Skocz do zawartości
LUK4344

Autentyczność Zywej skały

Rekomendowane odpowiedzi

Grzegorz u mnie w stoke sprzedawali Pukani Dry Eco Aquarium Live Rock skonczyla sie tydzien temu ale maja. byla tez na ebayu do wziecia :)

http://www.ebay.co.uk/itm/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&_trksid=p4340.l2557&item=170869466703&nma=true&rt=nc&ru=http%3A%2F%2Fwww.ebay.co.uk%2Fsch%2Fi.html%3F_sacat%3D0%26_nkw%3D170869466703%26_rdc%3D1&si=P6tpUad8bFZseFO8aA%252FOoBx4jGU%253D&orig_cvip=true&rt=nc#ht_647wt_1139

tu byla ale sie skonczyła

Edytowane przez zachu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta sucha skala (ostatnia fotka) bardzo mi sie podoba. Osobiscie nie mam nic przeciwko zeby sklep sprzedawal nawet pustaki, sucha skale, cokolwiek. Tylko nie ch bedzie slowny i cena za substytut bedzie adekwatna do prawdziwej. Nowe soby wchodzaca w swiat akwarystyki nie maja zieloneo pojecia jak odroznic dzika skale od pozostalego gruzu.

Chetnie kupilbym z http://www.bulkreefs...m-eco-rock.html ale do Europy nie wysylaja.

"Substytut" kosztuje niemal tyle samo co wild rock - różnica wynosi około 10% - co przy takich samyh kosztach transportu - nie ma wpływu na cenę skały w Polsce..

Po prostu - jeden eksporter ma możliwość wydobycia żywej skały dzikiej - inny nie - tylko "ożywianą".

Nie spotkałem się z faktem aby ktoś ożywiał betonowe kawałki..

Ta skała co Ci się podoba - to właśnie naturalna żywa skała(pozyskana w rejonach wybrzeża z plaż - które wcześniej stanowiły dno oceanu) - i po ożywieniu - z punktu widzenia akwarysty - stanowi niemal 100% żywą skałę.

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z jednej strony ożywianie skały jest dobrą praktyką pozwalającą na zachowanie dzikich raf koralowych. Ale dlaczego akwaryści muszą "cierpieć" z powodu niekompetentnych sprzedawców skały?

Oczywiście nie chcę wrzucać wszystkich sprzedawców do worka bo wiadomo, że są i tacy którzy są, uczciwi względem klienta

A co do pytania z czego się robi skałę. Jakiś czas temu widziałem w tv program gdzie właśnie robili skałę do ożywienia na rafie; a robią ją z betonu, muszli, i kawałków innych skał

Edytowane przez golob1210 (wyświetl historię edycji)

2ef676195c8b05cd1669c2e6d8531c1fu977a854.png

Reefmax - T5 2x15k Sylvania Marinestar + 1x Giesemann Actynic+ + 40w LED Royal blue,

Odpieniacz Hydor slimskim nano 135.35,

Jebao RW4 + JVP 110

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pytanie jest takie: co to za sklep sprzedaje i nie informuje

druga sprawa (w ramach tego co napisał Przemek): co daje nam klientom taki CITES jak powiedzmy ktoś kupi 100kg legalnej skały i 200kg ożywionej ceramiki to i tak sprzeda wszystko jako żywa skała - przecież klient nie kontroluje ile kg sprzedł wcześniej a ile było na CITES a CITES jest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z punktu widzenia uzdatniania skaly i innego substratu to w zasadzie wszystko sie da ozywic. To tylko kwestia czasu jaki kandydat na 'zywa skale' spedzil pod woda. W praktyce jednak trzeba sobie zadac kilka pytan:

Jaka dany substrat ma powierzchnie uzytkowa (porowatosc)?

Jaka jest zywotnosc danego, ozywionego substratu (w akwarium moze szybko tracic swoje wlasciwosci)?

Jaka jest chemiczna spojnosc substratu (czy nic nie uwalnia do wody)?

Jesli mamy zadawalajace odpowiedzi na te pytania to nie widze problemu z uzywaniem takiej skaly pod warunkiem ze jestem swiadomy jej pochodzenia.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
@kapuhy

Trudno mi się wypowiadać za inne sklepy - ReefShop nigy nie sprzedawał ożywianej ceraminiki jako żywej skały..

Raz tylko do nas trafiła ceramika od Andrniewa(jak pozbył się jej z akwarium) - ale Klienci mieli możliwość wyboru jej na miejscu - i byli o tym fakcie poinformowani(nie sposób zresztą było pomylić "balonową" ceramikę ze skałą)

Przemku, moja uwaga nie była kierowana do Reefshopu - po prostu nie przypominam sobie, żebym w jakimkolwiek sklepie trafił na skałę opisaną jako "Cultured Live rock" (czy jakkolwiek inaczej jako suchą ożywioną). Nie chce mi się zbytnio wierzyć, żeby 100% skały w handlu było dzikiej. Natomiast odpowiedzi o ceramice nie bardzo rozumiem-bo nie o tym pisałem. Ale jeżeli faktycznie jest tak, jak pisze Łukasz i w którymś sklepie nawet ceramika jest wystawiana jako LR, to dla mnie wiarygodność takiego sprzedawcy jest zerowa. A prędzej czy później klienci o tym się dowiedzą, bo światek akwarystyki morskiej do wielkich nie należy...


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MiQ, nie wiem czy dobrze zrozumiałem twoje pytanie, ale nam klientom CITES nie daje nic.

CITES czyli Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem, chroni w tym przypadku rafę przed zagładą, bo gdyby nikt nie kontrolował ilości wydobywanej żywej skały to w bardzo szybkim czasie rafa przestała by istnieć

Nasuwa mi się pytanie, czy w ogóle, sprzedawcy w sklepie informowani są przez importerów skały że w danym transporcie znajduje się ożywiona skała?

Edytowane przez golob1210 (wyświetl historię edycji)

2ef676195c8b05cd1669c2e6d8531c1fu977a854.png

Reefmax - T5 2x15k Sylvania Marinestar + 1x Giesemann Actynic+ + 40w LED Royal blue,

Odpieniacz Hydor slimskim nano 135.35,

Jebao RW4 + JVP 110

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie podam nazwy sklepu ponieważ nie jestem na 100% pewien że to ta sama skała i nie było moim celem kogokolwiek szykanować.

Fakt jest faktem że ta firma została wskazana przez producenta jako dystrybutor a w ofercie ma tylko jeden rodzaj skały (może to być jednak skała z innego źródła)

Zaczynając ten wątek chciałem zwrócić uwagę na to że jesteśmy narażenie ta tego typu nieuczciwości, sam osobiście nie mam nic przeciwko sztucznej skale (a wręcz całym sercem jestem za) pod warunkiem oczywiście że będę wiedział co mam w zbiorniku i że skała ta będzie skutecznie zastępować naturalną.

fotka skały

post-8280-0-96722000-1343040015_thumb.png

Edytowane przez LUK4344 (wyświetl historię edycji)

Dystrybucja pomp perystaltycznych, pompy perystaltyczne pompy dozujące pompa perystaltyczna pompa dozująca systemy dozowania sprzęt akwarystyczny dozownik akwarystyczny automatyczna dolewka www.pompydozujace.com www.aqua-trend.pl

Tanie pompy dozujące największy wybór fachowe doradztwo, dozowanie cieczy. Firma aqua-trend od lat zajmuje się budową indywidualnych systemów dozowania cieczy. Pompa jelitowa.

levelautomatic shark poseidon doser one evolution Doser AT-1 automatyczna podiana wdy Converus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja chyba mam taki betonowy bubel, ponieważ wystają mi zielone poskręcane sznurki, na niektórych bimbie się chyba beton. Nie chce mi się wierzyć aby to były jakieś nerwy w szkielecie koralowca bo to ciężko urwać i odciąć. Włożyłem więc ze sznurkami :wallbash:

Trzy kawałki były w miarę ale czwarty był ciężki jak...beton.

Sznurki widać na prawym skraju skały na lewo od Sinulari

http://nano-reef.pl/gallery/image/38000-img20120525-001/

[...]

Natomiast sprzedaż skały "sztucznej"(ceramicznej) i ożywianie jej przez sklep - to kwestia o której wg mnie - sklep POWINIEN poinformować swoich Klientów.. M.in z tego powodu - że czasem "nieumiejętnie" przygotowana skała ceramiczna może "wysadzić" nawet najlesze akwarium - czego przykłady mieliśmy kilka lat temu w Polsce..(czego również sam doświaczyłem - niestety)

pozdrawiam

Przemek

Dosłownie wybucha? Czy to taka przenośnia określająca gwałtowną zmianę parametrów?


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dosłownie wybucha? Czy to taka przenośnia określająca gwałtowną zmianę parametrów?

lepiej oglądać baniak w kasku :thumbsup:

nie no przenośnia to jest oczywiscie :)

pozdro


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja tam bez kasku do baniaka nie podchodzę...

Poza tym sądzę że zakładanie takiego tematu, mówienie "a" ale nie powiedzenie "b" jest zwykłą kpiną z nas. Jeśli założyciel myśli że taka wiedza spowoduje jakąś nagonkę to znaczy że mierzy wszystkich swoją miarą. Trzeba było najpierw się upewnić czy sklep sprzedaje skałę sztuczną jako żywą i wtedy zakładać temat a nie snuć idiotyczne teorie. Jeśli okazałoby się że klienci są oszukiwani to sprawa jak najbardziej powinna być nagłośniona w środowisku.

Ale może się okazać że owszem są dystrybutorami jedynie na papierze i wtedy o czym ten wątek?

Edytowane przez tomasz (wyświetl historię edycji)

380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ja tam jeszcze coś dopisałem w międzyczasie. To taki jak zawsze ostry mój głos w dyskusji.

Poza tym jeśli wybierasz sztuczną z pełną świadomością to nic w tym złego.

Edytowane przez tomasz (wyświetl historię edycji)

380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Macie racje, faktycznie niepotrzebnie wszcząłem dyskusję, ale przynajmniej Przemek wniósł do tematu kilka cennych uwag, które rozjaśniły nam jak cały ten "interes" skalny działa.

proszę o zamknięcie tematu


Dystrybucja pomp perystaltycznych, pompy perystaltyczne pompy dozujące pompa perystaltyczna pompa dozująca systemy dozowania sprzęt akwarystyczny dozownik akwarystyczny automatyczna dolewka www.pompydozujace.com www.aqua-trend.pl

Tanie pompy dozujące największy wybór fachowe doradztwo, dozowanie cieczy. Firma aqua-trend od lat zajmuje się budową indywidualnych systemów dozowania cieczy. Pompa jelitowa.

levelautomatic shark poseidon doser one evolution Doser AT-1 automatyczna podiana wdy Converus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie widze powodu do zamykania. Może jeszcze czegoś ciekawego sie dowiemy.

Pozdrawiam


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też jestem tego zdania co luft. Skoro kolego zacząłeś to może doprowadź sprawę do końca i poinformuj czy mamy do czynienia z kantem czy po prostu Ty wyciagnąłeś zbyt daleko idące wnioski.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Skały koralowe można znaleźć nie tylko na rafach koralowych. Przykładowo szczyty alp też kiedyś były dnem oceanu. Jest wiele takich miejsc, w których skały koralowe zostały wyniesione ponad poziom oceanu przez "ruchy górotwórcze". Również poziom wody w oceanie zmieniał się wielokrotnie a z poziomem wody w oceanie zmieniały się obszary w których występowały rafy koralowe. Te skały koralowe mają identyczną z żyjącymi rafami koralowymi strukturę i skład chemiczny. Jak pisali przedmówcy takie skały można "ożywić" i w ten sposób otrzymać 100 % naturalną[zbudowaną przez organizmy morskie] żywą[zasiedloną przez różne organizmy rafowe] skałę.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem właśnie na wakacjach i oczywiście temat solniczek śledzę na każdym kroku.

Właśnie wróciłem z oględzin zbiornika 2700l, który został 3 lata temu założony na 10% żywej i 90% skały ceramicznej.

Hmmm, co mogę powiedzieć, to ach i och... Niesamowity zbiornik!!!

Wydaje mi się, że przesadzamy trochę z wyborem skały. Oczywiście, nie każdy 'kamień' się nadaje.

Poznałem typa, który opiekuje się tym zbiornikiem i zabrał mnie w inne miejsce, gdzie opiekuje się zbiornikem 1500l działającym na ożywionym tufie koralowym - i tu też mi oko zbielało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam posiadam zbiornczek na naturalnej skale coś a'la czerwony koral i efekt jest super. Znikome dojrzewanie itd. Skała u kolegi jeżała dosyć długo w sumpie i jest jak żywa. Naprawde polecam ekologiczną skałę. Jak już wyżej napisałem znkome dojrzewanie ponadto nie miałem problemy z żadnymi plagami. Osobiście nie jestem zwolennikiem "żywej skały" lub pseudo żywej bo według mnie kawał betonu rzucony do oceanu obrośnięty glonami wapiennym itd. Naturalna skała jest 100 razy lepsza. Naprawde polecam.

Edytowane przez MR_CUBE (wyświetl historię edycji)

pozdrawiam Arian. Tel.608-353-030, Gadulec 32936596

Moje 30l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

'czerwony koral' to tuf koralowy - też mam i też uważam, ze dobrze się sprawuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Ale mieszacie :thumbsup:

Skała ekologiczna jest lepsza niż żywa skała, bo skała naturalna jest super. A żywa skała powstała ze szkieletów koralowców nie jest naturalna.

:clap:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale mieszacie :thumbsup:

Skała ekologiczna jest lepsza niż żywa skała, bo skała naturalna jest super. A żywa skała powstała ze szkieletów koralowców nie jest naturalna.

:clap:

Sorry to ja pomieszałem nie ekologiczna tylko naturalna skałę z chorwackich brzegów przywiózł kolega z forum i jest nie do porównania. Więc sorry :unworthy:


pozdrawiam Arian. Tel.608-353-030, Gadulec 32936596

Moje 30l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Jednym słowem Polska przez te wszystkie wieki walczyła o dostęp do złego morza :harhar:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Betonowa skala po dwoch latach:

xhEBt.jpg

W srodku beton, po lewej z tylu ceramika, po prawej za betonem, zywa:

1rbvg.jpg


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tacy ludzie nie są żadnymi producentami i sprzedawcami tylko zwykłymi oszustami, naciągaczami i złodziejami! Żerującymi bardzo często na najzwyklejszych "zjadaczach chleba", oszczędzającymi niekiedy na to hobby miesiącami czy latami, żeby póżniej taki cwaniak jeden z drugim mógł korzystac sprzedając kilo badziewia za takie pieniądze.

Równie dobrze moglibyśmy sami pozbierac zwykłe kamienie, wrzucic do akwarium, poczekac aż zacznie to życ i czieszyc się "żywą naturalaną rafą" za darmo, albo za pare groszy na składzie kamienia, a nie kilkadziesiąt złotych za kilo!

I to trzeba mówic wprost, a nie "owijac w bawełne". Takie "firmy" "ludzie" działający w podobny sposób powinni byc napiętnowani i bezwzględnie ujawniani po to, żeby bezkarnie nie mogli w dalszym ciągu oszukiwac!

Nie mówiąc o tym wprost, albo zaczynając informację o nich od pierwszej literki i dalej kropkując tak naprawde nic nie mówimy i kryjemy tych naciągaczy nie wiedziec czemu! dając w dalszym ciągu swoje przyzwolenie na oszukiwanie nas samych i wszystkich dookoła!

Pozdrawiam

Edytowane przez daro76 (wyświetl historię edycji)

Docelowo:

-AKWARIUM: 360l (120x60x50) -SUMP: 128l (80x40x40) -STELAŻ: profil 30x30x3mm -PRZELEW: overflow pipe /komin zew./-ODPIENIACZ: Marine Sources RDC 850 -OSWIETLENIE: led +- 200W -FILTR RO+DI: 75 GPD (Waterpure, Aqaafilter, Aqurius) + TDS,...? -CYRKULACJA: 2x jvp 102...? -OBIEG: Tuzne Silence 1073.020 (300-2400l/h), (1073.040 (300-3000l/h),...? -AUT.DOLEWKA: Aqua Trend Levelautomatic...? -Start na suchej skale -Próba z siporax-em lub FBF piaskowym (0,75 - 2kg piasku)

_____________________________________________________________________________________________________

6368_6918.png

Kontakt: tel: 513-036-976 e-mail: daro76@o2.pl gg: 3166809

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.