Skocz do zawartości
lukaszra

Dziwne zachowanie Clarkie

Rekomendowane odpowiedzi

Powiedzcie czym jest spowodowana agresja samca do samicy po zmroku ,,,??

caly dzien pelen chiil spokoj do wszystkicj wieczorem masakra malo jej nie zatlucze ,,

szczeka tymi zebami jak pies ,, i gani biedna z konca w koniec ,,,

oco tu chodzi ,,??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to ciekawe, u mnie jest odwrotnie, ocellaris, samica gania samca przez cały dzień, dopiero jak idzie spać to samczyk ma trochę spokoju. Dodam że nie mam ukwiała dla błaznów.


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak jej się nazbiera w dzień, to w nocy jej wypłaca :rofl:

A tak na poważnie. To dziwne faktycznie. U mnie parka Clarki zachowuje się normalnie jak na niedojrzałe jeszcze maluchy, czyli samiczka osiedliła się w sarco (choć pomieszkuje również w cladielli), samczyka nie wpuszcza i jak ten chce się potaplać w polipach to go goni. Pewnie czeka bidula na lepszego adoratora i nie wie, że się nie doczeka.

Pozwala mu tylko czasami dokarmiać sarco (choć nie wiedzą że to i tak bez sensu). Ja grzyb schowa polipy na noc, to jest szok i wtedy samiczka przytulona całą noc przy boku samczyka. W dzień od nowa zadymy od czasu do czasu, choć raczej delikatne (to już kręcące się koło sarco chromisy bardziej obrywają), bez uszkodzeń ciała, bo jeszcze jakiś miesiąc temu, to samczyk miał cały ogon obgryziony, ale już mu pięknie się odbudował.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lukaszura, a jak odróżniasz płeć rybek?

a czy w Twoim pytaniu jest jakis sens ??

czy jest roznica czy to samiec gania samice czy moze odwrotnie ...??

pytanie dotyczylo zachowania

nie odrozniam wybralem ze ten to samiec a ta to samica :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To kolego bardzo istotne, przeważnie samice są większe od samczyków i mimo że ciut mniej się jeszcze na tym znam, to czytając forum wywnioskowałem, iż to właśnie większe samice ganiają samce :p


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak czy inaczej to dosyć normalne. Clarkii mają bandyckie zapędy i lubią komuś spuścić łomot. Pewnie po prostu samica nie chce, żeby jej się mały do wyra pakował, dlatego wieczorem go goni.


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czy w Twoim pytaniu jest jakis sens ??

czy jest roznica czy to samiec gania samice czy moze odwrotnie ...??

pytanie dotyczylo zachowania

nie odrozniam wybralem ze ten to samiec a ta to samica :)

Jest spory, bo to jaką mają płeć nie zależy od tego jak sobie to "wybrałeś" i tak jak już to inni napisali zazwyczaj samica jest większa i przegania samca. W drugą stronę... hmmm taka sytuacja jest możliwa wtedy gdy ustala się dominacja w parce i samiec będzie się stawał samicą. Wówczas takie zjawisko jest przejściowe i służy tylko ustawieniu chierarchi. Jeżeli dzieje się to tylko w nocy, to jeszcze nie jest źle. Może się dotrą i będzie dobrze (w takiej sytuacji początkowo obie rybki to samce). ALE jak agresja będzie też duża w dzień, to może się okazać, że mniejszy samiec nie wytrzyma i jeżeli go nie sprzedasz/oddasz komuś, to go samica wykończy... Niestety czasem zdarza się tak, że ze względu na agresywność tego gatunku, nie można ich trzymać razem w takim małym akwarium - nawet jeżeli przed dojrzewaniem płciowym pływały sobie razem.

Także jak widzisz ma sens, tylko jeszcze go nie rozumiałeś i jak okaże się, że agresja będzie coraz większa, to powinieneś zacząć szukać nowego domku dla samca.

Edytowane przez ejerzyk (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak , takie zachowanie clarkii jest dość powszechne . W Twoim przypadku może ono być jeszcze dodatkowo spotęgowane niezbyt dużą "przestrzenią życiową" którą im zafundowałeś - bo jednak clarkii rosną zdecydowanie większe niż ocellarisy i co za tym idzie potrzebują więcej miejsca .

Ja mam clarkii od ok.1,5 roku w zbiorniku gdzie w obiegu jest ponad 1000 litrów i nawet przy takiej pojemności na początku samica zdecydowanie dała do zrozumienia mniejszemu samczykowi - ".kto tu rządzi". Po paru miesiącach kiedy hierarchia była już zaakceptowana zaczeły mi się regularnie wycierać , a samica przeniosła swoją agresje z samca na inne nawet dużo większe gatunki ryb które znalazły się w pobliżu jej rewiru. Więc może u Ciebie również potrzebują troche czasu na "dotarcie się ich związku"


200x70x60 + 240L.sump , ośw.T5 10x80W ,cyrkulacja 2x tunze6080 + 2x JVP102 ,obieg tunzemaster10076.03 , odpieniacz skimz sv253 , reaktor wapnia

START: grudzień 2007r.4733_4750.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja chciałem mieć Clarkii w baniaczku 450litrów, ale właśnie obawiam się, że będą wyżywać się na mniejszych błazenkach ocellarisach.

Dlatego odpuszczam sobie ten gatunek :baby:


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sluchajcie to jest para ktora juz miala mlode :) to raz

scena jest tylko wieczorem to dwa

a trzy to to ze za miesiac beda w 360

a cztery to to ze byly jako para w kotniku cos kolo 60 litrow i byl spokoj regularnie sie mnozac

tak je kupilem ,,

piec natomiast to to ze sa identycznej wielkosci :)

wiec tak jak pisalem nie o plec tu chodzi ,,, lecz pytalem dlaczego tak moze byc ,,, a raczej co moze to powodowac

ktos wyzej pisal ze moze to walka o rewir tylko dlaczego tylko wtedy jak jest juz oswietlenie niebieskie ,,,zgasnie ,,,, spokoj,,, w dzien idelanie spokoj ,,,,

dziwne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja miałem w akwa jednego clarkii i jednego ocelarisa to też w 5 minut po zgaszeniu światła zaczynały się gonić a w dzień luzik, zupełnie jakby się kłóciły o rewir do spania.


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

noo przed chwila to samo ,, tylko sie zapalilo niebieskie ,,, odrazu bulgot ,,, i zeby ,, i jazdaaaa

wlaczylem spowrotem zwykle swiatlo bo czekam na paczke z erybki hahah ,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.