Skocz do zawartości
golob1210

Sól - Blue Treasure

Rekomendowane odpowiedzi

Gość radiesteta

Mam kolo siebie sklep aquario i tam bezpośrednio kupuję. Ale oni właśnie dużo na Allegro wystawiają. Mają tam sprzęt raczej ze średniej i dolnej półki cenowej co akurat na starcie zbiornika uważam za duży plus. Mozna założyć tańszym kosztem akwarium a jak się potem chce przejść na wyższy segment albo stwierdzić,że średnia pólka też jest dla ludzi.

Edytowane przez radiesteta (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możecie delikatnie przystopować z tą reklamą ?

Zachwalanie soli przez osoby które jeszcze nie wyszły z dojrzewania ?

I to ma być rekomendacja ?

To ze było kilka podmianek i jeszcze nic nie padło naprawdę o niczym nie świadczy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

Możecie delikatnie przystopować z tą reklamą ?

Zachwalanie soli przez osoby które jeszcze nie wyszły z dojrzewania ?

I to ma być rekomendacja ?

To ze było kilka podmianek i jeszcze nic nie padło naprawdę o niczym nie świadczy :)

Niczego nie reklamuję. Nie mam ani 1 akcji firmy ją produkującej;-)A swoją drogą to ciekawy byłby to eksperyment. Ktoś kupuje powiedzmy 3-4 sadzawki 30l. Do tego identyczne wyposażenie i wystrój a następnie do każdego różną sól sypie. I mierzymy wszystkie parametry jakie tylko są istotne dla naszych akwariów. Pomysł dla redakcji jakiegoś czasopisma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możecie delikatnie przystopować z tą reklamą ?

Zachwalanie soli przez osoby które jeszcze nie wyszły z dojrzewania ?

I to ma być rekomendacja ?

To ze było kilka podmianek i jeszcze nic nie padło naprawdę o niczym nie świadczy :)

Seb jedzie na tej soli od 5 miesięcy, widziałem szczepki i jak zwykle było :w00t:.

Ja się waham tylko żeby się nie skończyło jak z AF, na początku sól tania, a później droższa niż uznane marki.

Edytowane przez Jacek56 (wyświetl historię edycji)

Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja używam tej soli już ze cztery miesiące i jestem bardzo zadowolony a przyrostu korali widać gołym okiem. Poza tym sól bardzo dobrze i szybko miesza się w RO i jest bardzo fajnie pakowania.

Poniżej link do wątku z moim akwarium w który są zdjęcia moich korali na soli BT.

http://www.seaforum.pl/viewtopic.php?f=29&t=2&start=40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przez ostatnie dwa miesiące testowałem sól BT i żadnych złych rzeczy w baniaku nie zauważyłem. Natomiast na pompie, którą mieszam w wiadrze, osadził się biały osad. Wcześniej na Red Sea tego nie było. Jednak ogólnie z soli jestem zadowolony i chyba zostanę z nią na dłużej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seb jedzie na tej soli od 5 miesięcy, widziałem szczepki i jak zwykle było :w00t:.

Ja się waham tylko żeby się nie skończyło jak z AF, na początku sól tania, a później droższa niż uznane marki.

Jacku święta racja. Uważam też, że aby rozmawiać o danej soli trzeba przedstawić odpowiednie testy zrobione przez jakiś poważny Polski instytut. Niestety to będzie kosztowne badanie :) a nie drapanie się po ja...ch i mówienie moja sól najlepsza.

Edytowane przez ArT (wyświetl historię edycji)

https://www.facebook...reaLordhowensis

Kupię szczepki Acanthastrea Lordhorwensis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czym sie tu podniecac...sol jak sol. Jak czytam ze komus korale nagle zaczely rosnac to podchodze do takich wiesci nieufnie. Niedawno ktos mi zadal pytanie: w ilu procentach sol wplywa na prowadzenie zbiornika ??

Edytowane przez Niejeden z nas (wyświetl historię edycji)

50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od marca robię podmiany z tej soli ale ja mam same miękkie korale które mówią że jest ok :) przy moim litrażu interesują mnie tylko 20-sto kilowe opakowania a cena urzekła mnie.

20kg = 139 zł przesyłka za free

Edytowane przez Piotrek z Pabianic (wyświetl historię edycji)

Zaczynam od początku nie od zera .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też zakupiłem i zrobiłem tylko 1 podmianę i jakiś zielonych wysypów nie dostrzegłem :)


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość RAFkru

Jacku święta racja. Uważam też, że aby rozmawiać o danej soli trzeba przedstawić odpowiednie testy zrobione przez jakiś poważny Polski instytut. Niestety to będzie kosztowne badanie :) a nie drapanie się po ja...ch i mówienie moja sól najlepsza.

A moim powaznym instytutem sa zwierzeta na rafie :thumbsup:

Edytowane przez RAFkru (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy i koleżanki stosujący sól BT może macie dostęp do testów CA, MG, KH i podzielicie się wynikami jakie otrzymacie na świeżej soalnce?


2ef676195c8b05cd1669c2e6d8531c1fu977a854.png

Reefmax - T5 2x15k Sylvania Marinestar + 1x Giesemann Actynic+ + 40w LED Royal blue,

Odpieniacz Hydor slimskim nano 135.35,

Jebao RW4 + JVP 110

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy jakim zasoleniu? Druga sprawa to tak szczerze jakie ma ro znaczenie skoro i tak te trzy makroelementy w jakiś sposób dozujemy do baniaka? To nie jest wyznacznikiem dobrej soli, wyznacznikiem jest kondycja korali ;)

Wysyłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk 2


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zasolenie to już zależy od osoby która udostępni wyniki, dlaczego te 3?? bo warto zapoznać się z tym czy informacje z opakowania mają oparcie w rzeczywistości.Większość z nas nie dozuje żadnego z nich, a opiera się na ich zawartości w soli

Edytowane przez golob1210 (wyświetl historię edycji)

2ef676195c8b05cd1669c2e6d8531c1fu977a854.png

Reefmax - T5 2x15k Sylvania Marinestar + 1x Giesemann Actynic+ + 40w LED Royal blue,

Odpieniacz Hydor slimskim nano 135.35,

Jebao RW4 + JVP 110

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

....

Większość z nas nie dozuje żadnego z nich, a opiera się na ich zawartości w soli

Oj chyba zbyt daleko idące wnioski ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość RAFkru

Dziesieć dni po starcie 100% świeżej solanki (Blue Treasure SPS ) :

zasolenie 1,024

Mg - 1470 salifert

Ca - 500 Zoolek/Salifert

Kh - 11 Zoolek/ Salifert

Rozpuszczanie soli wzorowe.

I jak wcześniej powiedziałem i Seb potwierdził kondycja podopiecznych jest wyznacznikiem :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Przy jakim zasoleniu? Druga sprawa to tak szczerze jakie ma ro znaczenie skoro i tak te trzy makroelementy w jakiś sposób dozujemy do baniaka? To nie jest wyznacznikiem dobrej soli, wyznacznikiem jest kondycja korali ;)

Pozwolę sobie zadać pytanie, choć nie wykluczone, że czegoś nie doczytałem w dziale dla nowicjuszy.

Czy podmiany robić na soli która ma zbliżone / takie same parametry jak woda w akwarium? Myślę, że odpowiedź brzmi tak.

Stąd prawdopodobnie pojawia się pytanie nt parametrów świeżej solanki.

I dalej idąc

szukamy soli o parametrach takich jakie mamy lub chcemy mieć w akwa albo mieszamy ubogą sól i uzupełniamy świeżą solankę prochami do ballinga do wymaganych poziomów Ca, Mg i KH. Tak to ma wyglądać?

Wysłane z Tapatalk'a

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może się mylę, ale morszczaki mający same miękasy nie dozują.

Parametry "ustawiam" solą, baling w miękkich nie ma sensu. (w moim przypadku). Ostatnio idę w strone ekonomi bo po co wydawać 2x więcej na sól z górnej pólki która parametrami nie różni się od najtańszej.

Edytowane przez golob1210 (wyświetl historię edycji)

2ef676195c8b05cd1669c2e6d8531c1fu977a854.png

Reefmax - T5 2x15k Sylvania Marinestar + 1x Giesemann Actynic+ + 40w LED Royal blue,

Odpieniacz Hydor slimskim nano 135.35,

Jebao RW4 + JVP 110

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki wszystkim, którym się chciało napisać o swoich doświadczeniach, to ja jej też nasypię :)

@SzymonH: podmianek nie robisz zwykle większych nić 10%. Nawet jeżeli parametry świeżej solanki rożnią się od tych w akwarium o 20% to podmianka zmieni je tylko o 2%, myślę, że to jest do "łyknięcia". Patrząc na skład i posta RAFkru to raczej zmieni je na lepsze.

P.

Edytowane przez piotr7 (wyświetl historię edycji)

Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może się mylę, ale morszczaki mający same miękasy nie dozują.

Niewielu jest takich.


xxx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

Niewielu jest takich.

A ja mysle ze na poczatku malo kto dozuje cos do akwarium bo tyle jest innych rzeczy do ogarniecia w temacie ze poprostu brak juz perspektywy.Moze z czasem Al

albo jak cos jest nie tak to sie tym interesuje ale wczesniej raczej nie. W koncu glownym wyznacznikiem i indykatorem sytuacji jest kondycja zyjjacych w akwarium mieszkancow..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Skoro tak wszyscy są zachwyceni to ja napiszę :)

Akwarium zalałam na AF

Jako, że nie miałam/mam zadużo korali robił mi się zielony glon na szybach.

Mierzę parametry - wysokie

Więc chcę zrobić podmiankę na IO żeby troszkę zbić wysokie parametry.

Pan w sklepie proponuje sól BT - kupuję.

Efekt taki, że po 3 podmianach na BT zamiast zielonego nalotu na szybie mam brązowe - WSZĘDZIE

A miałam czystą skałę i czysty piasek i korale w super kondycji.

Dino wywaliło jakich mało i tak sobie myślę, że seb pisał, że też walczy z dino a jego akwarium musiało być dojrzałe skoro wsadził tam sps? :)

Może ja się tam nie znam ale dla mnie liczył się efekt.

Po 1 nie wiem czym tu się zachwycacie.

Po 2 nie podoba mi się ta ukryta reklama seba i innych Smyków.

Po 3 - są jakieś TOTMy na tej soli? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ktoś zalewa akwarium... i liczy na to iż nie wyskoczą glony to sorry, ale chyba gdzieś mijamy się z podstawami prowadzenia akwarium morskiego. Jeżeli słuchacie rad sprzedawców to również gratuluję... Wiadome jest to iż każdy poleca to co sprzedaje. Wystarczy trochę poczytać i pomyśleć a takie bezsensowne dyskusje nie będą miały miejsca. Jest masa dziwnych tematów wynikających tylko z braku chęci i czystego lenistwa. Każdy zamiast pomyśleć , poszukać uważa iż najlepiej napisać na forum a na forum zawsze masa "ekspertów" chętnych do odpowiedzi bo nikt ze starej gwardii już nie ma ochoty odpisywać na takie posty, zgadnijcie dlaczego ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A kto wogole to produkuje?

Bo mam wrazenie ostatnio ze wiecej jest producentow niz sklepow :-)

Z tego co mozna znalezc to robia to w chinach, a tak tu niektorzy psiocza na chinskie produkty :-)

Z drugiej strony produkcja soli nie jest skomplikowana, mimo tego co tu niektorzy pisza to tak naprawde 3 rzeczy sa wazne.

1. Powtarzalnosc serii - aby nam parametry nie lataly i i nie padaly korale

2. Brak duzej ilosci zanieczyszczen

3. Stale parametry soli - kH, Ca, Mg

Wbrew pozorom to jest wazne. W zaleznosci od zawartosci, ustawione mamy systemy dozowania Ca, kH, Mg.

Dla przykladu. Przy podmiankach co tygodniowych 10-15%. Jak ktos chce trzymac kH na wysokosci 9 a wezmie sol ktora ma niskie kH to ..... doplaci do soli kupujac preparaty ballinga lub wklad do reaktora. Z drugiej strony jak ktos chce trzymac niskie kH i korzysta z soli z wysokim kH to zawsze mu bedzie skakac przy podmianach. To samo dotyczy Ca i Mg.

Ja osobiscie trzymam niskie kH, Ca i Mg. Wykorzystuje Red Sea Coral Pro - kazda partia praktycznie jest powtarzalna.

Do tego dochodzi suplementacja w samej soli - ten co chce bierze sol "wzmacniana", ten co nie czysta (IO).

I tu tez wazna jest powtarzalnosc serii no i jakosc suplementacji zawartej w soli.

Co do samego uzytkowania, sorry ale opinie z akwarii z miekkimi sa tak miarodajne....

Z miekasami to mozna by pewnie akwa prowadzic na soli kuchennej :-)

Tak naprawde jedynie Seb ma akwa ktore jakos nadaje sie do oceny soli.

Z drugiej strony przy cenie 0,9$ za kg w hurcie to cena detaliczna spora.

A tu fajny artykul o soli....:

http://www.reefkeeping.com/issues/2007-03/rhf/

Edytowane przez sledzik-wawa (wyświetl historię edycji)

350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.