Skocz do zawartości
LUK4344

Autentyczność Zywej skały

Rekomendowane odpowiedzi

Jakiś czas temu w napadzie wyrzutów sumienia dotyczącego niszczenia przez akwarystów środowiska naturalnego na skutek odłowu zwierząt ale i import żywej skały, zacząłem szukać alternatywy dla żywej skały, krótko mówiąc chciałem znaleść dobrego producenta i być dystrybutorem.

Podczas poszukiwań trafiłem na prducenta, który produkuje skałę ceramiczną i ożywia ją.

Wysłałęm do tej firmy zapytanie i okazało się że w Polsce już jest dystrybutor tej firmy i jest to jeden z najbardziej uznanych sklepów, wszedłem więc na stronę tego sklepu i okazuje się że owszem mają tą skałę w ofercie, ale brak jest komplenie informacji że jest to skała sztuczna, sprzedają ją jako żywą i w cenie żywej.

Co wy na to, czy to co mamy w akwariach to faktycznie żywa skała?

Edytowane przez LUK4344 (wyświetl historię edycji)

Dystrybucja pomp perystaltycznych, pompy perystaltyczne pompy dozujące pompa perystaltyczna pompa dozująca systemy dozowania sprzęt akwarystyczny dozownik akwarystyczny automatyczna dolewka www.pompydozujace.com www.aqua-trend.pl

Tanie pompy dozujące największy wybór fachowe doradztwo, dozowanie cieczy. Firma aqua-trend od lat zajmuje się budową indywidualnych systemów dozowania cieczy. Pompa jelitowa.

levelautomatic shark poseidon doser one evolution Doser AT-1 automatyczna podiana wdy Converus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale to ceramiczna skała, nie ożywiona sucha? Przypomina LR w takim stopniu, że ciężko ją odróżnić od naturalnej? Nie miałem styczności z ceramiką, dlatego jestem ciekaw opinii.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja już dawno temu pisałem że na niektórych kawałkach mojej żywej skały połamałem wiertła i narzynkę bo....... się okazało że to beton :)

Także nigdy nie możesz być pewny że to żywa żywa skała.


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to ożywiana sucha skała tylko ceramika czy też nawet jakaś lepionka!


Dystrybucja pomp perystaltycznych, pompy perystaltyczne pompy dozujące pompa perystaltyczna pompa dozująca systemy dozowania sprzęt akwarystyczny dozownik akwarystyczny automatyczna dolewka www.pompydozujace.com www.aqua-trend.pl

Tanie pompy dozujące największy wybór fachowe doradztwo, dozowanie cieczy. Firma aqua-trend od lat zajmuje się budową indywidualnych systemów dozowania cieczy. Pompa jelitowa.

levelautomatic shark poseidon doser one evolution Doser AT-1 automatyczna podiana wdy Converus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łukasz pamietasz nasza wyprawe do ...... i papierek po cukierku jako bonus w srodku :thumbup:


 435 l 150x55x53 ,DeltecMCE600, Aquasunlight 2x250&2x54 ,

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomijajac aspekt czy ceramika sie nadaje czy nie mysle ze fakt ukrywania pochodzenia skaly jest mocno nie fair, zeby nie powiedziec ze jest oszustwem


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam Darku naszą wyprawę do e... ,pamiętam papierek i pamietam żyłkę wędkarską, ale tym razem na celowniku jest inna firma


Dystrybucja pomp perystaltycznych, pompy perystaltyczne pompy dozujące pompa perystaltyczna pompa dozująca systemy dozowania sprzęt akwarystyczny dozownik akwarystyczny automatyczna dolewka www.pompydozujace.com www.aqua-trend.pl

Tanie pompy dozujące największy wybór fachowe doradztwo, dozowanie cieczy. Firma aqua-trend od lat zajmuje się budową indywidualnych systemów dozowania cieczy. Pompa jelitowa.

levelautomatic shark poseidon doser one evolution Doser AT-1 automatyczna podiana wdy Converus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

A w opisie jak zwykle,

skala lekka, porowata z mnostwem zycia :D

eh.... samo zycie

Dariusz Barcikowski

Wysyłane z GT-I9001

( +48 797 345 997 )

za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie robią ludzi w "bambuko" ja rownież w solniczce mam kilka kawałków "żywej skały" jakim zdziwieniem było jak znalazłem w jej środku śrubę i sznurek z sztucznego materiału.


2ef676195c8b05cd1669c2e6d8531c1fu977a854.png

Reefmax - T5 2x15k Sylvania Marinestar + 1x Giesemann Actynic+ + 40w LED Royal blue,

Odpieniacz Hydor slimskim nano 135.35,

Jebao RW4 + JVP 110

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... no i dlaczego wygladaja jak kawałki portu w Dżakarcie :)


 435 l 150x55x53 ,DeltecMCE600, Aquasunlight 2x250&2x54 ,

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

albo plaga za plaga, dlugie dojrzewania.coffee.gif


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dlaczego nie powiecie gdzie tak robia. Przeciez kupujacy ma prawo wiedziec a skoro tak mowicie to oni robiac takie cos sami opinie sobie wystawiaja. Forum jest od tego zeby uswiadomic tych co sie nie znaja


Start: 12.10.2012, 80/40/40 front OptiWhite, sump 69/30/30 +dolewka 8l, 128l + 45l

LR 15 kg, LS 9 kg, Odpieniacz Blau Scuma IT 110, 2x Tunze 6025, Lampa Pacific Sun Black Python 110w plus lampa GLO HAGEN 2xt5 ATI Aquablue, Pompa obiegowa Tuzne Silence 1073.020, Grzałka Jager 150W, Autodolewka aqua-trend, 1x Moonlight LED 1 Watt, Sól: Reef Crystals , Balling, SUMP: siporax 4l, refugium - 18/30/22h -swiatlo LED 10W 6500k - glony: Caulerpa Grape C . Racemosa, wata, filtr przepływowy DIY na węgiel na pompce Tunze Silence 1073.008, sera silicate clear, 3x pompka perystaltyczna ze sterownikiem mirekkon.pl

Moja solniczka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na każdą dostawę ŻYWEJ skały potrzebne są odpowiednie dokumenty - przede wszystkim zezwolenie CITES.

Bez tego zezwolenia ŻYWA SKAŁA - o jakiej mówimy, czyli pozyskiwana ze środowiska naturalnego - nie ma prawa znaleźć się na terenie UE.

Każdy z eksporterów ma zezwolenie roczne, uprawniające go do eksportu okreslonej ilości skały - tzw. quota.

Od tej ilości, każda dostawa jest "odejmowana" - i czasem bywa tak, że pod koniec roku "quota" się kończą - i nie ma mozliwości sprowadzenia już skały w danym "roku"(od 1 kwietnia do końca marca).

Aktualnie obowiązujące przepisy w Indonezji, zobowiązuj eksporterów do "tworzenia" raf koralowych poprzez usypywanie we wskazanych (przez ichniejsze Ministerstwo Środowiska) miejscach - sztucznych raf. Zazwyczaj odbywa się to w stosunku 1:2 - jeden 1kg wydobytej - 2kg "wsadzonej".

Wydobycie skały może odbywać się TYLKO z rejonów wskazanych przez MS - i jest to kontrolowane(dosyć ściśle - coś jak w naszych kopalniach).

W stockach eksporterów można często spotkać informację - Cultured Live rock(która jest skałą właśnie tą "wsadzoną" minimum rok temu do wody) - lub Wild Live Rock - która jest skałą dziką, nie "wsypywaną" wcześniej do morza - a pozyskiwaną z rejonów wskazanych przez MŚ.

Natomiast sprzedaż skały "sztucznej"(ceramicznej) i ożywianie jej przez sklep - to kwestia o której wg mnie - sklep POWINIEN poinformować swoich Klientów.. M.in z tego powodu - że czasem "nieumiejętnie" przygotowana skała ceramiczna może "wysadzić" nawet najlesze akwarium - czego przykłady mieliśmy kilka lat temu w Polsce..(czego również sam doświaczyłem - niestety)

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Natomiast sprzedaż skały "sztucznej"(ceramicznej) i ożywianie jej przez sklep

Z tego co napisał LUk to nie sklep ja ozywia tylko producent.


 435 l 150x55x53 ,DeltecMCE600, Aquasunlight 2x250&2x54 ,

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W stockach eksporterów można często spotkać informację - Cultured Live rock(która jest skałą właśnie tą "wsadzoną" minimum rok temu do wody) - lub Wild Live Rock - która jest skałą dziką, nie "wsypywaną" wcześniej do morza - a pozyskiwaną z rejonów wskazanych przez MŚ.

W stockach eksporterów może i tak, tylko jak to się przekłada na opisy sklepów? Zwykle w ogóle się nie przekłada...


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy przeciętny klient, posiadający żywą skałę nie potrzebuje pozwolenia na jej przetrzymywanie? Pytam się, gdyż np. ptaki podlegające CITES-em, trzeba dodatkowo rejestrować w urzędzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko po co ta cala ta dyskusja skoro dalej nie wiadomo kto stosuje takie praktyki.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

uważam że powinniśmy zostać poinformowani, jaki sklep ma taką "żywą skałe" . . . :thumbdown:


TOTM ---> http://reefhub.pl/mikolaj-szostak-mixeer-1000l-z-myslenic/

Moje akwarium ---> http://nano-reef.pl/...120#entry664781

Mój kanał Youtube ---> http://www.youtube.com/user/mixeer0700

SPRZEDAM SPRZĘT PO LIKFIDACJI AKWA ---> 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemku,

Czym wobec tego jest ta skała która jest wkładana do morza do przez eksporterów do zasiedlenia?


Dystrybucja pomp perystaltycznych, pompy perystaltyczne pompy dozujące pompa perystaltyczna pompa dozująca systemy dozowania sprzęt akwarystyczny dozownik akwarystyczny automatyczna dolewka www.pompydozujace.com www.aqua-trend.pl

Tanie pompy dozujące największy wybór fachowe doradztwo, dozowanie cieczy. Firma aqua-trend od lat zajmuje się budową indywidualnych systemów dozowania cieczy. Pompa jelitowa.

levelautomatic shark poseidon doser one evolution Doser AT-1 automatyczna podiana wdy Converus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Aktualnie obowiązujące przepisy w Indonezji, zobowiązuj eksporterów do "tworzenia" raf koralowych poprzez usypywanie we wskazanych (przez ichniejsze Ministerstwo Środowiska) miejscach - sztucznych raf. Zazwyczaj odbywa się to w stosunku 1:2 - jeden 1kg wydobytej - 2kg "wsadzonej".

Rozumiem że te "wsadzona" to po prostu kawałki cementu, które porosną z czasem algami, małżami i resztą.

Potem gdy to wydobywają na potrzeby akwarystów, zapewne odbywa się ręczna selekcja i prawdziwa porowata skała idzie na jedną kupkę, a fioletowy beton na drugą.

Założę się że cena też jest różna.

Tutaj w Irlandii też tym handlują. Zwróciłem nawet uwagę właścicielowi sklepu że to nie jest "live rock".

Ale oni pasożytują na ignorancji nowych morszczaków i powiedział mi coś w stylu, że każda skała prędzej czy później staje się żywą skałą bo zasiedlają ją bakterie i inne organizmy...

Idąc tą drogą pewnie niedługo zaczną importować opony. Czytałem gdzieś, że robi się "rafy" z pospinanych łańcuchami gór starych opon. Podobno genialne siedlisko dla życia :thumbsup:

Tires540.jpg

tyre_pyle_eel_garden.jpg

Build-an-Artificial-Reef.jpg

220px-Artificialreef.JPG

DSC05008AW9JUN2007D1LPBROCKPILES.JPG

image015.jpg

pb050048.jpg

A tutaj suszą nową i jedzie do oceanu obrastać... Hehehe, ktoś chętny na skałkę ? :harhar:

Edytowane przez kapitan (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta sucha skala (ostatnia fotka) bardzo mi sie podoba. Osobiscie nie mam nic przeciwko zeby sklep sprzedawal nawet pustaki, sucha skale, cokolwiek. Tylko nie ch bedzie slowny i cena za substytut bedzie adekwatna do prawdziwej. Nowe soby wchodzaca w swiat akwarystyki nie maja zieloneo pojecia jak odroznic dzika skale od pozostalego gruzu.

Chetnie kupilbym z http://www.bulkreefs...m-eco-rock.html ale do Europy nie wysylaja.

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kapuchy

Trudno mi się wypowiadać za inne sklepy - ReefShop nigy nie sprzedawał ożywianej ceraminiki jako żywej skały..

Raz tylko do nas trafiła ceramika od Andrniewa(jak pozbył się jej z akwarium) - ale Klienci mieli możliwość wyboru jej na miejscu - i byli o tym fakcie poinformowani(nie sposób zresztą było pomylić "balonową" ceramikę ze skałą)

@raffy14

To nie dotyczy bezkręgowców morskich - taki obowiązek ma sklep jeśli towar idzie do dalszej odsprzedaży(ale nie musi dołączać kopii - wystarczy że na fakturze zapisze nr. zezwolenia importowego(!) CITES wydany przez MŚ)

@Luk4344

Żywa skała w ten sposób "pozyskiwana" jest również żywą skałą - gdyż do wody trafia "sucha" skała koralowa, wydobywana przy brzegu morza.

Po 1.5 roku przebywania w wodzie ma w 100% takie SAME właściwości jak żywa skała dzika - jet tak samo skolonizowana przez bekręgowce mobilne i osiadłe - a także nawet przez zarodniki koralowców czy też innych bezkręgowców "osiadłych"..

Niektóre sklepy nazywają ją "ekologiczną"- ale to nie do końca trafne określenie(choć po części słuszne).

Kiedyś RS sprowadzał skałę pozyskiwaną w ten sposób - w tej chwili zamawiamy tylko dziką(i to z firm które osobiście odwiedziłem w Indonezjii - widząc miejsca "zbioru" na żywo)..

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.