Skocz do zawartości
Kośmid

Brak fluo fluo...

Rekomendowane odpowiedzi

W jednym z angielskich wydan magazynu Coral byl obszerny atykul na temat fluorescencji u korali. Przeczytalem go tylko pobieznie ale pamietam ze odpowiada za nia specjalne bialko, a to by sugerowalo ze potrzebne sa dobre aminokwasy.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam identyczną sytuację, jedynie kolory niebieski i fioletowy na patykach są ładnie wybarwione, zielone poszły w siną dal, czerwone są tak samo do bani. Mam 300W metisa, nastawionego na 40% białego i 100% niebieskiego, do tego dwie niebieskie t5. Leję od dwóch miesięcy tez kenta i zero efektów. Mnie chodzi po głowie, że albo ledy albo może nadmiar miękkich, choć te kolory mają.


Akwarium 150x50x55 412 L, sump 140 L, oświetlenie CRP Metis 3x100W, obieg NJ 4500, cyrkulacja 2xAquael 10000, pienidło TS1060

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież masz 2 rury. Czemu nie chodzi Ci po głowie że to one?


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzy podstawowe powody takiego stanu rzeczy (jakie mogą wystąpić) to:

a) prześwietlenie akwarium(za długo/za mocno). Proszę policzyć ile W/lm wypromieniowywane jest z lampy - w stosunku do np, T5. 1W z nowoczesnej lampy emituje ok. 140lm/W. T5 - 50-60lm. Barwa niebieska(RB) - 550-600mW/W - dla T5 - 200-250mW/W.Czyli średnio można przyjąć 2-2.5 razy większą wydajność w porównaniu do T5.

Świecąc więc lampą 160W - tak jakbyśmy świecili żarnikiem 300-350W(porównując ilość promieniowania biorącego udział w procesach fotosyntezy - czyli wykorzystywanego przez Chl_a oraz Chl_b.

b ) brak karmienia - polecam w dużych ilościach aminokwasy - u siebie leję 2ml dziennie(kompleks aminokwasów i węglowodanów jako pożywka dla bakterii)

c) nie właściwe parametry wody(za niskie kH), mikro i makro - brak dozowania/lub za mało.

pod ledami zieleń fluo jest jedną z najłatwiejszych barw do wyciągnięcia. Nie ma "złych" i "dobrych" ledów - są jedynie źle dobrane lub niewłaściwie ustawione.

W lampach z regulacją problem "dobrania" odpada - możemy dać sobie więcej/mniej białego czy niebieskiego(lub innych barw które są).

Bardzo często moc lampy ustawiana jest na "oko" - "bo pod hqi tak jasno było"..

Jeśli korale "stoją"(brak wzrostu) lub jaśnieją - to moc/czas ekspozycji w dół.


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

panowie jak leci kolor zielony na montiporach to na 100% brak żelaza tak było w moim przypadku to trzeba zrobić testy na jod żelazo i potas i co wyszło że żelaza nie ma wcale potas 440 a jod w normie , ja uleczyłem w 4 tygodnie podając jedną kroplę na 590l preparat korallenzucht za chwilkę napiszę nazwy w następnym poście co na co .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 kropelka dziennie to na żelazo Korallen Zucht Iron Concentrate

1ml dziennie na potas Korallen Zucht Pohl's K Balance

2ml dziennie na jod Red Sea Coral Colors A

taka kuracja przez 4 tygodnie poprawiła z zółtego na zielony w przypadku montipor z brązowego na niebieskie w przypadku niektórych akropor naprawdę warto.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja oczywiście podaje swój przykład wybarwiania korali zachowując parametry NO3 nie wykrywalne a PO4 00,5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester dasz rade zawezic poszukiwania tego nru?

Ktory rok, miesiac?

W oryginalnym wydaniu bylo to wydanie June/July 2008 ale chyba mam gdzies jego Polska wersje. Poszukam i dam znac

post-10763-0-11969500-1366306788_thumb.jpg

I jeszcze dodam link do arykulu o zaleznosci fluo vs temperatura

http://www.nature.com/srep/2013/130312/srep01421/full/srep01421.html#/f1


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój problem wygląda na poważny :/

Postaram się najpierw zrobić testy wody ( nie mam swoich odczynników ) a potem dokładnie opisać co i jak.

Może faktycznie biedaczki głodują bo lampa ma potenciał, sól bogata, mikro dolewam...


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba będzie trzeba znaleźć zaskórniaki i w końcu zakupić własne testy Saliferta.

Które testy są najważniejsze ? Widziałem ciekawe zestawy np.:

http://aquario.pl/testy-wody-akwariowej/860-salifert-zestaw-testow-max-plus.html

ale nie wiem czy nie lepiej test na NO2 a nie NO3.

Edytowane przez Kośmid (wyświetl historię edycji)

90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakbyś miał no2 w zbiorniku to nie powinieneś mieć w nim żadnych koralowców a nie martwić się o brak fluo...


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

głównie za kolory fluo są odpowiedzialne wit B12,B1,Biotyna,Lizyna,Alanina


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli(pomijając pierwsze trzy witaminy B ) są za to odpowiedzialne przede wszystkim aminokwasy - czy to dostarczone w postaci płynnej czy pokarmu z którego(nie wszystkie) zostaną wytworzone.


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Które testy są najważniejsze ?"

"ale nie wiem czy nie lepiej test na NO2 a nie NO3."

Nie obraź się, ale masz za duże wymagania przy tej wiedzy, jaką posiadasz. Wymagasz super wybarwionych korali, a do tego niestety albo dochodzi się latami, albo ma tzw. rękę i dochodzi w miarę szybko, ale w obu przypadkach wymaga to wiedzy daleko wykraczającej poza zagadnienia typu "które testy są najważniejsze". Zmniejsz swoje oczekiwania, czytaj, obserwuj, wyciągaj wnioski i kiedyś dojdziesz co celu.

Zaś co do meritum sprawy:

uważam, iż ta kwestia jest tak złożona, że nas przerasta i jesteśmy skazani na zgadywanie. Mam to szczęście rozpakowywać boxy z najbardziej kolorowymi i świecącymi koralami jakie są na rynku. Istnieją gatunki, które rozpakowane po prostu dosłownie świecą, jednakże z czasem ZAWSZE tracą tę intensywność świecenia, Można się skichać, można nic nie robić tylko siedzieć przy akwarium i o nie dbać (a znam paru takich), można robić cokolwiek, używać najlepszej soli, preparatów, pokarmów, odpieniaczy i czego dusza zapragnie, a i tak ta intensywność świecenia spadnie. Dlaczego? Czego tym koralowcom brakuje? Niczego, oprócz jednej rzeczy: właściwej kombinacji wszystkich tych czynników. I zgadnij teraz tę właściwą.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aquamaniac chyba brakuje im poprostu ilosci wody jaka przeplywa wokol nich przez lata.

Wody co sekunde troszke innej. Nie ma zamknietego obiegu, jest natura I tego w domach nie stworzymy..


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mowimy korale "fluo" na te, ktore absorbuja konkretna dlugosc fali swietlnej. Zeby "swiecily", czy emitowaly konkretna fale, to najpierw musza miec do takiego swiatla dostep.

O parametrach wody mozna dlugo dyskutowac, a i tak wystarczy gdy czegos tam zabraknie lub jest za duzo i juz warunki sa do "swiecenia" nieodpowiednie.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę powraca temat sprzed paru miesięcy:

http://nano-reef.pl/topic/45067-zywe-testy/page__hl__%20%C4%B9%C5%BAywe%20%20testy

Właściwym wydaje się jednak być pytanie, dlaczego koralowce chcą być fluo, dlaczego chcą mieć intensywne kolory? Zwykle w naturze (chodzi mi o ogół, a nie koralowce) są tego dwa powody, rozmnażanie i odstraszanie/wabienie. Nie jestem biologiem, a akwarysta też ze mnie raczej kiepski, ale może to jakiś trop. Na początku miałem ślicznego grzbka fluo, świecił jak żarówa, a teraz prawie nie da się go odróżnić od skały. W najbliższym czasie, będę wracał do soli IO, bo mam wrażenie, że Red Sea nie pasuje mojemu baniakowi. Może zwierzakom być źle, a może być za dobrze i zamiast walczyć o przetrwanie się rozleniwiają i tracą kolory.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aquamaniac chyba brakuje im poprostu ilosci wody jaka przeplywa wokol nich przez lata.

Wody co sekunde troszke innej.

A ja wlasnie przekornie bym powiedzial " co sekunde takiej samej, takiej samej od lat"

Ale chyba wiem o co Ci chodzilo. Chodzilo Ci o wode "swieza", ktorej maja pod dostatkiem, tak?


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie tester.

W morzach nie ma podmianek co tydzien czy dwa. Nie ma tez zadnych potkniec jakie zdazaja sie w domach. Obieg "swiezej" jest bez sekundy przerwy.

Do tego jak swirka dobrze zrozumialem, moze byc tak, ze zatracaja swoj "temperament" w akwariach, bo przestaje im byc potrzebny.

I ostatnie co przychodzi mi na mysl, to jeszcze odpowiednie odleglosci w stosunku do gatunkow I w naturze kolonie wieksze od naszych zbiornikow. To tak jak jedna owca na pastwisku , cale stado. Stado ma wieksze szanse na "zdrowe" zycie.


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.