede wszystkim nie władować się w jakieś niepotrzebne wydatki. Chciałbym was prosić o rady i sugestie odnośnie sprzętu. Zaznaczam, że nastawiam się na miękasy i lps'y, może kiedyś jakieś łatwiejsze sps'y. Także planuję zbudować sumpa

Pytania:

1)Jaki polecacie odpieniacz do tej pojemności? ( dobry i wydajny)

2)Oświetlenie, nie mam pojecia na co się zdecydować, a od tego też zależy kształt baniaka.. LEDy mi raczej wybili z głowy, a na drogie CREE nie wywale kasy, samemu chyba też nie zrobiłbym.. Myślę nad HQI, ze względu na rzadsze wymiany żarnika, niż świetlówek. Możecie mi powiedzieć czy wysokość akwa 40-45cm nie będzie za niska dla HQI? Zakładając np wymiary 70x70x40

3) Jaka pompa obiegowa ogarnie taki system?

Edytowane przez soobeek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

1. APF 600

2. 1x 150 W + 2x 24 W T5

3.NJ 2300

Trudno znaleźć lampę HQI, aby doświetliła boki, biorąc pod uwagę te wymiary co podałeś.


130x80x60, Phobos 400 W, "Franek", 2x 6105, Zeovit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Deltec to sprawdzona marka, ale kilku ludzi z forum produkuje super odpieniacze w podobnej cenie,

zalezy jaki masz budżet - zerknij do działu DIY - i popytaj za ile zmontują cos dla Ciebie.

2. Pomyśl nad T5 , żarniki są dużo droższe od świetlówek, a sam żarnik i tak musisz uzupełnić aktyniką

no i najpierw zdecyduj się na wymiar szkła, bo ciężko powiedzieć czy np. 1-2 żarniki czy 4-6xT5

Na miękasy, LPSy czy proste SPS nie musisz koniecznie mieć HQI

3. pompa obiegowa o wydajności około 10 x ilość wody będzie ok.

Najpopularniejsze i dobre to EHEIM, AB 2000/1, NewJet 2300

Edytowane przez Andretti (wyświetl historię edycji)

PŁYTKIE....

150L, 6x39W , Tunze ReefPack,

Obsada : miękkie oraz LPS 

http://nano-reef.pl/forums/topic/79258-płytkie-akwarium-2016/#comment-991136

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DZięki za podpowiedzi, co do odpieniacza, Deltec jednak też tani nie jest. Mam na uwadze też Reef Octopus PS 1000 oraz Reef Octopus NW-200-6540B.

Co do pomby obiegowej, to 10x ilość wody ale w obiegu chyba, tak? czy tylko w baniaku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możecie mi podpowiedzieć coś wiecej o odpieńkach? właśnie przeczytałem obszerny temat na forum i zgłupiałem... używa ktoś może tych modeli, które wymieniłem?

Druga sprawa.. chciałem zapytać czy wysokość akwa 40 cm to wystarczająco, czy raczej może być niekomfortowo?

Jak to jest w końcu z tym przewymiarowaniem odpieniacza? jak mocne ono ma być? Zdaje się na wasze doświadczenie..

Edytowane przez soobeek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

40 cm to strasznie mało,jeśli możesz to podwyższ chociaż o 10cm.Może będzie fajna kostka.Kto Ci ledy wybił z głowy ? Czasem same HQI nie wystarcza i dopalamy świetlówkami,przynajmniej aktynikami.Jeśli Będziesz chciał to odezwij się na PW,chętnie Ci pomogę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 nie szalej. na początek bez obsady i wystarczy weipro

2 1 x 150 plus 2xt5 24W

3 atman ph 2000

Wysokosć koniecznie 50 do 60 cm jak dla mnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sensu kupować śmiecia znajdź jakiegoś używanego delteka czasem coś fajnego jest na targowisku do 600 a za szmelc weipro zapłacisz z pompą koło 300 szkoda kasy :welcome:

Oświetlenia jak pisali wyżej 150 hqi i 2 x 24w aktyniki lub cree ale to twój wybór .

Pompy to już rzecz gustu ostatnio widziałem coś sensownego na targowisku więc zaglądaj tam co jakiś czas :welcome:

Wysokość musisz mieć koło 50-55 pamiętaj o zapasie czyli akwarium 55 komin 50 co nam daje około 52 cm wody w akwarium :welcome:

Edytowane przez waldit1 (wyświetl historię edycji)

gallus in suo sterquilinio plurimum potest

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 nie szalej. na początek bez obsady i wystarczy weipro

Wolałbym od razu zainwestować w sprzęt, co mi po odpieniaczu który jest dobry tylko bez obsady?... Ale już temacik się rozjaśnił, dzięki Stani za propozycje:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1) Proszę może mi ktoś wyjaśnić konstruktywnie zalety i wady pudełka przelewowego??

2) Po za tym nikt nie używa Turboflotor Blue 1000 ??? Bardzo proszę o wnioski i sugestie związane z działaniem tego sprzętu.. Nadaje się to do 200l?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.Zaleta jest jasna: nie trzeba wiercic otworow.

Wady: musi byc rewizja, bez niej grozi niebezpieczenstwo zalania. Musi byc stale odpowietrzana, bo i rewizja nie pomoze. Takie wiszace pudlo brzydko wyglada.

2. W moich oczach, Turboflotor Blue 1000 wogole nie pieni. 200 litrow nie jest az takim malym zbiornikiem.... Nie martw sie, to tylko na poczatku chce sie zaoszczedzic kilkaset zlotych na odpieniaczu. Potem szuka sie tego najlepszego :yes


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejny dylemat.. Czy jest duży problem przy doklejeniu zewnętrznego komina? Taka opcja wchodzi u mnie w grę. nie bardzo wiem jak ma wyglądać połączenie takiego komina z baniakiem... Chyba musiałbym obciąć szybę w baniaku, żeby umieścić grzebień. Samemu jestem w stanie to zrobić? Proszę o wskazówki..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam blue1000 i powiem tak.. szału nie robi... Ale na początek wystarczy, do 200L z SPS.... nie z nim w roli głównej.. pociągnie LPS i miękkie. Jak masz szanse... zmień na coś lepszego swoją decyzję.


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że samemu tego nie zrobisz no chyba, że masz do tego odpowiedni sprzęt, popatrz na forum "komin zewnętrzny" świetne zastosowanie, sam chciałem takie zrobić u siebie.


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie. Od jakiegoś czasu gromadzę wiedzę (i pieniądze;)) potrzebne do założenia solanki. Jak w opisie, planuję baniak około 200l W prawdzie mam jeszcze trochę czasu do samego odpalenia go(muszę skończyć remont-warunek żony..) ale chciałbym na spokojnie ogarnąć temat i przede wszystkim nie władować się w jakieś niepotrzebne wydatki. Chciałbym was prosić o rady i sugestie odnośnie sprzętu. Zaznaczam, że nastawiam się na miękasy i lps'y, może kiedyś jakieś łatwiejsze sps'y. Także planuję zbudować sumpa

Pytania:

1)Jaki polecacie odpieniacz do tej pojemności? ( dobry i wydajny)

2)Oświetlenie, nie mam pojecia na co się zdecydować, a od tego też zależy kształt baniaka.. LEDy mi raczej wybili z głowy, a na drogie CREE nie wywale kasy, samemu chyba też nie zrobiłbym.. Myślę nad HQI, ze względu na rzadsze wymiany żarnika, niż świetlówek. Możecie mi powiedzieć czy wysokość akwa 40-45cm nie będzie za niska dla HQI? Zakładając np wymiary 70x70x40

3) Jaka pompa obiegowa ogarnie taki system?

Możesz spokojnie użyć 150 wat żarnika.

Apf to dobry odpieniacz na 300-500litrów,pogadaj że Stanim czasem lub na bieżąco ma fajne odpieniacze do tego litrażu za 550-650zł.TB1000 bym nie kupił o nowym nie wspomnę.

Nie ma co prowadzić do sterylności bo system będzie wrażliwy...

Z giesemanna masz fajna lampkę 150w + kompakty fajna wlaśnie do tego wymiaru co podałeś.

Do takiego litrażu poleciłbym ci 2x4500l/h tunze małe i żywotne na lata i dobrą obiegówkę.

Edytowane przez Ben_sage (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam następny dylemacik, może błachy ale jednak... Jaką pompę zastosować do automatycznej dolewki(wydajność)? może jakich wy używacie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

Ja mam Eheima 600

Dariusz Barcikowski

Wysyłane z GT-I9001

( +48 797 345 997 )

za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szukaj na Allegro pod hasłem POMPKA ZANURZENIOWA, bardzo podobnych używa Tunze w swoich dolewkach Osmolator.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

Szukaj na Allegro pod hasłem POMPKA ZANURZENIOWA, bardzo podobnych używa Tunze w swoich dolewkach Osmolator.

Dokladnie ;)

w dziale z wyposazeniem przyczep campingowych

Tylko te pompki sa na 12V i strasznie halasuja :(

Dariusz Barcikowski

Wysyłane z GT-I9001

( +48 797 345 997 )

za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hałas tych pompek nie jest taki tragiczny, dolewanie trwa kilka sekund i kilka razy w ciągu doby, oczywiśćie dolewka musi mieć wyjście na pompę 12 V.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oczywiśćie dolewka musi mieć wyjście na pompę 12 V.

Moja dolewka ma 220V hałas jakoś nie jest przeszkodą bo i baniak w salonie się znajdzie. Skoro takie bajeranckie pompki są na wyposażeniu przyczep kampingowych:D to raczej nie mają zasilacza 12V?? Można by dokupić i podpiąć taki 12V zasilacz, np od ładowarki do tel. Co myślicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://allegro.pl/filtr-osmoza-akwarystyczna-ro4-z-demineralizator-i2415831621.html

Czy takie RO-DI nadaje sie do morskiego? Zastanawiam sie czy nie kupić, tylko żeby nie wtopić w jakiś bubel...

Edytowane przez soobeek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.