Skocz do zawartości
adam_s

Żelazo - czy mierzycie jego poziom w akwariach + 3 pytania dodatkowe ;-)

Rekomendowane odpowiedzi

Gość nanokaczor

PO4 to nie jest żaden problem... NO3 też. Można bez większego problemu [nawet w akwariach z bardzo słabym oświetleniem] zredukować NO3 do stężeń nie wykrywalnych przez testy za pomocą bakterii denitryfikacyjnych [ np skała, denitryfikator, biopalety]. Bakterie denitryfikacyjne to podstawa każdego ekosystemu - bez nich nie było by życia na ziemi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
PO4 to nie jest żaden problem... NO3 też. Można bez większego problemu [nawet w akwariach z bardzo słabym oświetleniem] zredukować NO3 do stężeń nie wykrywalnych przez testy za pomocą bakterii denitryfikacyjnych [ np skała, denitryfikator, biopalety]. Bakterie denitryfikacyjne to podstawa każdego ekosystemu - bez nich nie było by życia na ziemi.

Powiedz to tym wszystkim co zakładają wątki typu: "mam wysokie PO4 lub NO3" :)


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

To że komuś się coś nie udaje to nie znaczy że dla mnie to coś stanowi problem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawartości żelaza w wodzie nigdy nie mierzyłem, ale zdecydowanie warto zadbać o jego dozowanie, szczególnie jeśli w systemie jest refugium. Dozuję mikroelementy, w których jest sporo żelaza. Widzę, że przesadzam, kiedy Acropora valida zaczyna się robić zielona :)

Żelazo może być istotne do utrzymania niektórych zwierzaków w akwarium. Sprung twierdzi, że dla utrzymania Goniopor/Alveopor w dobrym zdrowiu należy zadbać o odpowiednie poziomy żelaza (i manganu). Do poczytania:

http://www.advancedaquarist.com/2002/12/inverts


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Test read sea na żelazo to sobie odpusc u mnie tylko pare tygodni normalnie pokazywał pózniej zero cały czas ostatnio jak zrobiłem to kolor wyszedł taki,że nie był podobny do żadnego innego.


Deltec Microreef 200l Max spec 160w16k.3*mpw10wes.Reeflink. Vertex 150.Vertex Libra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam spore refugium, czy powinienem zacząć profilaktyczne podawanie żelaza? W jakiej formie lać zelażo, czy taki np. easylife ferro mogłoby być? On mętnieje wode po podaniu w roślinnym...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skupmy się na żelazie ...

Na początku, gdy przeszedłem w całości na chemię Red Sea, mierzyłem również i dozowałem żelazo stosownie do ich zaleceń. Za właściwy uznają poziom 0,15. Test reagował precyzyjnie, stosownie do podawanych (lub nie) dawek dziennych. Niestety przy takim poziomie problemem były zielone glony błyskawicznie zarastające szyby. Musiałem czyścić je dwa razy dziennie. Aby utrzymać poziom 0,15 dodawałem dziennie do swojego mini (80l.) zbiornika 2,5 ml. Red Sea Reef Color C.

Po czasie okazało się, że nawet jego minimalna dawka natychmiast stymulowała porastanie glonów na szybach. W końcu zrezygnowałem z dodawania żelaza. Nie robię tego od 2 miesięcy. Widoczny efekt to mniej intensywna zieleń SPS. Przed chwilą sprawdziłem poziom żelaza – z samych podmian jest go 0,05.

Przy okazji dodam, że suplementuję również Reef Color D w dawce 0,1 ml dziennie. Zwiększenie dawki do 0,2 – a taka powinna u mnie być – powoduje natychmiastowe zarastanie szyb glonami, ale dla odmiany w kolorze brązowo-czerwonym.

Tak samo dzieje się, gdy zwiększę moc światła białego (LED) o ok 5% w stosunku do stosowanej na co dzień.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałem,że Stani podaje jedną kroplę chyba dziennie żelaza z KZ.

Nawet jeżeli podać by nasycony roztwór chlorku żelaza (cztero hydrat) to jedna kropla może mieć około 1,62 mg czystego żelaza (III). A jak się rozpuści w 400 litrach u Staniego to daje podniesienie stężenia o 0,004 mg/L. Czyli wg. mnie te preparaty to wyciąganie kasy, bo wiadomo że producent nie stosuje roztworów nasyconych (bo po przypadkowym dodaniu butelki zabiły by życie na miejscu). Jak jest jakiś chemik bardziej zawodowy to niech wyliczy stężenie żelaza w jednej kropli przy nasyconym roztworze chlorku żelaza (cztero hydrat) :blushing:

Takie moje luźne przemyślenia, ale proszę sprawdzić obliczenia.

Dane wejściowe wyszukałem takie:

1 mol FeCl3*6H2O = 711,994g

w tym 1 mol Fe = 5,845g

roztwór nasycony przy temperaturze 20 st.C zawiera 394,7g FeCl3*6H2O w 100 ml czyli 3,24g Fe

jeden mililitr zawiera 0,03240g Fe czyli 32mg/L

jedna kropla to 1/20 mililitra czyli 1,62mg Fe

rozpuszczona w 400 litrach podnosi stężenie Fe o 0,004 mg/L

Jak dostanę reagenty do Hanki, to wezmę jedną kroplę RedSea ABCD i zobaczę ile jest tego żelaza. Jedna kropla rozpuści się w 10ml fiolce od Hanki, a Hanka na żelazo ma pomiar od 0,00 do 5,5 mg/L przy dokładności +- 0,04mg/L

Edytowane przez adam_s (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stale utrzymuję Fe na poziomie <0,02 (Salifert) czyli wykrywalnym. Dodając co dwa , trzy dni kropelkę nawozu - żelazo Florovitu.



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Korekta w masie:

Nie liczyłem ręcznie tylko w kalkulatorze w necie sorki

Po poprawie:

Po poprawie:

1 mol FeCl3*6H2O = 270,3g

w tym 1 mol Fe = 55,845g

roztwór nasycony przy temperaturze 20 st.C zawiera 394,7g FeCl3*6H2O w 100 ml czyli 81,54g Fe

jeden mililitr zawiera 0,853g Fe czyli 815,46mg/L

jedna kropla to 1/20 mililitra czyli 40,77mg Fe

rozpuszczona w 400 litrach podnosi stężenie Fe o 0,101 mg/L

Ale dotyczy to roztworu nasyconego, a takiego w preparatach akwarystycznych raczej się nie uświadczy bo to mieszanina. Więc w realu powinno wyjść o wiele wiele mniej.

Edytowane przez adam_s (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie interesuje konkretna odpowiedź.

-jaki powinien być poziom żelaza

-co się może dziać przy nadmiarze

-co się może dziać przy niedoborze

-jeżeli nadmiar (szkodliwy) to jak zbić (nie używając jak niektórzy robiący sobie jaja magnesu)

Niektórzy producenci soli podają zawartość FE 0,2 mg/l

U mnie przed co tygodniową podmianką wyszło 0,1 mg/l

Wg informacji powinno być 0,01

W zbiorniku niby się nic nie dzieje ale pewien niepokój jest.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na innym forum dowiedziałem się że poziom żelaza ma wpływ na jedną z plag pt. cjano.

Temat chyba wart poważniejszej analizy?

http://translate.googleusercontent.com/ ... CnMY-iW_DQ

http://translate.googleusercontent.com/ ... o9LDE4edAQ

http://translate.googleusercontent.com/ ... Azn-_8kPjA

To są linki do artykułów podane przez kolegę z innego forum (SF)

Edytowane przez BAU (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic nie działa...


Deltec Microreef 200l Max spec 160w16k.3*mpw10wes.Reeflink. Vertex 150.Vertex Libra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja nie używałem żadnych testów na żelazo, ale moim wyznacznikiem jego braku był ATS, jak glony żółkły to znaczyło że jest za mało żelaza w systemie, średnio wlewałem około 15ml chyba raz na miesiąc


"500L+ 120L sump, obieg Aquabee5000,2xHQI 150W+2x80W T5,cyrkulacja JVP 102+2x201b,1xresun15000,Tunze 6095(łącznie 47000l/h),BRAK ODPIENIACZA TYLKO ALGAESCRUBBER!!

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie polecam testu na Fe od Redsea. Ten test dopiero zmienił kolor po dodaniu kropli Fe z KZ, czyli dawka żelaza na 50L wody. Nawet mierząc kranówę ten test wskazał poziom Fe 0 ppm. Dzięki temu testowi narobiłem sobie bałaganu w zbiorniku. Reklamowałem go w sklepie i wymieniłem na inny z innej partii i to samo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie interesuje konkretna odpowiedź.

-jaki powinien być poziom żelaza

-co się może dziać przy nadmiarze

-co się może dziać przy niedoborze

-jeżeli nadmiar (szkodliwy) to jak zbić (nie używając jak niektórzy robiący sobie jaja magnesu)

Niektórzy producenci soli podają zawartość FE 0,2 mg/l

U mnie przed co tygodniową podmianką wyszło 0,1 mg/l

Wg informacji powinno być 0,01

W zbiorniku niby się nic nie dzieje ale pewien niepokój jest.

W dalszym ciągu pytanie.

Nie ma dozowania żelaza a dlaczego takie wysokie?

Jaki to ma wpływ na zwierzaki?


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę czasu minęło może ktoś gdzieś znalazł odpowiedzi na pytana zadane w temacie?

Ja od siebie mogę napisać (z własnych obserwacji) że przy nadmiarze Fe mocno ciemnieją korale (nie tylko zielone)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm. Mierzę raz na miesiąc testami RS i caly czas zero, mimo że FSRS coś ma. Dodawalem z niebieskiej buteleczki i tylko glony "długowłose" lepiej rosły. Nie uzupełniam już, ufam soli i ballingowi z fm. Jest ok.

A czy ciemnieją, no w sumie mogą. Wszak Fe stymuluje rozwoj glonów. Ale i nie tylko...


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam wrazenie, ze niekoniecznie musi byc ksiazkowy poziom zelaza w akwarium. Wazne, zeby go choc troche bylo. Korale juz go sobie wylowia, dlatego testu na zelazo nie posiadam. Troche posluguje sie tumida. :blushing:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy temat, moje refleksje an temat zelaza sa takie.

Mam test Red Sea na Fe w i po raz kolejny mowie ze ten test to zlodziejstwo :popo: . Inne sie sprawdzaja, pokazuja nawet fajniej niz salifert, ale test na Fe to porazka. ZERO nawet jak dodam zelaza.

Co do samego dozowania Fe

NIe wiem ile zelaza ma Miracle Mud, ale mam mala domieszke 2,5kg na 40kg DSB i po 18 miesiacach powinieneim wymeinaic je 3 razy. Czy dalej jest zrodlem zelaza? - nie wiem.

Troche skolowany jestem bo obrazujac sytacje, mam "hektar" makrogolnow na pol hektara korali w akwarium glownym. Raz w miesicu wywalma wiadro. Jest ich tak gesto ze na poweirzchni piasku panuje ciemnosc.

Od 2 miesiecy nie dodalem ani kropli zelaza. Glony rosna jak rosly, a korale maja sie dobbrze. Czyli fotosyteza jest.

Owszem zielony moglbym miec ciut glebszy , ale jakis tam pomarancz czy " jasny zolty" chcialbym zeby nadal pozostal.

Wniosek moj jest taki ze na obecnej soli nic dodac nic ujac, podmiana wystarcza, refugium hula, Fe nie dodaje pod zadna postacia.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz ale czy przypadkiem nie dozujesz Fe przy ballingu z AF?

Chodzi mi konkretnie o Componet B Strong?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.