Skocz do zawartości
Miklas

[294 l] + SUMP - Kostka rafy Miklasa

Rekomendowane odpowiedzi

Wszystko w sumpie masz na sylikonach?

Tak wszystko, aczkolwiek, to nie są silikony, tylko jakieś twarde rurki z OBI. Zastanawiam się gdzie można zakupić takie męciutkie silikony, coś jak rurki do brzęczyków, tylko odpowiedniej średnicy, bo z tymi moimi rurkami jest tylko nieco więcej manewru niż z rurką PVC.

Pzdr, Marek.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

25.11.2012 (dzień 10)

Co chwilę coś nowego wyłazi ze skały. Czy dobrze identyfikuję, stwora na zdjęciu? Wężowidło? Długość macki około 1 cm, średnica, pewnie 0,5mm.

DSC_0272.JPG

Poza tym, po szybie biegają jakieś białe robaczki, za małe, żeby mój sprzęt fotograficzny je ogarnął :)

Z obsługi, to dodałem drugi raz Prodibio BioDigest i Prodibio Bioptim.

Pozdrawiam, Marek


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

29-30.11.2012 (dzień 14-15)

Witam, chciałbym tu napisać, że dosypałem piasek do akwarium, bo taki miałem zamiar, ale niestety nie mogę tego napisać.

Gdyby komuś zamarzyło się akwarium z kominem zewnętrznym, a w szybie wycięcie pod ten komin, to stanowczo odradzam, chyba, że lubi malować sufity i nie przeszkadza mu wściekły sąsiad jako nadzorca ;). Nie, nie ma takiej tragedii, pode mną mieszka sympatyczna starsza pani, więc będę mógł liczyć na kawę i ciastko ;).

Niestety akwarium pękło. Dobrze, że w domu była żona i większość wody wypompowała do wiader, beczki i resztę do kibla. Pęknięcie poszło od narożnika wycięcia pod komin. Co prawda w projekcie dla szklarza wysłałem opcję z pełną taflą i doklejkami, ale przekonał mnie, że będzie bardziej estetycznie. Szklarz przeprosił, stwierdził, że nie sklei w ten sposób więcej komina i przysłał kuriera po akwarium. Akwarium w najlepszym przypadku będzie u mnie z powrotem pod koniec przyszłego tygodnia już z doklejkami. Tak więc dojrzewanie przesunie mi się o trzy tygodnie.

Na dzień dzisiejszy część skały leży w sumpie, część w beczce, kręcą się w każdym po jednej pompce jvp 102, dodatkowo w sumpie adsorbery Rowa Phos, purigen i węgiel Rowy.

Z takich ciekawych rzeczy, to w syfku na dnie zbiornika znalazłem wylinkę kraba, korpus miał wymiary jakieś 3x2 cm i był jakby porowaty, tzn miał takie guzki na całej powierzchni. Niestety znalazłem tylko korpus i nie zrobiłem fotki, bo jak złapałem w moje delikatne paluszki to się rozpadł. Mam nadzieję, że to nie żaden bandyta, ale nawet jeśli to cieszę się tym bandytą jak dziecko mimo, że nawet go nie widziałem.

Pozdrawiam, Marek.

2012-11-30.jpg

2012-11-30.jpg

Edytowane przez Miklas (wyświetl historię edycji)

image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i pech. Te nacinane szyby zawsze troche niepokoja. Zawsze jak pekaja, to od "twojego" rogu. Dobrze, ze szklarz czlowiek.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szklarz zachował się naprawdę w porządku, nic nie kombinował tylko od razu przyznał się do błędu i przeprosił, jedyny koszt dla mnie, to 15 zł za paletę, no i malowanie u sąsiadki, ale powiedziała, że jak wyschnie i nie będzie śladu to żebym się nie przejmował, może się jakoś upiecze :)


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość sushi

No to sie teraz skoncza dywagacje czy doklejac czy wycinac bez doklejania. Szkoda, ze na Twoim przykladzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ważne żeby wycięcia nie były pod kątem prostym tylko zrobione łuki.

Wtedy nic nie pęknie.


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Były łuki, średnica coś koło 1 - 1,5 cm.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie pękło bo komin był wklejony od razu przy wycięci, szerszy komin i pewnie by się nic nie stało.


120x52x50 (20cm komin z dolewką) + 80x35x40sump, JEBAO DCT-4000, Blau VM 8000 + RW4, grzałka 200w, Deltec sc1455, 90w LED DIY + arduino wschody/zachody + 2x 39T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można sobie gdybać. Szklarz mówił, że zrobił już wiele takich kominów i nigdy nic do niego nie wróciło. Stanęło na tym, że sprawa jest ryzykowna, ponieważ 100 tafli szkła będzie technologicznie bez zarzutu, a w jednej może być wada technologiczna, materiałowa, której nie da się wyłapać okiem i pójdzie jak u mnie. W każdym razie akwa będzie z doklejkami i na wycinane już się nigdy nie zdecyduję.

Pozdrawiam, Marek.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10mm, wymiar boku to 70x60h.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aha, w takim razie dobrze, że też mam z 10, bo szklarz mi proponował 8 mm, ale na szczęście ja mam wycięty łuk

ta uwaga z szerszym kominem to oczywiście bzdura, bo komin jest doklejany na elastycznym silikonie, który nie niweluje naprężeń...

EDIT: a zmierzyłeś, czy ta szyba na pewno ma 10 mm, bo tak jakoś cienko na tych zdjęciach wygląda...

Edytowane przez ejerzyk (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szyba w akwarium ma na pewno 10mm, szyba komina ma chyba 8mm. Widziałem Twój komin, ten łuk chyba ratuje sprawę, to dużo większa średnica niż u mnie


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nic pozostaje tylko zyczyc ci wytrwalosci. A ja myslalem ze mnie spotkalo nieszczescie bo mi splyw przecieka, jednak moze byc gorzej. Trzymaj się chlopak...


5908_5997.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość tuptus

Za to ja zacząłem się martwić :question:

Mam też wycinany otwór i szyba 6mm ze wzmocnieniami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, pora coś napisać.

13-12-2012 (Dzień 28)

W nowo sklejonym akwarium, tym razem szyba z kominem klejona z trzech elementów, wkleiłem plecy z czarnej płyty 3mm oraz dno z białej płyty 3mm ze spienionego PCV. Jeśli chodzi o plecy to jedyne sensowne, estetyczne rozwiązanie jeśli chodzi o tło w akwarium z zewnętrznym kominem.

14-12-2012 (dzień 29)

Akwarium ponownie zalane, posolone, a skała wrzucona luzem. Użyłem wody z sumpa i z beczki, w której leżała skała. Woda nie śmierdziała, był klarowna, więc powinno być ok. Mogłem porobić testy na NO3 i PO4, ale jakoś nie miałem do tego serca (czyt. nie chciało mi się ;)).

Na 100% mam w baniaku kraba, tylko jeszcze nie wiem jakiego, znalazłem kolejne elementy wylinki, tym razem w sumpie gdzie leżała część skały. Przejmować się tym? Jakoś go wywabiać? Słyszałem o sposobach na słoik i krewetkę, ale może nie ma co panikować?

Chyba muszę liczyć dojrzewanie od tego dnia na nowo, powiedzcie jak się zapatrujecie na tą sprawę? Liczyć od ponownego zalania, czy od pierwszego startu baniaka?

18-12-2012 (dzień 33)

Skała poukładana na nowo, trochę pokleiłem ceresitem CX5, wyszło chyba ładniej niż było. Wieczorem wrzucę fotki i może zrobię jakieś testy. Trzeba by też wymienić węgiel i rowę. W między czasie doszła korona z płyty meblowej, teraz lampy nie dają tak po gałach.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba muszę liczyć dojrzewanie od tego dnia na nowo, powiedzcie jak się zapatrujecie na tą sprawę? Liczyć od ponownego zalania, czy od pierwszego startu baniaka?

a jakie to ma znaczenie od kiedy liczyć? Możesz liczyć od 01.01.1970 w milisekundach... ;) i tak trzeba poczekać aż dojrzeje i nie powie Ci o tym kalendarz, tylko parametry. Jak zjedzie do zera NH4 i NO2, a NO3 zaliczy wzrost i spadnie do w miarę rozsądnych 10-15, to możesz pomyśleć o ślimaczkach. Oczywiście jeżeli skała nie obumarła aż nadto, to przebiegnie to łagodniej i możesz po prostu kontrolować, czy NO2 i NO3 nie wzrasta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie tak, pewnie masz rację. Zobaczymy co mi powiedzą dzisiaj testy. Problem tylko w tym, że nie mam testu na NO2, ale i tak zanim coś wrzucę do akwarium to odczekam te kilka tygodni, więc cykl azotowy jeśli nawet się zatrzymał, to ruszy na nowo, a żeby go przyspieszyć wleję dziś bakterie.

Co do skały, nie wydaje mi się, żeby za dużo tam zdechło, bo w beczce i sumpie była spora cyrkulacja z jvp102, a dodatkowo w sumpie kręciła się rowa, węgiel i purigen. Ponadto na skale pojawiło mi się sporo nowych rurek zbudowanych przez rurówki, a to też chyba jakiś wyznacznik.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz mierzyć samo NO3 i jak zacznie spadać i spadnie do 10-15, to znaczy, że powoli zaczyna być fajnie. Miałem na myśli obumarcie jeszcze zanim trafiła do Ciebie. W beczce/sumpie nic się jej nie stało na pewno, jak była w wodzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

21-12-2012 (dzień 36)

Testy porobione, NO3 i PO4 niemierzalne. Mam nadzieję, ze glony pożarły, a nie, że cykl azotowy się zatrzymał przez tą całą awarię. Niestety nie mam testu na NH4 i NO2. Poniżej reszta wyników

Clipboard01.jpg

Dzisiaj wlałem Prodibio BioDigest i Bioptim.

Cały czas poluję na tego kraba, ale nie wychyla nosa, znajduję tylko części wylinki. Muszę kiedyś z zaskoczenia go wziąć koło 3 w nocy, ale nigdy mi się nie udaje wstać ;). Chyba zastosuję patent ze słoikiem i krewetką, ale to już po świętach.

Poniżej fotki baniaka na dzień dzisiejszy. Zdjęcia może nie oddają, ale jest fajnie przestrzenie.

DSC_0396.JPG

DSC_0397.JPG

Pozdrawiam, Marek.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie że akwarium już pracuje .

Pozdrawiam .

Przemek .


Warto być przyzwoitym ,choć nie zawsze się to opłaca .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będzie się działo. Fajnie to wygląda..


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.