Skocz do zawartości
rafal19

nowe, większe... 1000L :) ...aktualnie 730L

Rekomendowane odpowiedzi

@ nikiel, szyba laminowana to połączone za sobą w wysokiej temperaturze dwie szyby przy pomocy folii EVA (w ten sposób wykonuje sie tzw szkło bezpieczne uzywane często w budownictwie), z czego u mnie jedna szyba najpierw została pomalowana na czarno i farbą do wewnątrz została zalaminowana z drugą szybą w temp 120*C, uzyskujemy bardzo trwałe i mocne połączenie, woda nie ma kontaktu z farbą, co najwyzej na krawędziach szyby,... tródno powiedziec jak to bedzie wyglądało po dłuzszym okresie np 3-4 latach, tak więc krawędzie laminowane dodatkowo zostaną zaklejone silikonem aby woda nie miała dostępu do laminatu i farby

@owier, mocowanie do ściany przy pomocy kotew planuję zrobić w nastepujący sposób:

ustawic stelaz na docelowym miejscu i wypoziomować, zamocować blat, ustawic na stelazu akwarium

Następnie zaleję akwarium do połowy wodą tak aby wszystko dociążyć, dopiero po napełnieniu akwarium do połowy zacznę przewiercać dziury przez stelaż i w ścianie

http://zamocowania.pl/kotwystalowe_kp.php

Edytowane przez rafal19 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny baniak :) Rafał, stelaż mogłes też rozwiązać tak że na dół dajesz ramę po całości i łączysz ją z całym stelażem śrubami rzymskimi, wtedy ciężar rozkłada Ci się na całość, a nie punktowo. Ale tak jak jest też da radę.


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

baniak stoi na II piętrze wierzowca (wielka płyta) pod ścianą nośną, zostanie zakotwiczony 6 kotwami do ściany aby przenieść część ciężaru z podłogi na ścianę... strop powinien wytrzymać

Powiem Ci szczerze, że trochę się obawiam o efekt tego rozwiązania. standardowo stropy w miszkaniòwce obliczane są na 200 kg/m2, natomiast ściany nośne poprzez zbrojenie przenoszą całe obciążenie budynku (również ze stropów) na fundamenty. Jutro z kolegą spróbuję to sprawdzić i dam znać co nam wyszło ale i tak radzę Ci wykupić dobre OC.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

będzie stać, nie ma co panikować :whistle: napisałeś "Powiem Ci szczerze, że trochę się obawiam o efekt tego rozwiązania" a widzisz jakieś inne rozwiązanie... bo ja nie :)

...koniecznie daj znac jak z kumplem to przedyskutujesz

Edytowane przez rafal19 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o rozwiązanie tylko skutki :question:

Tak już mam, że zanim coś zrobię lubię wiedzieć czego się mogę po tym spodziewać, no i niestety trochę już przeżyłem i widziałem. ale spoko - jutro będziemy wiedzieć więcej.

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie wszystko zależy od ugięć, ale powinno być ok. Przy kotwach mechanicznych, dobrze się upewnić czy podłoże jest twarde no i ładnie wyczyścić (wydmuchać) otwór po wywierceniu. Powodzonka.


3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę , że cię wzięło i to ostro heheheh . :thumbup: Wymiary baniaczka zacne . Piękna głębia . :unworthy: Trzymam kciuki za projekt i pozdrawiam. :thumbsup:


Baniak 650 lilr. + 150 litr. sump z DSB i LR ,led 430W, odpieniacz DIY thcskiba , obieg RD 8500 litr. , cyrkulacja 39000 litr. około 100 LR , SPS , LPS .

obecnie : http://nano-reef.pl/topic/31598-cast-away/

Poprzedni baniaczek : http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=224395#224395

http://aqua-reef.pl/topic/1363-mo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej rafal19

sprawdziliśmy sprawę i rzeczywiście powinno wydać :) z jednym "ale" - byłoby dobrze, gdybyś zrobił dokładnie tak, jak wcześniej pisał seb ale skoro na to już za późno to, żeby równomiernie rozłożyć obciążenie stelaż powinieneś postawić na ramie po obwodzie stelaża lub co najmniej na jakichś "belkach" z dłuższych stron stelaża tak, żeby nie było punktowego nacisku.

Jeszcze jedno: sprawdź, jak wygląda posadzka w przekroju - standardowo wygląda tak, że (patrząc od dołu) jest strop żelbetowy ok. 18-20cm, na nim styropian ok. 2-4cm następnie szlichta betonowa ok. 4-6cm no i wykończenie np. panele, no i z tym styropianem może być problem, bo po prostu się ugnie, a wtedy popęka Ci posadzka (szlichta) :geek: . Jeżeli nie ma styropianu to ok.

To chyba moja najdłuższa wypowiedź na forum i niestety trochę chaotyczna (za co przepraszam)ale strasznie się spieszę bo już spadam na urlop...

pozdrawiam i powodzenia :welcome:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1000 kg wody, szkło ~350, stelaż ~150kg = ~1500kg / 8 nóg = ~190kg - środkowe będą więcej przenosić skrajne mniej.

Płytki (panele) wylewka, styropian - nie ma potrzeby przykładać ramy od dołu.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fajnie sie zapowiada ten baniak


bedzie 450L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@rafal19 To solidny stelaż

Mój następny zbiornik mam zamiar postawić na stelażu , który od strony ściany nie będzie miał w ogóle nóg. Blat będzie zakotwiczony do ściany , czyli cały tył będzie wisiał na ścianie.Mam nadzieję , że mój pomysł nie jest wariacki , bo stelaż już pospawany. Dodam jeszcze ,że ściana betonowa , a mieszkanie jest w bloku na 4 piętrze.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze w bloku 1000 literków, ale świat należy do odważnych :unworthy: . Rafał powodzonka, na pewno zbiorniczek będzie super. :welcome:

pozdro Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rafał, nawet nie jestem w stanie sobie wyobrazić jak to będzie piękne akwarium przy Twojej pasji i doświadczeniu,...Gratuluję....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze w bloku 1000 literków, ale świat należy do odważnych :unworthy: . Rafał powodzonka, na pewno zbiorniczek będzie super. :welcome:

pozdro Grzegorz

Eee,tam mam i jest OK.Policzyłem ludzi u mnie na weselu 22 lat temu w bloku na czwartym piętrze i wyszło,że miałem dwa takie akwaria skaczące jeszcze w rytm muzyki,nie słyszałem by z tego powodu zawalił się komuś strop.:thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eee,tam mam i jest OK.Policzyłem ludzi u mnie na weselu 22 lat temu w bloku na czwartym piętrze i wyszło,że miałem dwa takie akwaria skaczące jeszcze w rytm muzyki,nie słyszałem by z tego powodu zawalił się komuś strop.:thumbup:

W Sosnowcu mam znajomego gdzie trzy kubiki wody na piątym piętrze gierkowskiego wieżowca stoi od kilkunastu lat i jest spokój :thumbsup:


90x55x50+ sump. ATI 8x39W,Deltec A{F600. LPS-owo

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@rafal9 - jak szklarz poradził sobie z wycinaniem nadmiaru silikonu? jakiego narzędzia użył?


Od 05.01.2014 nowe: 100x50x45, sump 112 l, 6 x T5 39W Dozownik EBTECH ze sterowaniem bluetooth, pompy Tunze 6025, 6045.

c9007dcceed49c71m.jpg26a1ff863e576da5m.jpg6d058997d459df13m.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miał taki specjalny nożyk na jednostronne żyletki, zużył chyba z 20 tych żyletek bo co chwile wymieniał na nowe :) poszło mu to bardzo sprawnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, a jaką grubość całkowitą ma zastosowany laminat? Musisz wiedzieć, że laminaty mają dużo mniejszą wytrzymałość od szyb litych o tej samej grubości. Dla orientacji szyba laminowana o grubości 6,5 mm (najpospolitsza bezpieczna) ma statykę porównywalną ze zwykłą 4 lub maksymalnie 5 float. Takie wytyczne przyjmowane są do obliczeń na parcie wiatru w budynkach (dla wody nikt podobnych badań nie robił bo za mały rynek). O wiele lepszym rozwiązaniem są szyby barwione w masie. Efekt ten sam a wytrzymałość większa. Dodatkowo Twoja szybka ma otwór na środku co jeszcze ją osłabia. Na szczęście nie jest duża więc pewnie da radę. Ważne abyś wiedział (bo to spory baniak), że jeśli dałeś tam laminat np 66.2 to niby masz szybę o grubości całkowitej 12,8mm ale jest wytrzymałość będzie pewnie podobna do zwykłej 8 w porywach 10 a to przy tonie wody trochę marnie. Nie napisałeś jaka jest jego całkowita grubość więc sobie tylko "gdybam" bo może tam siedzi 1010.4 i sprawy nie ma :D

Pomyślałem, że się tym podzielę puki czas...

Pozdrawiam


Start: 10.01.2016 r.

Akwarium: IM Fusion 30L, odpieniacz: Tunze 9004, lampa: Nanobox Quad, cyrkulacja: Vor-Tech MP10w, i trochę drobiazgów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem - jeśli tam siedzi 1010 + folie to sprawy nie ma bo jej wytrzymałość będzie podobna do 15. Zwróciłem uwagę bo nie było napisane jaka jest całkowita grubość laminatu.


Start: 10.01.2016 r.

Akwarium: IM Fusion 30L, odpieniacz: Tunze 9004, lampa: Nanobox Quad, cyrkulacja: Vor-Tech MP10w, i trochę drobiazgów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@rafal19, przepraszam że marudzę ale tez mnie to czeka. Czy szklarz, najpierw skleił wstępnie baniak a potem po wyschnięciu wstępnym nakładał powtórnie silikon na fugi czy zaraz po złożeniu przetarł fugi robiąc ładną fazkę?


Od 05.01.2014 nowe: 100x50x45, sump 112 l, 6 x T5 39W Dozownik EBTECH ze sterowaniem bluetooth, pompy Tunze 6025, 6045.

c9007dcceed49c71m.jpg26a1ff863e576da5m.jpg6d058997d459df13m.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nałozył silikon i po chwili odciął nadmiar silikonu robiąc łądną fazkę. Nastepnie wszystko wyschło i dopiero dziś nadmiar silikonu został zebrany/odcięty. U mnie akwarium ma fugi naprawde minimalne, praktycznie bez wewnętrznej spoiny

Edytowane przez rafal19 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli na tej szybie czarnej będą pompy na magnesach to od razu Ci piszę,pomyśl o konkretnych magnesach bo mi przy 21mm tej szyby nie trzymają i wiszą na przewodach elektrycznych.Ja mam tam szybę 12mm i doklejoną czarną,dymną.Nie musiałem dawać do laminowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szaleństwo, szaleństwo (tu należy sobie wyobrazić głos króla Juliana)

Pozdrawiam pozytywnie zakręconych :)


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.