Skocz do zawartości
grubar

sump kontra panel

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

No, to jeszcze trochę pomęczymy temat. :wallbash:

Cały czas „rozgryzam” temat akwarium do 200l. Do tej pory właściwie skupiłem się na kostce (ok. 60x60x50) + sump (ok. 60x30x35). Z drugiej jednak strony nie widzę powodu, dla którego nie można by z większego akwarium wydzielić części na panel.

Na bok odłóżmy kwestie estetyki (można to jakoś zabudować), czy tego, że stelaż/szafka muszą być wytrzymalsze. Jakie są jeszcze minusy takiego panela?

Bo jak na razie to chyba więcej plusów:

- mniej zużytego szkła (taniej), szkło i tak miało być 10mm grubości;

- mniej hydrauliki (taniej);

- nie trzeba wiercić akwarium albo dawać pudełka (nawet tego „bez pudełka) – nie ma ryzyka zalania i oczywiście taniej;

- estetyczniejsza „techniczna” ściana (brak komina albo pudełka czy innych rur odpływowych);

- mniejsza pompa główna (niższy słup wody).

Oczywiście większa obudowa nad akwarium (drożej), czy mniej wygodna obsługa odpieniacza (sprawa dyskusyjna, czy lepiej pracować na kolanach, czy na palcach) in minus?

Tylko proszę nie pisać – stawiaj jak największy baniak główny i wciskaj pod niego jak największy sump, bo nie tędy droga. Postawiłem sobie 200l baniaka głównego i wokół tego proszę oscylować.

Proszę też zwrócić uwagę, że akwarium jest małe i sump też minimalny – także nie mówimy tu o tysiącach litrów i sumpie z dziesiątkami komór na różne cuda i wynalazki.

Jeżeli komuś to pytanie wyda się śmieszne, to przepraszam, ale myślę, że lepiej wyjść na głupka zadając głupie pytanie, niż bezmyślnie kopiować czyjeś rozwiązania.

Pozdrawiam

Bartek

post-12791-0-41298200-1345113815_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ważnym powodem przemawiającym za sumpem jest możliwość zastotsowania tam różnych potzebnych urzadzeń, na które braknie miejsca w panelu , chyba że ten będzie wielki , ale to mija się z celem. Chodzi o różne filtry, pompy z balingiem , dolewki , zbiornik na dolewkę , możesz zrobić refugium , algaescrubber lub inne rzeczy których nijak nie upchniesz w panelu. Nawet jeśli sump po jakimś czasie okaże się za mały to zawsze można go wymienić.Ja miałem sump nawet w zbiorniku 52l i nie wybrażam sobie teraz inaczej.

Edytowane przez michalko37 (wyświetl historię edycji)

3967620a16878ca2.jpg

60x60x50+sump 57l ,30 kg LR , 10 kg LS, LED Hydra 52 hd+ 2xT5 , jebao cp 25, Deltec 1351 , New Jet 3000 Nowa bańka

Stara bańka - nie istnieje

http://nano-reef.pl/topic/82915-akwarium-4000-l-w-pracy/page__st__20#entry888530

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można też wstawić odpieniacz, grzałkę, czy jakieś filtry do akwarium i jest jeszcze taniej i mniejsze ryzyko czegokolwiek. Ja jakoś nie wyobrażam sobie, żeby postawić jakiś porządny odpieniacz w takim panelu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Grubar a jaki odpieniacz chcesz wsadzić w ten panel?


Akwarium nr 1: 120/60/55 

Akwarium nr 2: 90/50/50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem od lipca posiadaczem szkiełka z panelem ( nie miałem technicznej możliwości postawienia sumpa - akwa stoi na "normalnej" szafce)

Szkiełko mam mniejsze, bo tylko 120 Litrów i panel na tylnej scianie.

Z dotychczasowych doświadczeń mogę napisać:

in plus :

wszystkie wymienione przez Ciebie :)

in minus:

1. Nie ma miejsca na postawienie zbiorników na dodatkowe płyny ( dolewka, balling, inne ). Oczywiście, można dołożyć komory na to do panela, jednak ich pojemność wtedy byłaby dużo mniejsza, i w efekcie zamiast dolewać wodę do dolewki raz na miesiąc musiałbyś dolewać raz na tydzień ), albo pod baniak i rurkami w górę, tylko wtedy pytanie- czy jest sens nie robienia sumpa skoro i tak masz szkło pod spodem ?

2. Dużo mniejszy wybór pienideł. Przy sumpie wsadzisz nawet najbrzydszy z dostępnych i masz w nosie bo nie widać, a przy panelu nie dość że jesteś ograniczony szerokością panela to jeszcze musi wyglądać "jako tako", bo w końcu będzie wystawał nad panel.

3. Nie masz miejsca na różne przyakwariowe pierdoły w rodzaju pomp dozujących, UVek itp. Przy sumpie wpiąłeś do kontaktu, rura do sumpa i heja, a tutaj musisz kombinować "gdzie to położyć żeby za bardzo nie szpeciło" i " gdzie postawić pojemnik z Mg" - patrz punkt pierwszy.

4. to samo co wyżej tylko z rzeczami "luźniejszymi" - siatki, pęsety, szczypce, flaszka z wódką/VSV, pokarmy, odzywki ...

5. Przy panelu masz wybór z gatunku : Mniejsza głębia ( panel z tyłu ) - mniej opcji ustawienia skały, czy "niesymetryczne akwa" - panel z boku ( jak akwa stoi np. na środku szafki obok której nie ma nic to nie wygląda to fajnie ... ) . Można to obejść robiąc dwa panele po bokach, ale wtedy szkiełko wygląda na "sciśnięte"<br class="Apple-interchange-newline">


Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można tak:

3302-odpieniek.jpg

Ale chyba nie o taki efekt chodzi :D

Tylko sump, nie ważne jakie są za w przypadku paneli i innych takich wynalazków.

Dobrze zaprojektowany sump jest bezpieczny, daje większą bezwładność systemowi, zresztą im więcej wody w obiegu tym stabilniej.


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli masz mozliwosc stawiaj sump. Ja mam panel zewnetrzny, czy tez sump stojacy na poziomie akwa. Mozesz zobaczyc jak z nim walczylem: http://nano-reef.pl/topic/31656-delta-150-l/page__p__291447__hl__%2Bdelta+%2B150__fromsearch__1#entry291447


dsc0711b.th.jpg

Delta 72x72x50; LED Cree by Tomasz; Hydor Slim-Skim; 2x6055 + multi

Znajdziesz mnie rowniez na: http://www.bractwo-s...forum/index.php

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość edi

witam

panel o wymiarach 90x30x50 według mnie nie jest taki mały. nie jeden sump jest o połowe mniejszy. nawet dobry odpieniacz tam wejdzie... na niższej szawce dostęp też będzie łatwy, tylko estetyka, taką obudowe musiałbyś zrobić, wystarczyłaby na sam panel+jakaś niższa korona dookoła akwa. ale żeby mieć 200 litrowe akwa to wymiary musiałbyś zmienić na 90x75x50 jeśli chodzi o te 200 w głównym zbiorniku

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Może nie wyraziłem się dość wyraźnie w pierwszym poście, ale i sump i panel miałyby IDENTYCZNE wymiary (panel byłby tylko wyższy). Także pod wieloma względami jest to pytanie czy sump obok, czy pod spodem.

Każdy, kto projektował kostkę (max. 60cm długości), wie, że praktycznie w szafce pod akwarium nic oprócz najprostszego sumpa się nie zmieści.

Przepraszam, że wywołam do tablicy przepiękną nową kostkę ejerzyka. Nawet pojemnik na dolewkę musi stać obok. Nie ma tam miejsca na wiele więcej.

kostka ejerzyka

I wcale nie mówię, że chcę takie akwarium z panelem (bardziej podoba mi się czysta koteczka), ale proszę o jakieś rzeczowe argumenty, dlaczego sump pod (a nie z boku) będzie lepszy. Chciałbym rozważyć za i przeciw, zanim podejmą decyzję.

@michalko37

„Ważnym powodem przemawiającym za sumpem jest możliwość zastotsowania tam różnych potzebnych urzadzeń, na które braknie miejsca w panelu , chyba że ten będzie wielki , ale to mija się z celem”

Powierzchnia sumpa = powierzchnia panelu, w związku z tym będę tam mógł zrobić dokładnie to samo co w sumpie.

„ Nawet jeśli sump po jakimś czasie okaże się za mały to zawsze można go wymienić”

Nie bardzo, ponieważ szafka pod akwarium nie będzie większa (idealnie pod kosteczką wygląda kwadratowa szafka). Jeżeli złapię bakcyla i będę chciał większego akwarium – wtedy zrobię większy sump pod nim.

@ejerzyk

„Ja jakoś nie wyobrażam sobie, żeby postawić jakiś porządny odpieniacz w takim panelu... „

Dlaczego? Jeżeli postawiłbyś swój sump obok akwarium – Twój dalej Deltec AP600, dalej by się spisywał, czyż nie?

@Bartek Łódź

„a jaki odpieniacz chcesz wsadzić w ten panel?„

A choćby i Deltec AP600. Obojętnie jaki, który „wlezie” do komory i uciągnie 200l. Przy takiej samej powierzchni (ale większej wysokości) praktycznie mogę wsadzić tam więcej rodzajów odpieniacza (nie jestem ograniczony wysokością szafki, tylko sufitu: +-80cm vs. 160cm)

@Piostu

Dzięki za potwierdzanie moich czysto teoretycznych przypuszczeń (in plus).

Chodzi mi o łatwiejszy i tańszy start (oczywiście nie kosztem zwierzaków). Proszę zwróć uwagę, że szafka pod takim akwarium będzie większa i będzie w niej więcej miejsca na różne dodatki.

@ Sienki

„Ale chyba nie o taki efekt chodzi„

Efekt wizualny – nie, ale jeśli śmiga, to technicznie czemu nie?

„tylko sump, nie ważne jakie są za w przypadku paneli i innych takich wynalazków.”

Może jakiś argument na poparcie tej tezy? Proszę, weź pod uwagę konkretny wymiar akwarium i konkretny sumpa, a nie teoretyczne rozważania..

pozdrawiam

Bartek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może jakiś argument na poparcie tej tezy? Proszę, weź pod uwagę konkretny wymiar akwarium i konkretny sumpa, a nie teoretyczne rozważania..

Bartek

Sump zawsze może być taki sam jak akwarium, kiedyś Natan do niewielkiego akwarium z NP dokładał sumpa - chyba.

poszukaj jak nie tu to na RC niewielkich kostek i rozwiązań technicznych :)

totm Natan


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie sprecyzowałeś czy będziesz miał normalną szafkę pod spodem czy chcesz postawić "gdzieś"

Jeśli masz opcję odpalić sumpa ( teraz zakładam że tak ) to weź pod uwagę że sump to dodatkowa woda w obiegu = większa stabilność systemu.

Weź również pod uwagę że dając panel zmniejszasz dostępną powierzchnię głównego akwarium ( mniej opcji ustawienia skały, niej miejsca do sadzenia korali, mniejsza przestrzeń do pływania dla ryb. itp ) .

Kładąc sumpa pod baniak zwalniasz tą przestrzeń ( minus komin, który jest wielokrotnie mniejszy niż przestrzeń sumpa/panelu) - nic nie tracąc, no, może poza prądem potrzebnym pompie do wepchnięcia jej z powrotem do góry.

Kolejna zaleta: Jeśli planujesz szafkę pod akwa to nic nie stoi na przeszkodzie żebyś zaplanował wszystkie zewnętrzne boki jako drzwiczki = dużo łatwiejszy i wygodniejszy dostęp do sumpa, a nie gimnastykował się przy panelu.


Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak z obsadą ? Bo dla wielu gatunków, te 200 l są graniczne. Na przykład, "chciała by dusza pokolca", ale raczej nie wsadzę do swojej go (60x60x60)... Z jakiegoś powodu te szkła się rozrastają... :)

A co do przewagi sumpa nad panelem - zobacz co jest popularniejsze, co zapewni wygodniejszą pracę i bardziej uniwersalny system.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość edi

ja również chciałem postawić akwa z panelem, miało to być 100x40x50 + panel 100x25x50 poza tymi plusami co podałeś według mnie są jeszcze takie plusy jak to że wszystkie "dolewki" możesz schować w szawce, do tego duża butla na wode RO czy przygotowanie wody do podmianki. dotego można dodac jakieś małe akwa na szczepkarium, albo do kwarantanny.

jedna sprawa zadecydowała że tak nie zrobiłem to zmana koncepcji, teraz akwarium(100x40x50 + sump :D ) jest oglądane z trzech stron (bok 40cm przy scianie)

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Oj, widzę, że jest odzew, dziękuję bardzo za wszystkie uwagi. :thumbsup:

Proszę bardzo uważnie przeczytać moje dwa powyższe posty (i obejrzeć załączony szkic), gdyż pytanie moje jest dość precyzyjne i dotyczy konkretnych wymiarów, a nie czysto teoretyczne.

Dla mnie oczywistym jest, że w dłuższym okresie sump jest jedynym rozsądnym rozwiązaniem. Kto czyta moje posty od zeszłego roku, ten wie, że mam takie marzenie (albo zachciankę), żeby spróbować akwarystyki morskiej. Za 2 (wersja optymistyczna) do 5 lat(wersja bardziej bolesna dla mnie) będę budował swój dom marzeń. I wtedy:

a. likwiduję akwarium, bo to jednak „nie moja bajka”

b. stawiam „prawdziwe” akwarium w nowym domu (z wszystkim, co być powinno, przyłączami, odpływami, zasileniami awaryjnymi, sumpem z prawdziwego zdarzenia itp.).

Jednak dziś (po prawie roku od rejestracji na tym forum) i dość długich obliczeniach za kalkulatorem w ręku wiem mniej więcej (czysto teoretycznie), czego chcę i na co sobie mogę pozwolić. Co oczywiście nie oznacza, że się zdecydowałem (choć RO z DI już mam :whistle: ).

Chcę max 200l, o głębokości 60cm, na LEDach, do tego odpieniacz, pompa obiegowa, dwie cyrkulacyjne, grzałka, może dolewka extra i śmiga. Tak mi się wydaje.

Nie wiem co będzie jutro. Równie dobrze, mogę sobie pluć z brodę, że np. nie zrobiłem sumpa pod, ale i równie dobrze, może będę akwarium zwijał. Proszę o wybaczenie, ale Wasze opinie są opiniami ludzi, którzy połknęli bakcyla. A ilu jest takich, którzy spróbowali i to nie dla nich? Nie ma ich na tym forum (no, chyba, że na forum : „sprzedam wszystko” :rofl: ). Dlatego uważam, że na początku warto jest wydać „jak najmniej” (aby w razie wpadki mniej bolało), ale oczywiście nie kosztem zwierząt.

Jak na razie to nie usłyszałem żadnego argumentu, dlaczego akwarium o podanych przeze mnie wymiarach z panelem, będzie się sprawowało gorzej od tego z sumpem pod nim (też mając na uwadze konkretne jego wymiary). Być może będzie się gorzej prezentowało, być może będzie mi trudniej je obsługiwać, ale technicznie nie powinno być żadnego zgrzytu, czy się mylę?

Tak „z czapy” to powiem, że takie rozwiązanie jest tańsze o ok. 200-300 pln (przy ok. 3000 całości). Nie majątek. Nie oto chodzi, żeby robić fałszywe oszczędności. Ale rozumiem, że to forum służy wymianie myśli i poglądów. Powtarzanie, że „sump jest lepszy i koniec” to trochę jak Gombrowiczowskie „Juliusz Słowacki wielkim poetą był”. Nie zawsze i nie wszędzie. Tak mi się przynajmniej wydaje.

Pozdrawiam

Bartek

Edytowane przez grubar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie w celu "startu i sprawdzenia" odpaliłem kostkę 30x30x30 na filtrze kubełkowym zewnętrznym. Bez żadnych pomp w środku. Akwarium pół roku funkcjonowało z pięcioma rybkami (2xnemo, 2xpiżama, babka "żółta", 2xkrewetki czyszczące, elegans i ślimaki, quadri, eufilia i kilka szczepek miękkich) Śmigało bez odpieniacza, podmiany raczej symboliczne. Za to wyładowane na maksa LR, filtr cały wypełniony ceramiką, plus purigen i fosgard. Oczywiście microbe lift nitro out II lane systematycznie. I żyło. Nie zraziłem się. Obecnie mam kostkę, sump i bardzo cenię sobie wygodę, której nie miałem w kostce.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to ładnie nazwałeś : "Technicznie nie będzie żadnego zgrzytu".

I całkowicie się z tym zgadzam, bo w zasadzie nie ma absolutnie żadnej różnicy czy woda do "zaplecza technicznego" płynie w bok, czy w dół, a poza kwestiami wygody obsługi i estetyki danego rozwiązania to ( według mnie ) jedyna różnica sump - panel.


Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie postawiłbym takiego odpieniacza obok akwarium, bo to wielka kobyłka, warcy, rycy, cescy, jej zawartość nie jest najładniejsza i wydziela nieprzyjemne zapachy. Mój akurat jest cichy, ale i tak wolę, żeby stał za drzwiczkami w szafce. Poza tym akurat u mnie jest zasilany wodą ze spływu. Stawiając go obok musiałbyś dołożyć następną pompkę ~500 l/h, czyli kolejne watty, które zaoszczędziłeś na słabszej pompeczce obiegowej.

Poza tym nie przepraszaj za mój przykład. Bardzo dobrze, że o tym wspomniałeś. Zauważ, że miałem wybór. Miałem jeszcze miejsce w sumpie, żeby wydzielić część na dolewkę. Zostawiłem je jednak na inne cele i postawiłem dodatkowy zbiorniczek na czystą wodę obok. Dzięki temu mam jeszcze trochę miejsca na zachcianki i na bałagan w sumpie. Miejsca nigdy za wiele, a ja mam je maxymalnie wykorzystane pod obieg i wodę w systemie + ewentualne dodatki w przyszłości.

Edytowane przez ejerzyk (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie postawiłbym takiego odpieniacza obok akwarium, bo to wielka kobyłka, warcy, rycy, cescy, jej zawartość nie jest najładniejsza i wydziela nieprzyjemne zapachy. Mój akurat jest cichy, ale i tak wolę, żeby stał za drzwiczkami w szafce. Poza tym akurat u mnie jest zasilany wodą ze spływu. Stawiając go obok musiałbyś dołożyć następną pompkę ~500 l/h, czyli kolejne watty, które zaoszczędziłeś na słabszej pompeczce obiegowej.

I o takie argumenty mi chodzi: że głośno, że najlepiej w szafce i że wcale niekoniecznie tak tanio, ja myślałem, a nie że „sump, bo sump i już”.

pozdrawiam

Bartek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam ja osobiscie polecam Ci panel, moj jest z boku ma wymiary 30x60x60 czyli ok 90 litrow i jezeli wczescniej dobrze przemyslimy jaki tam sprzet ma sie znajdowac to wszystko sie zmiesci, co do obsugi nie ma z tym problemu ani z czyszczeniem ani z odpieniaczem,


akwarium 120x60x60 w tym panel 30x60x60 odpieniacz Tunze 9410, cyrkulacja 2x Tunze 6045, obieg Tunze Silence 2400l, oswietlenie led 132w, 50kg LR, 19kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesio, a miałeś rozumiem sump wcześniej, teraz panel i ten się lepiej sprawdził i dlatego polecasz?

Masz wszystko zaplanowane i jest ok, ale nagle wchodzą do użycia magiczne kulki i Ty dochodzisz do wniosku że bez nich się nie da i co? Też Ci się mieści następny filtr czy stawiasz go obok telewizora. Łapiesz ospę bez uv się nie obejdzie i też Ci się mieści czy dajesz obok żyrandola? Rozumiem że są tacy którym wszystkie bebechy na wierzchu się podobają, ale przy większości naszych żon i na środku salonu by to nie przeszło. Zresztąsam bym nie chciał takiego syfu niezależniegdzie. I sump i panel to wygląda ładnie na początku. Ale potem już jest tylko gorzej.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...) I sump i panel to wygląda ładnie na początku. Ale potem już jest tylko gorzej.

grubar - to jest jeden z ważniejszych argumentów na korzyść sumpa.

I tu i tu po czasie jest po prostu brudno, zbiera się muł, wytrąca się sól na wszystkim na czym się da itd.

do tego sump:

- ciszej,

- estetyczniej,

- wygodniej,

- bezpieczniej,


90x60x40

6681_6830.png"]6681_6830.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do TOMASZ, wszystko to co napisales zmiesci mi sie w panelu, i zrozum ze poprostu nie ktorzy nie maja miejsca zeby zrobic sumpa, panel jest dobra alternatywa dla sumpa, wygoda, bezpieczenstow i estetyka zalezy od wykonania, kto nie ma miejsca na sumpa polecam panel a jezeli ma ktos waruniki ( glownie chodzi o miejsce) to oczywiscie sumpa


akwarium 120x60x60 w tym panel 30x60x60 odpieniacz Tunze 9410, cyrkulacja 2x Tunze 6045, obieg Tunze Silence 2400l, oswietlenie led 132w, 50kg LR, 19kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.