Skocz do zawartości
tomasz

LAMPA LED DIY - parainstrukcja budowy

Rekomendowane odpowiedzi

Ja co XM-L mam mieszane uczucia. Pierwsza padła po tygodniu, druga po dwóch miesiącach. Może przesadziłem z prądem (2,8A), ale myślę że nie miały źle na miedzianym podłożu. Lampe dokończyłem na XT-E na potrójnym podłożu i takie 3xXT-E świeci dużo mocniej jak 1xXM-L a kabli jeszcze mniej. XT-E ją obecnie dostępne 0B a XM-L 0D to ostatnio gdzieś około poździernika były.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja mam prośbę do mądrzejszych, o łopatologiczne przedstawienie jak w pierwszym poście, sprawy związanej z rozjaśnianiem i ściemnianiem ledów, za pomocą przewijającego się gdzieś w wątkach urządzonka:

http://www.ibis.krakow.pl/miekki_start_bt4.html

lub

http://www.ibis.krakow.pl/rampa_miekki_start_led.html

mam ledy, driver z pwm, jakiś marny zasilacz od laptopa i co dalej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie ma czego tłumaczyć. Na instrukcji bt4 szukasz wyjścia pwm, na instrukcji drivera szukasz wejścia pwm - łączysz jednym przewodem i po herbacie. Jeśli zasilasz jednym zasilaczem to nawet mas nie musisz łączyć.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bardziej chodziło mi o to, jak to zrobić żeby miękki start był np. o 11.00 i miękki stop o 22.00 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, ale czytałeś instrukcję od bt4? Dajesz mu napięcie wyzwalająceo danej godzinie a na nim ustawiasz czas startu/stopu.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potrzebny jest do tego zasilacz (może być ładowarka do telefonu), zegar sterujący i przekaźnik (zasilany napięciem 3-12V, jakiś tani). Ładowarka przez zegar do prądu (na zegarze ustawiasz czas włączenia11.00 i wyłączenia 22.00), przekaźnik do ładowarki i do sterownika. Ma to działać tak: zegar włącza ładowarkę, ta zasila przekaźnik i powoduje jego przełączenie, który z kolei zwiera wejście sterujące w sterowniku BT-4A. Jak pójdziesz do sklepu elektronicznego i pooglądasz przekaźniki (najlepiej te przezroczyste) żeby zobaczyć jak jest w środku zbudowany i na jakiej zasadzie działają to załapiesz od razu o co mi chodzi :).


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czytałem, ale od czytania do zrozumienia w moim przypadku daleka droga :blushing:

a mając nadzieję, że podłączenie tego jest tak proste jak sklecenie lampy (o ile ktoś to w odpowiedni dla laika sposób przedstawi) pomyślałem, że ktoś pomoże :)

teraz już trochę lepiej :)

wiem jak go uruchomić, nie wiem jeszcze jak zatrzymać (w sklepie jeszcze nie byłem ;) ) - rozumiem, że zegar może wszystko uruchomić, a co z zatrzymaniem? Czy na bt4 ustawia się czas w jakim pracuje na 100% (czyli dajmy na to 10h) i po tym czasie następuje miękkie zejście do 0%, po czy wyłącza się zegar?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie. W bt4 ustawiasz czas startu/stopu, czyli w ile minut lampa rozjaśni się od 0 do 100% (czy ile tam sobie ustawisz). Jak zewrzesz wejście sterujace to ma ono być zwarte. Potem powiedzmy o 20 zegar wyłącza przekaźnik i ten rozwiera wejście. Wtedy bt4 zaczyna się wyłączać czyli masz zachód słońca w ustawionym wcześniej czasie.

Edytowane przez tomasz (wyświetl historię edycji)

380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nadal mam wątpliwości :) - wybaczcie panowie moją upierdliwość, ale chciałbym zrozumieć temat, a nie mam skąd zaczerpnąć takiej wiedzy

a skąd przy takim podłączeniu jak napisał nanorafa, (zegar, zasilacz, przekaźnik, bt4, driver, led) będzie jeszcze prąd przez 60 minut zejścia do 0%, skoro zegar odłączy zasilacz? czy w bt4 jest jakiś kondensator/akumulator?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A do czegoś Ci to jest potrzebne? Przecież bt4 jest cały czas podłączony do zasilania.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież bt4 jest cały czas podłączony do zasilania.

no to tego nie wiedziałem :) - teraz już jest wszystko jasne ;)

dzięki za cierpliwość

Edytowane przez Artur___ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak bo ten drugi zasilacz (ładowarka) jest do sterowania sekwencją rozjaśniania/ściemniania, natomiast zasilanie samego BT-4AN to swoją drogą z innego zasilacza.

W każdym razie robiąc mała dygresję, jeśli ten układ wciąż kosztuje 80zł, to licząc koszty przekaźnika (10zł) + zegara (też min 15zł a jak elektroniczny to 30zł), ładowarkę pewnie masz :) + koszt przesyłek to ja radzę rozejrzeć się może za konstrukcjami lokalnymi z forum, które są o niebo bardziej funkcjonalne niż ten wynalazek (który zresztą sam mam i nie jestem wcale szczęśliwym posiadaczem), choć oczywiście nie ujmując mu, swoją funkcję spełnia....

Edytowane przez nanorafa (wyświetl historię edycji)

Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, to prawda. Od tamtego czasu wiele się zmieniło. Mamy nowsze/wydajniejsze ledy i przyjazne użytkownikowi sterowniki morświna czy lubusika.

Edytowane przez tomasz (wyświetl historię edycji)

380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właściwie pytanie do Tomasza, co obecnie oferuje nam Cree wydajniejszego? Muszę chyba dobudować sobie jeszcze jeden moduł 70W i zastanawiam się co "w obecnych czasach" można użyć lepszego od XP-G i XP-E :) ?


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem posiadaczem od niedawna lampy na diodach Cree.

Popełniłem dwa mały błędy, które według mnie skutkują w finalnym efekcie wizualnym.

1. Za mało niebieskiego. Mam 18 CW i 24 RB. Białe skręcone do 75%. Za mało mocy blue blue blue...

2. Lampe mam nisko nad powierzchnią ( brak korony akwarium ) a diody w 6 stringach po 6 sztuk ( 6 diód RB pojedynczo ).

Widze, że światło nie zdąża się wymieszać. Mam 'rejony' widocznie białe/ niebieskie. Gdybym drugi raz miał projektować ustawienie diód, zrobiłbym to na samych pojedynczych z większą przewagą białych np.: 30 RB + 18 CW


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyraźnie wszędzie polecam stosunek białych do niebieskich. Ale nie ma to jak samemu się spażyć.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No no no...


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A royal blue? to pytanie odnośnie xt-e...

Edytowane przez nanorafa (wyświetl historię edycji)

Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy u was (a zwracam się do osób którzy maja sterownik od lubusika ) kiedy lampa się ściemnia wieczorem i np.gdy białe ściemniły się o polewę i niebieske też i braknie prądu na chwilę to lampa już się nie odpali dopiero zadziała kolejny ustawiony program czyli oświetlenie nocne o godzinie oczywiście na którą jest ustawione.N drugi dzień wszystko będzie działało poprawnie


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety ten sterownik tak ma. Jeśli rozpoczęta jest procedura ściemniania lub rozjaśniania i zabraknie prądu to trzeba czekać do rozpoczęcia następnego cyklu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z rozjaśnianiem nie mam problemu a jakby faktycznie tak było z rozjaśnianiem to lipa bo jeśli zaczyna lampa działać od 10 tej rano a o 10.30 wyłączą na chwilę prąd to przez cały dzień lampa nie badzie świecić?


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może coś poprawił w programie ja mam pół roku i jak zabraknie w czasie rozjaśniania to zaświecą się dnia następnego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam czy ktoś testował te ledy :

Moduł 1xLED Cree XT-E, barwa biała zimna, jasność R3 - 122 lm/350 mA, CRI - min. 70, bin koloru: 1A0, MCPCB Star, Tc=2W/(m*K) , RoHS?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, mam do was wielka prośbę, bo od miesiąca zabieram się za kupno wszystkich elementów potrzebnych do złożenia lampy która miałaby służyć jako doświetlenie niewielkiego kawałka akwarium, powiedzmy 50cm pod którą będą znajdować się korale w obsadzie mieszanej. Jednak czytam ten wątek i nic nie rozumiem a że mam elektronika, który zaoferował się złożyć mi małe słoneczko pod warunkiem, że kupię wszystkie elementy potrzebne do złożenia.

Tak więc napiszę co mój blondynkowy mózg wymyślił a Wy napiszecie mi dlaczego źle i co mam zrobić by było dobrze :)

kupiłam taki radiator (po pierwsze, że jest czarny a po drugie nie jest wąski tylko bardziej przypomina kwadrat co bardziej mi odpowiada) http://allegro.pl/radiator-aluminiowy-duzy-300mm-x-200mm-x-40mm-i2963929097.html

Do tego chciałabym kupić 3 takie moduły http://***.pl/product.php?id_product=25

czy te diody faktycznie są odpowiednie dla morskiego? Podoba mi się że mają też inne diody dla złamania barwy, mój maxpect też tak ma i wydaje mi się to dużym plusem

Elektronik powiedział również, że zasilacz sam złoży czy znajdzie nieważne w każdym razie ta rzecz odpada.

Lampa byłaby obudowana szkłem akrylowym a chłodzenie można by zrobić z jakiegoś wiatraka komputerowego.

Będę wdzięczna za każdą podpowiedź bo miotam się już miesiąc z tym i nic mądrego nie przychodzi mi do głowy a ni chciałabym się zbłaźnić i zrobić czegoś co mi będzie robić za lampkę nocną ;)

Oczywiście wschody i zachody nie są konieczne, to już wyższa szkoła jazdy wystarczy mi włącz/wyłącz


4328_6803.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.