Skocz do zawartości
luft

Powracająca moda na miękkie korale

Rekomendowane odpowiedzi

Falowanie jest super ! Więc podpieram się kilkoma LPSami :-)

Błazenek w LPSie - wypas :-)

4823593498_c11b60397c_b.jpg

4597889317_d662669b6d_z.jpg

Edytowane przez sledzik-wawa (wyświetl historię edycji)

350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak tutaj zostało nadmienione "miekkie nie wymagają dużo uwagi i pieniędzy".

Moim zdaniem wtedy hobby zamienia się w posiadanie mebla "akwarium morskie" a nie jest hobby.

W takiej odsłonie to zbędny mebel generujący jednak koszty.

Hmmm. Czyli jeśli mam SPSy to jestem hobbystą, a jeśli nie, to sobie kupiłem zbędny mebel? Śmiem polemizować :). Hobby to coś, co robisz dla przyjemności, cokolwiek to jest. Jeśli ktoś lubi sobie włazić hobbystycznie na Giewont, to lubi i już - ale jeśli ktoś uważa, że "prawdziwi" hobbyści to obowiązkowo twardzielersi śpiący z nożem w zębach, to.......w sumie na dobrą sprawę, co mnie to. Szkoda czasu na kótnie o bzdety.

BTW: niedawno czytałem opracowanie gruzińskich psychologów, w którym wykazano, że pociąg do twardych korali może oznaczać skłonności do pedofilii oraz chodzenia w sandałach. Bójcie się, twardowcy! :D

Edytowane przez ZenonPL (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja lobię tylko parę miękkich :)

między innymi :

Alcyonium glomeratum

Dendronephthya

Scleronephthya

Częściowo dla nich kompletuje sprzęt :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zenon przeczytaj jeszcze raz co napisalem. Prosze , nie splycaj mojej wypowiedzi, bo sie troche nameczylem piszac. Pamietaj ze slowa wyrwane z kontakstu zdania lub mysli zmieniaja znaczenie.

Sent from my iPhone 5 using Tapatalk


350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mebel czy nie - ja u siebie w domu nie wyobrażam sobie morskiego akwarium bez miękasów. Jakieś grzybki jakieś zoa falujący trawniczek i to jest mój klimat :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko cacy, jeden lubi blondynki inny brunetki. I żaden nie jest gorszy. Tylko tytuł tematu jest idiotyczny, a co za tym idzie większość wypowiedzi to offtop. Nie chodzi o kłótnie i o udowadnianie że ten akwarysta z miękkimi jest gorszy a z twardymi lepszy. Każdy z nich jest taki sam jeśli kocha ten swój zbiornik. A jeśli nie kocha tylko uznał że bedzie miał szpan w salonie? To wtedy też nie ważne czy miękkie czy twarde bo żaden z niego morszczak.

A co ma z tym wspólnego tytuł wątku? Nic. Moda to jest gdy w danym roku wszyscy faceci (znaczy ci bez własnego stylu) zaczęli chodzić w koszule w kratkę. A w akwarystyce nic takiego nie widzę - komu podobają sie sps-y to do nich dąży małymi lub wiekszymi krokami, komu się nie podobają pozostaje przy miekkich, lps-ach i magicznym falowaniu w akwarium. I tak ma być. Zmień więc Lufcie ten tytuła na bardziej oddajacy ducha dyskusji.

Edytowane przez tomasz (wyświetl historię edycji)

380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytając ten wątek nasunęła mi się pewna wątpliwość.

Hobbysta. Dla mnie człowiek zajmujący się z pasją i zaangażowaniem jakąś dziedziną zbieractwa, hodowli itp.

Można zbierać znaczki pocztowe na zasadach kupna na poczcie lub w sklepiku filatelistycznym obiegowych znaczków, albo szukać perełek,

uzupełniać serie o brakujące albo poszukiwać tych z defektami produkcyjnymi.

W akwarystyce morskiej każda hodowla może byś piękna lub przeciętna. Nie zależy wcale czy będą to LPS, SPS,miękkie czy zbiorniki mieszane.

W zasadzie wyjątkowość zbiorników zależy od dostępu do gatunków i mniej lub bardziej kolorowych odmian.

Najczęściej hodowcy realizują swoje zbiorniki na łatwo czy ogólnie dostępnych w kraju lub okolicy odmianach.

Ale można być kolekcjonerem-zbieraczem różnych odmian żadko spotykanych ale za to bajecznie kolorowych szczególnie dotyczy to miękkich trudno dostępnych i trudnych w hodowli. A co za tym idzie drogich.

Niech każdy sobie sam stawia poprzeczkę i stara się ją pokonać.

Nie można nikogo dyskryminować ze względu na obsadę zbiornika czy motywów wybory takiej czy innej drogi.

No i jeszcze kwestia gustu. Jedni lubią łagodny ruch i falowanie, inni skamieniały las.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmień więc Lufcie ten tytuła na bardziej oddajacy ducha dyskusji.

Napisałem w pierwszym poście, że tytuł jest intrygujący i na tym intryga się kończy. Chciałem zachęcić Was do tematu i powiem, że zainteresowanie przerosło to moje oczekiwania. W temacie marzyłem sobie przeczytać fajną historyjkę ala "mam fajny spsowy las. Zapragnąłem wrócić do korzeni i cieszyć się urzekającymi miękkasami", czy coś pozytywnego, pełnego pasji, a nie "Ja mam fajnie, a Ty nie".

Tomasz - forum skupia kilka tysięcy indywidualistów, którzy nie lubią jak im się coś każe. Wśród nich jesteś m.in. Ty jak i ja :) Nie chciałbyś zobaczyć nowego tytułu w moim wydaniu oddającego ducha tej dyskusji. Jeśli zaproponujesz lepszy i mi sie spodoba, kto wie...

pozdrawiam

luft


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasadniczo, to nie rozumiem niektórych. Czy jeśli mam akwarium słodkowodne lub morskie, to powinienem mieć jakiś strategiczny cel??? Dla mnie w akwarystyce nie ma końcowych celów tylko przyjemność z ciągłej pielęgnacji organizmów, które jestem w stanie, w dobrej formie utrzymać przy życiu. Akwarium mam w domu od 30 lat i nigdy nie chciałem mieć holendra......i co....wyklucza mnie ten fakt z grona hobbystów i stawia pod ścianą razem z posiadaczami mebli he he. A jeśli powiem, że nie mam ochoty poświęcać całego wolnego czasu i zajmować się sps-ami tylko satysfakcjonuje mnie akwarium morskie z miękkimi koralami i kolorowymi rybkami to co.......jeśli w d-pie mam kasę, ale nie mam ochoty pierdzielić się z wymagającymi zwierzętami........Korale miękkie mają swój specyficzny urok. Może nie są cudownie kolorowe, ale paletę barw można uzupełnić wpuszczając piękne i kolorowe rybki. Uwielbiam zajmować się moim akwarium ale nie mam zwyczajnie ochoty poświęcać mu więcej czasu i dlatego nie będę miał w najbliższej przyszłości nic bardziej wymagającego. Modą w akwarystyce kierują się właśnie ci, którzy mają meble i jeśli nie osiągną zadowalającego ich efektu, to je wywalają i kupują krokodyla. Ludzie, którzy kochają to hobby świadomie wybierają organizmy, które chcą trzymać i pielęgnować, a praca nad zbiornikiem sprawia im przyjemność i dlatego uważam, że piękny zbiornik, to zbiornik z dobrze dobraną, zdrową i ciekawą obsadą bez względu na gatunki, ponieważ ich wybór, to sprawa subiektywna. Pozdrawiam.


049f14efc7c0fe68med.jpg

130x70x65; Aquasunlight 2x250W+ 4x54W, Reef Octopus RO-PS-5000INT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Górka, Giewont czy Mount Everest nieistotne!! Byleby krajobrazy po drodze były piękne!!!

Przepraszam i pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomasz to Ty nie zrozumiałeś tematu - pytanie było czy nie następuje większa fala zbiorników na miekasach - i ja ze śledzikiem opisaliśmy, ze częstym powodem jest właśnie porażka z czymś trudniejszym lub sytuacja finansowa -'i takie są fakty

A ze ludzie zakładają takie jako pierwsze to zrozumiałe - fajne to - faluje - tańsze - niby łatwiejsze -'i chwała im za to :)

I szczerze przyznam ale moze znam mało - jak ktoś ma miękkie i widząc piękny sps-owy zbiornik powie ze woli miękasy to jest to nieliczna grupa - jednak większość czeka na ten moment lub odpuszca go np ze wzgledow finansowych - przez co oczywiście nigdy nie powinien być dyskryminowany


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja powiem tak. Jako początkujący (akwarium morskie od prawie roku) smiem stwierdzic ze moja wiedza nie jest jeszcze na tyle bogata abym mogl sobie pozwolic nawet na bardziej wymagające lps-y Jednak akwarium w większości z koralami miękkimi cieszy oko od prawie roku i jeszcze dluugo nie przejde na twarde, nie dlatego ze niechciałbym, ale dlatego ze własnie te miekkie mają swoj urok ktory zachwyca kazdego. Mniej obeznani w temacie mowią "o jakie piękne kwiatki" i to tez mimo ze są w błedzie cieszy:)

Edytowane przez Dejvix (wyświetl historię edycji)

Gdy wszyscy wiedzą że czegoś nie da się zrobić pojawia się ten jeden, który nie wie że się nie da i on właśnie to coś robi. Einstein

Moje 42l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Agnieszko specjalnie dla ciebie:

"Jak tutaj zostało nadmienione "miekkie nie wymagają dużo uwagi i pieniędzy".

Moim zdaniem wtedy hobby zamienia się w posiadanie mebla "akwarium morskie" a nie jest hobby."

A teraz co autor miał na mysli czyli ja:

Ktos napisał taką frazę w tym wątku więc .... jeżeli dla kogos najwaznejsze jest aby akwa nie wymagalo wkladu uwagi, pieniedzy i czasu to to juz nie jest de facto hobby tylko moim zdaniem posiadanie zywego mebla.

Dlaczego? Bo jak ktos ma hobby to glownie obcowanie z nim, rozwiazywanie problemow to jest "ten fan".

Znam sporo zbiornikow w ktorych rece macza osoba obca bo wlasciciel j.w. napisano nie chce sie tym bawic i chce miec tylko ladne akwa. Ci co ich znam i doceniam to ci co wkladaja multum wysilku w kreowanie tego swojego malego swiatka wodnego.


350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No widzisz, a dla mnie hobby nie oznacza całkowitego poświęcenia ;). Cieszy mnie już samo przygotowanie - wiele godzin czytania, wybór sprzętu i przemyślenia. Podpatruję rozwiązania u innych, doświadczenia, użyte preparaty... wyciągam z tego dla samej siebie wnioski. Następnie etap realizacji - powoli sobie planuję i wiem jaki efekt zamierzam mieć. Mam nadzięję, że się uda. To już jest dla mnie hobby. Czasem wystarczy, że ktoś czyta - też może w ten sposób realizować swoje zainteresowania.

Widziałam niedawno u Oliwiera piękne akwarium z twardzielami, jednak moje serce mocniej zabiło na mały baniaczek, z lps, ze śliczną tubastreą. Może kiedyś zmienię zdanie, co do obsady.

Edytowane przez Agnieszka S (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Agnieszko ale to co robisz to właśnie zaangażowanie :-)

A LPS i Tubastrea to nie miekasy :-)

Mi też na ich widok bije mocniej serce :-)

Ja mówię o miękasach :-) Mnie nie kręcą :-)


350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie tez to zastanowilo - dla mnie lps, zoa, rico, gorgonia itp śmiało się sprawdzają w zbiornikach z badylami....

Miękkie to dla mnie akwaria z sarcopythonami, sinulariami, grzybami itp stad moze nieporozumienie :)

Mój pierwszy koral w życiu to właśnie Sarcopython - przez rok widok jak w nim buszuja błazny był nie do zastąpienia - później zmieniły mi sie preferencje :) teraz z braku funduszy chciałbym wrócić do małego akwarium - z rybami jakich wcześniej nie uważałem :) i w sumie jak wyszło z mojego wątka mało uważa :)


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja się nauczyłem że o gustach się nie dyskutuje bo każdy jest inny i lubi coś innego. Przerabiałem to w terrarystyce, zaczynałem od łatwych w hodowli później były trudniejsze aż dotarłem do górnej półki a dokładniej rhacodactylus'ów. Teraz najbardziej mnie cieszy terrarium z mniej popularnymi średniotrudnymi legwanikami bo chociaż rhacodactylusy są śliczne to szlak mnie trafia jak codziennie mi szybę paskudzą :) jak już człowiek wszystkiego spróbuje może sobie wybrać co go satysfakcjonuje i niech się tym zajmie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kuba503 - dokładnie :)


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale jest moda na miękkie czy nie? Wg mnie nie. Początkujący słusznie od tego zaczynaja - a ze jes ich sporo to moze takie wrażenie. A co do przejścia z innego np sps czy NP to raczej nie przechodzą na miękkie :)


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wiecie skąd pomysł na taki temat? Zdziwicie się :) Przeczytałem ostatnio post Aquamaniaca w temacie targów w Niemczech, gdzie pisał m.in. o szybujących w górę cenach korali, które były kilka lat temu traktowane jako zwyklaki, na które później spadło zainteresowanie i jeśli są obecnie, a są poszukiwane ciekawe miękkie to cena ich jest znacznie wyższa niż przed laty (Jeśli coś troche przerysowałem to wiecie gdzie szukać źródła). Skonfrontowałem tą wypowiedź z wizytą ubiegłego lata w jednej z hurtowni niemieckich, gdzie widziałem szczepkę sarco (zielony fluo) w cenie 30 eu wielkości 5zł kapelusz! No i tak mi się zamarzyło zaintrygować Was tematem koralowców miękkich, mając w podświadomości głębokie przekonanie, że nie forma życia w baniaku stanowi o właścicielu, ale to jakimi wynikami może się pochwalić. No, ale to chciałem od Was "usłyszeć". Pozdrawiam :clover:


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale jest moda na miękkie czy nie? Wg mnie nie. Początkujący słusznie od tego zaczynaja - a ze jes ich sporo to moze takie wrażenie. A co do przejścia z innego np sps czy NP to raczej nie przechodzą na miękkie :)

Ale są też miękkie NP :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Luft ale wiesz dlaczego?

Np. jedna z naszych firm Polskich też głównie przestawia się na miekkasy.

Sprawa dość prozaiczna. Rynek miekkasów jest szeroki bo .. używają go początkujący i średniozaawansowani.

Rośnie popyt rośnie cena.

Firma ta z SPS'ów wychodzi bo ... bo to towar niszowy - szukają go osoby "wkręcone" i głównie nie schodzi byle co.

Hobbiści szukają konkretnych twardzieli o konkretnych cechach.

I daltego łatwiej i drożej ( niż są warte ) sprzedaje sie miekkasy bo jest popyt i szerszy rynek odbiorców.

Jak to sie mówi - liczby nie kłamią :-)

Edytowane przez sledzik-wawa (wyświetl historię edycji)

350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe, akurat cene kształtuje popyt-podaż

nie do końca chcę by mówić tu o cenach samych w sobie

ale zobaczyć można na przestrzeni ostatnich 3 lat, że wpierw miekkie były na forum prawie darmo sprzedawane, a później podstawowe spsy typu montipora. Tych ostatnich nie ma jakos w sklepach bo kto kupi jak półdarmo są na targowisku? Woda więcej kosztuje i obsługa baniaka. Jednak, żeby nie było o pieniądzach to podsumowanie jest takie, że zwiększa się statystycznie poziom utrzymywanego życia i sukcesy w propagacji korali prostych przez statystycznego Kowalskiego. Pomaga w tym oczywiście rozwijająca się chemia, technika/sprzęt etc. Można mieć więc twarde, a skoro jest to takie "proste" to już może nie jest takie magiczne? (pytanie intryga :) )


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.