Skocz do zawartości
komar3333

Proszę, pomóżcie. Nie mogę spać w nocy, wszystko buczy...

Rekomendowane odpowiedzi

Do Spodu Franka podkleiłem właśnie tą Matę;) Bo nic nie było podklejone....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stopery do uszu i można spać przy buczącym filtrze i wyjącym psie. U mnie działa, śpię przy trzech akwariach niedaleko łóżka : )

a budzik słyszysz?


6671_6820.png

Akwarium Reefmax

oświetlenie 2x 48W LED DIY (ze wschodami i zachodami), cyrkulacja 2x TUNZE 6015, odpieniacz HYDOR SlimSkim 135.35, pompka HYDOR Pico Evolution 1000, dolewka AQUA-TREND Shark, grzałka Jager 100.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do Spodu Franka podkleiłem właśnie tą Matę ;) Bo nic nie było podklejone....

Mata podklejona po całości wciąż bedzie przenosila drgania, lapiej cztery niewielkie punkty styku.


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mata podklejona po całości wciąż bedzie przenosila drgania, lapiej cztery niewielkie punkty styku.

Wkleiłem 6 kawałków 2cm na 2 cm i zrobiłem właśnie takie nóżki ;) Na przód, tył oraz środek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gut :)


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz u mnie w domu mam inny problem niż buczące akwarium, te buczenie to przy tym mały pikuś o jakim mogłem tylko pomarzyć... Na mój problem składało się generalnie po pierwsze ujadanie psa mojego sąsiada, a którego już inny sąsiad miał zamiar otruć bo na łeb dostawał razem ze mną i innymi sąsiadami, po drugie na przeciwko otwarto przeczkole i o godzinie 9 rano jak wylecą te małe potwory na ogródek jest taki wrzask i pisk( chyba z radości) że aż rybki sie chowają pod kamienie :( oczywiście pies sąsiada jak to widzi to szaleje i ujada jak głupi, nie licząc wycia do księżyca przez całą noc, a owczarki niemieckie dość głośno wyją) NO I NA TĄ CAŁĄ SYTUACJĘ na dokładkę mój wiekowy tata co niesłyszy już zbytnio wydziera się myśląc ,że właśnie szepcze coś pod nosem.

Już 1000x go instruowałem że ma mówić ciszej, a co wiecej ubzdurał sobie iż rozmawiając przez tel trzeba przykładać mikrofon do gardła zamiast do ust i ludzie de fakto nie słyszą co mówi! Proszą go aby mówił głosniej , przez co gdy rozmawia przez tel słychać go już na skrzyzowaniu ulic, okolo 15 domów dalej (na fakcie)

przez ostatnie lata myślalem,ze rozwiazanie jest jedno-zawijam sie z tego przeklętego przez Boga rejonu na jakąś samotnie choćby barak ,ale na polach z dala od jakiegokolwiek zycia zdolnego do emitowania dzwięków...

Pomoc po jaką się zglosiłem ,a jaką uzyskałem od psychologa jakiś czas temu prosząc o radę jak żyć w tej atmosferze z wolna przemienaijącej mnie w Andersa Brevica okazała się kosztować jedynie 1,5zl w aptece...

to stopry do uszu......

Edytowane przez Łapa (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hahahaha

wspolczuje

ale ciekawi mni czy pomogla ta mata

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygłuszyłem u siebie szafkę taką pianką (włączając podłogę pod sumpem) i jest wyraźnie ciszej. Ale cicho było już wcześniej, głównie dzięki bezgłośnej cyrkulacji i obiegowi tunze, najbardziej daje aquabee z apf-a. Generalnie wyciszanie niskich częstotliwości (100 Hz z pomp 230V) jest ciężkie, bo łatwo przenoszą się po stelażu, płytach szafki itp., więc finalny efekt może rozminąć się z oczekiwaniami.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mata pomogła, ale nie wyciszyła w 100%. Zainwestowałem w cichy sprzęt. teraz mam cyrkulacje 2x tunze 6095 jedna jest przyklejona do komina i mam bezwzględną ciszę a druga na boku przeciwległym ja słychać jak drży po miesiącu pracy i to silence jest jakieś oszukane troszkę, ale jest zdecydowanie lepiej niż było Choć i tak nie ma idealnej ciszy... A co do pompy do odpieniacza oddałem do reklamacji i jak wróciła nowa to jest o niebo lepiej. Akwarium morskie nigdy nie będzie ciche, tak z mojej strony. Wiem że zrobiłem błąd i to niech będzie przestroga dla innych. Dałem pod akwarium za cienką piankę podłogową 0,3 mm razy 2 i to jest moja cała zmora. W słodkowodnych akwariach to starczyło ale tu niestety nie... Jak bym dał karimatę 1cm co najmniej było by zdecydowanie ciszej, a tak drgania od cyrkulacji wchodzą na szafkę a dalej na cały pokój przez podłogę. Pod stelażem mam to samo 2x0,3mm i to też jest za mało. Jak będę przestawiał lub zakładał nowe akwarium morskie to będę mądrzejszy.

A jeszcze jedno:

Pompę obiegową zmieniłem na mniejszą z NJ która i tak była w miarę cicha na tunze mniejszą która jest cichsza z wiadomych przyczyn.

Edytowane przez komar3333 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

komar3333

Może nie mam dużego doświadczenia, ale sam od jakiegoś czasu przygotowuję się do postawienia zbiornika i tak jak wielu i ja walczyłem z uciszeniem pompy tyle że z odpieniacza, co na chwilę obecną udało mi się praktycznie w 100%.

Jeśli mogę coś zasugerować, to osobiście doszedłem do wniosku, że priorytetową sprawą jest podłoże, im bardziej miękkie=elastyczne= tłumiące drgania, tym lepsze.

W momencie kiedy podłożyłem pod sumpa 3 warstwy karimaty 5mm głośność odpieniacza zmniejszyła się można powiedzieć o połowę!

Jeżeli chodzi o dalsze wyciszanie swojej pompy to owijałem gumki pompy folią a ostatecznie tak jak mi ktoś z forumowiczów doradził - taśmą teflonową.

Muszę stwierdzić, że to był strzał w dziesiątkę, bo taśma jest super plastyczna, świetnie się dopasowuje kształtem do gniazd ośki i najważniejsze - pompa zamilknęła praktycznie całkowicie! i mam nadzieję, że już tak pozostanie :).

Podejrzewam, że teraz mogłaby rywalizować pod względem głośności chyba z tymi z najwyższych półek cenowych, bo naprawdę żeby ją usłyszeć trzeba się wsłuchać porządnie, a nie kosztuje więcej niż 200 zł (Red Devil SP3).

Dodam tylko, że zanim wziąłem się za próby uciszenia pompy, buczała niemiłosiernie. Słychać ją było w całym mieszkaniu, a nawet po wyjściu na klatkę schodową - niosło nawet przez zamknięte drzwi. Myślałem, że oszaleję i zacząłem żałować zakupu tego odpieniacza, myśląc już o kupnie nowej pompy.

Także przy głośno buczących pompach polecam przy pierwszych próbach walki z ich zbyt dużą głośnością owinięcie gumek delikatnie taśmą teflonową ( tylko też niekiedy trzeba potestować ile tej tej taśmy nawinąć, żeby było najefektywniej) i równomiernie wkręcić całość w gniazda tak żeby nie zmienić osiowości wirnika i myślę, że w większości przypadków pojawi się błoga cisza tak jak w moim po miesięcznej walce :)

Aha ja jeszcze wyciągałem wirnik z ośką i kręciłem nim trzymając w ręku obserwując jego pracę, niestety chodził krzywo jak pijaczek bo butelce taniego wina ;).

Naginałem go do momentu aż zaczął kręcić się na ośce bez większych odchyłek - myślę, że to też miało duże znaczenie w całym przedsięwzięciu :).

To by było tyle ode mnie co do uciszenia pomp obiegowych i tych z odpieniaczy jeżeli miałbyś kiedykolwiek jakiś problem z nimi.

Cyrkulacyjnych jeszcze nie przerabiałem, choć myśl o tym zaczyna mnie już teraz przerażać :)

I pytanie do ciebie panie kolego w związku z tymi matami akustycznymi co je kupowałeś. Jaką one mają twardość? coś na podobieństwo karimaty? nie są zbyt miękkie?

Pod zbiornikiem testowym z odpieniaczem mam 3 warstwy karimaty i nie powiem spisały się wyśmienicie.

Ale zastanawiam się czy te maty dedykowane tłumieniu dżwięków nie byłyby jeszcze lepsze o ile nie są za miękkie i nie spłaszczyły by się za bardzo pod zbiornikiem, bo wtedy chyba nie zdałyby egzaminu.

Także jakbym mógł prosić o odpowiedż byłbym wdzięczny, bo dla mnie każdy decybel jest na wagę złota, a przede mną jeszcze kupno min. obiegówki najprawdopodobniej Tunze Silence 1073.020 lub tej mocniejszą 1073.040 i tu też dylemat, bo zastanawiam się czy ta mocniejsza nie będzie bardziej wyła. Także dobre tłumienie dżwięków cały czas priorytetem :)

Pozdrawiam

Darek

Edytowane przez daro76 (wyświetl historię edycji)

Docelowo:

-AKWARIUM: 360l (120x60x50) -SUMP: 128l (80x40x40) -STELAŻ: profil 30x30x3mm -PRZELEW: overflow pipe /komin zew./-ODPIENIACZ: Marine Sources RDC 850 -OSWIETLENIE: led +- 200W -FILTR RO+DI: 75 GPD (Waterpure, Aqaafilter, Aqurius) + TDS,...? -CYRKULACJA: 2x jvp 102...? -OBIEG: Tuzne Silence 1073.020 (300-2400l/h), (1073.040 (300-3000l/h),...? -AUT.DOLEWKA: Aqua Trend Levelautomatic...? -Start na suchej skale -Próba z siporax-em lub FBF piaskowym (0,75 - 2kg piasku)

_____________________________________________________________________________________________________

6368_6918.png

Kontakt: tel: 513-036-976 e-mail: daro76@o2.pl gg: 3166809

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U siebie użyłem takiej maty (poczytać o niej można też tutaj). Materiał jest bardzo wytrzymały na ściskanie, można go zgnieść miejscowo tylko poprzez silny ucisk, ale pod sumpem czy innym sprzętem ugina się bardzo nieznacznie. Jest bardzo wygodny w formowaniu, łatwo się docina, można w nim np. zrobić spłycenia wypalając po grubości gorącym żelastwem (nie topi się zbyt mocno, nie śmierdzi), można zamknąć otwarte pory na krawędziach przejeżdżając żelazkiem (choć raczej nie jest to konieczne) i montować na nim osprzęt (mam zamontowane do ścian szafki, ale oparte na macie gniazdka i rozdzielnie). Główna wada to łatwość zadrapania powierzchni maty paznokciem czy wkrętakiem, gdyby była utwardzona-to dla mnie byłby ideał. Mata jest też ciemna, więc trzeba zainwestować w jakieś światełko do szafki.

Co do materiału pod sumpa - ja szukałem mat na całą szafkę, co poprzez spory metraż generuje duży koszt, ale pod samego sumpa można kupić maty grubsze (widziałem do 5 cm), nałożyć kilka warstw jedna na drugą lub szarpnąć się na jaiś model z górnej półki (jak OUT-SOUND). Do karimaty nie ma porównania (sumpa miałem owiniętego karimatą, niewiele pomagała).

Teraz wygląda to tak:

dsc0716ew.jpg


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

komar3333

Może nie mam dużego doświadczenia, ale sam od jakiegoś czasu przygotowuję się do postawienia zbiornika i tak jak wielu i ja walczyłem z uciszeniem pompy tyle że z odpieniacza, co na chwilę obecną udało mi się praktycznie w 100%.

Jeśli mogę coś zasugerować, to osobiście doszedłem do wniosku, że priorytetową sprawą jest podłoże, im bardziej miękkie=elastyczne= tłumiące drgania, tym lepsze.

W momencie kiedy podłożyłem pod sumpa 3 warstwy karimaty 5mm głośność odpieniacza zmniejszyła się można powiedzieć o połowę!

Jeżeli chodzi o dalsze wyciszanie swojej pompy to owijałem gumki pompy folią a ostatecznie tak jak mi ktoś z forumowiczów doradził - taśmą teflonową.

Muszę stwierdzić, że to był strzał w dziesiątkę, bo taśma jest super plastyczna, świetnie się dopasowuje kształtem do gniazd ośki i najważniejsze - pompa zamilknęła praktycznie całkowicie! i mam nadzieję, że już tak pozostanie :).

Podejrzewam, że teraz mogłaby rywalizować pod względem głośności chyba z tymi z najwyższych półek cenowych, bo naprawdę żeby ją usłyszeć trzeba się wsłuchać porządnie, a nie kosztuje więcej niż 200 zł (Red Devil SP3).

Dodam tylko, że zanim wziąłem się za próby uciszenia pompy, buczała niemiłosiernie. Słychać ją było w całym mieszkaniu, a nawet po wyjściu na klatkę schodową - niosło nawet przez zamknięte drzwi. Myślałem, że oszaleję i zacząłem żałować zakupu tego odpieniacza, myśląc już o kupnie nowej pompy.

Także przy głośno buczących pompach polecam przy pierwszych próbach walki z ich zbyt dużą głośnością owinięcie gumek delikatnie taśmą teflonową ( tylko też niekiedy trzeba potestować ile tej tej taśmy nawinąć, żeby było najefektywniej) i równomiernie wkręcić całość w gniazda tak żeby nie zmienić osiowości wirnika i myślę, że w większości przypadków pojawi się błoga cisza tak jak w moim po miesięcznej walce :)

Aha ja jeszcze wyciągałem wirnik z ośką i kręciłem nim trzymając w ręku obserwując jego pracę, niestety chodził krzywo jak pijaczek bo butelce taniego wina ;).

Naginałem go do momentu aż zaczął kręcić się na ośce bez większych odchyłek - myślę, że to też miało duże znaczenie w całym przedsięwzięciu :).

To by było tyle ode mnie co do uciszenia pomp obiegowych i tych z odpieniaczy jeżeli miałbyś kiedykolwiek jakiś problem z nimi.

Cyrkulacyjnych jeszcze nie przerabiałem, choć myśl o tym zaczyna mnie już teraz przerażać :)

I pytanie do ciebie panie kolego w związku z tymi matami akustycznymi co je kupowałeś. Jaką one mają twardość? coś na podobieństwo karimaty? nie są zbyt miękkie?

Pod zbiornikiem testowym z odpieniaczem mam 3 warstwy karimaty i nie powiem spisały się wyśmienicie.

Ale zastanawiam się czy te maty dedykowane tłumieniu dżwięków nie byłyby jeszcze lepsze o ile nie są za miękkie i nie spłaszczyły by się za bardzo pod zbiornikiem, bo wtedy chyba nie zdałyby egzaminu.

Także jakbym mógł prosić o odpowiedż byłbym wdzięczny, bo dla mnie każdy decybel jest na wagę złota, a przede mną jeszcze kupno min. obiegówki najprawdopodobniej Tunze Silence 1073.020 lub tej mocniejszą 1073.040 i tu też dylemat, bo zastanawiam się czy ta mocniejsza nie będzie bardziej wyła. Także dobre tłumienie dżwięków cały czas priorytetem :)

Pozdrawiam

Darek

DAJ FOTKI

bo nie ogarniam gdzie ten teflon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale temat ! a co ciekawe , im niby mądrzejsi tym większe głupoty piszą ...


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lukaszra

Żałuje ale nie zrobiłem fotek, byłem tak skupiony na uciszeniu tego cholerstwa, że nawet nie pomyślałem o fotce, teraz musiałbym rozbierać pompę, a szczerze mówiąc to wolałbym nie ryzykować bo super cicho chodzi :).

Ale jeszcze raz wytłumaczę w jaki sposób i w którym miejscu nawinąć taśmę teflonową.

Wirnik pomp umieszczony jest na ośce, na obu końcach ośki założone są gumki które wraz z ośką i wirnikiem wkładane są w gniazda po obu stronach pompy. I właśnie o te gumki chodzi!

Po prostu kawałek takiej taśmy teflonowej, powiedzmu 5,10,15 cm itp. nawijasz na część gumek wchodzących w gniazda, po owinięciu delikatnie wygładzasz palcami ruchem okrężnym w kierunku nawijania, taśma idealnie dopasowuje się do gumek, robi się z niej jednolita, nierozwijająca się bardzo plastyczna warstwa.

Póżniej już tylko gumki najlepiej wraz z ośką (jest łatwiej) że tak powiem powoli wkręcasz (pomimo tego, że nie ma gwintu) w gniazda, a teflon na gumkach ładnie dopasowuje się na ścisk do kształtu gniazda.

Wydaje mi się, że ważne jest to żeby "wkręcając" w gniazda ośki z gumkami owiniętymi teflonem starać się robić to z wyczuciem i koniecznie w osi! po to żeby nie "zgubić" osiowości dopasowania się teflonu do gniazda (a tym samym osiowości całej ośki/wirnika), żeby póżniej się nie okazało, że taki zabieg nie pomógł. Osiowość pracy części ruchomych to raczej bardzo istotna sprawa :)

W taki sposób ja to robiłem, u mnie pomogło i jestem w 100% zadowolony, a powiem ci że cholernie jestem uczulony na dżwięki.

Zostało mi jedynie zrobienie nowego tłumika, bo też zaciąga dość głośno powietrze, a chciałbym go wyciszyć do zera, a że jutro zamawiam części do hydrauliki to przy okazji zrobi się cichy tłumik - przynajmniej mam nadzieję że się uda, ale że łatwo się nie poddaję to wiem, że da się to zrobić tak żeby było bezgłośno ;). Ale to już inna historia i na szczęście nie tak głośna i drażniąca jak bucząca pompa :)

Edytowane przez daro76 (wyświetl historię edycji)

Docelowo:

-AKWARIUM: 360l (120x60x50) -SUMP: 128l (80x40x40) -STELAŻ: profil 30x30x3mm -PRZELEW: overflow pipe /komin zew./-ODPIENIACZ: Marine Sources RDC 850 -OSWIETLENIE: led +- 200W -FILTR RO+DI: 75 GPD (Waterpure, Aqaafilter, Aqurius) + TDS,...? -CYRKULACJA: 2x jvp 102...? -OBIEG: Tuzne Silence 1073.020 (300-2400l/h), (1073.040 (300-3000l/h),...? -AUT.DOLEWKA: Aqua Trend Levelautomatic...? -Start na suchej skale -Próba z siporax-em lub FBF piaskowym (0,75 - 2kg piasku)

_____________________________________________________________________________________________________

6368_6918.png

Kontakt: tel: 513-036-976 e-mail: daro76@o2.pl gg: 3166809

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale temat ! a co ciekawe , im niby mądrzejsi tym większe głupoty piszą ...

To może powiedz któż to takie głupoty według ciebie pisze?


Docelowo:

-AKWARIUM: 360l (120x60x50) -SUMP: 128l (80x40x40) -STELAŻ: profil 30x30x3mm -PRZELEW: overflow pipe /komin zew./-ODPIENIACZ: Marine Sources RDC 850 -OSWIETLENIE: led +- 200W -FILTR RO+DI: 75 GPD (Waterpure, Aqaafilter, Aqurius) + TDS,...? -CYRKULACJA: 2x jvp 102...? -OBIEG: Tuzne Silence 1073.020 (300-2400l/h), (1073.040 (300-3000l/h),...? -AUT.DOLEWKA: Aqua Trend Levelautomatic...? -Start na suchej skale -Próba z siporax-em lub FBF piaskowym (0,75 - 2kg piasku)

_____________________________________________________________________________________________________

6368_6918.png

Kontakt: tel: 513-036-976 e-mail: daro76@o2.pl gg: 3166809

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

komar3333

Może nie mam dużego doświadczenia, ...

Te gumowe łożyska ośki wirnika - bo rozumiem, że o nich mowa - są zwykle dobrze dopasowane i wchodzą w swoje łoża w korpusie i pokrywie wirnika pompy całkiem ciasno. Mimo to wpychałeś tam jeszcze teflon? Czy stwierdziłeś, że w Twojej pompie są zbyt luźne i dlatego dałeś teflon?

Mam co nieco do wyciszenia i chciałbym wiedzieć dokładnie w czym rzecz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

robi pochwal się jak Ty wyciszyłeś sprzęty, śmiało


Akwarium 150x50x55 412 L, sump 140 L, oświetlenie CRP Metis 3x100W, obieg NJ 4500, cyrkulacja 2xAquael 10000, pienidło TS1060

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te gumowe łożyska ośki wirnika - bo rozumiem, że o nich mowa - są zwykle dobrze dopasowane i wchodzą w swoje łoża w korpusie i pokrywie wirnika pompy całkiem ciasno. Mimo to wpychałeś tam jeszcze teflon? Czy stwierdziłeś, że w Twojej pompie są zbyt luźne i dlatego dałeś teflon?

Mam co nieco do wyciszenia i chciałbym wiedzieć dokładnie w czym rzecz.

Mnie na początku też się wydawało, że te gumy na ośce są dobrze dopasowane, bo tak naprawdę na pierwszy rzut oka nie widać żadnych luzów. Ale co z tego jak pompa buczała tak, że nie dało się funkcjonować normalnie w domu.

Po nawinięciu na gumki kawałka taśmy (a jak długiego to już pewnie trzeba popróbować indywidualnie do swoich gumek tak żeby było najefektywniej! Ja próbowałem kilka długości, ostatnia długość po której pompa ucichła to o ile dobrze pamiętam 8 cm) teflonowej pompa uciszyła się prawie do zera i trzeba się wsłuchać żeby usłyszeć jej pracę!

Także po tym tylko i wyłącznie stwierdzam, że buczenie mojej pompy i być może większości pomp jest spowodowane zbyt lużnymi gumkami! Bo jak inaczej można wytłumaczyć uciszenie się pompy po zabiegu owinięcia gumek? ja nie potrafię! bo pewnie nie ma innego wytłumaczenia :)

Tak informacyjnie:

Taśma teflonowa po nawinięciu jakiejś tam warstwy jest materiałem tak plastycznym i łatwo dopasowującym się ściśle do wszelkich otworów, że nie ma najmniejszego problemu z "wkręceniem" takiej gumki owiniętej taśmą w gniazda!

Najdłuższy pasek taśmy jaki owijałem na gumkach miał 20 cm i nie miałem większego problemu "wkręcenia" gumki na ośce (prościej) i z tym kawałkiem taśmy w gniazdo po mimo, że same gumki wydawały się ładnie dopasowane .

Pamiętać należy też o takim wkręcaniu ośki z gumką owiniętą taśmą, aby nie "skopać" osiowości przez naciskanie mocniej na którąś ze ścianek!

Dodam, że ostatecznie uciszyła się do poziomu takiego jak teraz po kilku godzinach pracy z nawiniętym teflonem na gumach, widać przez ten czas mimo, że było już w tym momencie cicho musiała się całkowicie ułożyć. I już 4 dzień pracuje tak że słyszę syk piany ale nie pracę pompy i oby nic się nie zmieniło, ale jak coś taśma teflonowa za grosze jest pod ręką :)

I jeszcze jedno, warto też chyba zwrócić uwagę o czym prędzej pisałem na to czy wirnik nie kręci się krzywo na ośce, mój był tragiczny, też go musiałem naginać aż zniwelowałem jego "bicie" do momentu w którym stwierdziłem, że prościej kręcić już nie będzie na ośce.

U mnie te dwa zabiegi pomogły w 100% i życzę każdemu z problemem buczących pomp, żeby trochę teflonu pomogło uciszyć te ustrojstwa w takim stopniu jak u mnie.

Polecam próbować, bo sposób i tani i naprawdę nietrudny do zrobienia a widać skuteczny :)

Akwarystyka nie może być udręką wsłuchiwania się w ciągłe buczenie rozrywające głowę 24h/dobę, pewne rzeczy mają być przyjemnością a nie udręką, a żeby były przyjemnością muszą być na poziomie pozwalającym normalnie funkcjonować człowiekowi.

Pozdrawiam

Edytowane przez daro76 (wyświetl historię edycji)

Docelowo:

-AKWARIUM: 360l (120x60x50) -SUMP: 128l (80x40x40) -STELAŻ: profil 30x30x3mm -PRZELEW: overflow pipe /komin zew./-ODPIENIACZ: Marine Sources RDC 850 -OSWIETLENIE: led +- 200W -FILTR RO+DI: 75 GPD (Waterpure, Aqaafilter, Aqurius) + TDS,...? -CYRKULACJA: 2x jvp 102...? -OBIEG: Tuzne Silence 1073.020 (300-2400l/h), (1073.040 (300-3000l/h),...? -AUT.DOLEWKA: Aqua Trend Levelautomatic...? -Start na suchej skale -Próba z siporax-em lub FBF piaskowym (0,75 - 2kg piasku)

_____________________________________________________________________________________________________

6368_6918.png

Kontakt: tel: 513-036-976 e-mail: daro76@o2.pl gg: 3166809

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie na początku też się wydawało, że ...

Absolutnie podzielam stanowisko i rozumiem upór w dążeniu do wyciszenia wszystkiego, co można. Dla mnie to też zmora.

Nie bardzo rozumiem co zrobiłeś z wirnikiem?

Bazą jest zwykle "plastikowy" odlew z zatopionym magnesem i wirnikiem pompy. Co tam mozna podoginać? Bardziej zgodził bym się z tym, że można podjąć próbę wyważenia wirnika, choć w warunkach domowych to trudne i pracochłonne - wiem coś na ten temat z modelarstwa. Co Ty dokładnie zrobiłeś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie można to nazwać i wyważaniem, tylko ja to robiłem ręcznie delikatnie naginając pewne części składowe wirnika:) i powiem ci w porównaniu z tym jak krzywo chodził na początku (oceniając to kręcąc wirnikiem na ośce trzymanej w reku) a jak po tym moim "naginaniu" to też niebo a ziemia, choć całkowicie idealnie nie dało niestety rady w taki prymitywny ręczny sposób :).

A jak to robiłem i w którym miejscu?! już piszę :). Ale zacznę od tego, że kręcąc wirnikiem stwierdziłem, że cały jest krzywy począwszy od tego że magnes jest krzywy tak jak i górna część, zakładana na część z magnesem (ta okrągła) z "kolcami" plastikowymi. Całość na ośce kręciła się tragicznie, zero osiowości, cały wirnik kręcił się po elipsie a nie okręgu, a "ponaginanie" tego wydawało się prawie niemożliwe. Ale, że nie znoszę niedoróbek zacząłem próbować zwłaszcza, że i tak nie miałem wiele do stracenia, oczywiście części z magnesem nie miałem opcji wyprostowania bo krzywy był albo magnes albo nierównomiernie był zalany tworzywem co nadaje mu nieosiową pracę. Skupiłem się żeby ponaginać odpowiednio do całości jak najdokładniej część zakładaną na magnes z tymi kolcami. Trzymając ośkę z wirnikiem w palcach kręciłem wirnikiem po to żeby wyłapywać w którym miejscu część z kolcami zakładana na tą z magnesem ma największe bicia. Kiedy coś zauważyłem naginałem ją z drugiej strony żeby ta odchyłkę zrównoważyć. Cały wirnik kolcami do dołu kładłem też na blacie stołu, w taki sposób też wyłapywałem odchyłki, wtedy z góry dookoła naciskałem w miejscach nieprzylegających do stołu i tak w kółko aż do momentu kiedy stwierdziłem że całość (głównie tą plastyczniejszą część z igłami) udało mi się "ponaginać" prawie do pracy bez "bicia".

Szczerze mówiąc kiedy zacząłem to robić nie sądziłem, że coś to zmieni, ale udało się na około 50% poprawić pracę wirnika bez takiego ordynarnego "bicia".

W sumie ciężko wytłumaczyć pisząc jak to robiłem, po prostu próbowałem naginać wszystko co się tylko dało tak żeby jak najbardziej to dziadostwo podprostować bo z tego, że nie wyprostuję całkowicie doskonale zdawałem sobie sprawę.

Chciałem jeszcze wymienić ośkę bo wydaje mi się, że ma luz i że to też mogło być powodem głośniejszej pracy, ale do póki pompa chodzi cichutko nie "tykam" jak coś się zmieni na gorsze będę próbował wymienić ośkę.

A teraz lulu :)

Edytowane przez daro76 (wyświetl historię edycji)

Docelowo:

-AKWARIUM: 360l (120x60x50) -SUMP: 128l (80x40x40) -STELAŻ: profil 30x30x3mm -PRZELEW: overflow pipe /komin zew./-ODPIENIACZ: Marine Sources RDC 850 -OSWIETLENIE: led +- 200W -FILTR RO+DI: 75 GPD (Waterpure, Aqaafilter, Aqurius) + TDS,...? -CYRKULACJA: 2x jvp 102...? -OBIEG: Tuzne Silence 1073.020 (300-2400l/h), (1073.040 (300-3000l/h),...? -AUT.DOLEWKA: Aqua Trend Levelautomatic...? -Start na suchej skale -Próba z siporax-em lub FBF piaskowym (0,75 - 2kg piasku)

_____________________________________________________________________________________________________

6368_6918.png

Kontakt: tel: 513-036-976 e-mail: daro76@o2.pl gg: 3166809

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja caly czas nie lapie o jakich gumkach jest mowa itp .. ciezko to napisac .. Robert nie masz innej pompy wirnika zeby pokazac na fotach gdzie ty to napkrecasz ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mam innej pompy, ani zapasowych części do niej, dopiero kompletuje cały osprzęt do akwarium. Ale narysowałem ci szkic poglądowy, który pokarze to samo co prawdziwa ośka z gumkami :).

post-11451-0-08786300-1352706729_thumb.jpg


Docelowo:

-AKWARIUM: 360l (120x60x50) -SUMP: 128l (80x40x40) -STELAŻ: profil 30x30x3mm -PRZELEW: overflow pipe /komin zew./-ODPIENIACZ: Marine Sources RDC 850 -OSWIETLENIE: led +- 200W -FILTR RO+DI: 75 GPD (Waterpure, Aqaafilter, Aqurius) + TDS,...? -CYRKULACJA: 2x jvp 102...? -OBIEG: Tuzne Silence 1073.020 (300-2400l/h), (1073.040 (300-3000l/h),...? -AUT.DOLEWKA: Aqua Trend Levelautomatic...? -Start na suchej skale -Próba z siporax-em lub FBF piaskowym (0,75 - 2kg piasku)

_____________________________________________________________________________________________________

6368_6918.png

Kontakt: tel: 513-036-976 e-mail: daro76@o2.pl gg: 3166809

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w Twojej pompie ta czesc z gumka sie obraca ?? czy poprostu drgala i przez to wydawal ajakies dziwne odglosy ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta część z gumkami to ośka, na którą zakłada się wirnik i to on się obraca, sama ośka jest raczej nieruchoma. Ale tak jak mówisz przez zbyt lużne gumki zapewne wibrowała a tym samym cały wirnik i efekt był taki, że pompa buczała.

Pozdrawiam


Docelowo:

-AKWARIUM: 360l (120x60x50) -SUMP: 128l (80x40x40) -STELAŻ: profil 30x30x3mm -PRZELEW: overflow pipe /komin zew./-ODPIENIACZ: Marine Sources RDC 850 -OSWIETLENIE: led +- 200W -FILTR RO+DI: 75 GPD (Waterpure, Aqaafilter, Aqurius) + TDS,...? -CYRKULACJA: 2x jvp 102...? -OBIEG: Tuzne Silence 1073.020 (300-2400l/h), (1073.040 (300-3000l/h),...? -AUT.DOLEWKA: Aqua Trend Levelautomatic...? -Start na suchej skale -Próba z siporax-em lub FBF piaskowym (0,75 - 2kg piasku)

_____________________________________________________________________________________________________

6368_6918.png

Kontakt: tel: 513-036-976 e-mail: daro76@o2.pl gg: 3166809

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.