Skocz do zawartości
minio_p

Byropsis-skuteczność zwalczania

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

W moim akwarium kh spadło do 6 i zaatakowało mi byropsis. Zacząłem walkę Kentem Tech M. Osiągnąłem poziom 2050 ppm. Chciałbym zapytać się po jakim czasie mogą być widoczne efekty terapii. Jednocześnie podniosłem kh za pomocą sody do wartości 8,6. Proszę o poradę. Czy podnosić dalej, czy czekać cierpliwie na efekty. Podczas tych działań wzrosło mi również zasolenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze 2050 ppm Mg to dość sporo

Jak i czym to mierzyłeś?

U mnie Bryopsis zaczęło schodzić przy Mg ok. 1600

Oczywiście podbijanym magicznym Kentem M

Jeszcze KH bliskie 9 i było po sprawie


Pozdrawiam

Szymon

ReefMax - Start 11 wrzesień 2009;

Cyrkulacja: Koralia 2800 + Koralia nano 1600 + Hydor Smartwave

Wymieniona pompa obiegowa na NewJet 1200

Sól: ATI Coral Ocean Plus

Skała: 50% LR + 50% Riffkeramik

Dolewka dr.Witt sterująca zaworem przed RO+DI

Balling i VSV na dozowniku AquaTrend

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze 2050 ppm Mg to dość sporo

Jak i czym to mierzyłeś?

U mnie Bryopsis zaczęło schodzić przy Mg ok. 1600

Oczywiście podbijanym magicznym Kentem M

Jeszcze KH bliskie 9 i było po sprawie

Salifertem. Najpierw 1 strzykawka 1500 ppm, a potem druga do zmiany koloru i odczyt kresek ze strzykawki i porównanie z tabelą. 2 kreski na strzykawce to 30 ppm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to metodologia pomiaru bez zarzutu :)

Pytanie tylko czy test jest OK

Ja też mierzę Salifertem, i różnica pomiędzy odczytami dla dwóch różnych testów

(starego i nowego) wyniosła prawie 300 ppm. Wydaje mi się, że z upływem czasu (mimo zachowania terminu ważności) test Saliferta zaczyna zawyżać wyniki.

Jak masz gdzieś dostęp do innego testu lub wody o znanym poziomie Mg to warto sprawdzić czy test nie przekłamuje.

Tak czy siak, przy 2050 Mg nie ryzykowałbym już dolewania Kenta

Spróbuj podnieść KH do 9 i czekaj.

Bryopsis to twarda sztuka, chwilę trwa zanim zacznie schodzić.


Pozdrawiam

Szymon

ReefMax - Start 11 wrzesień 2009;

Cyrkulacja: Koralia 2800 + Koralia nano 1600 + Hydor Smartwave

Wymieniona pompa obiegowa na NewJet 1200

Sól: ATI Coral Ocean Plus

Skała: 50% LR + 50% Riffkeramik

Dolewka dr.Witt sterująca zaworem przed RO+DI

Balling i VSV na dozowniku AquaTrend

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli moge wtracic swoje 3 grosze odnosnie terapii Kentem. Jest skuteczny za kazdym razem. Nie ma opcji ze nie zadziala. Ci co marudza ze probowali i nie wyszlo popelniaja zasadniczy blad. po pierwsze to nie startujemy Kenta jak juz mamy jakies 1500 ppm Mg w wodzie. Wywalenie kasy. Magnez musimy podniesc Kentem conajmniej o 800 jednostek, inaczej stezenie tego "magicznego" czegos nie osiagnie potrzebnej dawki. czesto ludzie podnosza o 400-500 ppm Mg i nic sie nie dzieje. Lepiej odpuscic sobie bo Kent jest drogi i skok do gory np w 500L baniaku to nie lada koszt. Jesli ktos sie decyduje na walke ta metoda to koniecznoscia jest zjechanie poziomu Mg do conajmniej 1200ppm albo i setke nizej jak sie da. Wtedy podnosimu 50ppm dziennie i zanim osiagniemy 2000 efekty beda juz widoczne golym okiem.

pozdrawiam


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak napisał Darek.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 duzych pokolcow na diecie tez da rade :D i zero chemii :D


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 duzych pokolcow na diecie tez da rade :D i zero chemii :D

Trzeba tylko mieć na nie miejsce :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli moge wtracic swoje 3 grosze odnosnie terapii Kentem. Jest skuteczny za kazdym razem. Nie ma opcji ze nie zadziala. Ci co marudza ze probowali i nie wyszlo popelniaja zasadniczy blad. po pierwsze to nie startujemy Kenta jak juz mamy jakies 1500 ppm Mg w wodzie. Wywalenie kasy. Magnez musimy podniesc Kentem conajmniej o 800 jednostek, inaczej stezenie tego "magicznego" czegos nie osiagnie potrzebnej dawki. czesto ludzie podnosza o 400-500 ppm Mg i nic sie nie dzieje. Lepiej odpuscic sobie bo Kent jest drogi i skok do gory np w 500L baniaku to nie lada koszt. Jesli ktos sie decyduje na walke ta metoda to koniecznoscia jest zjechanie poziomu Mg do conajmniej 1200ppm albo i setke nizej jak sie da. Wtedy podnosimu 50ppm dziennie i zanim osiagniemy 2000 efekty beda juz widoczne golym okiem.

pozdrawiam

Ja na starcie miałem 1260. Część potraciła listki, ale łodygi twardo się trzymają. Spróbuję podnieść jeszcze KH, ale zasolenie mam już 40 ppm.

Do tego, żeby było ciekwiej cały czas borykam się z cjano. PO4 0, NO3 5, a ono ciągle trwa. Zmieniłem teraz żywicę, ponieważ po 3 puszkach, poziom krzemianów był 0,4 mg i nalot na piasku już jest. TDS po RO 003, a po żywicach 000 (a krzemiany były). W mojej wodzie wodociągowej jest bardzo dużo krzemianów, poza skalą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokolce? tak, jeden na 20. Życzę powodzenia w doborze egzemplarzy. Chyba że masz miejsce na naso, gdyż one mają je akurat w diecie.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodi: zwracam honor........ nie pokolec ale borsuk, zeżarł mi cały bryopsis z komina jaki mialem

wydawało mi sie ze że żadna ryba tego nie je, człowiek uczy sie cale życie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodi: zwracam honor........ nie pokolec ale borsuk, zeżarł mi cały bryopsis z komina jaki mialem

wydawało mi sie ze że żadna ryba tego nie je, człowiek uczy sie cale życie :)

Potwierdzam - mój borsuk też skubał bryopsis.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wtrące swoje 3 grosze ponieważ też mam problem z byropsis, na początku tzn 29.05 miałem magnez 1110 , kh7,7, ca470 wtedy badziewie pięknie rosło,zacząłem podnosić Mg kentem doszedłem do poziomu 2220 14.06 i wtedy skończył się kent kh było 8,3, Ca 460. Dzisiaj Mg 1800 , Kh 8,6, Ca 400. Niestety świństwo nadal rośnie nie tak intensywnie ale pojedyncze gałązki się pojawiają , no i co dalej kupić drugą flaszkę kenta i lać ? czy dać spokój i czekać ?


350 l + sump 140l, LED DIY 240w+ 2x39w actinic T5, odpieniacz Black Pearl by Sebastek, 2x Tunze 9045, LR 35 kg ,LS 18 kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobić dokładne foto i wrzucić do zdiagnozowania. już niejeden walczył z bryopsis a miał zupełnie coś innego.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spokojnie probuje walczyc z natura silami naturydo kaprysnej dolabelli

testuje diademe - ta tez - woli jesc miekkie glony z tła...

wyprobuje wiec teraz borsuka (mam ponoc obiecanego)


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam...

U mnie jest jak na Narodowym zielono od tego bripopisa, zaczynam rozpoczynam walkę metodą natury ślimak Dolabella oraz Zebrasoma scopas jak im nie przypasi zacznę podnoszenie Mg,

Jedną rzecz, którą definitywnie nie polecam to wyrywać wewnątrz akwarium zawsze jakiś klaczek popłynie i wówczas to pewne powstanie nowe skupisko.

Pozdrawiam i piszcie efekty waszych walk....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasadniczo zaden zwierz nie lubi twardego byropsisu.... Niestety jak glod przycisnie to kazdy glonozerca bedzie rabal wszystko co zielone. Moze to troche nie humanitarne ale skuteczne....


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Zasadniczo zaden zwierz nie lubi twardego byropsisu.... Niestety jak glod przycisnie to kazdy glonozerca bedzie rabal wszystko co zielone. Moze to troche nie humanitarne ale skuteczne....

E tam - kraby to żrą...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ....

U mnie jak na razie Dolabella pięknie ja zjada mam nadzieje że opanuję wspiera ja Zebrasoma scopas plus krab mitrax ...

Poniżej fotka podczas obiadu ...

bala.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie dopiero borsuk sie sprawdzil ( w tych 100 litrach) pomijając fakt, że to za maly baniak dla tej ryby.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie też borsuk sobie poradził ale oddałem go i znowu wróciły, winą było zaprzestanie dozowania balinga i spadek KH do 5-6. Nie chce znowu wrzucać go do mojego litrażu. gdzie można dostać tego ślimaka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam....

I narazie po brypopisie ...Balabella doskonała....Pozdrawiam...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.