Skocz do zawartości
anx

Grzałka - Niezbędna?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Czy grzałka w akwarium jest niezbędna? Niestety bez grzałki termometr pokazuje 21-22 stopnie. Czy od lampy woda ogrzeje się do odpowiedniej temperatury czy muszę kupić grzałkę? Czy mogę włożyć skałę do wody o takiej temperaturze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skałę możesz włożyć, choć nie jest to opcjonalna temperatura wody.

Jeśli będzie oświetlenie HQI to wodę ci podgrzeje może nawet za bardzo, jeśli led lub T5 - to musisz dogrzewać. Jak byś miał HQI i by ci ładnie wodę grzało to zwróć uwagę czy w nocy zbytnio nie stygnie.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie używam, w dzień 25 do 25,9 a w nocy 22 do 23 mam t5


Akwarium 100x50x50 + sump 63l zasolone 7.09.2012

3917_3922.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja przy 8x54W grzałki nie używam,ale zawsze leży w gotowości


Pozdrawiam

Mariusz

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam akwarium 180l lampę 3x39w , startuję dopiero dlatego na początku będę krótko świecic żeby ograniczyc rozwój glonów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup grzałkę dla świętego spokoju. Koszt niewielki, a jesteś zabezpieczony przed przechłodzeniem zbiornika.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam taki litrarz jak ty, uzywam 7 x 39 W , ustawione na grzałce 26 stopni i czasami widzę grzałka i tak się załącza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy takie skoki temperatury nie zaszkodzą naszym zwierzakom??? Ja w dzien mam 26 a nad ranem nawet i 24.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

idealna temperatura to 25 stopni celsjusza. mozliwe sa wahania o jeden stopień. przy większej temp. koralowce mogą zachorować.

ja ustawiam w swoim reefmaxie temperature 24 st.

w dzien dochodzi do okolo 25,5 . nie dochodzi do wiekszej, bo wlaczaja sie wentylatory.

obserwuj swoje akwarium i staraj sie aby temeratura byla stabilna.

p.s. grzałka jest potrzebna.

pozdrawiam !

Edytowane przez biegala (wyświetl historię edycji)

narodziny - wrzesień 2012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Czy grzałka w akwarium jest niezbędna? Niestety bez grzałki termometr pokazuje 21-22 stopnie. Czy od lampy woda ogrzeje się do odpowiedniej temperatury czy muszę kupić grzałkę? Czy mogę włożyć skałę do wody o takiej temperaturze?

jest niezbędna. Zimą nie domkniesz okna w nocy i masz wodę 20 st. A to już za niska temperatura. Grzałki mają termostat, więc nie przegrzeje Ci wody bo się wyłączy na nastawionej wartości temperatury.

pozdrawiam


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam grzałki! Zbędna.

Poza oświetleniem wodą grzana jest również przez pompy one pracują zawsze. W zimę liczę na to, że ogrzewasz swoje domostwo więc jak nawet ustawisz temp w domu na 20 stopni (ja uważam, że komfortowa temp to około 22) będziesz miał zapewnione te 24 w akwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie to jest tak, jak np. z pasami bezpieczeństwa w samochodzie. Wsiadasz, zapinasz i tyle - nie sprawiają nadmiernego problemu, a w razie potrzeby mogą pomóc. Podobnie i tutaj, nie wiem nad czym się zastanawiać... wkładasz, włączasz, jak nie chcesz, żeby się nadmiernie często włączała to ustawiasz na 23-24 st. i nie myślisz o niej. A jak jesienią, czy zimą zbytnio wychłodzi się w pomieszczeniu (no nie wiem, np. awaria związana z brakiem ciepłej wody) albo akurat zimny wiaterek będzie z okna hulał na akwarium, to taka grzałeczka podratuje sytuację.

A czy jest niezbędna? Nie, nie jest niezbędna... woda też nie jest niezbędna w akwarium - może przecież stać puste.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie bez sensu pytanie, w którymś momencie okaże się, że jest potrzebna a jej nie ma. Skoki temperatury nie są zbyt bezpieczne dla życia na rafie, przecież całość tego życia polega na stałości pewnych parametrów między innymi temperatury. Rozumiem, że w dzień grzeją wodę HQI, T5, czy cos tam jeszcze ale w nocy temperatura spadnie o 3 stopnie i już jest duży stres. Wystarczy zainwestować kilka monet w grzałkę z termostatem, który pilnuje własnie tych skoków i załącza się jedynie w przypadku spadku temp. Przy kompletowaniu akwarium, koszt grzałki żaden a spokojny sen - bezcenny ;)


4328_6803.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedys jak zaczynalem z akwarium tez myslalem podobnymi kategoriami. Z reszta sluchajac kolegow z wiekszym doswiadzeniem jak moglem robic inaczej kiedy z kazdej strony slyszalm ...trzymaj parametry najstabilniej jak to mozliwe.

Od jakiego czasu moje zdanie jest inne. Dlaczego mam trzymac stabilne parametry skoro na rafie takie nie sa. Owszem wapn, magnez, pierwistki sladowe tu moze nie ma odchylek, ale co sie dzieje w regionach gdzie sa przyplywy i odplywy. Dodajac do tego krzyzowanie pradow zimnych i cieplych jak i opady, ktorych roczna suma niejednokrotnie siega 3 metrow Stabilnie na rafie nie jest jak nam sie wydaje. Jak ogromnie wzrasta temperatura na plycicnach , ktore zsotaly odciete od wymiany wody na skutek plwywow ze na korale bezposrednio prazy slonce?? A jak zmieni sie zasolenie kidey przyjdize kilkugodzinna ulewa.

Ph na rafie nad rranem tez leci na leb naszyje.

Nie jestem za tym by trzymac zwierzeta w zimnej wodzie czy zmeiniac im gwaltownie temeparture oczekujc ze je zahartujemy.

Ale jezeli mamy sytucje ze temperatura powili nam wzrasta w ciagu dnia po czym w nocy spada i nie odbywa sie to w ciagu godziny mimo ze jest to nawet 3 stopnie nie przejmowalbym sie za bardzo. Wlasnie taka lagodnosc moim zdaniem hartuje zwierzaki i przyzwyczaja do sytuacji kiedy nadchodza upalene dni czy ostre mrozy.

Rozmyslaljac o temperatuze w akwarium nalezy miec na wzgledzie kluczowy proces czyli metabilizm zwierzat i bakterii.

Ale to temat wart odzielnego watku.

Co do pytania.

Zawsze mialem grzalke czy sie wlaczala czy nie. Dla mnie dolna granica to 23'C a max 29. Wtedy odplam wiatrak pokojowy.

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

25W za slaba.

Mozesz dac nawet 200W ale najwazniejsze zeby miala pewny termostat.

Jabym szedl w kierunku JAGER

http://allegro.pl/eheim-jager-150w-grzalka-z-termostatem-najlepsza-i2633681311.html


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja bym kupil naszego "Skalara" bardzo stabilna, tansza i reg temperatury poza zbiorikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś wyczytałem że od skoków temperatury ryby mogą chorować na ospę.


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja bym kupil naszego "Skalara" bardzo stabilna, tansza i reg temperatury poza zbiorikiem

Wrzuc linka na tego skalara

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ze na rafie jest nie stabilnie nie znaczy,ze jest lepiej imho czym stabilnej tym lepiej temperatura także dlatego warto sie zaopatrzyć w grzalke czy chlodziarke jak sie na powarznie podchodzi do hobby


Deltec Microreef 200l Max spec 160w16k.3*mpw10wes.Reeflink. Vertex 150.Vertex Libra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzałka kupiona-aquael easy heather

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.