Skocz do zawartości
komar3333

No3 powyżej 100 co robić?

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym prosić o pomoc. Od dłuższego czasu szukałem naturalnych metod filtracyjnych. OK 8 miesięcy. Raczej z braku doświadczenia przejechałem się na tym. Przyznaje się bez bicia.

W tym czasie zlikwidowałem odpieniacz, założyłem AS oraz DSB z refugium. Zacząłem lać wodę z kranu. Było wszystko pięknie no3 było na poziomie 5. Miałem bardzo dużo ryb 6 pokolców i ok 8 mniejszych rybek. Po około 3 miesięcy stała się mała katastrofa nie miałem prądu ponad 24h i się zaczęło. No3 podskoczyło do 50 i przez kolejne miesiące podeszło aż do 100. Teraz już jest ponad 100 i to grubo.

Co zrobiłem:

Zmniejszyłem obsadę do 2 pokolców 2 błazenków 2 garbików 1 wargatek

Rozebrałem DSB i refugium w to miejsce wstawiłem odpieniacz musiałem tak zrobić gdyż mam małego sumpa teraz już miesiąc pieni a NO3 cały czas ponad 100

Chcę kupić większego sumpa żebym zmieścił i odpieniacz i DSB z refugium.

Raczej zrezygnuje z wody z kranu choć test na no3 pokazuje 0

Co mogę jeszcze zrobić? Czekać i uzbroić się w cierpliwość? czy próbować lać wódkę? Po4 nie wiem jakie mam nie mam jeszcze testu ale kupie w najbliższym czasie.

Edytowane przez komar3333 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli odpieniacz działa, pokusiłbym się o wprowadzenie flory bakteryjnej. Obecnie używam bakterii BioGro. Co prawda NO3 nie mierzę, ale PO4 spadlo z 0,32 do 0,07 w 2 tygodnie (oczywiście rozsądne karmienie i odpieniacz ustawiony na mokro). Dodatkowo przy NO3 ponad 100 sprawdził bym jaki jest poziom NH3/NH4.


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacząłbym od zakupu testy na PO4,z braku wiedzy jaki masz poziom fosforanów nie ma sensu lania wódki.Na pewno zrobiłbym kilka dużych podmian,ale to tylko częściowo pomoże.Zastanowiłbym się co jeszcze może być powodem takiego wysokiego NO3,zakładam,że też PO4 będzie wysokie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zaczal o sprawdzenia poprawnosci testow bo dziwne jest ze w kranowie NO3 masz zero.

Albo jedz do lokalnego sklepu lub kolegi, albo zapros kolege na piwko i przy okazji dostaniesz kilka porad.

Jezli test dziala poprawnie i faktycznie masz NO3 100 to prawie pewne jest ze PO4 bedziesz mial kosmiczne.

Zaniem wydasz kase na bakterie i adsorbery lub zglebisz metode probiotyczna jezeli na takowa sie zdecydujesz zrob podmiany wody.

Nie masz korali praktycznie zadnych wiec spokojnie mozesz zrobic nawet 50% i po tygodniu znowu.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz dobrze prawi - sprawdź najpierw wiarygodność testu.

ja miałem to samo,ale z testami na Ca i Mg, strasznie mi zaniżały wartości ( Mg pokazywały mi 980 - pomimo że lałem balinga po 200 ml ), a testy były ważne do lipca 2014. Pojechałem do sklepu z wodą, sprawdziłem i okazało się że parametry mam ok ( na górnej granicy ). Na wszelki wypadek podjechałem jeszcze do kolegi żeby potwierdzić testy ze sklepu i już mam pewność. Na razie to podmieniaj wodę i koniecznie sprawdź też Po4 (wszystko możesz zrobić od razu w sklepie lub u kolegi ).


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lej wóde,albo jeszcze lepiej vsv.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc tak, poszedłem do kolegi i sprawdziliśmy nasze próbki na jego testach. Ja jak i kolega mamy saliferta.

Woda z kranu. no3 - 0 po4 - 0,01

Moja woda z akwarium no3 - na pewno ponad 100 test aż fioletowy po4 - 0,5 MASAKRA !!! ;(

Więc mój test na no3 jest ok. I mam bardzo dobrą wodę z kranu.

OK więc do dzieła

- zrobię podmianę jutro 150l tyle mogę zrobić maksymalnie. Za 2 dni znowu, będzie połowa.Za tydzień to samo. Wody w akwarium mam około 600l. Zobaczymy co wtedy będzie...

Jak to nie zadziała zacznę lać wódkę.

Edytowane przez komar3333 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bedzie tak, ze na poczatku co obnizysz NO3 i PO4 w kolumnie wody za pomoca podmiany oba zwiazki dyfunduja ze sklay i piachu i znowu bedzie duzo. Mozesz przez chwile poczuc ze to syzyfowa praca bo parametry nie beda spadac ale po kolejnych podmianach zauwazysz zmiane.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy tak wysokim NO3 zmierzył bym NO2 i NH4. Przy działającym odpieniaczu przez miesiąc, utrzymywanie się NO3 na tak wysokim poziomie sugeruje, że coś w akwarium cięgle umiera. Realnie zacząłbym rozważać restart.


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy działającym odpieniaczu przez miesiąc, utrzymywanie się NO3 na tak wysokim poziomie sugeruje, że coś w akwarium cięgle umiera.

Niekoniecznie to może być też efekt rozgrzebanego DSB które kolega likwidował

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Juz tam restar,albo wymiana wody 100% ,niech wrzuci fotki jak akwa wygląda teraz.

Zbyt duz wymiana wody tylko rozchwieje całkowicie równowagę w akwarium,lej wóde,szkoda ci 5zł. na setke wódki?


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale DSB było w sumpie. Więc wpływ likwidacji DSB na system powinien być znikomy. Jak wcześniej napisał miał awarię zasilania. Myślę, że padło życie w podłożu w głównym zbiorniku. A to będzie ciężka walka, zruszenie tego wywoła uwolnienie NH4. Tak więc restart może być najoptymalniejszym wyborem.


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ale DSB było w sumpie. Więc wpływ likwidacji DSB na system powinien być znikomy.

No jak to? Jesli usuniesz dzialajace dsb z obiegu to musi nastapic kumulacja azotanow bo niby co ma je konsumowac


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogolnie nie mam nic przeciwko laniu wodki w tym przypadku. Jezli odpieniacz wydoli, czemu nie, ale po zalamce jaka powstala w wyniku zaniku pradu moim skromnym zdaniem duza podmiana jest wskazana. Z tego co widzialem korali praktycznie brak. Ilosc badziewych substancji jaka moglo puscic niedoszle DSB podczas zalamki lub nakumulowala sie na tym poligonie przez ostatnie miesice moze byc ogromna.

Mi sie wydaje ze tu pasuje nie tylko zbic NO3 i PO4 ale reaktywowac zbiornik.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ehhh, komar, komar, nie powiem a nie mówiłem??? Po co kombinowałeś? Źle było? Franka sprzedałeś czy to on pieni?


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiętajmy że odpieniacz nie usunie nam bezpośrednio no3 i po4, a jedynie substancje które po rozkładzie go wywołują (detrytus, kupy, resztki jedzenia itd).

Moim zdaniem jeżeli chcesz reanimowac zbiornik to najlepiej załóż refugium, dużo światła i dużo spaghetti plus vsh i bakterie.

Mimo wszystko ją bym zrobił restart, skalę i piach wyplukal do zera, dołożył parę kg żywej skaly, lal bakterie i czekał.

wysłane z telefonu

pozdrawiam


TOTM ---> http://reefhub.pl/mikolaj-szostak-mixeer-1000l-z-myslenic/

Moje akwarium ---> http://nano-reef.pl/...120#entry664781

Mój kanał Youtube ---> http://www.youtube.com/user/mixeer0700

SPRZEDAM SPRZĘT PO LIKFIDACJI AKWA ---> 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To i ja się wypowiem, miałem podobne parametry wody i za nic nie mogłem przyczyny ustalić. Kombinacji było wiele,różne czary mary które miały być pomocne. Koniec końców kupiłem RS NO3PO4X i nic po za tym. Przed zastosowaniem tego preparatu dość duża podmiana i cierpliwość. Dziś jest wszystko ok i trzymam się jednej metody. Jak wiadomo każdy system inny,a reakcja jeszcze bardziej nieprzewidywalna. Restart to ostateczność jeśli nie wiele życia pozostało to nie ma co się męczyć.

Pozdrawiam i życzę powodzenia i cierpliwości w poczynaniach


Red sea max 250 ........

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ehhh, komar, komar, nie powiem a nie mówiłem??? Po co kombinowałeś? Źle było? Franka sprzedałeś czy to on pieni?

Sorki Seb ale Ty mi coś mówiłeś?? Kombinował ponieważ nie mogłem poradzić sobie z dino które zabiło mi wszystkie korale sps. Czytałem bardzo dużo na temat prowadzenia akwarium metodami naturalnymi, spodobało mi się to i w dodatku pomogło przez pierwsze 3 tygodnie stosowania dino zeszło Pomogła mi skrobaczka Algeascrubber. Zbiornik można prowadzić tymi sposobami bez odpieniacza z bardzo małą lub żadną ilością ryb. W dodatku cisza w nocy jest bezcenna. Nie obraź się ale franka musiałem przerobić bo ukręciłem regulację nie była za dobrze zrobiona (Pomyśl o tym przy następnych prototypach). Ciągle mi przelewał nadenerwowałem się przy nim strasznie w dodatku buczał w nocy tak głośno ze żona chciała mnie wywalić razem z tym akwarium za okno;) ale odpieniacz bardzo dobry i silny więc wyjałowił mi wodę, stąd przypuszczam wzięło się dino. teraz Mam BK mini DIY na tej samej pompie tunze.( Może i robię jakąś reklamę ale takie są fakty.) Po pierwsze jest cisza a po drugie pieni inaczej mam piane gęstą jak bita śmietana. (Może dlatego że mam inną wodę).

Tak jak pisałem najpierw zrobię tak jak Pan Grzegorz Dyzma napisał Podmiana potem leję wódkę Panie Peniek nie szkoda mi 5 zł ;) Chcę doradzić się fachowców co mogę najpierw zrobić.

Poczekam 2-3 miesiące jeśli nic się nie stanie zrobię restart.

Na pewno na bieżąco będę zdawał relacje co robię i jak akwarium zareagowało na moje postępowania. Piszę to aby ktoś czytając ten temat nie popełniał moich błędów. Teraz wiem po roku czasu że na tym forum są ludzie z bardzo dużą wiedzą i doświadczeniem które jest bezcenne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm ja bym spróbował zbić kostkami oala, mi sie udało zbić ze 100 do 2-3 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to są "kostki oala" ???


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe te OAL BIO-CUBES Jeśli podmianki nie pomogą to się skuszę.

Zrobiłem Dziś pierwszą podmiankę zrobiłem test Troszkę NO3 spadło. Zobaczymy co będzie dalej.

08,09,2013r.

gallery_13524_2292_4256.jpg

Edytowane przez komar3333 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też stosuje OAL Bio Cubes i zarówno w RM jak i w nowym baniaku NO3 mam ok. 2, więc z czystym sumieniem polecam.

Wysyłane z mojego HTC Desire za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też stosuje OAL Bio Cubes i zarówno w RM jak i w nowym baniaku NO3 mam ok. 2, więc z czystym sumieniem polecam.

Wysyłane z mojego HTC Desire za pomocą Tapatalk 2

A mógłbym Cię prosić o odpowiedzenie mi na parę pytań? Jaką ilość masz na jaki litraż? 1ml/1l ? I co ile to się zmienia. Chyba że się tego nie wymienia tylko czyści??

I masz w reaktorze czy tak we woreczku?

Instrukcja PL

http://www.orcaaqual...IOCubesBomb.pdf

Czy jeszcze jakoś inaczej.

Edytowane przez komar3333 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem ten o pojemności 500 ml. Na początku miałem w Reefmax-ie włożone do ostatniego koszyka ok. 150 ml i leżało sobie tam dobre 6 miesięcy a NO 3 nigdy mi nie skoczyło powyżej 5. Przy zmianie akwa na nowe ( w sumie 260 l w obiegu) chciałem wykorzystać te BioCubes z RM ale po wyjęciu ich z koszyka po pierwsze były nazwijmy to jakby trochę rozpuszczone, obślizgłe a po drugie "pachniały" siarkowodorem, więc je wyrzuciłem ( podejrzewam, że nie było dobrym miejscem ostatnia komora bez żadnego napowietrzania). Obecnie mam włożoną resztę, czyli ok. 350 ml na 260 l w obiegu, rybki karmię 2 razy dziennie ( suchy i mrożonki) i tak jak pisałem NO3 mam stale na poziomie 2. A włożone je mam normalnie w woreczku w komorze z odpieniaczem.

Pzdr.

Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.