Skocz do zawartości
marine

Zelazo Fe

Rekomendowane odpowiedzi

Nadaje się to jest czyste żelazo. Tylko nie wiem ile to dawkowac do akwarium morskiego. Daję na oko około 7-8 kropel dziennie glony pięknie rosną sa ciemno zielone nalotu na szybie nie mam.

mobilnie

Jak długo tego używasz? Przy jakiej obsadzie korali?


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja od roku stosuje tropicala Fe. Dwie krople dziennie. W testach żelazo ledwo wykrywane.

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka


600l w obiegu, OPTI z kominem, lampa LED PANDORA HYPERION R2 HYBRID, obieg DC6000, odpieniacz na tunze silence 9430.040, PROFILUX II Ex 2xPh, redox, SMS itp, DP-4 na balingu, sump 80x80x40 + refugium, miękko-LPS-SPS.

Naprawimy wszystko co jest związane z elektroniką i nie ucieka na drzewo. Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Cuda zajmują mi trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak długo tego używasz? Przy jakiej obsadzie korali?

Używam 2 mies. Korale lps/miekkie. Zacząłem wraz ze startem refugium. Tzn jak ruszyły glony. Szczerze mowiac to nie widzę różnicy czy dam 5 kropel czy 8 czy nawet 12. Testu nie mam. Chyba jeszcze nie przedawkowalem. ^_^

Tropical w słodkim dobrze zarosnietym roślinami proponuje dawkę 10ml /100l wody. Przy podmianie. Dla mnie ta dawka to kosmos dlatego jadę na wyczucie.

mobilnie

Edytowane przez karollo_c (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie.

Czyli można coś taniego a nie tylko preparaty za ciężką kasę bo do morskiego.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

a próbował ktoś samemu miareczkować z biurety? w pochu można zamówić już odważone odczynniki?

ja niespecjalnie ogarniam chemie, ale na pierwszym roku farmacji robią takie rzeczy więc chyba nie jest to jakoś specjalnie trudne, przynajmniej dla kogoś kto się uczył chemii w ogólniaku ...

Przecież za pomocą testów akwarystycznych robisz dokładnie to samo. Tylko zamiast robić odczynniki samemu kupujesz gotowce razem z całym oprzyrządowaniem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne tylko że test ilościowy zawsze będzie dokładniejszy przy miareczkowaniu z biurety, chyba że tak wielka dokładność nie jest potrzebna, ja sam używam gotowych testów, ale może ktoś na forum ma bardziej ambitne podejście do tematu?

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

No to zależy od tego jaką masz biruetę. Z drugiej strony birueta zajmuje sporo miejsca. Trzeba też przygotowywać odczynniki. Strzykawki w gotowych zestawach są dość dokładne[do 0.01 ml] i masz gotowe roztwory.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odświeżę temat z prośbą o pomoc w rozwiązaniu problemu dot. prawidłowego poziomu żelaza w wodzie morskiej. 

A więc tak.  Mam akwa ok 400 l. z refugium. Ostatnio Clavularia papaya straciła zooksantele ( zrobiła się przeźroczysta). Prawdopodobnie przyczyną tego było przeniesienie korala z innego akwa i zbyt gwałtowna zmiana światła... ale od tego zaczęło się moje zainteresowanie poziomem żelaza w akwa.

Kupiłem test marki Colombo i poziom Fe w próbce wody z akwa okazał się poniżej czułości tego testu (próbka nie zabarwiła się czyli wynik poniżej 0,05 mg/l.

Ok. - W dołączonej instrukcji producent zaleca poziom żelaza w akwa ok 0,15 mg/l.

Na etykiecie mojej soli deklarowana zawartość żelaza to 0,06-0,2 przy solance 34-36 ppm. Zrobiłem test próbki czystej solanki o stężeniu 40ppm - test wykazał poziom ok 0,15-0,20 mg/l. 

Zacząłem przeglądać opis suplementu Aquaforest Iron .... i tu zaskoczenie - sugerowany poziom żelaza przeza w załaczonej ulotce tego preparatu to 0,006 do 0,012 mg/l czyli ponad10 razy mniej. 

W testach ICP sugerowany poziom żelaza też jest 10 x niższy niż czułość testu.

Czy może ktoś mi pomóc w kwestii - do jakiego poziomu żelaza powinienem dążyć?

Bo jeśli chcoałbym mieć poziom ok 0,15 ppm to do akwa 400 l musiałbym chyba wlać całą 10 ml butelkę Aquaforest Iron (1 ml podnosi poziom o 0,005 mg/l).

 

Edytowane przez Arek77
Literówki (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu masz podobny temat

 

Co do testu colombo ja mam identycznie, ale to co jest w soli wystarcza,  ci co mają refugium tak jak Ty, ja  dodaje 2 x w tygodniu z AF zgodnie z opisem i jest ok, na ICP też. 

Poziom 0.15 jest trochę zawyżony, poczytaj wątek, trochę rozwieje twoje wątpliwości. 

Nie ma co przesadzać z Fe.

Bardziej przy refugium pilnuj Potasu 380-400

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Beti napisał:

Bardziej przy refugium pilnuj Potasu 380-400

test na potas przyjdze jutro:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Arek77 napisał:

test na potas przyjdze jutro:)

Jeśli zamówiłeś z colombo to on się sprawdza z Icp jest wiarygodny,

test na Fe tez jest wiarygodny, tylko my nie mamy takiego stężenie żelaza w akwarium jak jest w teście.

Widzisz zrobiłeś 40ppm i pokazało, aby utrzymać 0.15 trzeba by było  mocno lac, zresztą odp jest w podanym wątku który wkleiłam. 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Beti napisał:

Widzisz zrobiłeś 40ppm i pokazało, aby utrzymać 0.15 trzeba by było  mocno lac, zresztą odp jest w podanym wątku który wkleiłam. 

Dzięki za link. Trochę mi rozjaśnił temat.

12 minut temu, Beti napisał:

Jeśli zamówiłeś z colombo to on się sprawdza z Icp jest wiarygodny,

Zamówiłem Salifert. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś miałem podobną zagadkę. Napisałem do marinelab odpowiedzieli "Dzień dobry,

 

z tego co widzę na stronie internetowej jest błąd, który już zgłosiłem do informatyków. Rekomendowany poziom żelaza to 0,002 - 0,006 mg/l zgodny z wynikami ICP. Przepraszam za nieporozumienie.

 

Pozdrawiam" 

Jednak coś nie do końca dawało mi to spokój więc postanowiłem poszukać informacji wśród producentów soli. Wszyscy mają dużo więcej niż w marinelab chcieli by mieć. Ostatecznie w testach soli od @Tester na reefhubie  marinelab podawał poziom Fe w granicach 0,02mg/L w różnych solach więc tego moim zdaniem powinniśmy się trzymać . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Arek77 napisał:

Czy może ktoś mi pomóc w kwestii - do jakiego poziomu żelaza powinienem dążyć?

Poziom 0,15 mg/l to chyba w rzece jest :clowning. W holendrach chyba zalecają max 0.1 mg/l.

NSW ma średnio 0.0034 mg/l, a w rzeczywistości od 0.001 do 0,004 mg/l i taki poziom powinieneś mieć. 

Edytowane przez klossowski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, klossowski napisał:

NSW ma średnio 0.0034 mg/l, a w rzeczywistości od 0.001 do 0,004 mg/l i taki poziom powinieneś mieć. 

Z tego co mi wiadomo (chociażby na podstawie tabelki na opakowaniach niektórych soli morskich) stężenie Fe w w naturalnej wodzie morskiej to bliżej 0,01 niż 0,001.

A do tego wyrzucając garść (ok 100 g )glonòw spaghetti usuwamy z systemu ok 1 mg (!!!) Żelaza (na podstawie średniej zawartości żelaza w zielonych częściach roślin)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, Arek77 napisał:

Z tego co mi wiadomo (chociażby na podstawie tabelki na opakowaniach niektórych soli morskich) stężenie Fe w w naturalnej wodzie morskiej to bliżej 0,01 niż 0,001.

Tutaj jest dosyć szczegółowa tabelka, bo producenci soli podają takie dane, żeby ich sól była najlepsza:

http://www.seafriends.org.nz/oceano/seawater.htm

Aczkolwiek, stężenie żelaza jest bardzo zmienne i zależy również od metody pomiaru. Generalnie wody przybrzeżne mają o wiele większą koncentrację żelaza, niż głębie, temperatura też na to wpływa, czym zimniej tym żelaza więcej, pewnie dlatego, że fito wyżera :clowning

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.