Skocz do zawartości
Gość kapitan

ZEOvit - poradnik, podstawy

Rekomendowane odpowiedzi

Gość kapitan

Witam,

nie mamy w dziale takiego tematu więc zakładam.

Ostatnio widać wzrost zainteresowania Zeovitem (również w mojej skrzynce wiadomości :harhar: )

i po treści pytań uzmysłowiłem sobie fakt że chyba nie wszyscy wiedzą o zeo-poradniku w języku polskim.

Jest pod tym linkiem:

http://www.korallen-zucht.de/files/zeo_guidepolnisch.pdf

Żeby to otworzyć potrzeba Adobe Acrobat Reader, lub podobnego programu.

Jest tam wszystko opisane, co potrzeba kupić, ile czego dozować i przez jaki czas, by z sukcesem wprowadzić metodę w swoim akwarium.

Fajny artykuł na reefmania.pl "Jak w 14 dni założyć akwarium na Zeovicie"

http://www.reefmania.pl/jak-w-14-dni-zalozyc-akwarium-na-zeovicie-1714

Edytowane przez kapitan (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję :) Chyba się skuszę. Wiem że dżentelmeni o pieniążkach nie rozmawiają, ale pozwolę sobie zapytać, jakie są koszty preparatów na start dla zbiornika ok 200 l ? Orientacyjnie. Oraz, jak można było by opisać minimalną sensowną i maksymalną konfigurację sprzętową...


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W jukeju zestaw startowy z 1kg wsadu, zeobac, zeostart i zeofood kosztuje 58 funtow.

To raczej informacja dla wyspiarzy ale moze sie komus przydac


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bartek ale to oczywiście bez reaktora na kamyki?

Wysyłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk 2


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Bardzo dziękuję :) Chyba się skuszę. Wiem że dżentelmeni o pieniążkach nie rozmawiają, ale pozwolę sobie zapytać, jakie są koszty preparatów na start dla zbiornika ok 200 l ? Orientacyjnie. Oraz, jak można było by opisać minimalną sensowną i maksymalną konfigurację sprzętową...

Potrzebujesz:

1 - Reaktor - 630zł

http://erybka.pl/product-pol-847-Korallen-zucht-Zeovit-filter.html

2 - Zeobak - 50zł

http://erybka.pl/product-pol-44-Korallen-Zucht-ZEObak-10-ml.html

Będziesz dawał 1, 2 kropelki co drugi dzień, na rozruchu codziennie. Starczy na jakiś czas.

3 - Zeostart3 - 125zł

http://erybka.pl/product-pol-1584-Korallen-Zucht-ZEOstart-3-250-ml.html

Butelka ZS3 250ml starczy Ci gdzieś na 2 lata w tym litrażu.

To jest absolutne minimum na rozruch ZEOvitu obok oświetlenia i odpieniacza :)

Używamy w tej metodzie ciągłej filtracji węglem:

http://erybka.pl/product-pol-79-Rowa-Carbon-500ml-250-g.html

Na 200l będziesz potrzebował max 100ml i zmieniasz co miesiąc, taka puszka starczy Ci więc na 5 miesięcy.

Inne produkty to pokarmy, dodatki, bajery. Dozujesz dopiero gdy masz PO4 = 0,00.

Na początek polecam takie bezpieczniejsze dodatki jak:

Sponge Power

http://erybka.pl/product-pol-4334-Korallen-Zucht-Sponge-Power-10-ml.html

Coral Vitalizer

http://erybka.pl/product-pol-4331-Korallen-Zucht-Coral-Vitalizer-10-ml.html

Dajesz jedną kroplę codziennie/co drugi dzień na taki zbiornik i też starczy Ci na długo.

Wychodzi jakieś 840zł na start z założeniem że kupisz nowy reaktor. Możesz ściąć ta cenę kupując używany lub DIY.

Edytowane przez kapitan (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez reaktora, ale na start to chce uzyc filtr od pelletek. I tak stoi nieuzywany.

TO lepszym rozwiązaniem bedzie wsadzić kamyki do skarpety i ustawić ją w przepływie.

Musisz dwa razy dziennie pogmerać kamieniami, a trudno to zrobić w filtrze przepływowym.

A tak to rączka do sumpa, skarpeta w dłoń i ręczna robota.


3940_3946.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

TO lepszym rozwiązaniem bedzie wsadzić kamyki do skarpety i ustawić ją w przepływie.

A ja mam inne zdanie :) Lepiej użyć reaktora pelletek, gdzie będzie miał pełną kontrolę nad przepływem wody przez złoże zeolitu, bo to jest "crucial" jak mawiają wyspiarze :)

Jak nie wytrząśnie codziennie to nie będzie dramatu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jak trząść nimi w filtrze przepływowym?

Machać całym filterm:)?

Otworzyć go i pogmerać patykiem od góry?


3940_3946.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest zewnetrzny filtr wiec jak podlacze go na miekkich wezach to bede go mogl latwo odwrocic do gory nogami kika razy.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie troche odmienne...

Co bedzie jesli zaczne dozowac niektore preparaty bez montowania calej instalacji z kamieniami?

Np Zeobak powinien polepszyc flore bakteryjna w zbiorniku, Coral Vitalizer pozytywnie wplynac na spsy itp...

stosowal to ktos w ten sposob?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dużo osób tak robi. Nie stosują całej metody, tylko wlewają poszczególne preparaty KZ.

Np. zeostart będzie karmił wszystkie rodzaje bakerii jakie masz w zbiorniku

Ja też na początku stosowałem tylko Zeostart, AAC i CV. A dopiero później wystartowałem z pełną metodą.


3940_3946.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a mam pytanko mam biopeletki, czy od razu je odstawic i do filtra w skarpecie wrzucic wegiel ?


baniak: 400l, odpieniek: Bubble King 180, 2xtunze 6055, 1x Tunze 6105,1x tunze 6025, lampa 350W LED + 2*39W T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

a mam pytanko mam biopeletki, czy od razu je odstawic i do filtra w skarpecie wrzucic wegiel ?

Przechodzisz na Zeo?

To na twoim miejscu odpaliłbym wszystko normalnie jak w podręczniku do Zeo.

I co tydzień wyjmowałbym 25% pelletek i adsorbenta PO4 jeśli używasz.

Po 4 tygodniach wymieniasz zeolit i rozpoczynasz nowy cykl już bez pelletek i adsorbentów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio widać wzrost zainteresowania Zeovitem (również w mojej skrzynce wiadomości :harhar: )

i po treści pytań uzmysłowiłem sobie fakt że chyba nie wszyscy wiedzą o zeo-poradniku w języku polskim.

Czy to rzeczywiście jest język polski, to bym dyskutował.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, wszystko ładnie i pięknie wyłożone. Myślę że nikt z chętnych nie będzie miał problemów ze startem.

Tylko mam jeszcze dwie wątpliwości:

- co się dzieje jeśli nie mam automatyki, a wyjeżdżam na urlop - a opieka przychodzi raz na 5 dni (na przykład)

- oraz, czy błąd w dozowaniu (przelanie) - na przykład, z wyliczeń wychodzi mi 2 krople, a poleci 3 lub 4 (pomyłka w tych proporcjach) będzie miał duże znaczenie ?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli mówisz o jednorazowej pomyłce typu 1 lub 2 krople za duzo to nic złego się nie dzieje.

NAtomiast jeżli chodzi o automatykę no to tu jest problem bo cieżko dozować automatycznie 2 krople. Słyszałem o akwarystach, którzy rozcięczają preparaty KZ i dozują je pompami.

Ja jestem po jednym wyjeżdzie juz w te wakacje i żona sprawdziła sie idealnie. Zrobiłem jej rozpiskę dzień po dnuiu i jak wróciłem to byłem bardzo zadowolony z kondycji korali. Ale żona była codzienie.

Myślę, że jeżeli wyjeżdżasz na 2 tygodnie i ktoś w tym czasie przyjdzie min 3 razy to nie powinno być wielkiego problemu. Ważne jest tylko to, żeby nie sumować dawek. Czyli jeżeli standardowo lejesz jakiegoś specyfiku 2 krople dziennie, a ktoś przyjdzie raz na 5 dni to nie może wlać 10 kropli.


3940_3946.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

taka żona co siedzi w domu na czas Twoich wypadów wakacyjnych to skarb :czapki z głów:)


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

taka żona co siedzi w domu na czas Twoich wypadów wakacyjnych to skarb :czapki z głów:)

Powiem Ci więcej, dzień po moim powrocie zaciągnęła mnie do erybki i wydała 500 na życie:))

Teraz będzie trudniej bo wyjeżdżam z żoną na 2 tygodnie.

I będę musiał przeszkolić tesciówkę:))


3940_3946.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wolę zabrać swoją ze sobą. Ze startem mam jeszcze czas, zobaczę co się będzie działo, jakie będą potrzeby w akwarium. Ale dziwi mnie trochę Wasze stanowisko. Mianowicie, tutaj, gdzie leje sie bakterie i chemię, każdy chwali i jest zadowolony, a jak ktoś wspomni o innych bakteriach, choćby do ożywienia skały, podłoża, czy ceramiki (popularne szczepy bakterii), to wiesza się na nim psy, że głupoty, że nieskuteczne, że w gusła wierzy...

Czyżby marka działała cuda ?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

taka żona co siedzi w domu na czas Twoich wypadów wakacyjnych to skarb :czapki z głów:)

To raczej nie możliwe,:whistle:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

- co się dzieje jeśli nie mam automatyki, a wyjeżdżam na urlop - a opieka przychodzi raz na 5 dni (na przykład)

Przerywasz dozowanie i wznawiasz po urlopie, no problem. Akwarium nie wybuchnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

martwi mnie jednak cos innego. I powiem szczerze ze wywraca to moj swiatopoglad i wiare w biologiczne metody. Metoda powoduje zatrzymanie cyklu azotowego przez wiazanie jonu amonowego co z kolei powoduje w zasadzie smierc wszystkich bakterii azotowych. Do tego jako ze refugium rowniez nie idzie w parze z zeo co spowoduje wyjalowienie wody w mikroorganizmy. Jak wyglada powrot do starych metod w przypadku stosowania pelnego Zeo powiedzmy przez rok?


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ano tak wygląda jak koralowce przeniesione ze zbiornika zeo do tradycyjnego...

Ja natomiast chętnie posłuchałbym uwag i spostrzeżeń kogoś doświadczonego w temacie, kto wie co mówi i o czym. Takie "zachłyśnięcia" napalonych świeżaków co zobaczyli 3 kolorowe acry to mnie raczej śmieszą.

Nie neguje oczywiście metody, jednak jak już słuchać i uczyć się to od fachowców, a nie od....


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Całości nie wyciągniesz nigdy. Jeśli dasz za dużo zeolitu to jak zauważyłeś zbiornik zostanie wysadzony i koralowce zejdą.

Sama nitryfikacja nie jest przerywana. Amoniak jest wiązany w strukturze zeolitu i tam jest przetwarzany na NO3 (przez bakterie), które po prostu nie zostaje uwolnione do wody.

Dlatego potrząsamy kamyki, żeby wypłukać bakterie pokrywające zeolit, które się tam koncentrują z powodu bogactwa zaabsorbowanego papu, jednocześnie obniżając możliwości absorbcyjne tego medium.

Amoniak zanim trafi na zeolit najpierw krąży w akwarium, więc są tam i nitryfikatory.

Ano tak wygląda jak koralowce przeniesione ze zbiornika zeo do tradycyjnego...

Ja natomiast chętnie posłuchałbym uwag i spostrzeżeń kogoś doświadczonego w temacie, kto wie co mówi i o czym. Takie "zachłyśnięcia" napalonych świeżaków co zobaczyli 3 kolorowe acry to mnie raczej śmieszą.

Nie neguje oczywiście metody, jednak jak już słuchać i uczyć się to od fachowców, a nie od....

Dokładnie, uczymy się od zagranicznych TOTMów a nie polskich malkontentów :harhar:

Jeden woli pelletki, drugiemu LPSy nie chciały rosnąć...

Ludzie słuchali takich historii tych niby "doświadczonych" i zrobili zeovitowi opinię systemu złego i niebywale trudnego.

Dzisiejsze Zeo to nie to samo co 5 lat temu.

Edytowane przez kapitan (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.